Едва изчакахме да минат предизвестените кметски избори в София и в общинския съвет заизскачаха тактически отлагани покрай вота проблеми. Само за седмица, още преди да се е заклел новият кмет, на "Московска" 33 успяха ударно да гласуват промените в общия устройствен план на града и да сервират на софиянци нова-новеничка политика по паркирането в града. И ако планът е разработван повече от година и основните критики и дебати в Столичния общински съвет се сведоха до застрояването на "София ленд" и новия гробищен парк в Казичене, то новоизлюпената идея паркирането в цяла София да е платено е притеснителна. Новата кметица заяви, че е против , но няма никаква гаранция, че идеята няма да бъде гласувана въпреки всички уговорки, които авторът й Радослав Тошев от ГЕРБ започна да прави след раздухването на скандала.
Преди да дойдат камерите, Тошев настойчиво обясняваше из кулоарите на "Московска" 33 как общинската собственост не трябва да се ползва безплатно от гражданите. С този аргумент общинарят оповести предложението си софиянци да плащат, за да паркират колите си пред собствените си домове - не само в центъра, но и по кварталите. Тошев не се подвоуми да обяснява как хората все още разсъждавали по социалистически, че улиците били народни, а те всъщност били общински и не можело да се ползват свободно. Все едно в частния ви двор да дойде някой да си паркира колата, не спираше Тошев.
Всъщност улиците наистина са на столичани
- строени, кърпени, презакърпвани от собствените им данъци. Тук претенцията, че гражданите не искат да плащат за услугата, която ползват, защото са свикнали така или иначе да не плащат, е напълно безпочвена. Първо - услуга всъщност няма. Това, което Тошев предлага, на практика се явява обикновено рентиерство, и то на публична общинска собственост, целящо да пълни бюджета на общината. В така наречените квартални паркинги - всъщност циментирани площадки пред блока, никой няма да охранява автомобилите, няма да ги застрахова за повреди или кражба. С други думи столичани ще плащат, за да плащат.
Тези суми ще се трупат паралелно с останалите данъци, които по идея отиват за инфраструктура. И данък сгради, и данъка върху автомобилите пълнят общия бюджет на общината и се харчат за това градът да е благоустроен. Казано иначе, таксата за паркиране на практика се явява нов данък, който обаче ще потъва в търговско дружество. Идеята е парите от новата такса да постъпват в общинския Център за градска мобилност, който да ги харчи за подобряване на транспорта. Тук е второто място, в което логиката на Тошев потъва. Финансовите отчети на "Паркинги и гаражи" показват, че колкото повече се разраства "Синята зона", толкова повече растат разходите за обслужването й. Тоест събраните суми от такси за паркиране ще потънат за купуване на нови и нови паяци, електронни четци за sms-паркиране, набиване на антипаркинг колчета, разчертаване с боя на паркоместа...и печалба. Защото макар и общинско, дружеството е регистрирано по Търговския закон и генерира печалба.
Че столицата има
нужда от спешна реорганизация на паркирането и по-строг контрол,
включително и в кварталите, е безспорно. По цял свят в центъра на големите градове хората плащат солено за престой. Но там има удобен и уютен градски транспорт, има огромни подземни паркинги. Тоест общините първо са създали алтернатива на гражданите си за придвижване и паркиране и едва тогава са наложили таксите. У нас логиката е обратна - ние първо ще въведем такси, а после ще строим паркинги и ще модернизираме транспорта. "Когато на хората им стане скъпо да ползват автомобилите си, тогава ще си оставят колите на буферни паркинги и ще започна да ползват градския транспорт", гласи философията на Тошев за регулиране на потоците към центъра. Хубаво. Но буферните паркинги все още са въображаеми, а транспортът се движи на полу-лятно, полу-зимно разписание, защото няма средства да пусне повече коли по линиите.
Също толкова неубедително звучи и иначе привлекателната идея на Тошев влизането с кола в най-централните части на града да се забрани: "Да дадем центъра на пешеходците и майките с колички". Как ще се свържат северната и южната част на града, Тошев не казва.
Искрено се надяваме, че номерът "още един данък" няма да мине. Не защото сме против данъците и тяхното плащане, а защото сме против чиновническите недоразумения, които по-скоро ще направят хаоса пълен, отколкото да вкарат ред.
таксата за паркиране на практика се явява нов данък, който обаче ще потъва в търговско дружество.
Е, точно тука е заровено кучето.
Търговското дружество, макар и общинско, е самостоятелен субект и ще харчи пари по свое усмотрение. Също като "Информационно Обслужване" - за заплати по 5-6000 на месец, за вратовръзки и луксозни обяди, но най-вече - за договори с "правилните" фирми-подизпълнители.