:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,904
Активни 719
Страници 25,834
За един ден 1,302,066

Тайният договор за фискалния резерв е вече в прокуратурата

Симеон Дянков: Ще контролирам в кои банки се държат парите на държавата
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Симеон Дянков обяви, че ще държи изкъсо държавните фирми и ведомства за това в коя банка са си депозирали парите.
Тайното споразумение на БНБ и правителството от май 2008 г. за депозиране на част от фискалния резерв в търговски банки вече е в прокуратурата. Това съобщи по Нова тв снощи вицепремиерът Симеон Дянков.

"От прокуратурата вече се поинтересуваха и поискаха допълнителни сведения от нас", каза Дянков, като премълча кой е предал документа на обвинението. Той обеща, че след като стане ясно дали има нарушение на закона, обществото може и да научи повече за тайното споразумение. За него стана ясно, след като ексминистърът на финансите Пламен Орешарски попита в парламента Дянков защо се кани да депозира пари от фискалния резерв в търговски банки.

"Аз случайно се натъкнах на тези документи, когато се подготвях за отговора на Орешарски, който ме обвини, че смятам да вадя пари от резерва. А аз имах намерение да го направя прозрачно, с процедура", каза Дянков. Той се закани да изиска подробна информация коя държавна фирма и ведомство в коя банка си държат парите, защото му направило впечатление, че "в миналото парите са държани преимуществено в 3-4 банки". Тази практика обаче щяла да бъде прекратена.

Междувременно в събота премиерът Бойко Борисов допусна, че пари от фискалния резерв все пак може да се извадят в средата на идната година, въпреки че преди няколко седмици той напълно забрани да се говори за този резерв. "Въпреки че правим реалистичен бюджет за догодина, ако по средата на 2010 г. зейне дупка в него, ще вземем милиард - милиард и нещо от фискалния резерв, но хората да бъдат спокойни", заяви той по bTV. Борисов направи уговорката, че това е само възможност при актуализирането на бюджета през юни 2010 г., но иначе още отсега се виждали добри сигнали за икономиката. "Имаме и доверието на международните институции и аз затова държа на добрите отношения с президента - за да запазя авторитета на държавата", каза Борисов.

ОТПУШВАНЕ

Не можем директно да кажем на банките да свалят лихвите, но индиректно можем да работим за това, каза Дянков. Той заяви, че още този месец почва разблокиране на плащанията от над 1.5 млрд. лв. към частни фирми по сключени и изпълнени договори. През декември, януари и февруари плащанията по тях щели да вървят още по-ускорено.
14
3145
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
23 Ноември 2009 00:49
още едно капташче на гея отива на пресъхване
23 Ноември 2009 07:44
Аха, на пресъхване. Що дупки в системата са си направили...
-------------------------------
Блогът на Генек
23 Ноември 2009 08:32
ТРОЙНИЯТ договор.
23 Ноември 2009 09:24
Какво толкова го сучат.
Банките са на национално-отговорния червен капитал.
23 Ноември 2009 09:46
Имали резерви - депозирали ги. А можеха да ги откраднат.
23 Ноември 2009 09:51
"Тайното споразумение на БНБ и правителството от май 2008 г. за депозиране на част от фискалния резерв в търговски банки вече е в прокуратурата. " -това е много добре и ако има престъпление по смисъла на закона- виновниците да носят съответната отговорност. Поне веднаж да видя осъдени корумпирани или некомпетентни политици... Това което не разбирам е факта, че преди да се разкрие тайният договор- министърът на финансите имаше същата идея, тиражирана в средствата за масова информация. Врътката от къде идва- че е изпреварен от предшественика си, или идеята му е била престъпна? Некомпетентност, липсва елемент на новост, или...
23 Ноември 2009 10:06
@Djok
ами той самия министър казва къде го боли -- парите са били дадени непрозрачно (aka на свои хора), докато той щял да реализира същата идея чрез конкурс (тоест прозрачно (за наивниците, доколкото ги има останали)).
23 Ноември 2009 10:17
Не съм много сигурен, че това което е направил Станишев е лошо.Нормална политика е , когато банките се задъхват и имат нужда от ликвидни средства, държавата да се намеси по-някакъв начин.Ако си спомняте, по времето на Милен Велчев бяха изтеглени стотици милиони за да се спре кредитната инвазия.В крайна сметка, Станишев е направил това, което самият Симеон Дянков тръгна да прави, даже тогава се вдигна шум и като че ли това бяха първите негативи за Дянков, за пръв път хората се усетиха какво добиче ни е финансов министър.Така че голяма работа, част от фискалният резерв бил под по-голяма лихва.
Друг е въпроса, защо е правено тайно, защо не е показано на обществото, при какви условия са влезли тия пари в банките, в кои банки са влезли, за какво са използвани тия пари.Ето това са проблемите, ако са дадени на "наши банки" за да ги изкарат към майките си в чужбина, вече е престъпление.
23 Ноември 2009 10:27
Милен Велчев “преструктурирал” външния дълг , Пл.Орешарски “работел” с търговски банки и сега какво остава за остава за младия финансов “гений”. Да го съжалим , че няма да може да прави опити с банкови операции . За сметка на това може на воля да експериментира с бюджетите на всички министерства и институции. Нека се учи момчето , сега му е времето. Ние обичаме метода “проба- грешка” , а още повече “брауновото движение”.
23 Ноември 2009 10:35

