Младен Червеняков и Сергей Станишев бяха конкуренти на конгреса, а сега заедно трябва да бранят конституционните права на хората си, уволнени от новата власт. |
Дали обаче тази задача няма да се окаже непосилна? Досега БСП два пъти е изпадала в подобна тежка ситуация и не е успяла да защити кадрите си. Първият път бе след краха на Лукановото правителство и жестоката чистка, направена от правителството на Филип Димитров. Тогава 3000 служители на МВР си тръгват накуп, без никаква защита. Вторият път бе след Виденовата зима, когато отново сините разчистваха терена за своите кадри. Сега БСП се оплаква, че се случва нещо подобно.
Освен че няма добра практика при работа на подобни комисии, БСП има и друг, много по-сериозен проблем. Тя е разделена, воюваща и отслабена. В момента в комисията за защита от "репресии" рамо до рамо трябва да работят Младен Червеняков, който я оглавява и който на последния конгрес беше кандидат за лидер на БСП срещу председателя Сергей Станишев, член на същата комисия. Рамо до рамо трябва да се трудят и Мая Манолова и Румен Петков, също озовали се в различни лагери.
Въпреки привидно заровените томахавки в БСП тлеят напрежение и недоизказани упреци, които няма как да не се пренесат и в работата на тази комисия. По необясними причини
липсват имената на изявени юристи като Татяна Дончева и Янаки Стоилов
Затова пък там са Михаил Миков и Мая Манолова от крилото на Станишев. Сега се предлага в комисията да влезе Любен Корнезов, а да се махне Емилия Масларова, която се превърна в неин клиент. Въпреки това има основание да се мисли, че дори в тази комисия е търсено някакво представителство на опозиционната и управляващата част в БСП.
Истина е, че е замислена като политически орган към Националния съвет на БСП, но за да свърши конкретна работа, тя трябва да отговаря на поне две задължителни условия - да бъде непоклатимо единодушна и да бъде достатъчно авторитетна и професионално подкована. Новият председател Младен Червеняков даде сериозни заявки досега за нов, по-категоричен подход. Даже успя да уреди среща на членове от комисията с главния прокурор. Това веднага даде повод на ГЕРБ да упрекне Борис Велчев, че от прокуратурата изтича информация към комисията на Червеняков. От БСП, разбира се, веднага отхвърлиха обвиненията и обясниха, че тази среща не е била конспиративна, а е проведена в кабинета на Велчев.
"Основното мото на комисията е, че няма да разтваря политически чадър над никого и ако някой е виновен, трябва да бъде наказан. Но това трябва да стане при спазване на законите на страната", казва председателят Младен Червеняков. Според него комисията ще се отвори за помощ и към пострадали кадри от други политически сили.
Един от най-фрапиращите случаи, с които се занимава комисията, е уволнението на шефката на териториалното поделение на "Български пощи" във Враца Цветелина Дамяновска. Две неща са твърде любопитни в случая. И двете са силен коз в ръцете на БСП.
Дамяновска е в ръководството на БСП и беше кандидат за кмет на Враца. Уволнението й става веднага след балотажа за частични местни избори в града. Неин опонент беше кандидатът на ГЕРБ. От БСП твърдят, че уволнението на Дамяновска било поръчано от най-високото място във властта, след като към 16 часа в деня на балотажа от ГЕРБ установили, че резултатът между техния кандидат и този на БСП е почти равен. Веднага след втория тур, на 29 ноември, Дамяновска получила заповед за уволнение, но в нея пишело, че до избиране на нов директор временно ще я замества човек, който е напуснал пощите преди три месеца. След възражение от самия новоназначен последвала нова заповед.
"Има нарушение и на процесуалните правила по водените наказателни дела", казва Младен Червеняков. Софийският градски съд например е издал разрешение за обиск в едно жилище на бившия заместник-министър на здравеопазването Емил Райнов, но обиск бил направен освен това и в още едно негово жилище. Едва след това разследващите взели разрешение от съда и за обиска на второто жилище и според Младен Червеняков тук има нарушение на процедурата. Освен това в комисията недоумяват
защо при обиска е конфискувано писмо на Райнов до главния прокурор,
в което той го моли за проверка. В началото на годината управителят на най-големия фармацевтичен дистрибутор у нас - "Търговска лига", Тихомир Каменов обвини Райнов, че е искал рушвети на обща стойност 2.8 млн. евро. Райнов обаче твърдеше, че целта на обвиненията е персоналната му дискредитация и НЗОК, чийто УС председателстваше, да се поддаде на натиск.
При обиска на бившия шеф на агенцията по лекарствата д-р Емил Христов пък са иззети лекциите му, които чете пред студенти, дисертацията му и дори квитанция за платена глоба на противопожарната служба.
Комисията се занимава и със случая "Масларова". Сергей Станишев не е поискал помощта й. Друг интересен случай е освобождаването от поста на бившата шефка на архивите Боряна Бужашка. Тя е освободена, защото била упрекната, че дала в провинцията на местната БСП част от сграда на Държавния архив. Освен това Божидар Димитров я обвинил, че архивите са се сдобили с много скъпи стелажи. БСП има своите обяснения - 120 кв. м от сградата, която БСП и архивите обитават заедно, били получени по регулация и за това има ПУП, а архивите са получили допълнителна сграда от 500 кв.м. Стелажите пък били дарение от МФ и няма как архивите да държат сметка как са закупени.
Най-масовият контингент на комисията "Червеняков" са неправомерно уволнените
Освободени са всички ръководители на земеделски служби, всички ръководители на екоинспекциите, 22-ма от 28-те регионални ръководители на МВР, почти всички ръководители на служби в социалното министерство.
"Комисията е идентифицирала три начина за подмяна на кадрите. Създадени са специални състави в министерствата, които анализират служителите и на набелязаните предлагат два варианта - молба за дисциплинарно уволнение или молба за напускане", разказва Младен Червеняков. Имало и доста драстични случаи. Един чиновник е уволнен, защото в стаята му имало шкаф с представителните подаръци на ръководителя на ведомството, но той нямал ключ от този шкаф. Просто в стаята имало повече място и шкафът пребивавал там от известно време. Сега обаче новата власт твърдяла, че има изчезнали неща от шкафа и ако не напусне веднага, ще отговаря за тях. Този метод на действие е прилаган в МТСП и МРРБ, но и в други министерства.
Вторият подход е чрез атестации на държавните служители. При оценка 5 освобождаването им не подлежи на съдебен контрол, предвижда законът и това в момента се използва от новата власт. Това е възможно най-лошата оценка за работата, която граничи с пълна немарливост. "Има доста поставени петици на ръководители на дирекции на инспекциите по труда", казва Младен Червеняков и дава пример с шефовете на тези звена в Кюстендил, Хасково, Плевен, Габрово, Русе.
Третият вариант е чрез т.нар. обяснения. Често служителите били заставяни да пишат обяснения, без да знаят точно защо и какво следва след това. Откакто ГЕРБ са взели властта, досега никой в администрацията не работи, хората чакат да им се случи нещо, описват ситуацията в комисията към БСП. Там специално са си отбелязали едно изречение на премиера Бойко Борисов, което смятат да използват като аргумент в следващите си битки за защита на конституционните права. "Групово ги назначавахте, групово ще ги уволняваме!", заявил Борисов.
Друга голяма група, с която се занимава комисията, са регулаторните органи,
които следят как се харчат парите на ЕС в България. Според доклад на министрите Симеон Дянков и Александър Цветков до 15 декември всички министерства трябва да внесат проект за промяна в законодателната уредба, така че кадрите в 8 регулаторни органа да бъдат подменени. Официалният мотив е, че чрез промяната ще се спестят 1.5 млн. лв, но истинската цел е тотална подмяна на служителите.
"Заради подобни действия ЕК е стартирала наказателни процедури в Румъния, Словакия, Кипър, Литва, Латвия, Люксембург, Полша, Словения и Финландия и най-вероятно ще предяви претенции и към България", твърди Младен Червеняков. Става дума за директива на европейската общност, която задължава страните да гарантират, че националните регулаторни органи ще изпълняват действията си без контрол и натиск от правителството. Подобно е и изказването на Фабио Коласанти, шеф на Генерална дирекция "Информационно общество и медии" в ЕК. Той беше у нас през септември и се обявил в защита на състава на националните регулаторни органи. Комисията към БСП се кани да сезира по случая съответните служби към ЕК, за да може чрез тях да бъде сезиран съдът в Люксембург. Скоро комисията се готви да поиска среща с премиера Бойко Борисов. Дали обаче на една маса ще седнат един срещу друг бившият и настоящият премиер и ще проведат мъжки разговор за битието на "вещиците"? Едва ли. По-скоро Младен Червеняков ще изслуша поредната тирада за кражбите на предишното правителство и затова трябва бъдат отстранени неподходящите хора.