:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,379
Активни 524
Страници 11,282
За един ден 1,302,066

Дързостта ни се сломи

Пиратите в Сомалия трепериха три дни от страх, че България ще им прати фрегатата втора ръка "Дръзки". После си отдъхнаха, но за кратко - скоро ще им пратим Румяна Желева
Светослав Терзиев
Този път сомалийските пирати се отърваха само с лека уплаха. След три дни медийно вълнение стана ясно, че България няма намерение да им прати фрегатата "Дръзки". Ползата от това е, че научихме сомалийците какво означава българската пословица "Всяко чудо - за три дни". 35-годишният малък боен кораб, купен втора ръка за 23 млн. евро, няма как да отиде в Аденския залив да пази наши моряци срещу отвличания, защото за два месеца воаяжът му би струвал 2-3 млн. евро, или една десета от цената му, изчисли военното министерство.



Прекършената дързост на военните



напомни само колко жалка картина е днешна България, обладана от чувство за безпомощност поради мизерията, до която се докара. Не че "Дръзки" щеше да свърши някаква работа за освобождаване на пленените 13 български моряци или за предотвратяване на нови нападения на пиратите, но поне можеше да направи едно тренировъчно плаване, каквото би трябвало да се полага периодично за поддържане на бойната готовност на екипажа.

Истината е, че скромният ни военен флот може да разчита на държавно финансиране само колкото да се държи на вода край родния бряг. За да направи по-голямо кръгче, го удря на просия. В края на 2006 г. "Дръзки" участва в двумесечна патрулна мисия край Ливан, за която разчиташе на финансиране от ООН. Тогава България бе поканена (и със зор си взе парите), а сега сама се предложи на ЕС, за да намери няколко милиона за нова мисия на кораба си. Идеята бе: от нас фрегатата, от вас - горивото.

Номерът не мина, защото мисията на ЕС "Аталанта" за охрана на акваторията край Сомалия почива върху друг принцип:



всеки си плаща масрафа,



а всички вкупом плащат за общото командване. Което автоматично дисквалифицира България и показва, че не е дорасла да се прави на европейска държава пред африканците. А само допреди година нейното правителство се преструваше, че възнамерява да купи най-нови френски корвети за един милиард евро... Президентът Никола Саркози, който имаше основание да се мръщи, че го заблуждаваме, сега би трябвало да ни прости, че не сме годни за такава сделка. И да не разчита на нас да подсилим европейската флотилия в Аденския залив, включваща и френски патрули. Българските моряци, които се наемат да плават на чужди кораби, също не бива да живеят с илюзии, че имат подкрепа от своята държава. Най-разумно е да си правят яки застраховки в реномирани компании и да проверяват платежоспособността на работодателите си, защото стане ли дума за откупи, т. нар. кризисен щаб в родното външно министерство няма да се включи в никакви преговори, а ще служи най-много за пресцентър, който да следи какво се случва. Ако можеше да плаща откупи, България щеше да има пари и да прати фрегатата си поне на едно респектиращо плаване.



За какви суми става дума



може да се съди от приблизителни данни, според които сомалийските пирати измъкват годишно около 30 млн. евро., за да пуснат пленниците си заедно с корабите. Точна статистика няма, защото компаниите обикновено крият колко плащат. За сравнение може да се каже, че девет държави от ЕС (Белгия, Германия, Гърция, Испания, Италия, Люксембург, Холандия и Швеция) поддържат край Сомалия флотилия от двайсетина бойни кораба с 1800 души екипаж, които наблюдават акватория колкото Средиземно море. Само издръжката на общото командване струва 8.3 млн. евро годишно, давани от бюджета на ЕС. Отделно всяка държава финансира участието на своите кораби, но сумите не се отчитат в Брюксел, защото тежат само на националните бюджети. Като се знае, че на месец една скромна фрегата като "Дръзки" би харчила по милион евро, може да се добие представа, че "Аталанта" струва неколкостотин милиона евро годишно. Операцията навърши една година точно преди месец и срокът й бе удължен до края на 2010 г. Освен това и други държави в състава на НАТО, а също Русия, Индия, Япония, Китай и Малайзия са изпратили конвойни кораби.

Въпросът е защо след като се хвърлят такива сили и средства, за да се предотвратят отвличания за някакви си трийсетина милиона евро, цивилизованият свят не вземе



на пряка издръжка всички сомалийски пирати,



за да му излезе по-евтино. Бедата е, че дори в епохата на глобализацията няма нито глобална отговорност, нито международни механизми, които да предотвратяват превръщането на държавите в територии на беззаконието. Операция "Аталанта" пази от пиратите не само транзитните конвои, но и корабите, които карат помощи за гладуващото население в Сомалия. Миналата година са били съпроводени 54 кораба с близо 300 000 тона храни, раздадени на 1.6 млн. души. Още толкова обаче са били гладуващите бежанци, до които не е стигнало нито едно хуманитарно зърно. Когато в някоя територия важи принципът всеки да се спасява както може, пиратството също става професия.

Решението на проблема вероятно ще продължи повече от възникването му, защото трябва да се изгради наново разпадналата се държавна система в Сомалия. И точно тук



България може да изиграе възлова роля



Тя има по-ефикасно средство от фрегатата "Дръзки" - своята кандидатка за еврокомисар Румяна Желева, която ще отговаря в Брюксел за помощите за Третия свят, ако издържи идния вторник изпита си в Европарламента. В ръцете й ще попаднат 215.8 млн. евро само за Сомалия, отпуснати за периода 2008-2013 г. в рамките на Десетия европейски фонд за развитие. Отделно ЕС участва от една година заедно с ООН и Африканския съюз в набирането на още 213 млн. долара в подкрепа на временното сомалийско федерално правителство с цел да бъде стабилизирано и да бъдат изградени нови държавни структури. Тези пари ще бъдат похарчени през преходния период до август 2011 г. за изработване и приемане чрез референдум на нова конституция, за избиране на демократични институции, за обучение на вътрешни сили и пр.

България може да спечели уважение в Европа не чрез военни напъни, които не отговарят на нейните възможности, а чрез умно използване на шансовете, които й се дават от членството в ЕС. На 12 януари привечер ще стискаме палци за Румяна Желева да отговори правилно не само къде е Близкият изток, който веднъж й убегна от погледа, но и Африканският рог, където се навъртат пиратите. Основният проблем обаче не е географската ориентация на нашата външна министърка, а как България би могла да учи на държавност Сомалия, след като самата тя се е превърнала в територия на беззаконието. Сомалийските пирати не ви ли приличат на "Наглите", които също отвличаха хора за откупи при сходни тарифи?
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Сомалийските пирати почти бяха готови да се предадат, щом разбраха, че мислим да им пратим фрегатата "Дръзки".
94
5850
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
94
 Видими 
08 Януари 2010 00:43
3 милиона!? че толкоз много нафта ли харчи коритото? а дали са там или у бургас все същите торби са моряците или там им плащат вредни?

08 Януари 2010 00:47
Е сега вече сме спокоини...щом Желева ще поеме ресора, спукана им е работата на сомалииските пирати. Триперети сега, пирати с пирати такива!
08 Януари 2010 00:49


ресорът "трети свят" е интересен. така е.
08 Януари 2010 00:57
Може да я сложат в казана, за радост на фичобрайтмъните.
08 Януари 2010 01:01
Пиратите в Сомалия трепериха три дни от страх, че България ще им прати фрегатата втора ръка "Дръзки". После си отдъхнаха, но за кратко - скоро ще им пратим Румяна Желева


еми култов е, какво да говорим
08 Януари 2010 01:05
Въпросът е защо след като се хвърлят такива сили и средства, за да се предотвратят отвличания за някакви си трийсетина милиона евро, цивилизованият свят не вземе на пряка издръжка всички сомалийски пирати, за да му излезе по-евтино
08 Януари 2010 01:16
Severance, като я видят какъв озъбен конски скелет е, дето и рагу не става от него, най-много да я почерпят от казана
08 Януари 2010 06:15
В Малайския архипелаг има пиратство поне от 20 години, но там пиратите се задоволяват само с парите от корабната каса, както и личните пари и вещи на екипажа. Може и да отвлекат нещо от товара. Отвличания на кораби обаче няма, защото в околните страни има държавност. А борбата трябва да е с причината, а не със следствието нали? Това се отняса и за България. Бедна е, но защо е бедна? Колкото до "Дръзки", по важно е осъвременено ли е оборудването, корпусът не е чак толкова от значение, след като се подържа ("properly".
08 Януари 2010 08:25
Добър материал!
---------------------------------
Блогът на Генек
08 Януари 2010 08:25
Заглавието на статията, казва всичко! Браво на автора!
08 Януари 2010 08:35
Въпросът е защо след като се хвърлят такива сили и средства, за да се предотвратят отвличания за някакви си трийсетина милиона евро, цивилизованият свят не вземе на пряка издръжка всички сомалийски пирати,
за да му излезе по-евтино.
Щото ЕС се научи на нещичко от издръжките зацялата палестинска автономия включително и Хамас.
08 Януари 2010 08:51
Добра статия на Терзиев! А колкото до Румяна Желева- може да я пуснем там да ги плаши сомалийските пирати... За друго не става...
08 Януари 2010 08:54
сещам се по време на социализма как се шегувахме с единствената албанска подводница, която дори не се движеше. Нещо подобно ми се върти в главата и с този случай? Макар, че положението със стадиона българска армия е трагично.
08 Януари 2010 09:21
Все си мисля, че в тази сомалийска игра на стражари и апаши има няква друга по-дълбока и "изгодна"/за кого ли?/далавера, та ние да я проумеем...Докато я разберем, струва ми се, че нашите правителства трябва да наливат пари в българския търговски флот, та да намалее гурбетчийството сред нашите моряци...Знам ли?!
08 Януари 2010 10:01
Оня ден Змея го обясни черно на бяло.
08 Януари 2010 10:01
Много , много добър Терзиев ! Така трябва да се пише за нашенските политици
08 Януари 2010 10:05
А бе те тия пирати, да се молят на боговете си да не им прати лично примиера Борисов и вицето му Цветанов, че тогава ще стане голямо меле - спукана им е работата на пиратите.
08 Януари 2010 10:05

Пиратите в Сомалия трепериха три дни от страх, че България ще им прати фрегатата втора ръка "Дръзки". После си отдъхнаха, но за кратко - скоро ще им пратим Румяна Желева.....
Те БРАВИСИМО, по- хубав виц от тоя не бъх ЧУвал......
Срещу бързоходни лодки фрегата !!!!!!! Добре че някой се е УСЕТИЛ че Желева е по голяма заплаха........
08 Януари 2010 10:24
Статията е пълен гъдел!!! А колкото до изпита на Желева, той ме прилича на нашенски конкурс - предварително се знае, че няма как да не го спечели точният човек. Комисарите ще се гласуват анблок - т.е. няма как и Руми Румбата да не е прогласувана барабар с останалите. И пак ще има едни фанфари, тръби и фойерверки за "нашето" момиче...
08 Януари 2010 10:28
Сомалийците създават проблеми - хопа ЕС плаща. БГ създава проблеми, спират ни парите.

08 Януари 2010 10:31
Като няма гориво да опъват платната... или да хващат греблата...
08 Януари 2010 10:32
Елена Йончева даде едно много разумно обяснение за бездействието на световната общност към пиратите. А тя беше там и може да й се вярва.
Тези пирати населяват някаква част от Сомалия, където държавност няма. Но към същото място се стремят и някакви ислямисти от Ал Кайда, да направят център на организацията там. И засега не могат заради пиратите. Което устройва света на принципа на по-малкото зло. А и всички кораби и товари за застраховани, застрахователите изплащат щетите, а самите те си избиват парите като вдигат цената на застраховките.
08 Януари 2010 10:56
Пък може и да се сетят някои международни фактори да наемат под наем и на тяхна издръжка два самолетоносача от "световния полицай" и за кратко време да подводнят "бързоходните "лодки на пиратите.А убежищата им по брега да "преорат"...Че и Ал Кайда да остане с пръст в устата...
08 Януари 2010 10:57
А бе нещо не ми е ясна цялата тази работа... Гледах внимателно филма на Йончева, гледал съм и други снимки, други кадри с тези пирати. Ясно се вижда с какви лодки и катерчета се придвижват, с какво са въоръжени. По принцип на гражданско въздухоплавателно средство, извършващо авиационни услуги срещу заплащане, не е разрешено оръжие на борда. Ако някой нещо носи (законно, естествено) е длъжен да го предаде, слага се в плик и се предава на командира, който го заключва в специално за целта сейфче в кабината. Тези изисквания са разбираеми, защото една стрелба на борда означава почти сигурна взривна декомпресия със съответните последици за безопасността на полета. Но голям кораб в морето е нещо съвсем друго. Не им знам на приятелите-моряци правилата, ама толкова ли е невъзможно оръжие на борда поне на товарните кораби? Два-три калашника, две-три добри карабини с оптика, силни муниции, по две-три защитени огневи точки на всеки борд, внимателно наблюдение, установени и потренирани дваж-триж действия. Просто не виждам как поне денем биха могли да се доближат даже да кораба, камо ли да го превземат... Може и наивно да разсъждавам, ама поне така ми се струва.
08 Януари 2010 11:03
Какъвто "Дръзки", такава и Румяна. Проблемът е, че нещата с финансирането на програмите в ЕС отиват към т.нар. “juste retour” principle (всеки да си плаща масрафа). Струва ми се, че "светло бъдеще" след 2013 г. за страната няма да има. Имам предвид оперативните програми. Хайде да сме живи и здрави, пак ще си поговорим. Тъжно е обаче, толкоз години след като има свобода на печата да си говорим за Сомалия пък да разбираме Родината.
Също така 2-та % усвояване по Оперативните програми не са 2 ами 0.2% - предвид, че това са авансови плащания по договорите. Последното е коментар отнасящ се за предишната статия на автора - "Плашилото на предпазните клаузи за България падна позорно".

08 Януари 2010 11:15
Албанците са имали четири подводници.Дори са копали подводен тунел на полуострова срещу Вльора за съкращаване на пътя им.Това го знам лично от Главнокомандващия подводния флот на Албания.
08 Януари 2010 11:37
Много грешен ход на министър Младенов,
Лошата новина е, че през следващите 2-3 години корабите, в които има българи може би ще бъдат най-атакуваните от пирати. Така ще се окаже, че е било по-евтино да пратим 2 кораба, отколкото да плащаме много откупи. Правилната политика е да се преговаря с корабособствениците и те общо да поемат разходите по охраната. Така и на тях ще им излезе икономически по-изгодно. Да, да, ама не. Във военото министерство, освен че трябва да се прави политика трябва и да се мисли икономически.

Редактирано от - Петър Петров на 08/1/2010 г/ 11:39:55

08 Януари 2010 11:50
Колкото и да струва разбойниците трябва да бъдат унищожавани без значение стойността на операцията.
Другото е познат "български фолклор"да разпределяме порции.
08 Януари 2010 12:24
Статията твърди нещо напълно невярно. Еврокомисарят, или член на Европейската комисия, не защитава интересите на собствената си държава, а тези на целия Европейски съюз. Желева не отива на олимпиада и не е представител България в смисъла, посочен от автора. Нейният изпит и слуховете за нея също не са проблем на българския народ, те са грижа на този, който я е изпратил там.
08 Януари 2010 12:28
Уважаемият г-н Терзиев показа как трябва да се пише, смело и делово! Намери как да ни обясни, това, което не разбираме! Но едно ни стана ясно - трябва да се промени МОРСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО в този регион! - Как, не е наш проблем. След като в БГ ще бъдат дважде регистрирани всякакви пушкала, то редно е и в този регион, да се въведе същото, но поне веднъж и завинаги! Не може да се разхождат невоенни формирования с пушки, а останалите да се молят горещо да бъдат защитени от Всевишния, треперейки да не станат плячка на РАЗПИЩОЛЕНИ и ЦРЪНИ, гладни и превърнали в национален специалитет отвличанията на БЕЛИ! Тази им средновековна практика, трябва да бъде немедлено спряна и тези, които не сложат оръжие/да бъдат регистрирани поне/ за да бъдат преследвани от всички и по всяко време и на всяка територия!
А екипажите на търговските кораби да бъдат задължени, преминавайки през Аденския залив за момента, да се наемат срещу ловен билет и лично нарезно ловно оръжие - за "отстрел на дивеч" и "самоотбрана". Това ще да е много по ефтино и ще се отрази на плащанията по тези води, за конвой и навло! От своя страна, ПИРАТИТЕ ще осмислят нападенията си и ще разберат, че няма смисъл да атакуват и да рискуват срещу ЛОВНА ДРУЖИНКА на всеки борд.
08 Януари 2010 12:52
Ако ЕС, НАТО или някой наистина искаше да реши въпроса с пиратите, щеше да има не операция "Аталанта", а операция "Тортуга".
08 Януари 2010 12:58
Освен искане, трябва и мъъъничко можене.
08 Януари 2010 12:59
МайкълП
Любимият ни вестник "пожълтява" пред очите ни. "Дързостта ни се сломи" днес, "Румена и дръзка пиратства във Сомалия!"... е следващото заглавие, може би. Дали причината не е Натиснете тук
---------------------------------------
Отправката е на Пенка. Фундаментална е, бих казал ПРОКАТНА. Без насмешка, с много топло чувство
08 Януари 2010 13:03
Всъщност Летец55 и Замислен са подсказали идеята: Връщането към времената на капитан Блъд да е пълно.
Има пирати (като в описаните от Сабатини времена) - всеки кораб в района със собствен потенциал за защита (пак като тогава).
Възможно е след не много време да настъпи ескалиране на въоръжаването и да има нужда от повече от само стрелково оръжие на борда, ама за това - ако и когато се случи.
И пак ще излезе по-евтино и може би по-ефективно.
08 Януари 2010 13:06
Абе има нещо миризливо в цялата история. Май става дума (както винаги) за пари, власт и влияние в онзи регион и още повече пари в некои други крайща на света... за което плащат всички, които са извън далаверата. Иначе 1 или 2 най-обикновени АК 47 и 1 или 2 най-средностатистически (минали през редовна военна служба) човека са напълно достатъчни да държат въпросните "пирати" на най-малко 500 метра от кораба... Щото ако продължават да плащат за отвличанията скоро въпросните пирати ще си купят кораб (примерно "Дръзки", трета ръка, много изгодно барабар с мунициите, то ние и без това не го ползваме)...
08 Януари 2010 13:10
Доси, ти май не си минал през редовна служба, щом толкова вдъхновено гръмкословиш.
08 Януари 2010 13:39
"Дръзки" следва да го преименуват на "Дръжки" - ще си отива с реалностите.
А относно въоръжаването на търговски кораби - колеги върнете се към основата на международното право - това е наследство от годините на "веселия роджър" когато опицията за всяко търговско корито е била или да сключи добра сделка, или да опоска каргото на конкуренцията, та от време оно е в сила тази забрана за въоръжение по търговските съдове.
Просто да не им идват оши идеи на хората че види се как на сомалийците им се услажда.
08 Януари 2010 13:40
И отрезнели в свойто жертвоприношение –/ във огъня на собствената клада/ видяхме да гори мечтата ни нерада/ и дързостта ни се сломи.
"Некоронованите принцове" М. Малинова-Антони
08 Януари 2010 13:54
Какво общо има ЕС с пиратите при Сомалия или където и да било? Нищо. Това е проблем на застрахователите, в крайна сметка, както и на товародателите, корабособствениците, морските агенти и останалите частни лица в схемата.
Имат достатъчно възможности за самозащита. В онзи район има, освен базата на Б-52 в Диего Гарсия, поне още 7-8 подводници, всяка от които може да откаже сомалийците от малкия им бизнес, поне до края на текущото столетие. Това обаче е сценарий от друга игра
08 Януари 2010 14:10
Хехе, Б-52, Диего Гарсиа, подводници срещу катери... Фентъзи.
08 Януари 2010 14:11
Letec, Доси
според международното морско право не може да има оръжие на борда на търговски кораб.Отделно хорицата на борда са моряци, а не наемни войни-на тяхно място бих предпочел да се предам, отколкото да водя престрелки с некакви джагали, дето нямат какво да губят.Все пак една е моряшката заплата , съвсем друга на наемен войник.
08 Януари 2010 14:18
УШЕВ!!!
08 Януари 2010 14:23
ВМФ на Йемен предлага договори чрез създадената в Англия компания "Gulf of Aden Group Transits" за осъществяване на охранителна дейност в залива. На "разположение" са 10 кораба на ВМФ на Йемен, най-вероятно патрулни катери. Срещу $ 55 000 , те съпровождат търговския кораб при преминаването му през залива и качват допълнително на борда му тежко въоръжена охрана.

Редактирано от - Doctora на 08/1/2010 г/ 14:24:08

08 Януари 2010 14:28
Имат живот за губене пиратите... Сигурен съм, че нападенията ще спрат, ако, не инцидентно и еднократно, а няколко пъти последователно се постъпи така, както американците - с тюлените. За няколко секунди стрелба на поражение.
Пък може и да не се стига до такива ситуации, със стрелба може да се отблъсква атакуващия. Като не искат моряцету да стрелят, собствениците да наемат хора. Пенсионирани тюлени или барети има. Така може и от застрахователната премия да поикономисат поради по-ниска оценка на риска. В смисъл заплащане на охрана плюс премия да е по-ниско, , отколкото сега са застрахователните премии...
Международното право не е замръзнало. То се променя според условията. Във въздухоплаването също е забранено оръжието, сега се мисли да се разреши (само за т.нар. въздушни "шерифи", но само със специални боеприпаси, които могат да обезвредят нападател от близка дистанция, но не могат да пробият корпуса на самолета.
във всеки случай трябва нещо да се прави. И то различно от това, което в момента се прави...Защото то не дава резултат...
08 Януари 2010 14:50
Нещата според мен са изтървани.
Прекалено много моряци и кораби са в плен, а сомалийците са доказали, че не се съобразяват с никого. Нищо няма да ги спре да изколят някой екипаж в отговор на наказателна мисия. И повечето правителства предпочитат да плащат, отколкото да подават оставки заради излъчен любителски клип с екзекуция на неколцина поданици.
08 Януари 2010 14:54
"Дързостта ни се сломи..." вярно е, ама поне ще си имаме фрегата... Ами ако я пленят и нея? Като са в лодките пиратите нали са мирни, въоръжени рибари? Е като се качат на борда ако не стрелят какви са- все още любопитни въоръжени рибари ли? Ама те като почнат да стрелят на борда май вече е доста късничко... Еееее? Дали няма да ни се наложи да плащаме откуп за фрегатата? Я по- добре да си стои тука.
08 Януари 2010 15:01
[...] "Аталанта" струва неколкостотин милиона евро годишно. [...] за да намери няколко милиона за нова мисия на кораба си. [...]
Неколкократно исках няколкостотин милиона долара, но николко не ми дадоха. Няколко пъти обещаваха, неколкократно ме лъгаха. Щото левите партии са лявоцентристки, а десните - дясно-таквиз. Бесен съм - бяс ме хваща. Припи ми се прясно мляко и пих две пресни млека, та ми минà ...


Редактирано от - Правописец Храбър на 08/1/2010 г/ 15:12:59

08 Януари 2010 15:02
08 Януари 2010 15:19
.
08 Януари 2010 16:23
А Кара, бил съм войник и то доста отдавна (когато се служеше дълго и се стреляше много)... Тука никой не говори за въоръжаване на екипажа. Тука става дума да охранителна дейност. Идва катера на фирмата в международни води... качват се 2 - 3 или колкото трябва охранители, монтират си приборите и пей сърце - пътуват спокойно... излизат от опасната зона... прибира ги друг катер на фирмата... после ги качва на друг кораб на обратно... или ги кара в отпуск... въпрос на организация.
Ма друга е хавата явно, другаааа...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД