:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,495
Активни 782
Страници 14,398
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Паузата край свещта

Една седмица - и вече свикнахме с новата година. Ударихме десетката - както се произнесе приятелят ми Жоро Апломба - и се успокоихме. Приключихме с надеждите и пожеланията, върнахме се в браздата. Възбудата се оттича бързо и делникът е изпълнен с облекчение - очакванията, както всеки път претрупани и по своему непредпазливи, пак дойдоха в повече. Е, отслужихме я и тази Нова година: донякъде като празник, донякъде и като повинност - не е много по вкуса ни такава, каквато ни я обещават. Но дните за прогнози и предупреждения минаха, друго искам да ви кажа аз.

Доста след полунощ, по-близо до съмването, когато развеселените съседи от балконите отдавна бяха привършили китайското джепане и в повечето от прозорците светеха само мигащите новогодишни лампички, напевен женски глас от телефона честити новата година и притеснително попита дали са се прибрали "нейните". Беше грешка, разбира се - "нашите" ги няма, но и чужди у нас не живеят. Жената бързо схвана и реши да се извинява: дъщерите й учат в България, отишли са да празнуват в Студентския град и тя силно се притеснява: там стават всякакви ужасии, вестниците в Македония непрекъснато пишат за това. Да, правилно бях отгатнал по говора, с малко напъване можех да позная и района, но жената се разприказва и не се наложи. Беше учителка от Кратово, а сега се обаждаше от някакво село до градчето. Отишла за празниците, да запали огън и да почисти фамилната къща за Коледа, когато децата ще си дойдат. А също и мъжът й, строител в Загреб - оттам били парите за двете студентки. Седим си, каза, със съседката, чакаме да дойде "струята". Угаснало още привечер, събрали се да си пазят страха една на друга и досега били на свещи. Сигурно е сбъркала номера в тъмното. Отсрещното село, на другия баир, свети, а при тях - мрак. И си седим, рече, двете, цяла нощ си говорим и не можем да се наговорим. Няма радио, няма телевизор - едни спомени и мъки.



Това, последното, ме разтърси. Спомени и мъки



Не може споменът без мъка, а и в светлото в спомена пак има някаква мъка - защото е отминало, няма да се върне. Но пък се наприказвахме, добави жената, кога ще ни се случи пак? Наприказвахте се и си пийнахте, без малко да добавя пък аз. И се почувствах по-добре. Пожелахме си всичко хубаво, на децата си също, работа си пожелахме и здраве. Съседката взе слушалката и тя: благославя, благославя. С тези дъщери студентки жените бяха млади още, още съвсем в живота, а гледай на какво посрещаха новата година - на спомени и мъка!

И цяла седмица опитвам да си го преведа сега това, някак да си го разтълкувам. Елегичното, но и сладостно споделяне на нещата от миналото, възстановяването на кадри, отписани от паметта. В такива нощи човек притежава живота си отново - такъв, какъвто в действителност се е състоял, нередактиран, нецензуриран. И си го връща - понякога завинаги.

Странно, но в кръга на моите познати



споменът за енергийната криза от миналия век прелива от симпатия



Знаете за какво става дума - спираха тока по график, кварталите потъмняваха и в прозорците се появяваха слаби, уязвими светлинки, колкото да покажат, че нашият свят е все пак жив и... чака. С прекъсването на тока издъхваше и парното, та освен мрака студът също напираше в домовете ни, застопоряваше живота, превръщаше го в пауза. И онези от нас, които се възползваха от тази пауза, няма да я забравят никога.

В първите вечери си звъняхме по телефоните, говорехме с часове като деца, които се страхуват от тъмното. После заедно с мрака и студа в къщите ни се настани и тишината, а в тази тишина бе попълнена необикновена страница в нашите семейни летописи - страницата на нашите спомени и на нашата непредвидена равносметка. Писана бе тази страница на тъмно, затова и повече не може да се отгърне. Но и без това никой от нас не я забравя.

В полумрака, около огънчето на свещта сякаш се появяваха сенките на нашите предци, оживяваха забравени, неспоменавани дотогава легенди на нашите фамилии, възкресяваха се имена от родословното дърво, епизоди от войни и страдания, от празници и от сватби, съдби от пожълтелите снимки, захвърлени в албуми и кашони. И от миналото, от миналото, което се връщаше в онези зими - за да го спасим. Това беше време на любопитство, но и на съизмерване, на задълбочаване в нещата, подминавани на светло, или просто поради липса на пауза, в която да подвием крак край течението на своя собствен живот. И много ценности бяха припомнени или дори само назовани, но така че да се върнат в нас.

Е, не ви казвам нищо ново.



Които са го преживели, няма да го забравят



Странно, но децата ни, които нехайно, а и демонстративно зачеркваха толкова поучителни слова и днес помнят и разказват епизоди от онези студени и стъмнени вечери. (У дома, например, такова вълнуващо семейно наследство е вербалният сериал как с връстници бях командирован да пазя един бостан в най-хубавото лято на неопитното ми детство. И какви щури преживявания се случиха там.) Някакви връзки в паметта се създадоха - различни от преди. И някакви истини светнаха - този път действително в мрака. И някакви чувства също, то се знай.

Та си мисля сега, около разискванията за спрени или пуснати реактори, около споровете за старата и за бъдещата АЕЦ, като ни плашат с режим на тока и все ни обещават енергийни кризи - дали нямаме нужда от малко самота и мрак, за да съберем себе си и да осмислим всичко, което смесихме и похабихме в суматохата на последните десетилетия? Дали ще имаме отново какво да си кажем? И какво толкова важно ще си спомним? Какво толкова ценно ще спасим?

И изобщо: достатъчно ли е на един народ да му спреш тока и телевизията, за да се размисли и да си постигне светлината?
45
3915
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
08 Януари 2010 00:47
няма да коментирам аФтора но съзливоста не помага на никой.
08 Януари 2010 01:08
Паузата край свещта


Моята жива елхичка още си стои до мен и ме радва със светещите си електрически свещички, червените стъклени птички, камбанки и сърчица, снежинки и звездички с Дядо Коледа и Снежанка.
08 Януари 2010 01:14
"Е, не ви казвам нищо ново. Които са го преживели, няма да го забравят".


Как да го забравя, авторе, като (макар да им звучи смешно на някои), това бе една от причините да си взема куфарите и да тръгна за насам ! На свещи - в края на 20 век, в една европейска страна, и то не за друго, а защото управляващата сган-мафия изнесла и профукала валутата и за нефт и газ просто нямаше - да мръзне и стои на тъмно тоя народец, кво толкова, ние нали сме си ОК ! (авторът си спомня, сигурно, че в кварталите или каретата от улици, дето живеехе онези от "голямото добрутро", не се гасеше тока !!! Както си пиеха и вносната вода след трагедията в Украйна през 1986 !).

Сега може би тези спомени ни настройват малко носталгично, но тогава изкарваха народа от нерви и бяха причина за пошлите вицове, че именно 9 месеца по-късно раждаемостта у нас рязко се вдигнала - от немАне какво да прават хората - парвели дЕца !... Хайде, холан - не е смешно, нито умилно ! Може - ако е като алегория на нуждата от вътрешно усамотение за връщане назад в миналото и размисъл, но само толкова.

А иначе авторът и стила си е запазил, и приятно се чете ! Само че темата за "голямата дискотека" през зимата на 1990/91, поне у мен, все още предизвиква не особено приятни емоции (защото гаврата бе така силна, че лесно не може да се забрави) ...
08 Януари 2010 01:41
Май че голямата дискотека започна в края на комунизма ... Но не си спомням точно - 1987 или 1988 година. И наистина тогава се преоткриваха някои ценности, забравени покрай телевизорите.
08 Януари 2010 01:44
Добре, добре – интересна беше тази романтична история. Макар, че нещо не ми се връзваше, докато не прещраках, че при тях Коледа е след Нова година.


Що се отнася до въпросите, групирани около допустимостта на предположението дали бихме имали полза от малки принудителни паузи в живота си, за да имаме повече време да дообмислим света около нас и в самите нас, моят отговор е – може би да, но само за онези, които са склонни и могат да се справят с това. То е като с ученето – за онези, които не ги бива – няма да има никакъв смисъл.


А както виждаме в реалния свят, примерно, на електоралното мнозинство на днешното правителство, това са, за съжаление, огромни пълчища от шибани нещастници.



Редактирано от - ламбен на 08/1/2010 г/ 02:29:39

08 Януари 2010 08:21
Би било много лесно ако така се регулираше родовата памет и плодовитост. Дърпаш шалтера и нацията се сплотява Истината е че всеки един от нас има нужда от собственият си Атон а не от съвременни уроци по "оптимизъм" които ни се предлагат на всяка крачка от медиите. Топлината, ако я нямаш вътре в себе си, никакво отопление не може да я симулира.
08 Януари 2010 08:28
Като пубери и ние се правехме на мъже, опитвайки се да подминаваме романтиката като сълзливост.
За автора -
Има какво да се помисли, има!
И не толкова за социалния момент, а за друго. За себе си най-напред,
--------------------------------------
Блогът на Генек
08 Януари 2010 09:20
По-малко чипове, повече човещина. Бездруго, както чета, стана модерно да се изхвърлят телевизори, вероятно тумбестите. Плоските /плазмите/, формАта, повишават самочувствието, като натюрморт, оцветен с анилинови боички, купен от сергията на неделния пазар. Времената и нравите са си същите.
Ами хилядите електрически "змийчета" с крушчици по тераси и прозорци, това подменя ли топлината на една свещица до коледната елха...

Редактирано от - Absent на 08/1/2010 г/ 09:23:19

08 Януари 2010 09:33
.
08 Януари 2010 09:36
през споменатия от авторът период, на`шта къща не светихме с свещи а с акумулатор и крушка от фар на Жигули.
08 Януари 2010 09:45
Хе хее ! А аз имах два 6 волтови акумулатора от Трабанта и си бях "електрифицирал" цялата боксониера ! Единият се зареждаше през ноща и отиваше в трабантчето , другият "работеше" през ноща и се зареждаше през деня . Дори звънеца ми бе в 6 волтовата "мрежа" . Един стар немски детски електроконструктор ми свърши много добра работа !
08 Януари 2010 09:59
Само телевизията да се спре ще е достатъчно... И да се надяваме, че не е вече късно...
08 Януари 2010 10:10
Синът ми до първи клас вярваше, че има дядо Коледа. Тайничко се е надявал, че има чудеса, скриваше под елхата листче с пожелание, и понякога малкият подарък съвпадаше с мечтата му. Преди четири години се "снабдих" компютър и вече става трудно да съумея да да съхраня у него детската илюзия, че в някой случаен ден и час се случват чудеса. А детските мечти трябва да са спътник до края на дните ни.
08 Януари 2010 10:31
Спомням си ги тези спирания на тока, ама ние нямахме парно, бяхме с нафтовата печка беше почти като камина със святкащата светлинка от дупцицата на горната плоча, а децата се свираха край мене, "хайде разправяй за онова време"... за моето детство...те още си спомнят тези "свети" вечери...Ще плашат куче с кремвирш...?!Ха де...
08 Януари 2010 10:40
Звучи като виц, но е действителна случка. По време на "дискотечния период" гледам телевизионен филм. И трас по средата на филма спират тока. Бях бесен, защото филмът наистина беше хубав. На другия ден отивам на работа и псувам. Оплаквам се на шефа, че съм успял да видя само първата му половина, а той подскача - я ми я разкажи, моля те, а пък аз ще ти разкажа втората половина. Заключението накрая беше, че филмът не бил чак толкова хубав. Нещо като Гарабед дето не ходил на опера, ама Киркор му изпял няколко от по-важните арии.
08 Януари 2010 10:41
А аз си имах ток тогава /на линията на НДК/! Та нищо такова не ми се случи. но поне успях да се преборя с електрическите светила за елхата - и до днес! Пазя старите метални щипчици за клончетата, на които се набожда обикновена свещица. Верно, опасно е да не се запали елхата, но пък я поглеждаме по-често...
08 Януари 2010 11:17
Спомени, спомени, ама спирането на тока може да има и един друг, много по-позитивен ефект. По времето на италианския неореализъм имаше един филм, от който си спомням само една сцена. Малко селце, забутано някъде на майната си в Апенините. Няколко къщи от камък и около тях бъка от деца. Ужасна беднотия - нито ниви кат хората, нито пътища. Пристига екип на телевизията, снима и разпитва аборигените. Имате ли поща? - нямаме. Телевизия или радио? - не! Електричество?- също нямаме? А какво правите нощно време? Какво правим ли - чичото сочи децата и избухва в гръмогласен смях.
По едно време у нас бяха изчезнали презервативите. Пускаха се слухове, че бай Тошо ги е забранил, за да се повиши раждаемостта. А по време на кризата никой не се сети да я провери. Голям пропуск, защото ако се окажеше, че е повишена, с право можеше да бъде отчетено, че периодичното спиране на тока е пореден израз на грижите на Партията за благоденствието на нацията
08 Януари 2010 12:26
Радост за очите и сърцето е Калин Донков!
Да ти е честита Новата година, майсторе!
08 Януари 2010 13:04
Нека да бъда сметнат за ужасно неромантична натура, ама нещо не ми се връзва в цялата история: силно притеснена майка от Македония звъни в София да разбере дали дъщерите й се прибрали от купон в Студентски град, набира грешен номер, попада на Калин Донков, притесненията й изчезват, дъщерите тозчас са забравени, захапва телефона и започва да разказва цялото си житие-битие на непознат, че накрая дава телефона и на комшийката, и тя да си поплаче на рамото му, че и да го благослови.
Има нещо гнило я в София, я в Кратов(ск)о.
08 Януари 2010 13:44
Предводителю, , имах си хас! То ако всичко написано беше се случило в действителност, нямаше да има литература бе! Нито стихотворения, нито есета, нито разкази и романи. Да не говорим за научната фантастика, дето токоз много хора я четат. Щеше да има само хроники, сухи репортажи, доноси и протоколи от разговори, записани със СПС. Ти само таквиз неща ли би искал да четеш? Аз съм сигурен, че и команчите също си разказват легенди, разкази и измислени истории за неслучили се неща
08 Януари 2010 14:00
Вожде македонските комуникации, са като бугарските от преди 20 год. Така , че защо не.Пък и притеснената маика може да е объркала некоя цифра. В Благоевград има едно място с много силен сигнал на македонски GSM оператор и почти по всяко време има по10-20 младежи да зборуваа со мама и тато во FYROM.
08 Януари 2010 14:04
Анастасе, това всичкото много хубаво, ама да си измисляш случка, която да те "разтърсва". Обикновено онова, което те разтърсва, е нещо случило се наистина. Следователно случката претендира да е ИСТИНСКА.
Слабичко, ако е с претенции за "литература". И смешничко, ако е с претенции за истинност. Понеже от разказа става ясно, че лирическият герой се е нагърбил да мисли за въздействието на електрификацията върху човешката душевност именно след разговора с кратовската майка. Излиза, че ако го нямаше този разговор, нямаше да има проблем в смутното авторово сърце.
Не можеше ли Донков да напише - бях си дома сам, спря ми тока посред нощ, умърлуших се и се замислих. Пак щеше да да ни въведе в темата, а и някак по-достоверно щеше да е.
Най-малкото защото не казва "жителка на град N в държавата NN", а жителка на Кратово в Република Македония. Т. е. той определено има претенции тази случка да е действителна, а не литературна измислица. А действието се пренася в Кратово, понеже тук лесно може да се провери дали в Горно Нанадолнище, община Долно Нанагорнище е имало или нямало ток от еди-колко си до еди-колко си часа в новогодишната нощ. Иначе нямаше да е проблем майката да е от Полски Тръмбеш и пак да има тревоги за дъщерите си в София, и да си пали печката в Козар Белене. Ама пусто, гъдел някакъв, един такъв задушевен добросъседски, има в този разговор на стресирана македонска майка и разбиращ и утешаващ БГ списовател. Олекнало й е някак на жената след разговора с тихия Донков, предколедна случка парекселанс.

Редактирано от - Предводител на команчите на 08/1/2010 г/ 14:11:39

08 Януари 2010 14:06
Войводо, нямам претенции към объркания номер. Случва се. Имам претенции към развилия се впоследствие напоителен разговор.
08 Януари 2010 14:29
Absent, няма да се огъваш - ето ти адреса на Дядо Коледа: Натиснете тук
И следващия път, когато някой изкаже съмнения - прати му линк. Изпробвано е и работи поне до 5-6 клас.
08 Януари 2010 14:30
Било...
Тогава бях на стаж по Вътрешни болести и вечер четях за държавен изпит. На 5-6 винени чаши "на столче", наполовина пълни с олио и фитил от снопче дебели конци, закрепени на ламаринена изрезка от консервна капачка с набодени парченца от корк по крайщата-кандила "направи си сам", че и свещите бяха кът.
И добре завит с одеало.
Е, и поне двама човека, скъпи за мен, бяха тогава още живи и се въртяха около мен.
А сутрин, в препълнения автобус, на път за поредната болница, звучеше на български по ВЕФ-а на шофьора "Дай ми тютюн"- помните, вероятно " Хем си кашляш, хем си плащаш...".
Зимата беше 1984/85-та.
Било ли е?
08 Януари 2010 14:42
По-скоро синът ми ще ме накара да повярвам в Дядо Коледа, отколкото аз него Благодаря за линка, [/b]Буда Вярвам в тотализатора

Редактирано от - Absent на 08/1/2010 г/ 14:44:38

08 Януари 2010 15:32
Anastass,


И аз (тогава и след това) си го спомнях този филм, казва се (мисля) "Златото на Неапол" и се състоеше от няколко несвързани помежду си истории. Бе на един от големите итал. режисьри, но не си спомням, дали бе Виторио Де Сика, Пазолини или Фелини. Великолепен !!!

08 Януари 2010 16:05
Абе, кои беа тея команчи, не ли дет ги избиха...заселниците престъпници от Европа у Америката , а сега предводителят им възкръснал върху някой автомобилно тенеке та ни пише за свещи и безточието си в главата...Дикси...
08 Януари 2010 16:20
Има го този момент - спира телевизора поради някаква причина и изведнъж се оказва, че хората са забравили да разговарят помежду си. Ако разговорът потръгне се питаш: за какво си губя времето с този телевизор, когато може да си приказваме?
08 Януари 2010 16:23
И изобщо: достатъчно ли е на един народ да му спреш тока и телевизията, за да се размисли и да си постигне светлината?


ми не, ама опита сочи, че бума в раждаемостта е гарантиран.
08 Януари 2010 16:23
Точно така се казваше филма, Марсе, жив и здрав да си, че ме подсети. Златото на Неапол с режисьор Виторио де Сика, 5 или 6 епизода, в главните роли: София Лорен (продавачката на пица), Виторио де Сика (картоиграчът), Силвана Мангано (проститутката), Тото (мафиозото) и Едуардо де Филипо (продавачът на мъдрост или Дон Еризи дава съвети, както нашите го бяха превели). Гениален филм, гениални актьори, за съжаление вече покойници. Наскоро си купих DVD с не по-малко гениалния филм Парите на старицата (Алберто Сорди и Силвана Мангано), трябва да видя дали и Златото на Неапол не може да се намери.
08 Януари 2010 16:28
XYZ-e, за последния постинг.
08 Януари 2010 16:47
Anastass,


Когато можехме да гледаме по-нормални филми само в т.нар. "студийни" кина ("Витоша" и "Влайкова" ), както и в "архивното" (Дружба", "На Попа" ), не пропуснах нито една панорама на тези велики италианци, както и на Карлос Саура, Бунюел, американците Сидни Люмет, Копола, и т.н. Ами какво ще кажеш за Микеланджело Антониони и неговия "Забриски Пойнт", с музиката на Пинк Флойд (гледах го в казармата, в студийното на "стъргалото" в Пловдив ) !?! Вечни ... сега никой не се и сеща за тях, а там (в тези филми) беше самият живот !!!


XYZxyz,


Преди седмица излезе тук статия за едно изследване, показващо, че с електроните игри и Интернет младите (че и децата ) почват да губят способностите си за елементарно пряко общуване помежду си, както и със собствените си родители. Всичко става виртуално и за реалния живот изобщо не са готови. Като добавим и дефектите и пропуските на образователната система, "картинката" става доста плачевна, де-факто. Жалко, но - факт !!! Че и книги не четат - откъде да се формират и образоват ? Май остана само чалгата !!!

Редактирано от - Mars Attack на 08/1/2010 г/ 17:02:18

08 Януари 2010 18:17
Марсе, с изключение на Копола, за всички останали съм съгласен. Не че Копола не е голям режисьор, но като се изключи Кръстникът, нещо друго особено впечатляващо и разтърсващо от него не съм видял. Колкото за намаляващите комуникационни способности при младите също си прав. От горчив опит знам, че те все повече и повече започват да приличат на американците. Ако не си в състояние да им обясниш нещо с няколко изречения, губят интерес. И с електронната поща положението е същото - по-дългите съобщения не ги четат до края и после тюх да му се не видеше! С изключение на тийнейджъри, за които предварително знам, че четат книги. При тях положението е далеч по-различно и нормално. От наша гледна точка, разбира се, защото представата за "нормално" също еволюира и нищо чудно те да ни смятат за дърдорковци и хронофаги, които им губят времето.
08 Януари 2010 18:35
By the way, при младите и децата важна роля играе още един фактор - те по принцип всичко казано от възрастни много, много не го слушат. И това още по-силно личи при интернет комуникации. Децата ми като бяха малки, каквото и да им кажех минаваше от едното ухо през другото. Но забелязах, че заговорех ли с възрастен човек в тяхно присъствие, наостряха уши. Та с този номер често си служех, когато исках да им внуша нещо важно. За съжаление при интернет това няма как да стане
08 Януари 2010 18:43
тук тече едно помпозно хвалене на измислици претендиращи за сакралност..
аморално е да представяш измислици за преживяно за да изкараш някой леф
команч- правилно разсъждаваш
08 Януари 2010 18:58
Anastass-e,


След малко тръгвам, та затова уж (по) кратко: основно се срива семейното възпитание, под агресивния напор на консумизма, насилието, инфлацията на исконните ценности, спасили нациите през най-тежките им периоди в историята, в това число и нашата. Загуби се (във виртуалната действителност) уважението към възрастните (и не само родителите), към труда и усилията ти като средство за постигане на целите - сега важат всички средства, и колкото с по-малко труд ("да се направи удара !" ), толкова повече "шайката", в която се движиш, те "уважава" ! Пълен бълвоч. И като капак - чалгата и всичките й отвратни сурогати ! Вината е на обществото - за въздействието (условията за живот ) върху родители и училище, а те - към децата си.

Но много по-лесно е да се манипулират и превръщат в активни, но немислещи консуматори, хора с примитивно и лишено от способност за анализ и оценка собствено мислене - е точно това е "целта на занятието". Иначе няма как да ти пробутват всякакви ментета - материални и интелектуални и да те зарибяват, както си искат. Пък после се "чудим" ("Въх, кво стана сега и защо ли стана !?!" ), когато претрепят зверски я съученик, я възрастен човек, за 10 лева или просто от скука ...

И лошото е, че особени надежди за промяна на тенденцията засега няма, за най-голямо съжаление.

Темата е дълга, сложна и трудна, както и да я погледнеш !

Чао !

P.S.: "Apocalipsis Now" e OK !


Редактирано от - Mars Attack на 08/1/2010 г/ 18:59:57

08 Януари 2010 19:40
Така е, Марсе, такова е положението и аз също изход не виждам. Не знам как е на Марс, но на нас май не ни остава нищо друго, освен да псуваме, както са псували хората преди 200-300 години. Съвременната младеж е ужасна, но още по-страшно е, че ние не можем да бъдем като тях, както е казал Марк Твен Виж Апокалипсиса го забравих, sorry, коригирам се и връщам Копола в Пантеона. Лека вечер!
08 Януари 2010 21:17
Anastass-e,


Вече от нас... И тук го има изтъпяването и "всмукването" на младите от страна на виртуалния, а не - реалния, живот, макар че не се стига (като масово явление) към такива крайности. И в БГ има немалко свестни деца, но те са по-скоро изключение от правилото и останалите ги гледат точно като "марсианци". Другите задават тона, както е и сред възрастните. Както е писал Ботев преди повече от век, "У нас свестните ги смятат за луди !".

За Копола - ами я си спомни "Разговорът", с Джин Хекмън ? Също великолепен филм !!!

Лека и на теб,

08 Януари 2010 22:11
Тука пак се завихри един спор подобно на "Мизерията" на Стивън Кинг..., но за значимото кино?! Ех, а бяхме млади...и нямаше фрапиращо, сладникаво холивуудстване..., по скоро не го допущаха...Нейсе.
08 Януари 2010 22:40
Поклон пред Калин Донков! За поезията и прозата му; за истините и измислиците, които е описал. За много години Г- н Донков! Нека вдъхновението ни Ви напуска никога!
09 Януари 2010 10:32
Пожелания за здраве и дълъг живот на душеприказчика Калин Донков! И още много години да съпреживяваме с него!
09 Януари 2010 11:11
Паузата край свещта ...
Скъп, мил спомен.
Разказвах приказки на децата.
09 Януари 2010 13:07
Режимът на тока помага за съхраняването на родовата ни памет. Това винаги е интересно, дори и на децата ни.
11 Януари 2010 14:39
четене на глупости...
явно душата е там някъде
за макдонълдса на морала.
където Истината е отдавна погребана
е затова се гледат турски сериали

защото българина няма чувство за справедливост-
ако може да "бутне" нещо някъде за да изкяри ако може ще се продаде..

тук трябва доста да си си настъпил душата за да наречеш горните писания майсторство..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД