:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,133
Активни 757
Страници 14,036
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли

Няма европейски прокурор, който да работи при условията, с натоварването и по въпросите, с които се занимава българският прокурор, твърди зам. главният прокурор Валери Първанов
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Валери Първанов
Валери Първанов е заместник главен прокурор при Върховната касационна прокуратура. През 1978 г. се дипломира в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и следващата година влиза в съдебната система като стажант-съдия в Плевенския окръжен съд. В прокуратурата е от началото на 1980 г. Преминава през цялата й йерархия.





- Г-н Първанов, натиск ли е отношението на изпълнителната власт върху съдебната в цялата история с отказаните пари за коледни премии. Късно в сряда стана ясно, че все пак решението ще е благоприятно за магистратите и служителите.

- Не бих определил отношението като натиск. Магистратите са граждани на България и ясно разбират проблемите, които страната ни има във връзка с икономическата криза и невъзможността на държавата да разплати всички предвидени в бюджета за 2009 г. плащания. Затова прокуратурата никога не е имала нереалистични или ултимативни искания към изпълнителната власт за непременно изплащане на въпросните суми. От март насам при всичките си срещи с колеги съм обяснявал, че тази година няма да има допълнително материално стимулиране. Дори съм изказвал съмнения, че може да се наложи да забавим някое плащане като трудово възнаграждение. Това се случва и в други сфери.

- Въпросът е как се случи това - в последния момент парите не ви бяха преведени без никакви обяснения... Въпреки че по конституция съдебният бюджет е независим.

- Държавата трябваше да покаже уважение към конституцията и законите. Изпълнителната власт да направи съответната корекция в закона за държавния бюджет, като се намали и бюджетът на съдебната власт. Това е законният и конституционен начин. Никой нямаше да постави въпроса, ако сумите бяха коригирани и бе казано - за тази година бюджетът не може да преведе повече суми от еди колко си, вашият бюджет се намалява и вие нямате право на повече субсидиране. Това не бе направено. Въпреки че в началото на декември се приеха промени в бюджета. След което бяхме уверявани от длъжностни лица от изпълнителната власт, че бюджетът на съдебната власт ще бъде изпълнен приоритетно.

- Кои са тези лица?

- Няма да ги назова. На ниво министри, зам.-министри, имащи отношение по въпроса. Това мотивира ВСС да приеме своето решение за премиите. Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли. Законите са еднакво валидни за всички и трябва да се изпълняват без дискриминация. Това, че един български гражданин е магистрат, не означава, че той трябва да бъде третиран различно. За 2009 г. българските прокурори не са получавали нито една стотинка за действия, които извършват в празнични дни, почивни дни, след законно установеното работно време. Единственото изключение е, когато бяха изборите и цялата прокуратурата беше на работа.

- ВСС можеше да остави първоначалното си решение - да се раздадат целеви награди. И тогава пари щяха да получат само тези, които имат специален принос.

- Средствата, в които сега цялата държава се е вторачила, щяха да отидат за заплащане на извънредния и допълнителен труд, ако беше спазван Кодексът на труда. Те не са незаслужени от магистратите.

- А защо не сте спазвали трудовото законодателство?

- Защото съм прокурор от 30 години и никога не съм получавал пари за допълнителен труд. Явно не съм бил прав да давам такива указания. Затова прокуратурата ще промени своя начин на работа. Ако някой иска прокурор да работи извън законно установените часове, ще му се плаща. Ако държавата няма пари, прокурор няма да работи извън работно време. Това е законно и справедливо. Тогава в края на годината няма да поставяме въпроса някой да взема нещо.

- Доста обидено звучите.

- Много обидено. Обиден съм на много хора. На медиите, които представиха нещата по много лош начин, на писалите във форумите. Ние сме длъжни да се занимаваме с проблемите на всички и всичко. В Европа не е така. Няма европейски прокурор, който да работи при условията, с натоварването и по въпросите, с които се занимава българският прокурор.

- Това е проблем и на законодателство.

- Не. Въпрос е на разбиране за работата на прокурора. По конституция и НПК прокурорът не извършва проверки. Но проверки има. И са над 300 000. Всеки може да дойде и да напише каквото се сети. Прокурорът е длъжен да го провери и да се произнесе мотивирано. Прокуратурата работи за доказване на престъпление и изправяне на обвинените на съд, но не за да разпространява клюки и да установява връзки между лица от различни политически партии. Обяснявам ви какво прави прокурорът, за да угоди на обществото, и как обществото оценява нашите усилия.

- Сигурно, ако полицията се справяше, тогава нямаше жалбите да валят при вас вместо при тях. И вие щяхте да се занимавате с делата, когато бъде разкрит извършителят.

- Това не е наш проблем. Дайте да разграничим отговорностите. Дали полицията се справя, или не, не е проблем на прокуратурата. В какво сме се превърнали ние?! В писачи на обвинения. Защото в момента са малко разследващите органи, които могат да формулират свястно обвинение. И когато прокурорът не си отвори очите какво му се поднася за утвърждаване, не наказваме този, който не си е свършил работата, а този, които не го е контролирал. Да вземем случая със сгрешеното обвинение на Максим Стависки. Наказахме прокурора. Но дознателят, който е написал тази правна глупост, получи ли наказание?!

1000 казуса годишно минимум се падат на прокурор. Няма такъв прокурор в света, който да седне и да ги реши. В софийските прокуратури са над 2000. Дали може да даде разумни навременни указания? С какви инструменти разполагат прокурорът и разследващите, за да постигнат ефективен резултат. Казва се - в Германия Коце Маца го осъдиха за две седмици, защо вие не можете за 5 години. Защото немският адвокат на Коце Маца му е казал - ако ти не се признаеш за виновен, ти е сигурно 10 г. наказание, ако искаш 3 години условно, плащай глобата и се признай за виновен. Не му е казал - ще наговорим трима, които ще свидетелстват, че нямаш нищо общо и че подписът го е сложила баба ти, без да те пита, ще се намери сериозен експерт, който да каже, че това не е неговият подпис. Не може всички да са срещу прокурора - свидетели, експерти, поемни лица... Защо цели гилдии експерти си правят отводи по някои дела? Нямаме закон, който да казва, че когато един експерт без основание не поеме случая, се заличава поне за 5 години като вещо лице. Той си избира по какво да е експерт и често не разчита на законното възнаграждение по делата.

Крайно време е да се кажат някои неприятни истини - това общество има твърде добра прокуратура.

Ако ние правим много повече от това, което се изисква от нас по закон, то е защото разбираме, че полицията и контролните органи не се справят. Бездействат десетки органи. Няма европейска държава, в която оправдателните присъди спрямо предадените на съд лица да са 4%. Стандартът е 20%.

- И разкриваемостта е страхотна, ако се съди по статистиката на МВР.

- Не е страхотна, защото се спират между 70 и 80% от образуваните криминални дела. Предстои с колегите от МВР да решим какво правим със статистиката. Трябва да започнем да говорим на общ език.

- Като говорим за статистика, какво става с прословутата Единна информационна система за противодействие на престъпността?

- Създаването й е регламентирано законово преди 15 години.

- Къде е? Да не говорим, че няколко десетки милиона лева са налети в този проект.

- В момента ще мислим дали да не образуваме наказателно производство по този въпрос. Срещу неизвестни длъжностни лица. За системата периодично отговаряха Министерството на правосъдието, НСИ, ВСС. Не мога да се сетя за друга цел да не е изградена още, освен да не се наказва престъпността.

- Сега е при вас.

- От немай-къде. Защото видяха, че прокуратурата и следствието имаме някакви функциониращи системи.

- Да се върнем на контролните органи. Има ли някой санкциониран от тия над 50 контролни органи за това, че не си върши работата?

- Как да го санкционираме? За да има длъжностно престъпление, законът изисква "специална цел". Човекът няма никаква цел, той просто бездейства. Колко пъти предлагаме този текст да се промени?!

- Не са ли умишлени действията на законодателя, който не го прави? И с каква цел?

- Умишлени са. Питайте него за целта. Има и друг проблем. Всеки втори български гражданин, който се явява като свидетел в съда, лъже. Заявявам го най-отговорно. Защо? И излиза с чувството, че правосъдието е осъществено. Но когато неговият интерес е засегнат - прокурорът е виновен.

- Тези прокурори обаче, които не си вършат работата, развалят впечатлението за останалите. Част от кадровия проблем се корени и в назначенията по изключение, които допускаше преди Законът за съдебната власт.

- И в момента има текст, който предвижда по изключение. (Има се предвид възможността всеки, който има магистратски стаж от 5 г., да може да се върне в системата по всяко време, бел.а.). Досега няма назначен по него. Но защо го предвидиха? За да може някой виден политик, бил някога някакъв си, да влезе ей така, между другото. Като си решил да бъдеш политик, бъди си. Който се занимава с политическа дейност, не може да бъде повторно магистрат. Няма как до вчера да си бил ангажиран с политическа партия, а от утре всички да са равни пред теб.
51
3374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
08 Януари 2010 00:43
Вестник "Сега" секция "Чужбина" 1:0 срещу Валери Пъравнов , поредния многословен нищоправец и наглец !‌ Браво на "Сега" , чудесен паралел ‌ !‌
Натиснете тук
08 Януари 2010 01:03
Кога целата доблестна прокуратура се въргаляхте в краката на лудия Филчев, май тогава не протестирахте, а др. Първанов? Но признавам, благодат е да гледаш избесняла камуняка. Ако има и кой да ви удари по 100 пръчки на голе, ехе-ееей!
08 Януари 2010 01:21
Господинът работи във върха на своята професионална йерархия , но съдейки по отговорите на задаваните му въпроси , гаче язва го свива . Вероятно тази е и чисто бюрократичната причина , дописката да "разделя" алчността от наглостта , но не само , а и от каузата , която би следвало /поне в социалнопрофесионален план/ да НИ обединява и с него , в Общество . Двадесет години , Господи , че и до кога ...

Редактирано от - beagle на 08/1/2010 г/ 01:30:40

08 Януари 2010 01:42
Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли
08 Януари 2010 02:16
И нагли, и алчни са. Не само те, разбира се. Каквито са и и законодателната, и изпълнителната власт.
08 Януари 2010 03:08
Само едно нещо ме впечатли: призивът да се уважават институциите. Добре де, ами те самите като не се уважават, КАК ДА ГИ УВАЖАВАМ АЗ?
08 Януари 2010 03:13
Сто тояги на голо за магистратите е мой патент , братко оло.
08 Януари 2010 05:00
Не открих в интервюто призив да се уважават институциите. Друг е призивът.
Държавата трябваше да покаже уважение към конституцията и законите.

А и институциите не могат да се самоуважават, щото не са хора.
08 Януари 2010 08:17
Тези пари са спестени от това, че не се назначават повече съдии и прокурори, т.е. това е един вид облагодетелстване. От това разбира се страдат най-обикновенните прокурори, които теглят каиша, а някои горе получават големите премии. Така един съдия ми каза - "Не им искам парите - искам да се назначат повече съдии и прокурори и да не остават излишъци".
08 Януари 2010 08:26
Наглостта е И тук, в това интервю!
---------------------------------
Блогът на Генек
08 Януари 2010 08:58
Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли
, нито срам имат.
08 Януари 2010 09:01
Марксът май е разбрал елементарния селски трик на почтените съдии -
ПРАЗНИ ЩАТНИ БРОЙКИ и премии.
Като нашия старшина на рота - пишеше ни всичките со се командированите
за да вземем повече салам и мармалад от столовата.
08 Януари 2010 09:27
Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли
НИТО СА МАГИСТРАТИ
08 Януари 2010 09:41
Крайно време е да се кажат някои неприятни истини - това общество има твърде добра прокуратура.

След като прочетох внимателно цялото интервю, се съгласявам, че в него има доста неприятни истини, но цитираната от господина съвсем не е между тях. Пък и ТАКАВА истина няма как да е неприятна.
08 Януари 2010 09:44
Сто тояги на голо за магистратите е мой патент , братко оло.

Не карайте се, бре. Нека са 6 (шест) пръчки на голо по меките части и цАливане на обувката на Дянков
08 Януари 2010 10:11
"Ние не сме за някакви си пари, но си ги искаме!"
"Искаме равностойността на 24 милиона топли обяда за бездомни!"
Пращайте СМСи да ги подкрепим горкичките, че бедстват.
08 Януари 2010 10:31
- Доста обидено звучите.

- Много обидено. Обиден съм на много хора. На медиите, които представиха нещата по много лош начин, на писалите във форумите.

И не бил нагъл??!
08 Януари 2010 10:35
А казусът БОРИЛСКИ...и той е неприятна ИСТИНА за цялата система от корумпета и страхливци!!!
08 Януари 2010 11:04
Че никой не им вярва на приказките, то се вижда от форума... Питам се, дали те самите си вярват?
08 Януари 2010 11:08
Как е допуснато такова безобразие съдебната система сама да си определя щатните бройки, тоест натовареноста, тоест - колко ще работи за държавата.
Не е нейно задължение и възможности на набюлава престъпноста и да знае тенденциите за да отговори с пропорционален щат.
Това малоумие сигур е дар от оня безделник и дървен философ Гиньо.
08 Януари 2010 11:27
Нищо ново не казва другаря Прокурор. Докато в България е действаща тази конституция, за която прокламира да се уважава справедливост няма да има.
Тази така уважавана от Прокурора конституция е абсолютната пречка да се приведат в действие неработещите и лапащи на халост средства на бюджета институции. Не може прокурора да не работи както трябва и само , че е навъртял стаж да стигне до върхът на кариерата зам.главен прокурор. Питам го него има ли сили и мотив да накара подчинините му прокурори да подгонят както е по закон лежащите и получаващи заплати държавни чиновници и да почнат да съдят лъжесвидетелите и продажните вещи лица, крищите преписки полицаи, следователи и прокурори, за които ежегодно изтича давност ? Може ли да проверява подопечните си не са ли наказуеми чл.288 от Наказателния кодекс или ще проявява колегиална милост.
08 Януари 2010 11:28
В този случай ще трябва да използвам онази приказка за ракетата и космоса обвиняват МВР че бездействат а нали точно те са хората които наставляват милиционерите и им казват какво да правят и как и какви доказателства да събират за да се повдигне едно обвинение. Срамота е!!! Аз на това му казвам - дружествена безотговорност от всички институции имащи за цел да вкарват бандитите в затвора.
08 Януари 2010 11:45
не са лакоми ли ...
08 Януари 2010 11:56
Пръчките наляво по коридора, цаливането на обувката - надясно
08 Януари 2010 12:08
Нц..нц..нцъъ...Гле'й как карат Тулумбаджията насила да ги уважи ...Мъ ми съ чини, чи нема да мой сичките наведнаж...Ала съм сигурен, че пропуснат няма да има


***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Януари 2010 12:14
Вярно е "Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли", те са МНОГО алчни, МНОГО нагли, невероятно корумпирани и ако се зачетете по-внимателно в словоизлиянията на това недоразумение, ужасно неграмотни. Неграмотноста е запазена марка на юридическите факултети у нас. Ако случайно започнете разговор с някой юрист, с ужас ще откриете, че той говори с клишета назубрени от учебниците, а интелектуалното му ниво е на петокласник. Сега го комбинирайте с празно , но високо самомнение и това е портрета на нашия магистрат. В интервюто гузничко, но съвсем съзнатело е пропуснат пътя за влизане в магистратурата - или мама, тате, вуйчо са магистрати или адвокати, или се плаща на Косьо черничкия, който пък се разплаща с такива като интервюирания. Ще чакаме правосъдие, но като във вица за Иванчо и велосипеда, т.е. друг път....
08 Януари 2010 12:22
Уважение не се налага, уважение се печели.
Останалото са глупости.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
08 Януари 2010 12:44
Това нали е грешка и интервюто всъщност е днешната "Реконтра"?!
19 + 6 !
08 Януари 2010 12:46
Задържаха организирана престъпна група за разпространение на дрога в София
Още една бойна петорка на Партията в АРЕСТА.
08 Януари 2010 12:48
Както са ги фанали, така и ше ги пуснат бе Орльо, не бой ся.
08 Януари 2010 12:56
Ше оставят само пуяка в АРЕСТА
08 Януари 2010 13:29
най-оргиналния коментар за разстрела на Б.Ц. :"В какъв само режим живеем, за да може с 12 присъди да те разстрелят на свобода." Оказа се че това лекенце има влезли 12 присъди за измама. И после някой си се опитва да ни убеди, че "Българските магистрати нито са алчни, нито са нагли", е това ако не е гьонсуратлък, не знам какво друго е
08 Януари 2010 14:07
Пръчките наляво по коридора, цаливането на обувката - надясно

Знакът на преминалите през очищение ще бъде половин гривна от белезници, а паролата: "В името Дянково"
08 Януари 2010 14:38
Имайки предвид статията "Оправдан за атаки с киселина осъди България", имам едно предложение.Всички наказания и глоби , които ни дават в Страсбург, да се плащат от бюджета на сгафилото министерство.И вместо да си раздават по 14 и 15 заплата, да си плащат некомпетентността и тарикатлъците от джоба!
08 Януари 2010 14:57
Петромил
Великолепна идея.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
08 Януари 2010 15:13
Няма европейски прокурор, който да работи при условията, с натоварването и по въпросите, с които се занимава българският прокурор.

- Това е проблем и на законодателство.

- Не. Въпрос е на разбиране за работата на прокурора. [b]По конституция и НПК прокурорът не извършва проверки. Но проверки има
. И са над 300 000. Всеки може да дойде и да напише каквото се сети. Прокурорът е длъжен да го провери и да се произнесе мотивирано. Прокуратурата работи за доказване на престъпление и изправяне на обвинените на съд, но не за да разпространява клюки и да установява връзки между лица от различни политически партии. Обяснявам ви какво прави прокурорът, за да угоди на обществото, и как обществото оценява нашите усилия.[/b]

Е, щом един велик прокурор като този може да заяви, че не работи по конституция и по закон, а за да разпространява клюки и установява връзки между политици, за да угоди на обществото.....какви изводи можем да си направим
Чак заеквам от глупостта му да направи подобно изявление в средство за масова информация.

Редактирано от - hamer на 08/1/2010 г/ 16:57:51

08 Януари 2010 15:42
"Няма европейски прокурор, който да работи при условията, с натоварването и по въпросите, с които се занимава българският прокурор, твърди зам. главният прокурор Валери Първанов"... А какви са- некадърни? Кой от европейските прокурори е виновен за състоянието на българската прокуратура? Какви действия предприеха българските прокурори и какви проектозакони внесоха в парламента за подобряване качеството им на работа, организацията на работа и условията на работа? Кой чакат да създаде нормативната и законова уредба на съдебната система? Докога съдебната система и МВР ще изземват функциите на сатеричният театър и оперетата и ще разиграват водевили? Ако в началото докато Борисов беше главен секретар и театралничеше как едните хващат престъпниците, а другите ги пускат и беше интересен и дори забавен, сега вече тоя рефрен втръсна!!! Няма невинни във веригата задържане, досъдебно производство, обвинение, съд! Това е единна система и критерий за работата й е броят на досъдебните производства да е максимално близък до броя на влезлите в сила присъди! Как ще станв това, каква организация е необходима, каква законова и нормативна база - това трябва да решат специалистите от съответните ведомства! Крайно време е да спрат да се изявяват като медийни звезди и да си вършат работата или в противен случай да ги преквалифицират и да пратят на други работни места, нямащи нищо общо със съдебната и правоохранителна система!
08 Януари 2010 15:42
Този от корумпираното съдийско котило иска да ни внуши, че се плаща по натрупаната работа, а не по свършената работа. Пита се не колко дела са се струпали над единица прокурор, а колко дела е решила тази единица прокурор. Колко???? Само пишат колко дела има, колко са забатачили, но никой не пише колко са решили. И какъв е процентът на кокошкарските дела в решените. Това съсловие е най-гадната пасмина която провали прехода на държавата към демокрация и не толкова от някаква любов и отдаденост към идеологията на социалистическата античовечност, а от алчност, тъпота и простотия.
Държава, в която няма изградена стойностна съдебна система е без имунна система и е обречена на гибел. Тези идиоти, нарекли се незнам защо магистрати, ни обричат на гибел като държава, като народ, като етнос. Срам за вас господа дебили. Отвратителни сте.
08 Януари 2010 16:14
Странна работа - сегашната съдебна система в България е практически на 100% продукт на демокрацията, а нещо не се харесва на хора, които се мислят за демократи! Така е при демокрацията!
08 Януари 2010 16:49
леле кви санкюлоти сте се събрали тука
08 Януари 2010 17:13
На български се казва - безпотурници.
08 Януари 2010 17:24
това общество има твърде добра прокуратура.


Може би тази прокуратура е случила на твърде добро и търпеливо общество.
08 Януари 2010 17:46
Какво стана !?‌ ‌ ‌ Нали Дянков е причината за целия гаф ? Каквъ е този гняв към магистратурата ?‌ Нали законността не беше спазена и Дянков е овъррейтвано първеню !?‌ Къде са коментарите за котката му и за офиса на жена му ?‌
Представям си , ако Дянков беше превел парите и този шум не се беше вдигнал ... т.е. всичко си беше законно. Тогава !?‌ Мъка форумна бъгларска и типичното продажно и лигаво поведение ... сега.
Въпросът е , ако постъпката на Дянков е морално оправдано, то се подлага на ревизия закона който допуска такова своеволие, ако тя не е тогава разпъвате Дянков ... котката му и офиса на жена му, ... за да сте удовлетворени.
08 Януари 2010 17:52
XYZxyz


08.1.2010 г. 16:14:25 Странна работа - сегашната съдебна система в България е практически на 100% продукт на демокрацията.....
Децката градинка на ЦК - зацицана с млечни продукти на Данон.
08 Януари 2010 18:05
И обществото и прокуратурата са си се заслужили взаимно.
08 Януари 2010 18:09
Ой .... той другаря заместник на нещо си .... май е от нас. Ама мноо съм тъп бе - чак при второ четене (на статията) да схвана, че сме се надхърляли с човеко под предишната статия - за дето Дянков не им бил дал ония пари... Е, то у форума секи яде бой отвреме навреме .... и аз, например. Добре, че поне си е казал болката. Ама той ако не е - другите?
08 Януари 2010 18:13
Конституцията от 1991 г. не е демократична в частта за Съдебната власт , а е феодална. Всички съдии, прокурори и следователи от преди 1989 г. останаха несменяеми до пенсиониране и без всякакъв контрол и възможност за смяна. Демокрацията е избори и мандат , който не става не го избира народа. Всичките тоталитарни службогонци останаха и вкараха децата си вътре. Кой им дава власт на тия? Тези наглеци сами се изибират, проверяват и наказват. Пазят се в кръгова отбана и никой не може да ги накара да са други. Този дето дава интервюто няма никакъв морал, скруполи и почтеност. Само за казаното горе трябва още утре да си подаде оставката , заедно с всичките там дето искат пари за несвършената от години работа. То прокуратура няма всички са адвокати на престъниците. Къде бяха до сега, щом сега решиха да ги интвентаризират. Що за безумие е това човек със 30-50-70 дела несвършени и на совобода.
Много работа имали! Много несвършена работа имат , което е доказателство за некадърност , алчност и лакомия.
08 Януари 2010 18:19
И проблемът не е в това, че измежду безсъвестните има и съвестни (или обратното - да не съм ги броил, я)! Проблемът е в кръговата отбрана, която всяка, ама абсолютно всяка гилдия заема, когато става дума за тези, които я позорят.
...........................
А за боя във форума - мен непрекъснато ме изкарват дърт, например. На кого да се оплача? (Изключвам арменския поп - ще ме обвинят, че раздухвам междуетнически конфликти.)
08 Януари 2010 19:13
Погледнато отстрани, ако човек се опита да бъде БЕЗ-пристрастен и ако се опита да се постави на мястото на участниците в това няколко-дневно "шоу", ще установи, че българското общество наистина е "болно", както заяви един наш общественик в един анонс по телевизията и е обречено на "анрешковщина". Последното го казвам, тъй като споделям личните си наблюдения - мнозинство от хората биха искали да получават обществен продукт, но ако може да платят по-малки данъци или изобщо да ги укрият; ако може да откраднат от някъде без значение какво и от къде; ако може да пътуват гратис в обществения транспорт; да не си слагат колана докато шофират, да не си изхвърлят разделно боклука. Проблемът тук не е във "високите" заплати на магистратите /които изобщо не са високи в действителност/, а в мизерното заплащане, на което са обречени повечето работещи в България. Точно тук се получава изместване на фокуса. В тази ситуация най-доволни са именно магистратите, които заслужават негативното отношение на общественото мнение, както бандитите, така и тези, които не искат да има работещо правосъдие. Първите изобщо не им пука за някакви си бонуси и всеки който има познат магистрат, може да установи това.
Струва ми се, че е неправилно да се дава лесно генерална оценка за една система, която сама по себе си е изключително сложна, за да функционира безпроблемно и съобразно желанията на всички заинтересовани.
На първо място, като причина за това трябва да се посочи, че в тази система работят хора, които са част от това "Общество", чиито представители са дори и пишещите в този форум. Повечето от тях работят с чувството за професионален дълг, като на първо място поставят удовлетворението от добре свършената работа, което от своя страна е условие за професионалната квалификация и развитие.
Винаги съм се учудвал как оцеляват повечето от редовите магистрати на една заплата и струват ли си нервите и отговорността, която имат срещу това "огромно възнаграждение" което получават за труда си. Като се добави към това и времето и усилията, които се изискват, за да станеш магистрат - пет години платено следване, 6 месеца стаж, през което време не се получава възнаграждение и накрая още изпити - за добиване на квалификация, за участие в конкурси за заемане на длъжност наравно с десетки други кандидати.
Следва да се добави, че един магистрат има възможност да извършва неквалифицирана работа, но един неквалифициран работник не може да стане магистрат.
Относно качеството на работа е очевидно, че се полагат усилия, за да се повиши контрола и отчетността, както и да се намери баланс за относително равномерно разпределение на натоварването между отделните магистрати. От години се изгражда тази единна информационна система, но не са виновни магистратите, че тя не работи.
Правораздавателната система както у нас, така и почти навсякъде в света така функционира, че магистратите да не могат да се чувстват последна инстанция и единствен решаващ фактор, но този проблем се решава по различен начин в различните правни системи, съобразно с философията, политика и законодателството в съответната държава.
Не са виновни магистратите и за "дупките" в закона, който се обсъжда и приема от Законодателя.
Следва да се припомни, че съгласно Закона за съдебната власт, магистратите са задължени да подават ежегодно декларации за имущественото си състояние, които са обществено достъпни. На тази привилегия се радват само висшите длъжности в държавата. Лесно може да се провери и да се проследи имотното състояние на всеки през годините. Следва също да се отбележи, че в началото на 2009 година влезе в сила Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, по силата на който магистратите бяха задължени да подадат декларации. Доколкото ми е известно - почти всички те спазиха закона и подадоха декларациите в срок - същите са достъпни в интернет. Парадокса беше, че в законоуказания срок представители на законодателната власт бяха неприятно изненадани от нововъзникналото им задължение, както и от стряскащите санкции, които бяха предвидени в първоначалната редакция на закона. Светкавично последва изменение на новоприетия закон в желаната посока.
Относно работата на Висшия съдебен съвет, мога да споделя личното си впечатление, че този орган е създал условия за най-голяма прозрачност и отчетност в сравнение с предшестващите го такива, а в него работят достойни за уважение хора /не визирам компрометираните/. Скандалът "Красьо-Черния" има положителен ефект както по отношение членовете на съвета, така и по отношение на всички магистрати. Лично на мен ми се струва нереална сумата от 200 хил. лева, която някой трябва да заплати на някого, за да получи ходатайство за някакъв пост, но ако това е истина, остава въпросът - каква е цената, която се иска да се плати срещу посочената сума. От друга страна си имам подозрения, че този скандал може да е раздухан в общественото и медийно пространство именно, защото членовете на кадровия орган не са удобни и трябва да бъдат сменени с по-подходящи такива. В същото време категорично съм на мнение, че тази обвързаност на представителите на държавата, бизнеса, политиката и неясно още кой - съдържа признаците на мафиотизирана структура с неясен център, като в случая пряко ангажираните участници дори може и да не подозират на кого се оказва, че служат.
Точно по тези съображения, считам, че проблемите както в съдебната система, така и във всяка друга област на държавата не биха се решили с елементарната подмяна на работещите в тях хора. Ако отчетете личните амбиции на всеки редови служител, можете да си представите колко от тях злорадстват в ситуация, в която техния началник е заплашен от отстраняване, като това не означава, че този който ще го замести ще бъде по-добър и по-отговорен. Просто въртележка.
Не споделям критиките към Главния прокурор и екипа му от заместници, тъй като са показали до момента, че се опитват да наложат спазване на законите и правилата в подопечната им институция, но не им завиждам за част от "материала", който трябва да ръководят.
В същия дух бих изказал впечатления, че са стойностни хора и председателите на ВКС и ВАС.
Не бих упрекнал, дори адмирирам представителите на правителството в тази ситуация - "малка пица" и много "гладни гърла".
Цялата ситуация прилича на едно сложно балансиране сред обществените нагласи най-вече заради ниските заплати и пенсии, а зад този фон остават скрити истинските причини за неравномерното разпределение на обществения продукт между отделните членове на обществото и някак си забравяме за "истински" забогателите.
Заслужава да се отбележи и усилието на управляващите да внушат и наложат на обикновените хора спазването на закона. Последните медийно-известни случаи са "плащането на данъците от представителите на спортните среди и шоу-бизнеса". Интересно е, че като цяло те не протестираха срещу предприетите мерки, дори ги одобриха. По същия начин помня една случка отпреди няколко месеца, когато бяха изпратени "паяците" през нощта в Студентски град и започнаха да "вдигат" неправилно паркиралите леки автомобили. В интервюто показано по телевизията, един младеж заяви, че въпреки, че не е знаел за тази забрана за паркиране и че това се прави в необичайно време, то одобрява тази мярка, тъй като закона трябва да се спазва.
Показателно е когато работи правораздаването ефективно - тогава ако престъпниците не успеят да купят полицаите или магистратите - са склонни да предприемат и по драстични мерки. /Визирам вчерашната информация за заплахите по отношение на Софийския градски прокурор/.
В крайна сметка - за да бъде поставена една държава на здрава основа, то тя трябва да стане "правова", за което е необходимо да има ефективно работещи органи и хората, които работят за държавата да са мотивирани да поставят обществения интерес над личния и в същото време сами да чувстват необходимост от спазване правилата, а не да бъдат принудени да правят това под страх от преследване и наказание. И на принципа на скачените съдове - хората, които работят в частния бизнес да получават качествен обществен продукт срещу данъчните си отчисления. Между другото - данъкоплатци са не само субектите на бизнеса, но и получаващите заплата от държавата. И ако първите имат възможността чрез данъчни хватки да намалят своето данъчно бреме, то за последните данъчните задължения са неизбежни.
И като финал искам да формулирам една мисъл:
"Всеки, който чувства нужда от минимално и справедливо признание за труда си, заслужава да получи поне минимална обществена подкрепа".
08 Януари 2010 21:45
Това, последното, макар и дълго, ме затрогна особено дълбоко по човешки, аз вече гледам на света със съвсем други очи, чувствам се друг човек. Направо ми се къса сърцето. Ами то, обучението е платно, бе, парите трябва да се избият. Въпросните пари не са много, те даже не са и пари реално погледнато. Ако се унижаваме да си ги искаме - то е само заради принципа, че законите трябва да се спазват. И - умната, не се заяждайте със съдиите, че бял ден няма да видите.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД