Мародери шестват из улиците на Порт-о-Пренс, като грабят магазини и домове. Полицията вече е успяла да застреля няколко от тях. |
Обстановката остава спокойна, хората носят библии с кожени подвързии, за да се молят извън рухналите от земетресението църкви. Увеличават се съобщенията за мародери и за стрелба по тях. Сред застреляните са четирима мъже, които според свидетели били убити от полицията заради подозрения, че извършват обири. По улиците има доста трупове, въпреки че в някои райони жителите са започнали да горят телата на починалите.
Генералният секретар на ООН Бан Ги-Мун пристигна, за да обещае, че организацията ще подобри дейността си, въпреки че също бе сериозно засегната от труса и е подложена на остри критики, че
не е успяла да реагира достатъчно бързо
"Нося послание за надежда, че помощта вече пътува насам", заяви той пред събралите се хаитяни край тежко пострадалия президентски дворец.
На петия ден след земетресението има признаци за подобряване. Трафикът на летището продължава да се увеличава, като на терен вече има 27 спасителни екипа, а 1500 души участват в търсенето на оцелели.
Най-добрата новина дойде като тих глас изпод руините в супермаркета Caribbean в квартал Делма, който спасителите чуха късно в събота или в неделя рано сутринта. Докато умират надеждите да бъдат открити оцелели, американски и турски спасители бяха изненадани, когато откриха малко хаитянско момиченце, което гордо им каза, че е оцеляло, защото запазило надежда и благодарение на изсушените плодове. То е първото от петима души, които са извадени изпод руините по време на търсене, осъществено през уикенда. Някои от затрупаните са успели да изпратят отчаяни съобщения, за да уведомят роднините си, че са под руините.
Има и други спасени в града, като сред тях е и 2-месечно бебе, съобщи Си Ен Ен, както и датчанинът Йенс Кристенсен, цивилен служител в мироопазващите сили на ООН в хотел "Кристофър" - централата на организацията, под чиито руини вероятно са погребани над 100 души.
На летището американски военни казват, че
трафикът се е увеличил
Всеки ден има 100 слота за пристигащи самолети - преди земетресението на летището са пристигали между 30 и 35 полета. Но дори и увеличеният брой на слотовете не е достатъчен, за да бъдат посрещнати помощите, от които Хаити се нуждае. "Има нужда от над 100 полета дневно", казва майор Матю Джоунс от Еър Форс, които са част от силите, поели контрола над летището. "На никого не е отказан слот, но и това може да се случи", обяснява той.
Военните са направили списък на пратките, които приоритетно трябва да кацат, казва майор Джоунс. В началото на списъка са самолетите, които носят вода. Следват тези с оборудване за разпределяне на доставките, после са храните и чак тогава медицински персонал и лекарства.
В столицата Порт-о-Пренс полаганите усилия дават резултати и помощите най-накрая достигнаха до отчаяните хаитяни. В неделя сутринта камион на ООН се появи в парка близо до президентския дворец, където стотици семейства са се настанили след земетресението. Хуманитарните работници раздават вода на хората.
Организацията на ООН по прехраната също изпрати поне три конвоя към различни райони на Хаити, които са тежко засегнати от земетресението и са си поставили за цел да доставят достатъчно храна за 65 000 души за пет дни. Но на едно от местата, където вече е пристигнала храната, става ясно, че предвидените порции от специални
високоенергийни и хранителни бисквити
трудно ще стигнат за една нощ за изгладнелите жертви на труса. Начините, по които организация раздава хранителните продукти, пък водят до сблъсъци, защото тълпи от хора, изгубили всичко, се струпват около един от камионите.
"Това не е тяхна грешка, казва Герие Ернсо, докато гледа към тълпата. - Те са гладни". Той е 25-годишен студент по лингвистика и се представя като служител на Организацията на ООН по прехраната. Ернсо смята, че раздаването на храна може да бъде по-ефективно, ако предварително се съобщава, че камионите пристигат, за да се създаде организация от местните лидери. След това той и още четирима силни мъже се шмугват в тълпата и започват да разпръсват хората. За пет минути хаитяните са подредени в три редици.
Междувременно полковник Корми Бартал, който е лекар в новосъздадената от израелската армия полева болница, отваря палатката, която се използва за педиатрично отделение, и той посочва една жена - Герланд Жан-Мишел (24 г.). Тя показва новородено бебе в детско креватче - едно от първите деца, родени в града след земетресението. "Това е детето ми, казва Жан-Мишел, която е начална учителка. - Името му е Израел."
Полковник Бартал обяснява, че в болницата са направени ампутации на 10 души, лекувани са пациенти със 70% изгаряния по телата и са спасени двама с огнестрелни рани. "Това са ранени от земетресението, а онези са пострадали след това", казва той.
Нараства напрежението, тъй като
никой не знае къде и кога ще пристигнат камиони с помощи
Президентът Рене Превал все още се намира в полицейски участък, без да има адрес, а безсилието на правителството става все по-очевидно. Той и министрите проведоха заседание в неделя на пластмасови столове извън участъка.
Табели, които се появят из града, призовават за завръщането на бившия президент Жан-Бертран Аристид, който бе свален от власт през 2004 г. Хората дори искат и династията Дювалие, която управляваше страната с жестоки методи в периода между 50-те и 80-те години на ХХ век.
В основната търговска част на столицата цените са скочили до небето. Малка бутилка вода струва 6 долара. Нараства отчаянието на хаитяните. "Необходима ни е вода", казва Жозеф Жан Рене, закръглен мъж, облечен в хавайска риза и застанал близо до струпали се чейнчаджии. - Умираме от жажда и глад. Дори и децата ни умират."
Малко по-нататък около стотина изпотени млади мъже с празни туби за бензин са се събрали и искат да си получат полагащото им се количество дизел. Колонката обаче едва може да се види, тъй като около нея са са струпали много хора. "Той вече получи", крещи един човек. А друг казва: "Хайде, тук сме от два часа". Охранител върви напред-назад с оръжие, което държи в лявата си ръка. На гърба на синята му фланелка пише на креолски: "Ако се хванем за ръце, животът може да бъде по-хубав."
Насилието и плячкосването, които не са извършвани веднага след труса, изглежда, са започнали да се разпространяват. Появяват се няколко съобщения, че полицията е заловила крадци, стреляла е по тях, въпреки че понякога е трудно да се установи какво и защо се е случило.
В националното гробище са докарани три нови тела. Четвърти млад мъж с маратонки "Адидас" лежи няколко метра по-нататък върху тротоара. Свидетели разказват, че това са крадци.
"Полицията ги докара тук и ги разстреля",
обяснява Андре Пиер (25 г.). Той стои до трупа на четвъртия мъж с тълпа от хора. "Той се опита да се бие с полицаите", казва Максим Нерестан (22 г.), учител по таекуондо с обръсната глава и брада. "Помощ, помощ. Невинен съм", крещял той.
Изведнъж човекът, който е смятан за мъртъв, повдига дясната си ръка. Хората го питат какво се е случило и откъде е. "Ла Лу", тихо казва той. Пристига камион на организацията "Лекари без граници". Тълпата от хаитяни обаче не го забелязва, нито пък се опитва да помогне на младия мъж в последните минути на живота му. "Полицията не трябва да убива невинни хора, но точно сега не трябва да се правят обири", казва Нерестан.
Полицаите в района около пазара казват, че не знаят нищо за кражби или стрелба, въпреки че това се е случило на няколко метра от тях.
Пиеро Живан носи шапка и черна риза без яка. Той казва, че ако насилието продължава, то се дължи на бандитите, които са избягали от затвора. "Има много по-лоши хора тук", допълва той.