Какво означава тази дума "капташче", бе тов. Тромпет?
23 Ноември 2009 10:41
споразумението е тайно межзу МФ и БНБ , защото ако е явно, то банките няма да са дисциплинирани и всяка ще иска допълнителен ресурс, а то направено наистина някоя банка ако тръгва да затъва БНБ да помогне с пари от резерва да си подобри рликвидноста , щото като тръгнат едни слухове и настане паника и банката във фалит сещам се за една става въпрос за ПЧБ , 2008г бяха тръгнали слухове за нея и вложителите се юрнаха да теглят, добре че навреме се намеси БНБ ( други пари няма все пак сме във валутен борд), за това това спрозумение при нужда , а не както иска Дянков част от парите да се държат в търговски банки и да носят печалба, което е доста спорно в дадения момент дали щеспечели бюджета от лихвите по резерлва или допълнително ще се затормози реалната икономика при лихвите на търговските банки ?нали парите дадени на влог банката по някъкв начин трябва да накара да работят да носят печалба зада плаща лихвата по влога , а гаранции по влога какви ще са ? или ще финансираме чужди икономики?
23 Ноември 2009 10:44
коя държавна фирма и ведомство в коя банка си държат парите, защото му направило впечатление, че "в миналото парите са държани преимуществено в 3-4 банки". Тази практика обаче щяла да бъде прекратена.

По никакъв начин не се връзва със заглавието за фискалния резерв. А иначе процедурата парите на държавата да се държат в няколко банки е напълно нормална - особенно когато държавата още преди години СЕ отказа да има собствена търговска банка (Защо ли?)
ПП и да помогнем на министъра дянков с пример кои са тези банки иззедници.
СиБанк.
Държи парите на на МВР и много много други държавни учреждения. Дали осветихме 20 -30% от мистерията
23 Ноември 2009 14:19
Симо Пицата щял да контролира в кои банки бил резерва хахахахаха , ще пукна от смях. та това същество няма контрол върху собствените си изказвания.. Което повдига въпроса накъде сме я подкарали с такъв финансист ....
23 Ноември 2009 14:45
Какво толкова го сучат.
Банките са на национално-отговорния червен капитал
А СИБАНК ? Е, тя е герберски капитал, ама дали и той не е поне розов..? А от 1 януари вече всички плащания по сделки с недвижими имоти ще минават по банков път. Зер, комисионите не са малки. Ама де истински журналисти да питат...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД