:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,054
Активни 376
Страници 27,464
За един ден 1,302,066

Новите депутати ще се избират след междуградски войни

Намаляването на избирателните райони няма да се хареса и на партиите - кога Ямбол и Сливен ще заровят томахавките в името на общ кандидат-депутат?
Петьо Цеков
Предложението на доказания експерт в областта на изборните технологии проф. Михаил Константинов многомандатните избирателни райони (МИР) да се редуцират от 31 на 20 е похвално и дано мине през цедката на парламента. То решава една тежка несправедливост, свързана с цената на депутатския мандат. Често се случва депутат от София да бъде избран с 60 000 гласа, а на кандидат от Ямбол да са му необходими само 6 хил. бюлетини, за да влезе в парламента. Професорът е прав, като чертае нова карта на МИР, в която еднакъв брой избиратели избират еднакъв брой депутати.



Има само два мъъъънички проблема,



които нямат нищо общо с чистата и неопетнена математика на Константинов. Проблемите не са свързани с избирателната технология, те са чисто партийни. Първият е и организационен - може ли партиите да накарат структурите си да работят заедно в условия на окрупнени МИР. С две думи - може ли една партия да накара активистите си в Ямбол и Сливен да работят заедно по кампанията на общи кандидати? Как ямболската организация на партия Х ще агитира за листа, водена от човек от Сливен? От БСП бързо си признаха - подобно окрупняване на МИР ще доведе до тежки партийни борби. Другите не си признаха, но със сигурност същото ще се случи и в ГЕРБ, и в ДПС, и в "Атака", и във всяка една нормална българска партия. От столетия Ямбол и Сливен не могат да разделят нищо, сега ще ги караме да разделят депутати?! Спомняте ли си, когато през 1987 г. Живков окрупни областите и центрове станаха Ловеч вместо Плевен, Разград вместо Русе... Тогава избухнаха истински междуградски войни. Тези местни драми и досега не могат да се преживеят.

Това, разбира се, е по-малкият дерт. По-големият проблем, свързан с прерайонирането, е още по-политически и няма нищо общо с експертността. Константинов не може да не е обърнал внимание на факта, че като събере в един МИР области като Силистра и Добрич, Русе и Търговище, а камо ли - Кърджали и Хасково,



ще се разшири географията на ДПС



Ако изборите през 2009 г. се провеждаха по системата "Константинов", ДПС и ГЕРБ щяха да бъдат първи политически сили в цяла Добруджа с по 4 спечелени депутатски мандата.

Армията на ДПС в Търговище щеше да прелее гласовете си в Русе и така ДПС и ГЕРБ щяха да имат по 5 мандата в новия обединен МИР.

Да не говорим за Кърджали и Хасково. В Хасково ДПС е втора политическа сила сега, но в новия МИР тя ще е безапелационно първа политическа сила и ще е мнозинство от Водното огледало до Кенана.

Не знам кой ще позволи това в момента, при положение че в Народното събрание има ясно изразено анти-ДПС мнозинство. Или поне на хартия така стоят нещата. Прерайонирането е тънка работа, безспорно. Ако границите на община Кърджали бъдат променени така, че няколко села останат извън общината, там ДПС много по-трудно би спечелило местен вот. Както се казва - въпрос на гледна точка.

Въпреки това предложението на Михаил Константинов наистина е добро. Географията на ДПС ще се разшири, но това, разбира се, не означава, че някой помага на Доган да вземе повече гласове. Гласовете са си гласове - те се разпределят първо на национално ниво и няма как една партия да вземе повече или по-малко мандати, отколкото е изкарала.

Разбира се, съществуват и



други варианти за прерайониране на страната



Примерно - депутатите да се избират от един многомандатен район с нулева преференция. Т.е. всички кандидати на партия Х се подреждат в една обща листа и за нея се гласува в цялата страна - и във Видин, и в Бургас, и в Силистра. При положение че депутатът е депутат на всички българи, то съвсем логично е всички българи да го избират. Взимаш една листа-чаршаф и с един замах гласуваш за сто човека. За да има намек за мажоритарност в този пропорционален чаршаф, е хубаво да има преференциален елемент с нулев праг - за да може избирателят да преподрежда листата и всяко зачертаване на кандидатско име да бъде отчетено. Тази идея напълно кореспондира с повика на Константинов за решаване на проблема с цената на депутатския мандат.

Но защо да решаваме този проблем чрез намаляване на МИР, а не чрез увеличаването им? Ако избирателните райони са 60, с приблизително равно население, и във всеки един се избират по 4 депутати? Не е ли по-добре да се върви, ако не към мажоритарност, то поне към по-ясно идентифициране на депутатите? Ако изходната точка при определяне на един МИР е брой жители, респективно - тежест на депутат, то съвсем не е ясно защо квартал "Люлин" в София или "Меден рудник" в Бургас и преди, и сега, и в бъдеще няма да имат собствен депутат?

И щом стана дума за "собствен" депутат, то логично е да попитаме какво ще правим с мажоритарните депутати? През 2009 г. избрахме 31, а проектът на Константинов за прерайониране е направен за 240 пропорционални избраници.

Друг е въпросът, че



България отдавна няма население за 240 депутати



Депутатският щат у нас е толкова раздут, че ако се съпоставим по население с Германия, ние трябва да имаме не повече от 65 депутати. Но това е друг въпрос. Това е друга идея, която открай време споделя проф. Михаил Константинов.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
След изборното прерайониране на страната ДПС може да празнува победите си не от Кърджали, а от Хасково.
22
3387
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
06 Януари 2010 00:24
Мили Авторе ,
Искаш или да , изложението ти блъска в необходимостта от принципно нова Структура на народното ни представителство в Обществото . Тя , вече и остро налага , Преструктуриране в системата на днешното ни политическо общуване . Вместо това , още продължаваме в кошница да си носим водата , а и ти - все за нея пледираш . Защо , че и до кога , Приятелю Петьо Цеков ?
06 Януари 2010 02:20
Тук е важно да се съберат бройката на турчетата от Хасково и /КЖ/Камбоджа.
06 Януари 2010 02:38
Право НА ГЛАС само български гражданин с образование средно и нагоре
06 Януари 2010 07:04
Моят провинциален глас тежи повече от 10 софийски.Мишо Константинов да си гледа кефа, зашото това не му е работата.
06 Януари 2010 07:58
Право на глас - данъкоплатец, най-малко средно образование, между 18 и 65 години.
--------------------------------------
Блогът на Генек

06 Януари 2010 08:23
"Намаляването на избирателните райони няма да се хареса ..."
-----------------
Намаляването на броя на избирателните райони, води до увеличаването им, както и намаляването на избирателните райони - до увеличаване на техния брой.
06 Януари 2010 11:22
Целта на всяка избирателна реформа е да се удари противната партия и да спечели нашата. Демокрация.
06 Януари 2010 11:24
със сигурност същото ще се случи и в ГЕРБ, и в ДПС, и в "Атака", и във всяка една нормална българска партия.

Ама че неудачен пример. Една нормална партия се структурира от долу нагоре и ръководството й работи, ако и не за благото на членовете й, то поне да изглежда така. А точно изброените партии са тип лидер + електорат, тип la partie, c'est moi, изчистена вертикална структура. И като такива не са нормални политически партии.
06 Януари 2010 11:38
Законите трябва да отговарят на реалностите.
Това трябва да важи и за представителността!
След като демографската карта се изменя, логично е да се променят и районите.
Не може един глас да тежи пъти повече от друг.
А партийте да си се оправят. Глас народен глас божии.

06 Януари 2010 11:56
"... доказания експерт в областта на изборните технологии проф. Михаил Константинов..." - голословно твърдение!
06 Януари 2010 13:22
Депутатският щат у нас е толкова раздут, че ако се съпоставим по население с Германия, ние трябва да имаме не повече от 65 депутати.

*
И ОБРАТНО- по моите сметки, ако Германия изоплзва нашия коефицент: депутати (240) на глава от население (7.5 Млн.), то Германия (82 Mлн.) трябва да има 2 624 депутата в Бундестага, вместо 662, т.е. с 1 962 повече!
*
А НИЕ, по моите сметки, използвайки германския коефицент, при 7, 5 Мнл. население, трябва да имаме 60 депутата, вместо 240, т.е. със 180 по-малко

Редактирано от - Kapitanot на 06/1/2010 г/ 13:50:09

06 Януари 2010 13:25
Капитане,
Да не вземеш да сравняваш и с Китай.
06 Януари 2010 13:26
Капитанот
Депутатите трябва да са не повече от 120 и да се избират мажоритарно като има възможност за тяхното предсрочно отзоваване ако не изпълняват служебните си ангажименти.
06 Януари 2010 15:13
Абе, явно вие няма да направите сравнението с най-бързо и успешно развиващата се страна, от което непосредствено следва, че трябва да е и с най-ефективното държавно управление, та викам си, я да го направя аз:
Китай - 1 361 000 000 население
Народния национален конгрес (законодателния орган) - 2 987 депутати
1 депутат се пада на 455 641 човека
Отнесени към България тези цифри означават нашето Народно събрание да се състои от 16 депутати, разпределени както следва:
ГЕРБ - 8; БСП - 3; ДПС - 3; АТАКА - 1; СК - 1
Депутатите и без това спазват при гласуване партийната или коалиционна дисциплина, така че крайният резулнат от дейността на парламента не би трябвало да е по-различен от сегашния.
ГЕРБ + АТАКА пак щяха да имат мнозинство, а СК пак щеше да ни убеждава колко добре би било правителството да е коалиционно.
Мисля, че пропорции и тяхното приложение беше материал по математика, който се изучаваше в прогимназията.

Редактирано от - Zmeja на 06/1/2010 г/ 15:59:34

06 Януари 2010 16:31
Скучничко е писал този път Цеков. . Свикнали сме да го четем със силни материали...
06 Януари 2010 17:16
Каквито и варианти и предложения за нова избирателна система да бъде направена и предложена, все на някои ще им е крива и неизгодна....Дано предложителите съомеят да стигнат до възможно най-справедливата...Може би има и чуждестранен опит в това...При нас -едни са "прави" , други са "криви", но има едни-сташилищата-дето винаги, винаги са "на терсене"...
06 Януари 2010 18:32
Когато Мишо Константинов заговори за избирателни райони и избирателни системи, първата работа е да провериш как тя ще облагодетелства Костов. Не напразно човека е известен с изказванията си пред съветите първо на СДС, а после и на ОДС, че с предложените от него методи за изчисление на мандатите, преразпределение на гласовете и т.н. е вкарал повече хора за Костов, отколкото Костов с агитация. И го е доказвал с числа - как по социологически проучвания за отделните райони, колко са щели да получат, а как с промяната са получили еди си колко и защо. То не напразно той е от най-великите ни математици-статистици.
06 Януари 2010 21:09
Zmeja, Браво колега.Съпоставката ти е точна и логична.Страшно ми хареса, изчислението ти.Аз даже мисля, че една град-държава като нашата 16 хрантутника са много, на същия принцип, трябва да се заковат квотите на чиновниците от разните министерства, агенции, общини и другите паразитни структури.Тогава нещата със сигурност ще потръгнат.
06 Януари 2010 21:09
Nashenec мили ,
Да е жив и здрав проф. МК , но неговата теза само частично касае Проблема , който стои пред националното ни Общество . Няма математик , способен да моделира този Проблем - налага се друго , по-високо ниво на мислене и нему адекватните подходи ...

Редактирано от - beagle на 06/1/2010 г/ 21:11:11

06 Януари 2010 22:45
М. Константинов може е компетентен с числата, но не е компетентен политически. Предложенията на Цеков са по-резонни, но единна листа за цялата страна ще ликвидира връзката на депутатите с областите, която и сега не е кой знае каква, но я има. По-долу предлагам тя да се засили.

"Мажоритарният" елемент у нас е, както видяхме, напълно безсмислен. Освен ако, както предлагам по-долу, няма само едномандатни райони. Отзоваването на депутатите е също безсмислена идея - кой и как да ги отзовава? Редовните парламентарни избори са силно манипулируеми, но много по-манипулируеми, безсмислени и прахоснически ще бъдат разните референдуми и подписки за отзоваване, каквито у нас трябва да се избягват, поне засега.

Американската система е: 435 депутати, представляващи колкото може равни по население конгресни окръзи (с около половин милион избиратели всеки). Това налага периодично пречертаване границите на окръзите за да отразят демографските промени. Пречертаването става в рамките на всеки щат и се решава от щатското законодателно събрание, т.е. управляващата партия може да мести границите в своя полза (джеримандеринг) и почти винаги го прави, дори когато границите почват изглеждат абсурдно, но някой опасен вражи кандидат е изолиран по домашен адрес. Има и консултантски фирми, специализирани в джеримандеринга, сложни математически модели "ако-то".

Може да приемем по аналогия и у нас 50 хил. за средния размер на избирателния район (едномандатен!)‌ , т.е. 160 депутати в НС, по 2-3 депутати за най-малките области и по един депутат за по-големите жк в големите градове. Пречертаване на границите на всеки 4 години с решение на ЦИК (в която ДПС ще е винаги в малцинство). Ще се обединяват при нужда общини от съседни области в общ район, ад хок. ГРАО трябва да осигурява прясна информация за населението по настоящ адрес (засега това не се прави). Целта на пречертаването да е да се намалява значението на затворените анклави, които гласуват автоматично етнически - друг основен избирателен проблем у нас.

Според данните за населението по етнически състав по области от 2001 г. (и ако всички турци и цигани гласуват за ДПС), населението на гр. Кърджали е около 46 хил., от които турците са около една трета. Ако градът е отделен избирателен район и българите се обединяват зад една - да кажем независима - кандидатура, депутатът винаги ще бъде избран от българите. Останалата Кърджалийска област ще избира максимум двама депутати от ДПС. Пловдив, Разград и Шумен също ще избират максимум по двама депутати от ДПС (ако помаците гласуват за ДПС, и Смолян ще има максимум двама от ДПС).

Благоевград, Бургас, Варна, Добрич, Пазарджик, Русе, Силистра, Сливен, Стара Загора и Хасково ще имат максимум по един депутат от ДПС. Т.е. депутатите от ДПС ще са максимум 20, или 12.5%. Реалният процент може да е по-малък - около реалния процент на турците (плюс турските цигани) в България, 9-10%. Останалите райони няма да имат депутати от ДПС.
И при това положение ДПС‌ винаги ще е балансьор.

160-те депутати, избрани пак по партиен признак, разбира се, но от едномандатни райони със сравнително малко население (от среден жк в голям град до няколко малки съседни общини в по-слабо населен район), ще са по-тясно свързани с хората по места. Ще познават лично всички местни политически активисти и видни хора, ще знаят местните проблеми наизуст. Поне за големите градове трябва да има неофициално изискване депутатите да живеят или поне да са живели постоянно в своите райони. Трябва да имат приемни по места, в които да седят лично и достатъчно време поне веднъж месечно, в неделя, за да могат всички, които искат, да ги видят.
08 Януари 2010 00:13
Автора и хабер си няма как стават изборите в България. Уголемяването на МИР е само предпоставка за реформа на избирателния закон, тя не е само по себе си реформа на избирателния закон. Константинов не е предлагал депутатите от Яамбол и Сливен да се избират в обща листа. Но дори да има обща листа, нали ще има префернциален вот ? Какво пречи сливенлии да си гласуват преференциално за сливенския депутат ? Целта на големите МИР е да се избегнат абсурдните ситуации, като тези в Смолян : ДПС има най-малко гласове, а най-много депутати. Твърденията за "разширяването на изборната география на ДПС" са напълно абсурдни, както сам автора си отбелязва : наистина броя на депутатите се определя на национално ниво. И т.н.
http://izborenkodeks.wordpress.com/
08 Януари 2010 00:22
чичо Фичо писа
"Мажоритарният" елемент у нас е, както видяхме, напълно безсмислен. Освен ако, както предлагам по-долу, няма само едномандатни райони."

Браво ! По твоята система, сега в Народното събрание щяха да заседават 60 депутати от ДПС и 180 от ГЕРБ. Благодарим.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД