:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,818
Активни 692
Страници 14,721
За един ден 1,302,066
Консулт

Блоковете без нова домова книга подлежат на глоба

Масово не се спазва крайният срок по закона за етажната собственост - след 1 ноември сградите и обитаващите ги да бъдат пререгистрирани в общината
Снимка: "Сега"
Обитателите на много жилищни сгради не само не са наясно със Закона за етажната собственост, но и не ги интересува. Но и те подлежат на глоба, не само домоуправителите.
Новият Закон за управление на етажната собственост влезе в сила през май 2009 година. Но когато се стигна до първия срок, който трябва да се спази - 1 ноември, се оказа, че почти никой нищо не е разбрал. Независимо че бяха изписани купища материали. Но тъй като общините са закъсали доста за пари, може да глобят десетките хиляди сгради и техните домоуправители, които нехаят за срока.

До тази дата собствениците на апартаменти в сградите с режим на етажна собственост, т.е. всички многофамилни сгради, трябваше да проведат общи събрания и да се впишат в специален аналог на някогашната домова книга, наречена сега книга на собствениците. Оказа се обаче, че единици са изпълнили това изискване. Там, където по-инициативни домоуправители са спазили сроковете, масово не са разбрали какво точно трябва да се прави.

Например пловдивски домоуправители бяха започнали да събират ЕГН-тата на съседите си, за да ги впишат в книгата. На други места пък хората са помолени да напишат номера на нотариалния си акт. В Закона за управление на етажната собственост обаче няма такива изисквания. На сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройство е качен образец на книгата на собствениците и от него става ясно, че не трябва да се посочват такива конкретни данни. В графата "документ за собственост" трябва да се попълни само вида на документа, т.е. дали е нотариален акт, договор или нещо друго.

Данните, които всеки собственик трябва да посочи, са входът и етажът, на който се намира жилището. Трябва да се напише и делът му в общите части на сградата. Попълват се и трите имена на собственика, както и на всички членове в неговото семейство. Ако в апартамента има наематели, те също трябва да бъдат вписани в книгата. Това се отнася и за домашните любимци.

Точно



кучетата и котките най-често стават причина за кавги



между съседите. За домашните любимци трябва да се заплаща такса за изразходваните консумативи като за един обитател. "На долния етаж една съседка гледа три кучета и не можем да я убедим, че по закон трябва да плаща такса за тях", разказва Димитрина Петрова, която е домоуправител на 13-етажен блок в столичния квартал "Дружба" 2.

Госпожа Петрова подобно на хиляди други домоуправители е изпуснала срока 1 ноември 2009 г. по независещи от нея причини. За такива случаи законът прехвърля ангажимента по съставянето на книгата на собствениците и вписването й в общината на районните и общинските кметове. Те трябва до началото на февруари 2010 г. да свикат събрание на собствениците във всяка сграда и да им помогнат да изберат управител. Но се оказва, че те също не могат да се справят лесно с тази задача. "Собствениците са напълно незаинтересовани и затова законът не работи", коментира Людмил Йончев от столичния район "Красна поляна". Той разказа, че се опитали да организират общо събрание в една сграда в неговия район, но то се провалило, защото никой не дошъл. Йончев вини нормативната уредба за това: "Трябваше да връчим покана за общото събрание лично на всички собственици, но на много места живееха наематели и нямаше на кого да оставим съобщението", разказва той.

Показателен е фактът, че засега само 16 сгради са подали документи за регистрация в район "Красна поляна". Отчетените домсъвети, които трябва да преминат през регистрацията по новия закон, обаче са 900.

В район "Триадица" процесът е малко по-напреднал и подадените заявления са около 100, коментира кметът Евтим Евтимов. Според него обаче основният проблем е недостатъчният административен капацитет на районите, които би трябвало да се заемат с регистрацията.



Дефицит на кадри



Според Людмил Йончев предимно възрастните хора поемат задължението да са домоуправители или както се наричат в новия закон "управители на етажната собственост". Млади хора не искат да се занимават с тази дейност. Например госпожа Петрова от блока в "Дружба" 2 е пенсионерка. Тя от години се занимава с това, но когато прочели за новия закон, съседите й настоятелно поискали да се проведе общо събрание и да се избере управител по новите правила. "Обадих се лично на всички съседи и те дойдоха", разказва Петрова. Естествено, че е избрана пак тя, защото никой друг не проявил инициатива. Само че законът изисква не само председател на управителния съвет, а и контролен съвет на етажната собственост. Т.е. работата в нейния блок е свършена наполовина. На всичкото отгоре още нямат домова книга и не са регистрирали блока си в общината.

Всъщност, за да се регистрира една жилищна сграда в общината, са необходими три основни документа. Първо, трябва да се попълни регистрационна карта, която може да се купи и от съответния район. В нея се вписват данни за самата сграда - на колко етажа е, кога е построена, панелна ли е или тухлена, каква е застроената й площ и др. Трябва да се напише формата на управление в блока, имената на членовете на управителния и контролния съвет. Вторият документ е заявление до кмета на съответната община или район, в което се вписват сходни данни. Освен заявлението трябва да се представи и протокол от проведеното общо събрание. Самият протокол пък трябва да бъде раздаден и до всички собственици в сградата и те да са го подписали. Всички нови документи се продават и в книжарниците.

При вписване на сградата в общинската или районната администрация трябва да се регистрира и домовата книга. Всички тези книжа трябва да се представят в общината или района задължително от председателя на управителния съвет. Ако председателят на управителния съвет не изпълни задълженията си, глобата е от 300 до 1000 лв. За отделните собственици, които не спазват закона, санкцията е от 20 до 100 лв.



Аутсорсинг



Ако съседите решат, че не искат да се занимават с цялата бумащина, могат да се обърнат към специални фирми, които изпълняват услугите на частен домоуправител. Срещу заплащане те биха се нагърбили дори да организират общото събрание на собствениците. Този тип компании се занимават и със събиране от съседите на таксите, необходими за поддръжка на сградата и за плащане на консумативите за общите части. Много от тях разполагат и със специален софтуер, който е аналог на домовата книга и в него се вписва информация за собствениците.

Разбира се, ако собствениците изберат частен домоуправител, ще трябва да се бръкнат по-сериозно в джоба си. В зависимост от броя на апартаментите и услугите, които ще извършва компанията, месечните такси варират между 10 и 20 лв. на домакинство. Госпожа Петрова обаче се грижи за делата на блока в "Дружба" 2 срещу скромните 40 лв. на месец.



РАЗПОРЕДБИ

- общото събрание трябва да определи паричните вноски за управлението и поддръжката на общите части на сградата

- общото събрание определя и сумите, които трябва да постъпват в специален фонд "Ремонт и обновяване"

- собственици, които отсъстват повече от един месец от жилището си, заплащат половината от парите, определени за консумативи за общите части на сградата

- ако собственик е превърнал жилището си в офис или кабинет и в него влизат повече хора, той плаща в петкратен размер определените консумативни разходи. Това правило не важи само ако той и неговите посетители използват отделен вход

- за домашните любимци също се заплаща такса като за един обитател



СДРУЖЕНИЕ НА СОБСТВЕНИЦИТЕ

В Закона за управление на етажната собственост е предвидена възможността да се създаде сдружение на собствениците, което е юридическо лице. Идеята е така да се облекчат процедурите при цялостно обновяване или ремонт на жилищната сграда. За да бъде създадено такова сдружение обаче, трябва да се свика учредително събрание, на което да присъстват всички собственици.

Ако сдружението има одобрен проект за саниране със средства от Европейския съюз или бюджета, собствениците нямат право да го напускат, докато ремонтът не приключи. Ако някой продаде жилището си през това време, новият собственик наследява ангажиментите, поети от предишния спрямо сдружението.
36
22325
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
05 Януари 2010 00:38
Да го духат с домовата си книга! По-добре да ремонтират улиците и тротоарите около сградите, както и опадалите им мазилки и прогнили балкони, за сметка на собствениците и който не плати да му се секвестира имотеца за 200, 000 + Евра на Витошка и съседните преки ...
05 Януари 2010 02:21
Devil - с риск да те обидя, ще отбележа че си типичен българин, поне според тови си мнение. Ето и защо:
1. Кои са тия ТЕ, дето ще го духат? По внимателен поглед, ще ти покаже че си един от духащите. Ако ти случайно не си, аз съм, поне докато още обитавам тоалетната, незнайно зашо наречена България.
2. Какво предлагаш - да върнем на мода ОФ или директно да минем на руския вариант с невъзможността да притежаваш жилището си, за да е лесна поддръжката му от всевиждащата партия?
3. Законът, макар и с кусури, е принципно добър, поне в частта си, че дава свобода собствениците да се грижат за имота си, както им е угодно - едни с повече средства и грижа, други - по българския (малоумно-циганския) начин.
4. И сегашното законодателсвто предвижда опасните сгради да се ремонтират от общината, а тя на свой ред се явява публичен изпълнител (гледай новини по-често) и си изисква средтвата. Проблема тук е, че повечето собственици са абсолютнни бедняци, а общините са сиромахимили, държавата тоже.
С любов ти написах горното, не се коси.
05 Януари 2010 02:31
Да допълня - нещата с т.нар. "жилфонд" ще се влошат в следващите 20-30 години, защото:
1. Сградите, особено панелките, лека-полека достигат пределния си скромен живот.
2. Обитателите по т.1., макар и да не го знаят, са всъщност наематели, защото докато си изплатят ипотеката, актива от панела ще е ревен на средствата за неговото бутане, т.е. малко под нулата.
3. Тези индивиди, по т.2 и т.1 ще са на пределна възраст и няма да имат нова ипотека, нито пък спестявания за ново жилище.
4. В абсолютно всеки блок с над 5 собственици, има поне един дебил, един пълен галфон и един бедняк, т.е. останилте евентуално двама нямат никакъв шанс да променят статуквото.
5. Варианта "елитен квартал", поне за София отпада, поради липса на такъв. Новостроящата се канализация в Драгалевци е доказателство, а имай предвид че там живее повече от един експремиер. Сещай се за каква точно кочина иде реч.
6. България по начало е с минимални шансове да стане просперираща, честно казано дори и територията си едва ли ще опази, та за какво точно говорим?
Ха дано бъдещето жестоко ме опревергае!
05 Януари 2010 07:27
Легендата за рухващите панелки я измислиха пишман строителите на модерни кошери. Истината е съвсем друга и неудобна за тях. Защото едно е да построят 8 етажна сграда за една година, друго е панелите да се правят при строги технологични изисквания в завод За любознателните довечера ще има още материали, които и те биха си намерили сами.
05 Януари 2010 07:52
Колективна отговорност имаше при таварищ Сталин.
При липса на домоуправител - кого ще глобят? Всички наред? Всеки десети?
А след подобна децимация - ще настъпи ред?
---------------------------------------
Блогът на Генек

05 Януари 2010 07:55
А за комуналната демокрация - намерих случайно нещо. Вижте "Глава осемдесет и девета" - Натиснете тук
05 Януари 2010 09:26
Нащият вход също не правим нищо за домова книга. При условие, че тази книга ще обслужва някой друг, а не входа ни - да плати и ще му я направим. Имаме си регулярни, добри доходи и можем да плащаме колкото си искат глоби. Така отговаряме на неизпълненото ни искане столичната община да ни разшири паркинга и да изпълни първоначалния проект за устройство на територията ни - да ни направи светофар на главната улица. Докато не го изпълни - ДГД. (Справка - Лубо Пенев)
05 Януари 2010 09:49
Арманиказваш някои истини, ама други като тази съвсем не са така:

Сградите, особено панелките, лека-полека достигат пределния си скромен живот.
Що се отнася до скромния живот, сградите у нас са много по-здрави, отколкото ти си въобразяваш. Преди 1944г. повечето сгради са правени без бетонни плочи и на гредоред (говоря за къщи), а по елата има и на измазан плет- не знам виждал ли си такива. Въпреки това много от тях си съществуват все още. Направи справка как се строи в САЩ. Обикновено се дава някаква продължителност на сградите (за панелките тя е 50г.), но това не значи, че това е истинската продължителност на живота им, това служи за формиране на данъците.
05 Януари 2010 10:03
Нещата с локалните галфони не са толкова трудни за решаване при наличие на воля. Определя се нормална и разумна сума за поддръжка на блока. За неплащащите сумата се дава от специален фонд на държавния бюджет (срещу лихва например годишната инфлация +20%). При неплащане 2-3 години спиране на пенсии, помощи, заплати от бюджета и пр. При неплащане 5 години (тоест липса на грижи за такъв период и създаване на опасност за съседите) съдия-изпълнител, търг и нов собственик, без клаузи за единствено жилище. Собствеността носи и отговорности, не само права.
05 Януари 2010 10:40
Абе heat, по Конституция частната собственост е свещена и неприкосновена така че недей да пишеш глупости. Ти сигурно си некъв наемател затова говориш така. Кога държавата и общината са финансирали блоковото и по-конкретно, входното самоуправление. Това трябва да си е грижа на самите собственици, които би трябвало да задължават наемателите да спазват общите условия ако такива са приети на общо събрание. Новият закон е първи опит за подобна регулация на отношенията между живущите в блока. Това че тя засега не действа не трябва да дава повод за ужесточаване на мерките.
05 Януари 2010 10:51
И в нашия ход никой не си мръдва пръста да регистрира домова книга. Старият домоуправител-пенсионер от татово време въобще не иска да се захваща дори и за 40 лева на месец. Ами че той си е прав, като вземе предвид , че чистачка за 60 лева не можем да намерим.
Законът трябва да бъде изменен - като общинската ( или районнатата) администрация се задължи да изготви домовата книга, а домоуправителят и касиерът на базата на книгата да събират съответните такси за подръжка на входа, като годишно се отчитат в общината - кой плаща и кой не, и дали има- примерно нови наематели и т.н. Между другото, данък сгради си ги плащаме в общината, и там имат пълна информация за собствениците.

Но истината е, че общинската ( или районнатата) администрация не работи, или по-точно работи само по избори, когато се превръща в изборен щаб на "печелившия" кмет.
05 Януари 2010 11:00
Ако в Америка не си поддържаш ливадата около къщата сам или по-често чрез наети мексикански градинари, ако не си поддържаш фасадата, покрива, тротоара пред блока, получаваш предупреждение от общината да ги оправиш в разумен срок. Ако това не стане, фирма наета от общината идва и ги оправя, но на двойна цена от пазарната. Общината ти връчва сметката и ако не я платиш, шерифът(местният съдия-изпълнител) те изхвърля на улицата от собствения ти имот. Имотът се продава на търг, общината си прибира своето, а останалото ти го дават. Толкова ли е трудно това да се направи и в България. Домовата книга не решава проблема - отговорен е собственикът на имота.
05 Януари 2010 11:03
Частната собственост е неприкосновена в определени граници, а освен права носи и задължения. При неизпълнение на определени задължения няма неприкосновеност. Типичният случай е един-двама галфони дето всяка сутрин извърлят купчина празни бутилки да не си плащат за поддръжката на блока и по този начин да рушат свещената и неприкосновена частна собственост на останалите десетки собственици, които също имат право на защита на собствеността си. И сега има ясни задължения за собствениците да се грижат за собствеността си, просто трябва да има реални правила за принудително изпълнение. Освен това притежаването на частна недвижима собственост не е задължително.
05 Януари 2010 11:15
В нашият вход има 27 апртамента, но вече си имаме домова книга. Имаме много свестен домоуправител, затова нямаме течове от покрива, имаме домофонна и видео уредба, входът ни е прясно боядисан, от два месеца имаме и ПВЦ дограма на входа. Повечето от съседите са си подменили дървената дограма с ПВЦ. Имаме красива градинка, която се поддържа от няколко съседи. Единствено по подмяната на водопроводната инсталация не постигнахме споразумение, защото това ще наложи всички да правим нови бани и нови кухни, а не всички имат възможност за това.
А, да - имаме и чистачка (много симпатична възпитана жена), която си върши работата перфектно.
Така че, при добро желание всичко може.

Редактирано от - wwwe на 05/1/2010 г/ 12:22:15

05 Януари 2010 12:17
може да глобят десетките хиляди сгради...

Много любопитно, как ще съберат глобата от една палава непослушна сграда - ще вземат половината керемиди, ще свалят прозорците, или, според полуолигофренската идиотея - "ще я секвестират". ако не пълно "секвестиране", то поне противоземетръсната шайба.
Опоментайте се, панове. Верно било - Трябва капка по капка да изцеждаш селото от себе си.
05 Януари 2010 12:21
Е, каква стана тя? ПАК НАПРАВИХМЕ ИМПОТЕНТЕН ЗАКОН, а после ние, гражданите сме виновни! Да вземат да направят нещо свястно с нормални механизми, а не да се чудят как да ни впримчат в колективна безотговорност! Хайде да помислим, че село с 50 къщи има кмет, бюджет и прочее, а блок с 90 апартамента - каквито има не малко в София, а и не само в София - трябва да се самоуправлява в полукомунистически стил с пазарни наченки!!!!! Ми да почнем да си избираме и шерифи на блока, а?
Отдавна е време да се премахне простотията наречена - "притежаване на идеални общи части от сградата", а този обект законодателно да бъде отделено като вид собственост със съответните задължения - за поддръжка, за реновиране, за заплащане на управител и т.н. Така, още по начало, нормативно ще е ясно, че придобивайки апартамент в общежитие имаш и ЗАДЪЛЖЕНИЯ - неотменими!!!! да поддържаш сградата в която е поместена твоята собственост. Като имаш апартамент - плащаш данък и такса смет. Като имащ общи части плащаш - какво? КАКВОТО РЕШИ ВСЕОБЩОТО БЕЗОТГОВОРИЕ наречено ОБЩО СЪБРАНИЕ НА СОБСТВЕНИЦИТЕ!!!!!!
Да не говорим, че в блок с 60-90 апартамента трябва да се наема зала някъде, за да се проведе такова общо събрание!!!! КОЙ ЩЕ ПЛАЩА СМЕТКАТА!?! ПАК НИЕ!!!!
Да де, ама за да се реши такова нещо трябва ПОЛИТИЧЕСКА ВОЛЯ, че ще вземе да се разпискат разните новобогаташи и преселници от бог знае къде - които накупуваха разни комуналки и после се крият зад глупавия си ограничен провинциален манталитет и колективна безотговорност!
А сега кого ще глобят? БЛОКА? КОЙ БЛОК ПИТАМ АЗ? Общото събрание, което не е проведено никога или пък е проведено с незаконен кворум, домоуправителя, който нето е избиран нито е утвърждаван – където го има, всички собственици заедно съобразно притежаваните общи части или съобразно живеещите в апартамента, като в повечето случаи не е ясно нито кои са нито колко са?
Нека си напомним, че отговорността е ЛИЧНА - за физическите лица и имуществена - за юридическите! Колективна отговорност за нарушения на нормативните актове в България не съществува от смяната на строя преди 21 години!!!!!! Това е някой в някой закон е разписал подобни комунални отговорности - изобщо не ги прави действителни. Ако вървим по този път ще стигнем пак до народни съдилища и разстрели или бичуване на един от десет, ако не кажем къде са шумкарите или фашагите....
Дайте да не се лъжем - с тъпи, неработещи закони, колкото и глоби да измислят – няма да стане работата! А трябва да се направи нещо наистина радикално, за да можем всички ние да си живеем спокойно в общежитията и да не се дърляме всеки ден за глупости като кой колко пъти се качва на асансьора, кой и дали излиза да мете и рие сняг пред блока, кой колко крушки е завил или как живее сам та за това не трябва да плаща.....


поздрави на всчики мислещи форумци!

ПП не че имам илюзии за това че някой някога ще реши този въпрос като хората - даже наместника МУ бате Бойкои неговият пророк Данче....
05 Януари 2010 13:41
Мили приятели, аз съм домоуправител и се блъскам с горепосочените проблеми. Оказа се, че НИЩО НЕ НАЛАГА да се регистрира точно домовата книга! В общината се изготвя Регистър на имотите в общината, в който се вписват данните за сградите по цитираните в статията 3 документа. Пълна глупост е, обаче, че протоколът трябвало да се подписва от всички собственици - той се подписва от протоколчика на събранието, поставя се на видно място и ако в седемдневен срок няма възражения - се счита за валиден! А за домовата кника (продава се в книжарниците за 7 лв или се печата на отделни листове по образеца в закона) няма конкретни срокове. Аз съм я почнал, но тази вечер един го няма, утре -друг .... Бе до края на март дано сколасам ))
05 Януари 2010 14:00
Тук има два проблема и ненавременното изготвяне на домовите книги не е сред тях. Журналистите отново не успяха да "напипат" болното място - вместо с кметовете на районите щеше да е по-добре да поговорят с повечко домоуправители на разнородни по тип сгради...
Първият проблем е, че хората трябва да свикнат с мисълта, че трябва да плащат за общото, което е и тяхно, вкл. за покрива, ако живеят на първия етаж и за ремонта на асансьора, ако живеят на третия. При това сумата трябва да е доста повече от обичайно преживяемите 2 лева. Това, разбира се, е вековечен проблем, за чието преодоляване трябват ефикасни законови механизми.
Тук идва вторият проблем - изключително скапаният закон, в някои отношения дори по-лош от Правилника (ПУРНЕС) от пеесе и не-знам-коя-си година. Законът сякаш е бил писан от хора, които не знаят къде живеят (може и така да е). Теоретично би могъл да функционира в кооперация от 3-4 етажа с 2-3 апартамента на етаж, но за по-големи сгради и особено за такива със смесен режим (офиси и подобни) е напълно непригоден.
Например, събирането на пари от неизбежно наличните във всеки вход катили непукисти или сиромаси на по 2-3 кутии цигари дневно (една от основните трудности) е усложнено до немай къде. Дори и споменатият по-горе ПУРНЕС предвиждаше поне директно вадене на изпълнителен лист за дължимите суми, а новите ГПК и ЗУЕС "забравиха" да предвидят това. Сега излиза, че за 200 лв. задължения ще трябва да се води дело - а познайте колко домоуправители ще направят това сами и колко ще имат пари да ангажират за тия 200 лева още толкова за адвокат например. Плащат си съвестните като пичове, а скапаняците им се присмиват и това е. Сит поп, сита попадия...
05 Януари 2010 14:23
тъй, тъй: за незаконен строеж - строг поглед изпод вежди! а за неподменена домова книга - глоби, съд, каторга и конфискации!
05 Януари 2010 14:41
..законът не струва..
Не урежда задълженията на собствениците по стопaнисване на общата собственост!
Огромна част от жилищните блокове в страната са с лошо или нефункц. водопроводни и отоплителни инсталации, рушащи се фасади, течащи покриви, запушени канали и неработещи асансьори...
С други думи не отговарят на хиг. и техническите норми за екплоатация на жилищни сгради!
Законът трябва да въдвори механизъм за подържането в изправност на въпросните сгради, а не да се занимава с кучета и котки?!
Проста аналогия: един автомобил минава на технически оглед всяка година и ако не покрие нормите го спират от движение.
Вместо това жилищните сгради (обществените) се екплоатират в опасно състояние за живущите и околните...
Не е допустимо заради безотговорноста на част от собствениците останалите да живеят в мизерни гета...
05 Януари 2010 14:46
Малоумен закон! Това е.
Иначе домова книга трябва да има.
Но не толкова бумащина.
05 Януари 2010 14:52
Отново се натъкваме на носталгия към "Колибарската Книга" и думи завършващи на "ий", като Смелий, Дръзкий, Порнографский, ВиноКуровий и так дале...
05 Януари 2010 17:26
Не схващам защо държавата ни кара да и даваме данни за едно и също нещо по няколко пъти?! Всеки собственик, веднъж си дава данните за нотариален акт, който се вписва от държавата. След това втори път си дава същите данни за да си плаща данъците. Трети път се дават данни при договори за наем. После пак даваме данни за постоянен или временен адрес един път в общината и втори път в МВР и сега искат и за N-ти път да дадем същите данни на държавата с тази книга на собствениците, която за нас собственциите е напълно ненужна. Ако на държавата й трябва такава книга, да си я направи на базата на информацията, с която разполага.
05 Януари 2010 17:29
Книгата за собствениците няма нищо общо с подръжката на сградата. То по логиката на тези дето пишат за лошата подръжка под тази статия, трябва сигурно и всеки да докладва на ченгетатат в писмен вид какво са правили съседите му през деня.
05 Януари 2010 18:22
Истината е, че в България няма, не е имало и няма да има даже и наченки на социално мислене. Не колектививизъм и социализъм, а простичкото „другарско” отношение към себеподобните си, което всъщност отличава човека от животното.
Което го има по широкия свят почти навсякъде, а в България всичко това е на принципа „прееби-другарче” и „ на Вуте да му е зле”. Оправия няма и няма да има.
На никой не м у пука. И не защото няма свестни хора, а защото малкото останали такива отдавна са се отказали да се борят с дебилите и галфоните, както споменава един форумец по-горе. Защото ако някой реши да подмете или почисти около входа – гледат го като изкопаемо. Ако някой реши да събере подписи или даже само да пита за нещо съседие си – най-много да отнесе някое злобно подмятане. Думичките” да помогна?” предполагат, че си отчаян будала.
Всеки гледа в собствената си копанка, а наоколо нека е кочина.
Където живея аз далеко от България – който живее в апартамент – плаща „такса поддръжка”, която варира от $150-200 та до $500-600 на месец за по-луксозните сгради. НЯМА как да не я плащаш. Включва техническата поддръжка на сградата, портиер, басейн/сауна/фитнес (ако има), паркинг, почистване, озеленяване и т.н. и в зависимост от сградата – вода, отопление, кабелна и т.н. Като дойде време нещо да се ремонтира – пуска се подписка и се гласува бюджет, изпълнител и т.н. Няма не искам или нямам пари. Има си график – примерно – на асансьора се издава лиценз всяка година. Ако нещо трябва да се поправя, /сменя – прави се. Няма „после”. Локалното парно – имало живот 15 години – на 16-тата се сменя. Ако мазилката се рони – поправя се. Ако мокетите смърдят – сменят се, ако паркинга се запраши – почиства се. Иначе – санкции яки, с много цифри.
Дори и собствена отделена от другите къща в двор да си имаш – трябва да е почистено зиме от снега, лятото – окосено, дърветата подрязани, фасадите – чисти. Шум не може да се вдига по никое време, освен ако съседите са съгласни за специални случаи и евентуално с разрешение от общината. Всеки ремонт изисква лиценз и се прави по строг стандарт. Насърчава се яко „екологичнността” на имота – да се консумира по-малко ток/газ/вода. Събирането на боклука е строго разпределено и указано.
Ама и хората са други. Същите хора, с глава между ушите и крака до земята като в България, ама – усмихнати, готови да помогнат. Е, има и намусени, ама не са мнозинство. Спокойни, знаещо правилата и действащи по тях. Никой не пита „ама вЕрно ли така трябва, не може ли иначе?” или „абе точно аз ли трябва т’ва да свърша, да не се мина нещо?
Та такива ми ти работи. То затуй България няма да се оправи. Щото има основен проблем – това са българите в България....
05 Януари 2010 19:29
затуй България няма да се оправи. Щото има основен проблем – това са българите в България....

Капитане,
Само това финално изречение да беше написал, пак щях да ти вдигна!
05 Януари 2010 20:38
Шуменско пиво, те и по света не са по-различни.
05 Януари 2010 21:08
То па българите зад граница - стока лавандулова.....
Айде, холъм, не си ги знаем..... Ама, нали пусто трябва да утепаме комплекса - ей, вие там в БГ, гниди - а аз виждаш ли тук, в една страна - велик и недостижим, а не измекяр като вас. Добре , че поне редовно носят пиците и не закъсняват с графика на разтоварване по сторовете.Че и нямат нарушения на цикъла: квартира- аргатуване-квартира. Щото другото е разход, не могат да си позволят лукса. Абе, дисциплинирани хора.....
05 Януари 2010 22:25
UNIVERS, не зная кой избива комплекси, ама ако четеш по-внимателно ще видиш, че никъде не съм разделял или пък квалифицирал българите „зад” и „пред” граница, освен чисто физически като местожовеене и часова разлика.
Постингът ми няма изобщо нищо общо с успели/неуспели българи зад и пред граница (тема, която по принцип мразя да дискутирам, защото всеки човек си е уникален и мерилото за „успех” и „провал” е силно относително и „тук” и „там” където и да е това).
Ставаше въпрос за бългаската стадна ганювска/андрешковска/вутевска психология, която съществува като бацила на киселото мляко само в България. И заразява и унищожава всичко свястно около себе си.
Доказателство – и китаец, и американец, и германец да дойде да живее/”върти бизнес” в България – се заразява много бързо от този рак и става по-Ганьо от нашите. И това изобщо не ме радва – имам много роднини и приятели в България и тяхното безсилие да променят нещата и чувството за безнадеждност са болезнени и за мен.
BTW – мислех, че вече спря да битува мита за „миячите на чинии” и „разносвачите на пица” – всички стартирали поне отвъд океана които познавам в началото по-скоро са продавали наденички и са работили на черно в строителството, ама нейсе...
05 Януари 2010 23:13
Божей!Божей!
Капитане, верно ли им дирят махна за неокастрени дървета и неокосени ливадки?На частни собственици??ГОрки хора!!
10 Януари 2010 12:07
Това е поредният НЕСКОПОСАН и КАЛПАВ , затова и неработещ закон !
И ДЕСЕТ ТАКИВА ЗАКОНА да изкарат - нищо няма да се промени !!! Мнозина не разбират че основният проблем за БЪЛГАРИТЕ са си ... САМИТЕ БЪЛГАРИ ! С този байганьовски манталитет и андрешковски табиет, при властващите принципи " Не сакам на мене да ми е добре, а на Вуте да му е зле " или Как да прецакаме другарчето ?" НЯМА УПРАВИЯ ! И без закон нещата могат да се уреждат, когато ХОРАТА комуникират помежду си ! НО докато българинът си стои с този " амортизиран чип" в главата нищо не може и няма да стане ! ...
10 Януари 2010 14:09

Капитан Немо, и от мене

И аз го "тегля" същото.
Но подкрепям.
Всеки месец /по $203 стана последната година/е лошо.Ама като погледнеш от който и да е прозорец/особено от тези на 2-я етаж/ на коята и да е страна-драго ти става на душата от гледката и забравяш парите.
А като няма какво да се каже напротив -веднага се пуска козът с деленето
на вътрешни и външни българи, с миенето на чиниите и разнасянето на пиците.
А то не българите в това отношение -ами и тези тук и които и да вземеш по света навярно-все същата стока.
Аз не знам и не съм чул/ама то звучи просто абсурдно/съсед или съгражданин българин тука-собственик на имот да не си плаща поддръжката, да не си поддържа двора или даже да мрънка.Напротив-плаща си "като поп" всеки и дума не се чува помежду ни по въпроса като се съберем на приказка.
И не е от имане или нямане на пари-ами кучето бягало според тоягата, казват.
А пред тояга тарикатлък на дребно не важи.
Като нямаш пари за поддръжка на имота си-ще си безимотен.Не можеш да си го позволиш -и толкова.И с такива пълен света, и те-хора.
Ама хем така-хем иначе-не дават.
10 Януари 2010 15:32
... какво хубаво нещо беше жителството ... дааа ....
10 Януари 2010 17:24
А какъв кеф беше да разглеждаш домовата книга, като ти дойде гостенин от село за по-дълго и ти трябва да го запишеш, та вземеш книгата да я носиш в Районното, та прегледаш на всичките съседи рождените дати - брейй, тц, тц, тц, тази Атанаска била 38-ти набор, а мъжа й 41-ви, с кво ли го е омаяла така (че то е ясно с какво го е омаяла, ама за пред децата трябва да се покаже малко учудване), или - яяяя, виж Пешев къде бил роден, пък колко се надува.
Имаше и категория квартиранти, официално настанени, те бяха малко встрани от обсъждания поток, но и те търпяха регистрация, разбира се. Няма да забравя една от квартирантите, като й звъннах на звънеца (за Иванови - 2 пъти) и по навик от домашните разговори й нарекох госпожа Иванова, как тя тръгна навътре в апартамента и няма търпение да сподели гръмко с мъжа си - моля ти се, тая ми вика Госпожа, ще ме скъса!!!
Мили спомени от 'мрачни' времена, ама всеки каквото си има.
И по-съвременно. Днес се разписах в домовата книга, в интерес на истината няма никакви лични данни, само 3-те имена. Затова пък, с мноого едри букви, честно заявените ми N котки фигурират там като централна информация, което ми е предмет на гордост, други жувотни в нашето ЖЕС няма.
10 Януари 2010 20:30
.... ами за к'во е таз достойна книга, ако не съдържа лични данни ..
19 Януари 2010 19:38
Книгата на собствениците е в полза на ...чиновниците
Първо: Ще ви хванат, че от години имате наематели и не сте си платил данъци върху наемите.
Второ: Ще ви хванат домашните любимци - кучета , котки, папагалчета...и за тях дали сте си платили данъците?

Трето и най-важно: Всички които са си усвоили балконите ТРЯБВА да ги добавят към квадратурата на апартаментите си, като това трябва да стане с издаването но нов нот.акт, както и да се преизчислят всички % от общите части на сградата, това пък се прави от експерт оценители.Вие всъщност си увеличавате жилищната площ и на 100% трябва да се добави квадратурата на всеки балкон т.е. плюс 10 кв.м минимум, а тези с по два балкона плюс 20 кв.м.


Да не говорим, че всички балкони от старато строителство преди 1991г. изопщо не са вписвани в нот.актове и са си били ОБЩИ ЧАСТИ !
Сега дори и да не е направено усвоянате те трябва да се впишат към нот.актове както съм посочил по-горе с тази разлика, че се впикват три четвърти от квадратурата на балкона.

А това увеличаване на квадратурата след включването на балконите пък ще доведе до вашия по-висок данък сгради и такса смет !

Сега разбирате ли колко ала-бала е това което се прави в момента и в полза на кого е!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД