:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,702
Активни 537
Страници 11,605
За един ден 1,302,066

Плашилото на предпазните клаузи за България падна позорно

Европа още очаква от нашите правителства скромни, но видими знаци за справяне с престъпността и корупцията
Светослав Терзиев
Добрахме се до 2010 г. Минахме 3-годишния изпитателен срок в ЕС и вече не ни ловят предпазните клаузи, боднати като плашило в Присъединителния договор. На Еврокомисията (ЕК) можем да кажем пословицата: "Прескочи ли заекът баира, иди го гърми колкото искаш!"

Брюксел също може да си отдъхне, защото гърмеше само колкото да вдига шум. Рискът да бъде разобличен, че напразно хаби муниции, вече отпада, защото занапред никакъв срок не го задължава да доказва, че усилията му да вкара в европейския път България и Румъния дават резултат. Оттук нататък започва да важи принципът:



"Ако бъдат така любезни, да се поправят"



Решението на ЕК в средата на миналата година да провъзгласи за безсрочен въведения специално за България и Румъния контролен механизъм означава, че той ще бъде банализиран и след време никой няма да си спомня за него.

Този филм сме го гледали преди 10 години в Съвета на Европа - първата европейска организация, която се отвори за България. Като школа, подготвяща държавите за членство в ЕС, той успя да ни научи само на едно: как да се доберем до диплома за завършен курс и след това да го забравим. Компромисът през 2000 г. да прекрати наблюдението си над България, но с условието, че ще го продължи чрез последващ диалог по нерешените проблеми, всъщност имаше само за цел да скрие, че не е излязъл наглава с нашите управници. След което десет години мълча посрамен и почти забравихме, че го има. Тази година за първи път ще се осмели да направи преглед на състоянието на демокрацията в България, но не е ясно дали ще поднови наблюдението си над нея, както се заканват някои членове на неговата мониторингова комисия.

Евросъюзът напредва по пътя, от който Съветът на Европа се върна. Няма съмнение, че периодичните доклади на ЕК ще правят все по-малко впечатление на управляващите, защото



ушите им хванаха мазоли



от слушане на едни и същи критики заради организираната престъпност и корупцията. Смяната на правителствата нямаше значение, защото същинските управляващи не се сменят с избори. Разликата е, че сегашното и всяко следващо правителство няма да страда много за европейския си образ, защото се видя, че дори правителството на Сергей Станишев, което бе наказано с позорно спиране на еврофондове, накрая се докара до хепиенд в Брюксел. Председателят на ЕК Жозе Барозу смени тона и започна да го хвали на изпроводяк, за да създаде впечатление, че натискът на ЕК над България е дал резултат. И по този начин сам да си пише по-висока оценка. Нали и той се отчита...

Ако се говори само за политически лостове за въздействие, Евросъюзът и Съветът на Европа си приличат по своето безсилие. Но Брюксел има и допълнителни възможности, които би трябвало



да държат нащрек правителството на Бойко Борисов



За разлика от Съвета на Европа, който харчи 90% от скромния си бюджет от 205 млн. евро само за своята администрация, ЕС разполага тази година със 123 млрд. евро (600 пъти повече), от които огромна част отива за ускоряване на развитието на страните членки и за сближаване на равнищата им на живот. България има избор: да си остане все така бедна и с просперираща върхушка, или да направи някакво усилие за догонване на държавите, на които желае да прилича. Залогът е несменяемият управленски елит, който печели от беззаконието. Бедата е, че той трябва да реши какво да жертва от себе си, за да получи достъп до еврофондовете, които вече не са официално замразени, но са все така недостъпни.

За три години България взе едва 2% от тях, въпреки че можеше да получи 20% като авансови плащания, които по принцип се отпускат без големи формалности. А я чакат над 7 млрд. евро до 2013 г., и то в условията на криза.



Парите са на една ръка разстояние,



стига да не е крадлива. За целта държавата трябва да докаже, че е изградила надеждна контролна система, защото многократно бе засичана, че е позволявала на приближени до властта да се обслужват безнаказано от еврофондовете, както са се обслужвали с пари от националния бюджет през 20-те години преход. Всичките седем оперативни програми чакат за трети път оценка за съответствие от Брюксел, след като за една година се провалиха два пъти поради липсата на функционираща информационна система за контрол и слаб административен капацитет.

Доброто поведение в ЕС може да отприщи и друг финансов поток, който си е български, но е блокиран след споразумение с Международния валутен фонд. Това е гаранционният ресурс от 8 млрд. евро, който крепи стабилността на валутния борд и лева. Премиерът Борисов пожела да го извади от фризера на БНБ, където лежи срещу половин процент лихва, и да го завърти в икономиката, за да носи по-голяма печалба. Само че за целта България трябва да влезе в еврозоната или поне да бъде допусната в нейната чакалня ЕРМ-II, защото е обещала валутният борд да предаде дисциплиниращата щафета на еврото.



Третата примамка е шенгенската зона.



Станишев едва не я превърна в заложник на контролния механизъм по правосъдие и вътрешен ред (ПВР), но Брюксел сам предпочете да не стига до прекалена строгост, която би му създала проблеми. Обвързването на двата проблема можеше да означава България въобще да загуби надежда за достъп до зоната заради безсрочното действие на механизма по ПВР. А влизането в Шенгения е едно от задълженията, записани в Присъединителния договор. Брюксел има интерес да изнесе контрола по външната граница на ЕС колкото може по-далеч на изток, за да регулира потока от нежелани имигранти още на първите подстъпи към Европа, а не примерно край Виена. Затова не само не наказа България чрез затрудняване на достъпа й до шенгенската зона, а я насърчи да продължи да се готви, като удължи срока за усвояване на шенгенския фонд.

В замяна от България се очакват



скромни, но все пак видими знаци,



че прави усилия да помогне както на себе си, така и на Брюксел. Операцията "Наглите" и други подобни на ниско и средно бандитско равнище има такова предназначение. Недосегаемите среди изхвърлят прекалено натежалия им баласт, за да се издигнат на още по-недосегаемо равнище. В един момент те ще станат симпатични на Брюксел и той ще започне да ги хвали, защото ще изпита облекчение, че среща разбиране. Все пак и него го бодат критиките на някои по-нетърпеливи държави като Германия, Холандия, Великобритания и Белгия, към които могат да се присъединят и други, че не оправдава очакванията им. Насърчителните жестове към Бойко Борисов показват, че на него се разчита да свърши работа, от която други гнусливо извръщаха глава. Все пак той има биография, която го прави познавач на кримиконтингента, и тъкмо на него би му отивало да избере какво да хвърли на европейския жертвеник.
Снимка: Пресслужба на ЕК
Председателят на Еврокомисията Жозе Барозу (вдясно) направи жест на добра воля към България и я пусна да излезе от 3-годишния изпитателен срок без предпазни клаузи. Заедно с това обаче той даде само 6 месеца доверие на кредит на премиера Бойко Борисов, които изтичат през февруари, когато ще има нов междинен доклад на ЕК за България.
25
4140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
05 Януари 2010 00:42
ЕС е мегадалавера, затова трябва да излезем от тази покварена организация без бъдеще. Отстрелването на българските магистрати би било едно добро начало.
05 Януари 2010 04:46
Залогът е несменяемият управленски елит, който печели от беззаконието. Бедата е, че той трябва да реши какво да жертва от себе си

А дали е така? Май е така!
Няма кой да потърси сметка за опропастената ни Родина? Така беше преди 1989-та, така си и остана. По рано оправданията бяха, Бате така иска, днес - не ни стиска. Кой, аз ли, ами ако съм и аз в спис'ка?!

05 Януари 2010 07:56
Добър материал. Но с доста пресъздаване на желаното за реално.
---------------------------------------
Блогът на Генек

05 Януари 2010 08:45
"България има избор: да си остане все така бедна и с просперираща върхушка, или..." Не се вижда или. Целта на върхушката е да просперира и маината и на държавата.
05 Януари 2010 08:54
Един куманиз във форума призовава да излезем от ЕС.
Идеята е супер.
Натоварвате се всичките куманизи на лодки и
право към потъналото пристанище на Путлер в Сочи!
... и ни оставяте да се мъчим в ЕС.
05 Януари 2010 08:57
Авторът не е отчел една друга опасност -
дадените от ЕС пари да изтекат към тов. Израитель от Росатом.
В ЕС следят за това!
05 Януари 2010 09:45
авторът май е гербер

не спираше да драска и плаши докато "крадците" бяха на власт, но дойдоха мутрите и всичко е ток
05 Януари 2010 09:48
Насърчителните жестове към Бойко Борисов показват, че на него се разчита да свърши работа, от която други гнусливо извръщаха глава. Все пак той има биография, която го прави познавач на кримиконтингента, и тъкмо на него би му отивало да избере какво да хвърли на европейския жертвеник.


05 Януари 2010 12:16
Терзиев
05 Януари 2010 12:22
"Прескочи ли заекът баира, иди го гърми колкото искаш!"

Това е най-важното!
Щото няма ни баламосват разни чиновничета с разтегливи приказки.
От тук насетне, както е по Договор - само финансови санкции.
Щото нали помните - "На БГ не му ли бръкнеш в джоба(и на едно друго място), няма се оправи"!
05 Януари 2010 12:33
***

Редактирано от - sybil на 05/1/2010 г/ 15:34:06

05 Януари 2010 12:50
Снимката е върхът.
05 Януари 2010 12:56
Другарю Куцар, направо си си куц отвсякъде - вие, журналистите, както се изразяваш - би трябвало поне да пишете грамотно - видим, пишем, четем, бъдем и т.н. Поне си прави справка с речника, ако си по-босичък. Ама то, всъщност, ти откъде да подозираш това...
А колкото до принадлежността на половината гилдия към службите - въпросът така и си остана висящ, намирисващ и гаден.
05 Януари 2010 13:02
Boianova,
Голям проблем е нивото на нашата журналистика- една част - ДС - агенти, друга част- неграмотни, червенеещи куцари, а истински журналисти със свещ трябва да се търсят...

Редактирано от - Benedicta на 05/1/2010 г/ 13:04:11

05 Януари 2010 13:14
Бени, мани правописа, щом е решил да пише туканка - ше го ошлайфаме.
Ама кат' го чета...май няма какво да ни каже, а драще заради едното дърлене завалията..
05 Януари 2010 13:15
А вчера разпертушиниха Калинчето, че не казвала нищо на две страници.


Друго си е да си корифей с опит. Тука нищоказването е на цели 5 страници.
05 Януари 2010 13:49
Статията е отлична.
От елита ни зависи накъде ще върви БГ.
По пътя на Румъния, с която бяхме равни на старта, или ще продължим да падаме надолу...
05 Януари 2010 13:49
***

Редактирано от - sybil на 05/1/2010 г/ 15:32:35

05 Януари 2010 14:47
Ех, липсва ми Андролова и това си е...
05 Януари 2010 15:13
Смяната на правителствата нямаше значение, защото същинските управляващи не се сменят с избори. Разликата е, че сегашното и всяко следващо правителство няма да страда много за европейския си образ, защото се видя, че дори правителството на Сергей Станишев, което бе наказано с позорно спиране на еврофондове, накрая се докара до хепиенд в Брюксел. Председателят на ЕК Жозе Барозу смени тона и започна да го хвали на изпроводяк, за да създаде впечатление, че натискът на ЕК над България е дал резултат. И по този начин сам да си пише по-висока оценка. Нали и той се отчита...


тъжно, но факт
05 Януари 2010 15:16
ЕС за съжаление не направи нищо през тези три години, за да ни вкара в пътя. Сега - "Късно е, либе, за китка..." Ще си я караме както винаги сме си я карали.
05 Януари 2010 15:22
България има избор: да си остане все така бедна и с просперираща върхушка, или да направи някакво усилие за догонване на държавите, на които желае да прилича. Залогът е несменяемият управленски елит, който печели от беззаконието. Бедата е, че той трябва да реши какво да жертва от себе си, за да получи достъп до еврофондовете, които вече не са официално замразени, но са все така недостъпни.


бедата е и, че в момента на власт е едно малцинство - един изсветлял до жълто милиционераски клан на родната червена мафия - и преди да успее да хвърли който и да е от противниците си на жертвеника бойко трябва да успее да го победи, а такава бандитска битка без правила лесно може да прерастне в пълномащабна и явна мафиотска война с убийства, скалъпени процеси и медиен потоп от компромати и скандали.


не случайно герберите се хвърлиха стръвно да превземат контрабандни канали, полицейски постове и властови лостове, но това не е достатъчно, понеже голяма част от икономиката, а също и съдебната власт, е предимно в ръцете на опонентите им.
05 Януари 2010 15:25
ЕС за съжаление не направи нищо през тези три години, за да ни вкара в пътя...

Ай с'я!
На кого спряха юромъните, на Германия ли?
Ами "Хамстера" и "Тригъзата" що ги капичнахме, за да си направим кефа ли?
05 Януари 2010 16:41
Светослав Терзиев

05 Януари 2010 22:43
Олдмен,
Свали ги Бойко. И то на куц крак.
И няма да повтарям. Знае се вече и от децата и е написано в учебника по история със златни букви ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД