:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,754,462
Активни 368
Страници 10,929
За един ден 1,302,066

Без защита и стимули за гражданите борбата с корупцията е обречена

Законови празнини, лоши практики, липсата на гаранции за запазване на анонимността са сред основните причини у нас да се подават малко сигнали за злоупотреби
Снимка Борислав Николов
Случаят с архитект Георги Янев може да обезсърчи всеки, който е решил да сигнализира за корупция и лошо управление. След като той подаде жалба, че е изнудван за 50 000 лева, бяха осъдени двама служители на фонд "Републиканска пътна инфраструктура". Той дори бе награден с кортик от МВР. После се оказа обаче, че при акцията за уличаването на корумпираните са използвани пари на архитекта, които не му бяха върнати месеци наред.
По време на Гражданската война САЩ приемат Закон за неверните искания. Целта е да има предпазна мярка срещу измамите с доставки на военно оборудване. Законът допуска хората, алармирали за измами, да получават от 15 до 30% от постановените обезщетения, когато първи са подали сигнала. През 1986 г. законът е изменен, като по новите разпоредби подалите сигнал дори могат да действат в качеството на обвинители от името на правителството. Нормативният акт се счита за първия, който допуска идеята да се дават възнаграждения на тези, които "бият камбаната" за измами и корупция на държавни служители.

Тази идея се лансира и в регионално изследване на "Трансперънси интернешънъл" за проблемите на ефективната защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения и корупция. Установено е, че от 10-те проучвани държави в ЕС само в Латвия има предвидено възнаграждение. То не е задължително, но би могло да се даде, ако някой предостави информация за финансови и икономически престъпления. През октомври в Унгария е публикуван проектозакон за защита на сигнализиращите, който също предвижда система за финансов стимул. В момента две страни имат цели закони за защита на сигнализиращите - Великобритания, а отскоро и Румъния.



В България ситуацията не е оптимистична



Все още има огромни законови празнини, лоши практики, липсват гаранции за запазване на анонимността и защита на източника на информация. Затова и властва системата на мълчанието. А корупционни престъпления и практики, измами и финансови злоупотреби, включително и с евросредства, ощетяване на държавния бюджет и лошо управление трудно се разкриват без сигнали.

Изследването показва, че едва 3% от българите са склонни да подават такива сигнали. За 83% от анкетираните подобно гражданско усилие е безсмислено, тъй като не очакват адекватна реакция на властите. 14% от хората казват, че ги е страх да предупреждават за корупция, тъй като това може да рефлектира върху тях - могат да загубят работното си място или пък да пострадат от описаните в сигнала. И има защо. Например за пет месеца в парламентарната комисия срещу корупцията са постъпили 500 сигнала, които са разпратени по компетентност за проверки в различни ведомства. В 50% от случаите подалите тези сигнали са се оплакали, че след това са били тормозени. Обяснено бе, че по места всички се познават - магистрати, данъчни, полиция, шефове на ведомства, кмет, общински съветници. И са си близки - често си препращат сигналите, които постъпват срещу някои от тях. Така те си



създават кръгове, които са непробиваеми



В чисто теоретичен план ситуацията у нас не е толкова зле. Почти всички ведомства си направиха антикорупционни телефони, предвидиха място за подаване на сигнали на страниците си в интернет, поставиха пощенски кутии по входовете си. Създадени бяха инспекторати и куп комисии и институции, които приемат сигнали - има правителствена и парламентарна комисия за противодействие на корупцията, антикорупционна структура във Висшия съдебен съвет, в областните управи и в общините и т.н. А и според Наказателно-процесуалния кодекс всяко лице е длъжно да сигнализира прокуратурата, ако знае за извършено престъпление. И Административно-процесуалният кодекс предвижда, че всеки гражданин, организация и омбудсманът могат да подават сигнали за корупция. Има и закон за защита на свидетели, но той се отнася само до случаите, когато има образувани наказателни производства. Според данни на министерството на правосъдието има само един защитен свидетел, свързан с дело за корупционно престъпление.

В закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси има сравнително подредена и детайлна уредба за подаващите сигнали. Включително и някаква защита за тях. По общо мнение обаче тя може да се прилага само в случаи на конфликт на интереси, но не и когато става дума за лошо управление, корупция, измами и ощетяване с държавни или евросредства. А това изобщо не е достатъчно, за да се гарантира по-често подаване на сигнали или защита на техните автори.

Има предвидена някаква правна защита и в Кодекса на труда и в закона за държавния служител - например срещу незаконно отстраняване от работа на подалия сигнал за корупция. По закона за задълженията и договорите пък може да се търси обезщетение. Но тези възможности са по-скоро на теория, защото липсват ефективни механизми за прилагането им.



Друг проблем е и функционирането на инспекторатите



Така например, когато един сигнал стигне до дадено ведомство, той се завежда в деловодството. И съдържанието, и подателят попадат в деловодната система. Така, от една страна, всеки може да подготви защитата си, както и да прекрати дадена практика. А от друга - да намери начин да се разправи със сигнализиращия.

Трудно може да се отрече и обстоятелството, че в българското общество все още битува и един чисто психологически проблем, който, колкото и да е странно, е свързан с досиетата и Държавна сигурност. Убеждението е, че всеки, който подава сигнал, действа като доносник и информатор на службите.

За да се промени значително положението, определено трябва да се помисли за създаването на отделен закон за защита на сигнализиращите. Добър опит в тази посока е британският, който от години създава стройна система за подаване на сигнал, проверка и контрол. Има спешна нужда и от създаването на специални регистри, в които да се вписват сигналите - от подаването им, през проверката и резултатите от нея. И това да подлежи на постоянен мониторинг от инспекторатите. Необходимо е да се променят и Кодексът на труда, и законът за държавния служител и да се предвиди компенсация за всеки, който бъде уволнен или претърпи вреди само за това, че е подал сигнал.

Естествено, трябва да се намери и критерий за добросъвестност при подаването на сигнали. Защото не са малко случаите, в които се подават сигнали само за да се навреди на някого, да излезе името му в публичното пространство като обект на проверка. Затова трябва да има гаранция, че имената няма да изтичат, докато не се установи вина. Както и да се предвиди санкция за всеки, който наклевети друг.

Необходимо е да се намери начин и за запазване на конфиденциалност за подаващи сериозни сигнали,



за да не станат те обект на отмъщение



Това е проблем не само в България. Така например в САЩ е направено изследване за подадените 200 вътрешни сигнала за измами в 10-годишен период. То показало, че 82% от хората, които са подали сигнал, или са били уволнени, или са били принудени да напуснат, или са били понижени.

Това вероятно става и в България. Съвсем наскоро бяха пуснати за обсъждане промени в Административно-процесуалния кодекс (АПК), които предвиждат от 200 до 2000 лв. глоба за чиновник, който стане причина за разкриване самоличността на сигнализиращ за корупция и лошо управление. Както и възможност да се разглеждат анонимни сигнали. Все неща, които ще предизвикат дебат.

В крайна сметка корупцията, измамите, лошото управление и кражбите от държавната хазна няма да спрат сами. Със сигурност трябват хора с гражданска позиция, които да подават сигнали. Иначе всичко е обречено.
10
3197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
06 Януари 2010 01:05
Ами нормалните държави са го измислили, а ние можем да купуваме от тях доброто и да се прилага в БГ. Но кой -питам аз ще се нагърби с тази задача, като на никой не е изгодна? Та тя мафията е точно сред тези дето трябва да коват законите, а пък някои дори имунитет си имат. А някои винаги гледат към държавата създала мафията, но там пък никой не се крие зад имунитет.
06 Януари 2010 03:22
Докъде е стигнал морала и къде е догмата в територия България?
Наложен и одобрен във формат на пълна неуправляемост и неконтролируемост гарантирана от системата създанена от тези на които им е угодно. Този хаос налага на опита на стремежите на Гражданина и Човека да бъде пречупен въпреки обстоятелствата, интелектуалните, моралните и нравствени цели, на които се е посветил не трябва да бъдат допуснати.
Пиша тези редове за нещо, което е повече от ясно. В нормална страна /не визирам територия България/, двама заловени с реално белязани банкноти и СРС са осъдени по формат, където би трябвало отдавна да лежат в затвора и да си признаят за всички други афери, използвайки служебното си положение в администрацията. Но какво се случва? Те не били злоупотребили, а даже началника /Директора на Фонд Републиканска Пътна Мрежа/ бе изпратен с благодарности от „Премиера” на РБ, в оставка, за добре свършената работа, коя? В явното крадене и поднасяне или за добре присвоени пари, предоставени на нечий обръчи? Проблемът е, че доста обръчи се появиха. Обикновеният човек много се чуди какво вече му се поднася, въпреки че към всеки трябва да се прилага безпристрастен закон във всички ситуации. Ала уви...
Страхът е производно състояние на подлостта. Лично наблюдение: двама хванати в реално престъпление започват да се петнят помежду си. Въпрос? Къде е вярата в нравствените принципи тогава? Обществото не е смътна абстракция и нищо сторено срещу него небива оставено ненаказано. Тогава къде е гражданското общество? Мълчи? Защо? Ако е апатия, значи не сме това, за което се определяме.
с уважение към автора на статията тези, които са я прочели. арх.Г.Янев
06 Януари 2010 04:42
Нищо ново под слънцето.
Още в древния Рим доносникът/тук наричан осведомител/ получавал 10% от глобата, наложена на провинилия се...
06 Януари 2010 08:15
Именно липсата на адекватна реакция на съответните органи е основата на хорското нежелание да влизат в борба с октопода.
Какво - очаквате корупцията да бъде премахната от политици, чиновници и всякаквата сган?
Та държавата да извърши ритуално самоубийство?
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек

06 Януари 2010 09:08
dobadoba - Явно трябва да започнем отначало и да дефинираме какво е доносник и какво информатор и какво съвестен гражданин. Щото ясно е, че само полицията не може да следи за реда в едно общество. Няма как до всеки човек да има полицай. За справка в Германия, ако хвърлиш на улицата цигара, веднага някоя лелка ще ти направи забележка... и ако не си я вземеш.. познай кого ще извика И със сигурност лелката не е доносник.
06 Януари 2010 09:25
alabala12, ,
Не виждам нищо лошо в това да се обадиш на Полицията ако се налага, но в БГ резултатът в повечето случаи е лош за доносника/осведомителя/информатора/или някаква друга дума, подходяща за случая/.
Някак си се разбира кой е подал сигнала и той често бива тормозен психически и физически...

Ако има някакъв стимул да изпълняваме гражданските си задължения, много от нас биха доносничели/осведомявали/информирали/сигн ализирали/или някаква друга дума/ съответните органи...
06 Януари 2010 12:32
За whistle-blower ли става въпроси, или за доносник, информатор и прочие категоризации?
06 Януари 2010 15:21
Имуществото на престъпниците трябва да се конфискува, а половината от него да се дава на тия, дето са ги изпяли!
Най-добре самите престъпници да бъдат горени на клада или най-малкото разстрелвани след справедливи публични процеси под наблюдението на Трансперънси Интернешънал!
За разказване на вицове за "премиера" провинилите се лица да бъдат бичувани по голите задни части на площад Народно събрание!
06 Януари 2010 16:39
в абсурдистан е безсмислено да се говори за борба с даден проблем. по белия свят хората получават правомощия и вземат пари, за да се борят с даден проблем, и като го преборят минават на следващия по сериозност. затова някъде са стигнали до абсурди като "правата на животните" и прочие.


тука е различно. проблема не е нещо лошо - той е възможност за печалба. колкото по-голям проблем - толкова повече пари се наливат за решаването му и толкова по-голяма е печалбата. примерно вместо паркинги и гаражи общинската фирма лепи скоби и глоби. вместо да се бори с престъпността меверето само се разплува и с новопридфобитите технически средства и правомощия служителите му съдействат по всякакъв начин на бандюгите.


докато гасим огъня с бензин няма да тръгнем да се оправяме. пари и правомощия трябва да се дават за свършена работа, не за "положени усилия", иначе всеки само симулира дейност и лапа все по-лакомо до безкрай.
06 Януари 2010 16:40
А "гражданите" искат ли да се борят с корупцията? Според моите наблюдения повечето от тях нямат нищо против да вземат или да дадат нещо, за да им се уреди въпроса.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД