:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,505
Активни 784
Страници 14,408
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

В Германия набира сила провинциалният национализъм

Вестфалците искат повече права, защото всичките пари отивали при рейнците, северните провинции правят съюз, за да им се чува думата в Берлин, а източногерманците по принцип са си недоволни 20 години след обединението
СНИМКА: АП/в."Ди Велт"
При последните тежки преговори за данъчните облекчения с канцлера Ангела Меркел и лидера на либералите външния министър Гидо Вестервеле (вдясно) ключова роля изигра премиерът на северната провинция Долна Саксония - Кристиан Вулф ( в средата). Северните провинции обмислят да си създадат "Северен алианс", за да имат по-голяма тежест. Идеята е Вулф да го оглави.
В повечето страни по света винаги е имало съперничество между различните области, етноси и националности. В Западна Европа до ден днешен в много държави се води истинска борба, а в някои случаи и кървави битки за надмощие или доказване на нечия гледна точки. В Испания продължава конфликтът между баските, които се борят за собствена държава с правителството в Мадрид, с което са на нож и каталунците. В британския регион Северна Ирландия повече от 10 години цари мир между ирландците католици и британските заселници протестанти след 30 години кървави атентати и убийства. Там все още обаче действат радикални военни групи, които не са съгласни със статуквото. По-еволюционно се развиват събитията в Белгия между католиците холандци, наречени "фламандци" по името на един от историческите им райони - Фландрия, и френскоговорещите валонци във Валония. През определен период там постоянно избухват страстите и страната е под постоянната заплаха от разпадане, след като бе изкуствено създадена след Наполеоновите войни през XIX век. Подобни противостояния между различни области и групи има също така във Франция между Северна и Южна Италия. Напоследък и в Германия се забелязва засилване на т.нар. "провинциален национализъм".

През декември жителите на историческата германска област Вестфалия, която е част от провинцията Северен Рейн-Вестфалия, създадоха



собствена регионална партия "Вестфалците" (Die Westfalen)



От 1815 до 1946 г. Вестфалия бе част от Прусия. След разгрома на Германия във Втората световна война тя се намираше в британската окупационна зона, а след разделянето на страната по време на Студената война, през 1946 г. заедно със северната част на Рейнската област тя влезе в състава на новата провинция Северен Рейн-Вестфалия, като по-късно към тях бе присъединена и областта Липе. Тази провинция в момента има най-много жители - 18 млн. души, и е с най-добре развитата икономика, като внася 22% от БВП на страната. Въпреки че Северен Рейн-Вестфалия е един от най-индустриализираните и гъсто населени райони на Европа, две трети от него са гори и долини, а река Рур е станала една от най-чистите на континента. Около 20% от територията са природни резервати. Членовете на новата партия "Вестфалците" са убедени, че тяхната част от областта е брутално ощетена в сравнение с жителите на Рейнската област, тъй като те са мнозинство в местния парламент и правителство. Вестфалците са недоволни, че повечето финансови потоци се изливат предимно при рейнците. Първите дори изтъкват, че в Рейнската област има цели две международни летища в Дюселдорф и Бон, а във Вестфалия нито едно. Между двата големи центъра Мюнстер и Билефелд досега няма построена жп линия. Членовете на новоучредената партия признават, че новото консервативно правителство в областта начело с Юрген Рютгерсом прави повече за Вестфалия, отколкото предишния кабинет на социалдемократите, реалните резултати обаче засега не се усещат. "Вестфалците" смятат да променят това положение. Те ще се борят за по-големи правомощия за местните власти в различните населени места, без намесата на централните власти. Някои от вестфалците дори отиват по-далеч и вече призовават за отделяна на Вестфалия в самостоятелна административна единица. Затова партията смята да вземе участие в местните избори за парламент през лятото догодина. Те не разчитат да направят фурор на вота, но искат да бъдат забелязани от хората, като главната цел засега е евентуална победа на местните избори през 2014 г.

Преди няколко месеца Ралф Нагел, премиер на правителството на град Бремен със статут на провинция, предложи северните земи във ФРГ да се обединят в "Северен алианс", за да могат по-успешно да защитават своите интереси в Берлин. Освен тази област в новия съюз трябва да влязат области като Долна Саксония, Шлезвиг-Холщайн и Макленбург-Горна Померания. "Ние северняците можем да разчитаме на успех само ако обединим своите политически и икономически усилия", отбеляза Нагел. Според него взети заедно тези северни райони разполагат с населението на богатата и влиятелна Бавария с население от 12.4 млн. жители, а по показатели на БВП северните области не отстъпват на баварските показатели. По-рано с предложение за обединения на всички депутати от Севера в Бундесрата (горната камара на парламента) излезе премиерът на Долна Саксония - Кристиан Вулф (християндемократ). Именно той, както предполага Ралф Нагел (социалдемократ), трябва да стане централната политическа фигура, около която ще може да бъде създаден бъдещият "Северен алианс". Целта е да се създаде натиск върху федералните власти в столицата, че срещу гласовете на северните области ще трябва да се направят отстъпки по различни спорни въпроси.



"Редица области като Бавария трябва да разберат,



че това, което става в нашите пристанища на север е неразделно свързано с техните икономики", каза Нагел. Той дори призова за провеждането на специална конференция по въпроса през следващата година. Това раздвижване определено ще притесни новото федерално правителство на Ангела Меркел, съставено от консерватори, включително от Бавария, и либерали. Особено след като през декември провинциите Шлезвиг-Холщайн и Саксония се опълчиха срещу Меркел в Бундесрата заради данъчните облекчения на стойност 8.5 милиарда евро в помощ на фирми и семейства. След редица отстъпки от Берлин законът все пак беше приет.

Друг проблем си остават изостаналите източни земи от бившата комунистическа ГДР, които независимо от налетите през последните 20 години 1.5 трилиона евро, или средно по около 90 милиарда евро годишно, продължават да са най-бедните във ФРГ. В тези райони силни позиции има Лявата партия, бивши комунисти и разочаровани социалдемократи, но редица наблюдатели предупреждават, че в бъдеще в сериозен фактор могат да се превърнат крайнодесните формации.

Бившият министър на транспорта Волфганг Тифензее, който отговаряше за новите земи, отбеляза т.г. сериозен напредък в тези области. Той констатира, че до 2019 г., когато изтича срокът на действие на втория Пакет на солидарността, източните провинции могат да се изравнят по икономически потенциал с по-слабите западни Райнланд-Пфалц и Долна Саксония. Според Тифензее, ако източните провинции бъдат изравнени със западните дори и след 30 години усилия за възстановяване на икономиката в бившата ГДР, това ще бъде значителен успех. За това може парадоксално да помогне глобалната криза заради по-голямата кризоустойчивост на Изтока, което най-вероятно се дължи на това, че там преобладават малки и средни предприятия, които не са силно зависими от експорта като големите западни концерни, както е в Бавария. Към това се добавя фактът, че в Източна Германия са силно развити някои стратегически браншове като соларните, био- и микротехнологиите. В резултат на това е преодолян застоят в изравняването на жизнените условия на живот. Нивото на безработицата в бившата ГДР обаче все още е двойно по-високо от това на Запад. Всички тези нови и стари тенденции сочат показателното за доста страни в Европа засилване на регионалния национализъм в търсенето на повече права и благини, без да се гледа "цялата картина" в глобален план.
 Знамето на Северен Рейн-Вестфалия е зелено-бяло-червено с комбинираните гербове на пруската Рейнска област (бяла линия на зелено поле), Вестфалия (белия кон) и Липе (червената роза).
СНИМКИ: Архив "Сега"
Част от лидерите и членовете на новата партия "Вестфалците" и тяхното знаме.
22
4256
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
08 Януари 2010 01:04
след сърбия, русия, франция, австрия, полша и българия накрая и германия дорастна за патриотарска партия
08 Януари 2010 01:06
"Последното убежище на негодника е национализма" е казал философа, а историята е доказала безброй пъти правотата му. Патриотарството е продукт на комбинация от некадърност, мързел, параноя, завист и лакомия - едни от най-лошите човешки черти.
08 Януари 2010 02:11
Pavlik Morozov
Хубаво е обаче да не се изпада и в другата крайност на национелизма, а именно, империализма!
08 Януари 2010 02:38
което не става с пари става с много пари
90 млрд годишно за източните провинции
08 Януари 2010 03:26
Подобни противостояния между различни области и групи има също така във Франция между Северна и Южна Италия.
Аз четох до тука.
08 Януари 2010 05:14
ГЛУПОСТИ на търкалета!
"Национализмът" е в 2/два/ вида:
1. "Национализъм" в полза и в интерес на единството и просперитета на Нацията, чийто Гражданин/по паспорт- по Права и Задължения по законите й/на държавата й е "националистът". Този вид "Национализъм" условно може да бъде наречен БЯЛ- но по-правилно е да бъде наричан "Патриотизъм"/за да НЕ се бърка с другия вид "Национализъм"/!
2. "Национализъм" в полза и в интерес на Нация и държавата й, на които "националистът" НЕ е Гражданин/по паспорт-по Права и Задължения по законите й/. Този вид "Национализъм" условно може да бъде наречен ЧЕРЕН- защото е във ВРЕДА на Нацията и държавата й, на която е Гражданин/по паспорт/ "националистът"!
Германия е ФЕДЕРАЛНА държава, макар и отделните държави във Федерацията Германия да се наричат "провинции"! Ерго, ако в случая става въпрос за БЯЛ Национализъм/както става ясно от статията!/, значи НЕ става въпрос за "провинциален национализъм", а за провинциален Патриотизъм! Проблемът е, че провинциалният Патриотизъм е във вреда на федеративната държава/ в случая ГФР/! Доказателство е войните в бившата Федеративна Република Югославия-1991-1995 г./ а също и Гражданската война в САЩ през 1863-1865 г.- съвременно копие на която бяха войните в бившата Федерална Република Югославия/!
Дай, Боже, профинциалният Патриотизъм в ГФР да НЕ доведе до същите събития/жертви, кръв и разруха/ като тези в бившата Югославия през 20 век и в САЩ през 19 век! Все пак, вече сме 21 век!!! КАЗАХ!
08 Януари 2010 06:52
Кьолн и Дортмунд също са международни летища...И в БГ има вестфалци-Бургас, Ямбол
08 Януари 2010 08:16
Това им остана на путлеристите -
да чакат да паднат на коча манерките...
08 Януари 2010 08:28
Противоречията между Северна и Южна Италия са силни, като противоречията у нас между българи и цигани. Североиталианците считат южняците за техните цигани. Аз като аспирант живеех в блок 10 на Ст. общежития имах приятел италианец от Падуа. Там имаше и итлианци от юга. Той въобще не желаеш да говори със тях все едно, че са от друг етност.
08 Януари 2010 08:32
Германия е ФЕДЕРАЛНА република и това казва доста.
Що се отнася до национализма - дано не чака социализма при себе си.
Както беше веднъж.
--------------------------------
Блогът на Генек
08 Януари 2010 08:44
Поздравления за автора.
Скърца анализа?
, , …налетите през последните 20 години 1.5 трилиона евро, или средно по около 90 милиарда евро годишно.Ако това е вярно , там трябва да наблюдаваме Рая . Както са наливани са и извличани , реалността е друга.
До тук за казаното за Германия?

Много важна тема , но защо е анализирана далече от България?

Аномалиите при нас са огромни и имат същият принципен характер.
Селяндурщината , местният селяндурски патриотизъм у нас е много силно изразена тенденция, толкова силно изразена , че има градове мутанти-всички големи градове , а и цели територии мутанти-черноморските и планински курорти , където далавера е била най голяма-национално отговорна по капиталистически..А има и цели опустошени територии , които са превърнати в блато , в пустиня , там където пък е била национално безотговорна и пак по капиталистически , защото няма далавера.

Селяндурщината може да се прикрива като идеологическо противоречие, капитализъм-комунизъм , национализъм или анти национализъм , но тава са дитирамби.Хронологията е друга.
Като национално отговорна се прикриваше докато експлоатираше далаверата-когато срутваше комунизма..
Като враг на патриотизма се изявява днес , когато народа поставя въпроса за род и родина , когато народа е отвратен от нейният далавераджииски патриотизъм и национализъм.
Но това не е нито национализъм , нито анти национализъм , нито патриотарство, нито анти патриотарство.Това е далавера , която се стреми да се реализира като далавера , която се стреми да съхрани далаверата , като спекулира с емоциите , с една дума представлява емоционално мошеничество.Това е причината маниакалността да я наблюдаваме при едни и същи , но от различни позиции , един път е националист , след това става анти националист.Докато граби е патриот , заплашено ли е грабенето става анти патриот.Чиста маниакалност.Разпознава се лесно.Маниакално болният факти не посочва , посочва само емоции и оперира само с емоции..Хората отсъствуват в тази маниакалност , подменени са от емоционални образи-негодници , алчни , мръсници , мърша .Какво по голямо доказателство от това за тази маниакалност?
Народа е мърша-това е девиза на маниакално болните?

08 Януари 2010 08:49
Германия е била иторически разделена в рамките на много хлабавата Германска империя. Прусия в последните бвекпове даже не е била в тези рамки. начело на Германската империя със столица Виена е била Австрия. Бисмарк обединява насилствено Прусия с някои други държавици, най-вече с Бавария, която никога не е виждала нещо общо с Прусия. Нещо повече във всички войни Бавария е била на страната на Франция срещу Прусия. И досега баварците наричат всички други германци "пройсен". Те твърдят, че са имали държава далече преди другите германци, а разглеждат в много отношения техния ланд, като отделна държава и местното правителство за отделно от германското. Наполеон е усложнил още повече нещата, като е дал областта Франкония на Бавария - и досега това положение е запазено (по същия начин той създава Белгия, за да направи крал, доколкото си спомням брат си). Франконците, обаче не се считат за баварци. На едно честване на университета на Вюрцбург баварския министър на образованието в речта си споменал "Този стар баварски университет..", на което ректорът на университетът му отговорил "Университетът на Вюрцбург никога не е бил баварски". Най-големият град на Франкония е Нюрнберг- исторически е бил свободен град, принадлежащ на императорите във Виена. От друга страна бургграфа на Нюрберг Фридрих фон Хохенцойлер е ставайки корфюрст на Брандербург (изпратен там от император Сигизмунд, двамата са се били против турците при Свищов през 1396г.) дава началото на династията на Хохенцойлерите, която създава Прусия, която в края на 19-ти век ще сложи началото на Германия. Редица области на Германия са принадлежали на други кралства, както Хановер е принадлежал на английския кралски двор.
В Източна Германия след обединението се подходи точно по капиталистически. Вместо централното правителство да налее пари в източните предприятия, с което да ги вдичне на крака, то то ги приватизира, като ги раздаде на западните предприятия, които ги ликвидираха, от там се получи огромната безработица, за която Германия трябваше да плати и продължава да плаща огромни средства. докато в селското стопанство земята не бе върната на наследниците на пруските юнкери, а до голяма степен се запазиха кооперативите, които сега доколкото ми е известно са проспериращи - те произвеждат 90% от млякото на Германия.
08 Януари 2010 09:00
Местния патриотизъм не е от вчера, ама нито в Германия, нито в другите страни анализирани от автора, населениеето на се е скупчило в столицата, както при нас е и Гърция да кажем...Местните националисти там спорят и се борят за ивнестиции, за развитие на районите им, а при нас не искаме магистрали щото ще ни избият пилците, не искаме петропроводи щото ще ни оцапат хотелчетата, не искаме тоз газопровод, амчи другия, щото е по демократичен и прочие...Местен патриотизъм не означава непременно еснафлък, политиканстване и щраусовщина...Нейсе.
08 Януари 2010 09:05
Ще паднат манерките тавагишчи,
нема как да не паднат.
Само чеканье му е майката и
силна вера бронирана здраво в празните кратуни!
08 Януари 2010 09:12
Milcho
Може и трябва да е така , но на фона на устойчивото развитие на цялата територия.
Когато е обратното , представлява селяндурщина превърната в ударна сила на малоумието.
Могат да ръмжат каквото си искат , селяндурщината позволява всякакво крещене и викане , но трябва да се произвеждат и чушки и домати , живот трябва да кипи и съществува върху цялата територия .
Предстои да видим как ще се развиват процесите , като хората бягат от районите на малоумното черномутрие и като бягат от България.
Ако една държава представлява Блато в която има и някакви оазиси , то това вече не е държава , а оазисите ги чака да се самоудавят в Блатото.Нищо друго.
Тогава местният им патриотизъм , шовинизъм , патриотизъм и всякакви други малоумия , ще прераснат при тях самите в извратено противопоставяне , защото битката за оцеляване при селяндурите , ще бъде с най остри прояви на селяндурите.Творчески натури са селяндурите върху плоскостта на простотията и простащината.Много творчески.
08 Януари 2010 09:58
Е какво ново под слънцето?
Днешните "германци" на първо място се осъзнават като "тюрингци", "баварци", "саксонци", "прусаци" и чак на второ място като "германци". Някои от федералните области - Бавария, Тюрингия и Саксония - притежават статут на "свободни държави" (Freistaaten) в рамките на федерацията, който, макар и без осезаеми правни последици днес, все пак изтъква съпротивата на различните региони на Германия срещу централизма.
В началото на 90-те години дори имаше идея Франкен (част от Бавария с център Нюрнберг) и Тюрингия да се обединят в отделна федеративна област (Bundesland). "Обичта" между франки и същински баварци е пословична. Баварски филми се гледат в Северна Германия със субтитри. Във Фризландия - сега разделена между Германия и Холандия - отдавна има гласове, пледиращи за обособяване. И така нататък.
Тези процеси винаги ги е имало и ще ги има. Те имат дълбоки исторически корени. Къде е проблемът?
08 Януари 2010 10:48
Хунвейбин, просто не знаеш колко си прав за несломимата простотия на селяндура - край няма!
08 Януари 2010 12:47
крайно е назрял момента софиянци да направят своя регионална партия "Шопевете"
08 Януари 2010 14:08
Не, крайно време е за коалиция Анти-София, а именно оста Сливен-Дупница.
08 Януари 2010 14:57
Всичко това ми напомни за капитан Блъд, който на въпроса "Вие англичанин ли сте?" отговаря: "Имам честта да бъда ирландец."
08 Януари 2010 17:22
Дай Боже да доживеем тази щадтлива развръзка за да видим вирнатия немски нос как се разтрива...
08 Януари 2010 18:00
"Последното убежище на негодника е национализма" е казал философа, а историята е доказала безброй пъти правотата му. Патриотарството е продукт на комбинация от некадърност, мързел, параноя, завист и лакомия - едни от най-лошите човешки черти.

Национализмът е бъдещето на Европа, където явно некой балканци НЯМАТ място, карашик с черножопи, червеножопи и други меки и увиснали секции.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД