:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,326
Активни 96
Страници 24,891
За един ден 1,302,066
Позиция

Лесно е да се намали ДДС. Но кой какво ще спечели от това?

Идеята на премиера Бойко Борисов за сваляне на ставката издава липсата на визия за икономиката
Снимка: Юлиян Савчев
Министерството на финансите по-добре да се заеме с истинските проблеми. Да се свали ДДС е най-лесно.
"Амбицията на правителството е да свали ДДС с 3% през 2011 г."

Бойко Борисов, министър-председател, пред Американската търговска камара в България, 22 декември 2009 г.



"Той (Бенямин Нетаняху, премиер на Израел, б. р.) каза: Данъкът от 10% (върху доходите и корпоративния данък, б. р.), който сте направили, е много добър, но вместо от 2011-а да започвате да намалявате ДДС с 2%, намали го сега с 0.5%, намалявай на шест месеца с 0.5%. Това от една страна е много добре за чуждестранния бизнес, който ще дойде да инвестира, в същото време и плавно ще си настройваш икономиката и финансите на държавата в тази посока."

Бойко Борисов, министър-председател, по време на официалното си посещение в Израел, 11 януари 2010 г.



Премиерът Бойко Борисов твърдо е решил възможно най-скоро да намали най-важния данък в държавата - ДДС. От думите му се разбира, че нито му е ясно какво точно иска да направи, нито какви цели ще постигне. Утре някой може да му подшушне направо да премахне налога и той сигурно ще се съгласи, защото това ще е "много добре за чуждестранния бизнес".

Намерението на премиера да свали ДДС поражда най-малко четири основни въпроса.



Размерът на ДДС ли е проблемът на държавата?



Нима България не е изправена пред куп сериозни изпитания от стратегическо значение, та ставката на ДДС през седмица-две излиза на дневен ред? Не е ли по-добре властта да се съсредоточи върху проблемите на реалната икономика, върху реформата в здравеопазването, върху бомбата, която тиктака в пенсионната система, върху ефективността на държавните разходи? Това са истински трудните задачи. Свалянето на данъчната ставка е елементарна работа, въпрос на промяна на няколко члена от закона. Въпросът е какво следва от това.

ДДС е най-важният данък в държавата, гръбнакът на бюджета. Тази година от него се очаква да постъпят близо половината от данъчните приходи - 6.8 млрд. лв. от общо 15 млрд. лв. Ако властта позволи пробойни в ДДС системата, проваля бюджета. А най-голямата пробойна от години насам не е ставката на налога, а десетките схеми за източване на ДДС. Това е една от най-мащабните и най-тихите форми на корупция и организирана престъпност в държавата. Ако на правителството на ГЕРБ му се работи на тема ДДС, може да започне от борбата с източването му.

Най-странно от всичко е да се поставя въпросът за размера на ДДС в разгара на икономическата криза при поставен на карта бюджет за 2010 г. Лично финансовият министър Симеон Дянков нееднократно е обяснявал, че в криза данъците не се пипат, защото ефектът може да е много неприятно изненадващ.



Какво печелим от свалянето на ДДС?



Не може да се прави директна аналогия между свалянето на ДДС, който е косвен налог, и намаляването на преките данъци. Икономистите са категорични, че понижаването на ставката на ДДС с 0.5% - 2% - 3% няма да се усети толкова осезаемо, колкото например намаляването на данъка върху доходите или върху печалбата. Защото облагането с ДДС е разпръснато върху много стоки и много хора. Затова печалбата за отделния гражданин от намаляването на ставката ще е минимална и почти няма да се усети, а загубата на бюджета ще е огромна.

Това се вижда и от статистиката на НСИ за месечните разходи на българина. Харчовете на средното домакинство у нас на месец по последни данни са 706.31 лв., от които за потребление отиват 607.52 лв. Това значи, че всеки месец едно семейство плаща 121.50 лв. за ДДС. Ако ставката падне с 0.5%, то ще плаща като данък 118.47 лв., което значи, че "печалбата" му от промяната ще възлезе на точно 3.03 лв. на месец. Дори налогът да падне с 3%, домакинството ще си спести 18.21 лв. месечно. Максимумът, до който може да бъде свален налога според евродирективите, е с 5%, т. е. до 15%. Но и при този вариант семейството няма да спести повече от 30 лв. средно. Вярно е, малко ще се облекчи покупката на коли, апартаменти и други скъпи стоки, защото там става дума за големи суми и свалянето на данъка ще се усети по-чувствително. Но каква политика се преследва с това?

При това всички тези сметки ще са верни, само ако приемем, че търговците са толкова коректни, че от датата на сваляне на ставката моментално намалят цените в същия размер - с 0.5%. Това означава, че хлябът мигом трябва да поевтинее с половин стотинка, а сиренето - с 3 стотинки и т.н. Практиката обаче категорично е доказала, че цените като цяло няма да паднат, т.е. печалбата ще бъде прибрана от търговците. Изключение са цените на лекарствата, на тока, на водата, но причината е, че те са регулирани от държавата.

Всичко това означава, че свалянето на ДДС няма дори да намали инфлацията с оглед членството в еврозоната. Пък и да я намали, сега изобщо не е моментът, защото България все още е далеч от приемането на еврото, а в момента заради кризата инфлацията е минимална.

Най-любопитното от обосновката на премиера за готвената промяна е, че тя щяла да привлече като магнит чуждия бизнес към България. Това е изключително странно твърдение, при положение че ДДС е данък върху потреблението, т. е. плаща се от хората, а не от фирмите. Дружествата само го начисляват и го внасят, а после държавата им го връща. В много редки случаи внесеният ДДС е за сметка на фирмата и не й се възстановява, например като си купи лека кола или плати обяд за представителни цели. Така че дори да окаже някакво ползотворно влияние върху бизнеса, то ще е твърде косвено и едва ли ще се усети. Особено пък ако ставката се свали с 0.5%.

Освен това размерът на ДДС никога не е бил проблем №1 на бизнеса в България. Фирмите много по-силно настояват за сваляне на осигуровките, за реформа в администрацията, за премахване на незаконните регулативни режими, за справедливост в обществените поръчки, за намаляване на корупцията, за подобряване на инфраструктурата, за работещо правосъдие и пр., и пр. Същото важи и за чуждите инвеститори. За тях е важно нивото на преките данъци и почти толкова важно - финансовата и политическата стабилност и цялостният бизнес климат.



Какво губим от свалянето на ДДС?



Повечето икономисти и бизнес организации са категорични, че свалянето на ставката на ДДС сега е изключително прибързан ход, който създава ненужен риск за бюджета и финансовата стабилност. Все още няма убедителни сигнали, че страната излиза от рецесията, твърдят експертите, и в този смисъл поставянето на приходната част на бюджета под допълнителна преса е напълно излишно. Сметките на експертите сочат, че ставка от 19.5% след 1 юли означава между 100 и 200 млн. лв. по-малко в хазната само до края на т. г. Ако пък ДДС се свали с 3% през 2011 г., бюджетът ще трябва да се лиши от поне 1 млрд. лв., колкото струваше издръжката на цялата болнична помощ у нас през м. г. Логичен е въпросът няма ли хората да са по-доволни, ако с тези пари получат по-качествено здравеопазване или образование, вместо да си спестят 220 лв. в домакинската касичка през годината.



Какво цели властта със свалянето на ДДС?



Откъм равнище на данъците България в момента е на добри позиции - не е данъчен рай, но не е и сред страните с най-тежкото облагане. Фактът, че на този фон по време на криза властта започва да играе с нивата на ключови налози, означава, че просто няма идея какво друго трябва да направи за икономиката. Няма визия, няма стратегия. Лесно е числото "20" в Закона за ДДС да стане "19.5" или "17", но е трудно да се изгради ефективно бюджетиране на програмна база. Лесно е да се каже, че сваляме данъците за благото на бизнеса, но е трудно да се създаде инфраструктурата, регулацията и съдебната система, от която фирмите имат нужда сто пъти повече, отколкото от по-нисък с 1-2% ДДС.
Снимка: Архив "Сега"
Ако ДДС падне с 3%, всеки ще плаща за хляб с 2-3 стотинки по-малко.
48
3218
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
19 Януари 2010 01:42
Подписвам се под тази статия. Свалянето на ДДС е безумие. Точно обратното трябва да се прави - сваляне на преките данъци и осигуровките и увеличаване на ДДС. Така всички, в това число и циганите, крадците и бандитите ще си плащат данъците.
Дълбоко се лъже този, който смята че с 3-4% по ниско ДДС ще се вдигне потеблението за да живне икономиката. Изобщо няма да се усети промяна в цените при краен потребител.
А това, че фирмите ще станат по конкурентноспособни (глупав брътвеж на не един "менажер" в последно време) с намаляване на ДДС е просто смешно.
Бойко, слушай Дянков и не прави глупости!!!
Не гледай какво те съветва юдеите, а гледай какво правят.
19 Януари 2010 02:11
...статията е пълна с противоречия!Направо е невъзможно да проследиш доводитте за тезата!
Накратко: няма угодия!
Ако се вдигат данъци - лощо!Ако се свалят - пак лошо!
Изобщо целата мисла губи почва, щото е основана в/у станишевската представа за държавните разходи!Държавата трябва да се откаже от значителни проценти на преразпределение от БВП!Идеята основна част от доходите да останат в населението, а не цоциалистически мекерета да правят зависими цели слоеве от населението посредством бонуси, трохи за пенсия, премии и т.н. захарчета за дресировки на избиратели!
19 Януари 2010 02:13
Сваляне на данъчна тежест да, но не чрез ДДС.
19 Януари 2010 02:42
..по-малко ДДС - по-малко злоупотреби с него.
По-малък държавен бюджет - по-малко злоупотреби на соц. правителствата(станишевчета) с него!По-малко зависими от подаяния избиратели!
А искаме ли това?!Не съм сигурен!
Наслението, като цяло си иска социализъм, а мръсниците от Позитано безсрамно са яхнали този наивитет(социална държава, соц. партия, соц президент, 'защото сме социалисти!')
Може и др. данъци, разбира се!По-скоро 'доводите' на авторката са меко казано неверни!Особено тези с хляба?!Примерно, що си мисли, че намаляването на данък печалба ше се отрази на себестойноста или заплащането на работниците, а намаляването на ДДС нямало?!При всички случаи ще останат повече пари у населението и това е същественото!ДДС е най-масовия и сравнително най-справедливия данък щото облага потреблението!Презумцията е, че потреблението е право пропорц. на богатството...
19 Януари 2010 08:12
Аз пък - горе-долу нормален човек - така и не разбрах защо трябва да плащам на държавата ОЩЕ 20% от всяка стока?
И колкото по-добре живея - толкова повече да ме санкционират?
Отделно е въпросът с лицемерието - ДДС-то се подминава, когато се говори за данъци. А то е най-големият.
Икономистите могат да носят от 99 дерета вода - за мен, нормалният гражданин, ДДС е тежест.
Отделно, че не виждам полза от внасянето на данъци за издръжка на ТАЗИ държава.
----------------------------------------- -
Блогът на Генек
19 Януари 2010 08:23
..."горе-долу" е ключовата фраза ... там търси обяснението...
19 Януари 2010 08:33
ДДС е най-гадния данък в България. Много е голям, има възможност за огромни злоупотреби. Краде се на поразия, като се почне от най-малките магазинчета като крият оборот и така си докарват 20% отгоре допълнително към другите 30-50-100% надценка. После се стигне до големите далавери с връщането на несъществуващ данък, и т.н. Да не говорим, че тъй като този данък се взима от всички хора никой не му обръща внимание, а той е огромен и заради това в момента държавата разпределя над 40-45% БВП. Данъците трябва да се преки и всеки да знае колко дава на държавата! Тогава всеки и ще иска да следи публичните разходи, къде отиват неговите пари. Например: ако си дал за данък сгради 1000 лева вместо сегашните 100-200 - познайте дали някой ще паркира по тротоарите в квартала без да бъде набит или пък ако има дупки по улиците какво ще бъде.. веднага ще има големи протести, а не като сега в най-скъпите квартали да няма канализация Най-важното е парите от данъци да се използват в най-голямата си част за тези които ги дават - като примера горе, повече данъци по-хубави улици. А не както сега - напълно по комунистически, събираме данъци от всеки кой колкото може да дава и ги разпределяме на някакви съвсем други. И естествено всеки иска да ги скатае, след като не вижда конкретната полза от тях.
19 Януари 2010 08:52
Един данък върху приходите да речем от 3% би имал много по-добра събираемост/например в края на месеца фирмата си гледа приходите и плаща данък върху тях/ И ще върши много по-добра работа. Никой няма да иска да го скатава щото е много малък, а и някой да го скатае за някои сделки няма да е голяма загуба.Освен това, така ще се ударят спекулантите, които не добавят стойност към даден продукт а само се вклиняват в някаква верига от дейности за да прибират пари.
19 Януари 2010 09:09
Има твърдения и в двете посоки подкрепени с логични доводи. Аз предлагам ДДС да се намали на два пъти 0, 5% да се видят последиците и корелациите и тогава да се реши за в бъдеще каква ще бъде прилаганата политика.
19 Януари 2010 09:19
Много ми е смешно самото му име: Данък ДОБАВЕНА стойност.
Сиреч, добавяме една стойност, която държавата да вземе от всички потребители. Виж, ако това беше наистина Данък ВЪРХУ добавената стойност, тогава трябваше да се облага само разликата в цената при покупко-ПРЕпродажбата по цялата верига производител - търговци - крайни потребители и тогава... познайте какво щеше да стане.
19 Януари 2010 09:19
Моят опит с ДДС (VAT) в САЩ. Отивам в щата Делуеър, където няма ДДС, за да си купя лаптоп. Не мога да намеря добро съотношение цена/параметри. Отивам в Ню Йорк на 5-то авеню, доколкото си спомням ДДС 16%. Един магазин на румънци ми предлага отлична цена за лаптоп Canon. Махнат ли ДДС-то търговците ще го вкарат в цената, т.е., за купувача няма особен смисъл. Така е, когато търговията се върти от търсенето и предлагането. Магазинът в Далуеър имаха твърди цени, докато тези търговци на 5-то авеню гледаха да си продадат стоката по-бързо.
19 Януари 2010 09:29
просвета
А искаме ли това?!Не съм сигурен!
Наслението, като цяло си иска социализъм, а мръсниците от Позитано безсрамно са яхнали този наивитет(социална държава, соц. партия, соц президент, `защото сме социалисти!`)
И този след като си е натъпкал главата с разни либерални теории е решил да просвещава. Там е работата, че нашето народонаселение (особено по-възрастните, които са работили преди 1989г.) от опит знае, че когато държавата регулира животът е по-добър, а и производителността тогава беше много по-голяма. Много ще кажат на този теоретик (сигурно с жълто около устата), че държавната работа е най-добра. То и сега 20 годин след рушенето на социализма е така. Ама като се задръстят в главите на някои теоретици едни либерални идеи, няма отдръстване.
19 Януари 2010 09:33
Генек
Аз пък - горе-долу нормален човек - така и не разбрах защо трябва да плащам на държавата ОЩЕ 20% от всяка стока?
Сега ще ти обясня много просто защо. Защото в тази държава не се работи и бюджета се пълни от ДДС. А бюджета е за нормалния живот на държавата - инфраструктура, пенсии, здравеопазване, безработица, образование и какво ли не. Ако се работеше нямаше нужда от ДДС - ако си спомняте преди 1989г. нямаше ДДС.
19 Януари 2010 09:41
Мркца, позволете да забележим. че янките VAT немаме. Имаме единствено sales tax, нещо което се събира само при крайната продажба, а не по цялата продуктова верига. 16% ставка не съществува. Има между 0% и 8.25% Бе на професорите всичко ви иде като свинско със зеле ше знаеш.


Земи разкажи за лаптопа Canon. Изгарям от любопитство.
19 Януари 2010 09:47
Генек, прав е Марцата. Дедесето е крайно необходимо за да може 70 000 бойци от меверето да борят 300 разбойници срещу скромната сума от 1 млрд. бюджет. Или за да дадем на БДЖ-то 400 млн. субсидия. Да не забравяме съдебната власт. На нея даваме 500 млн. за да се грижи за маясъла на Маргините. И так далее.
19 Януари 2010 09:49
Там е работата, че нашето народонаселение (особено по-възрастните, които са работили преди 1989г.) от опит знае, че когато държавата регулира животът е по-добър, а и производителността тогава беше много по-голяма.

тука некои пенсионери забравят, че от това много добро държавно регулиране рухна цялата икономика на соцлагера през 80-те.
ама какво да правиш - родените в клетка ненавиждат живота на свобода.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Януари 2010 09:55
Явно наистина има консенсус, че най-бързо трябва да се намалят преките данъци. Но пътьом обръщам внимание, че възстановяването на ДДС от държавата е жива мъка. Може спокойно да се каже, че последната година ДДС се е превърнал в едновремешния данък-оборот. Особено експортно ориентираните производства много страдат от това нещо. Ако ДДС спадне с 5%-пункта, проблемът се ликвидира с 1/4
19 Януари 2010 09:55
Бай Дан,
Обяснявам по най-елементарния начин на който съм способен:
Ти си търговец. Купуваш стока за 100 лв. облагаема стойност, която с 20 % ДДС ти струва 120 лв. Продаваш същата тази стока на облагаема стойност 120 лв. и начисляваш 20 % ДДС, т.е. продаваш я за 144 лв. Или ползваш данъчен кредит от 20 лв., начисляваш 24 лв. ДДС, но внасяш само разликата от 4 лв. Т.е. внасяш само данък върху стойността, която ти си прибавил, върху 20 лв. Не името му е проблем на данъка, а самият механизъм, изискващ контрол и в двете посоки, по отношение на покупките и на продажбите. Напомням ти, че преди 1989 г. имаше данък върху оборота, та чак до 31.03.1994 г.
А мнението ми за този данък е крайно отрицателно. Често съм споменавал, че наред с администрирането на местните данъци от общините, това е най-глупавото нещо, което сме възприели от ЕС. Ама какво да се прави – данъчна хармонизация.
Mrx++-е, де го тоя ДДС в САЩ, бе ? Впрочем, в румънския магазин може и да има. Нема лошо румънците там да ви начисляват и ДДС ! Може пък да искат да ви приобщат към Европата.
19 Януари 2010 09:56
Mrx++, нямаше ДДС преди 1994, както и преди 1989, но имаше данък оборот в размер на 22%. Не се изказвай неподготвен. Държава без такъв данък, не може да съществува, както и да се казва той.
19 Януари 2010 10:11
За тези които говорят за клетки и свободи и т.н. Като величаете капитализма посочете, моля, кое приватизирано предприятие или фирма през тези 20 години е по-добре управлявано? Повечето отдавна са унищожени. И още нещо, къде е икономиката на Бг сега?Ясно е на всички, че някои заводи нямаше как да просъществуват без пазарите на Русия, ама не всички. Без производство няма икономика - това е истината. А в Бг има вече само молове и хипермаркети.
19 Януари 2010 10:30
Благодарско Бирникъ!
А дали така наистина действа у нас този данък?
19 Януари 2010 10:52
Две правителства поред провеждаха геноцид по отношение на средно статистическия гражданин-всички намаления на данъци у нас облагодетелстваха главно олигархията-сега много ги боли, че плащат 20% в/у свръхпечалбите си/ако изобщо го плащат/ и искат да го намалят.Падането на този данък за хората със средни доходи е с пренебрежим ефект.Много по-добре ще е въвеждането на необлагаем минимум в/у доходите.Може да се намалят осигуровките, защото труда в момента е с най-високо облагане.Държавата да не се прави на ударена, а да отдели
от НОИ военните и полицаите във собствен фонд, а не да цицат от общия.Държавата да спре да прави социална политика на гърба на НОИ, така ще има хем пари за увеличени пенсии, хем за намаление на осигуровките.
19 Януари 2010 10:59
Оло -
Марксе,
значи така - в тази държава не се работи, аз работя и затова аз трябва да плащам за всичко?
/Аз е форма за обобщение/
ДДС е данък ЗА държавата. Държавата е система, която трябва да работи, за да ме обслужва. Тя е моя, не аз неин.
Съответно - ало, държаво, я да видим какво правиш, пък после ще решавам КОЛКО ще ти платя.
А данъците, доколкото си спомням - дето не съм учил /и не съм професор, предпочитам хората да ме познават по име, не по измислена титла! - са преки и косвени. Но са си данъци. Та какво става с ПРЕКИТЕ?
Изобщо - ДДС е данък-убиец на битовия прогрес. Удар върху потребителските възможности и търсенето на качественото. По-евтинко /и некачествено/ - по-малко ДДС. Искаш нещо по-свястно и качествено - хайде плащай още.
По кръга - значи е по-изгодно да се продава некачественото евтино /оборот!/, тъй като хората го предпочитат. Заради цената.
А нещо да има далавери с ДОД, примерно? Няма май?
Но с ДДС - бол. Защо ли така? Защото не е открит и няма възможност за добър контрол? Или е изгодно някому да има скрит данък?
Разсъждавам не като МАКРОикономист /Черепа няма да ме вземе, професор нейде си няма да си закача/, като нормален човек.
-------------------------------------
Блогът на Генек

19 Януари 2010 11:03
А не както сега - напълно по комунистически, събираме данъци от всеки кой колкото може да дава и ги разпределяме на някакви съвсем други. И естествено всеки иска да ги скатае, след като не вижда конкретната полза от тях.

Не виждам какво естествено има в желанието на"всеки да си ги скатае" и то защото не вижда полза. Значи лицата, които трябва да следят за правилното разходване на средствата са "оправдани" с това.
Просто нямаме държава и това е лошото. Няма производство, спазване на някаъв ред и законност... И всеки, който вижда накъде се въртят нещата, гледа да отиде р регион, където не е така. Затова няма кой да работи и да издържа пенсионерите и т. н. Това заравяне на главите в пясъка не знам докога ще трае...
19 Януари 2010 11:04
..на нашио другар-професор ++
препоръчвам да се образова за света и икономиката не само по статии във в."Работническо дело" и по пътеписи на Д. Благоев!
По глупостите дето си издрънкал за САЩ нема кво повеке да добавя - те издават елементарно невежество по тематиката.За специално следващия цитат обаче те номинирам с 'изкъртена мифка' :
от опит знае, че когато държавата регулира животът е по-добър, а и производителността тогава беше много по-голяма.

От тази производителност и технолог. изостаналост социализмът фалира, бре дрОгар.А от 'много добрия' живот от България се изнесоха над милион човека икон. емиграция!
Отвреме на време се чудя, колко ли некачествена тревка требе да си употребил за да немаш нито едно смислено изречение?!
19 Януари 2010 11:07
Бай Иване : ДДС е пряк данък!
Ставката на ДДС от 20% и е много голяма и тежка!
Големите данъци възпрепятстват развитието, инвестициите, отварянето на нов бизнес и работни места!
Данчъната тежест в България е прекалено голяма! Това отблъсква инвестициите и не позволява реинвестиции. Големите данъци предполагат социална ангжираност на Държавата - данък е плащане за услуга от Държавата, но Държавата е влязла в цикъл на големи данъци - голям административен апарат - по големи данъци - по голям адм апарат : а кой ще внесе тея данъци с които да се плати за тоя апарат - бизнеса ли? Ами че то нямаме кой знае какъв бизнес / производство! Тогава какво остава? Ефективен фалит - щото като няма кой да пълни Бюджета, Държавата няма да може да си изпълнява и социалните функции ....
Очевидно ще трябва да изпием горчивата чаша докрай че да ни дойде малко акъл в главите![/quote]
19 Януари 2010 11:25
ДДС и той трябва да стане "десятък" като другите данъци.
Тогава става сравним с търговската надценка и на мнознството търговци няма да им е икономически изгодно да са в зоната на здрача.
Плюс това професията ДеДеСар ще загуби сегашната си привлекателност.



От това ще загубят бюджета, партиите покровителки и техните дедесари.
Ще спечели народонаселението(купувачи и търговци).


А в дългосрочен план ниските данъци винаги са предимство при равни други условия.
19 Януари 2010 11:31
През 6 мес намаляне с 0.5%-пренастройка на касови апарати, счетоводни програми и куп други неудобства....
Gabara
19 Януари 2010 11:43
Лунатик - може би ако 10% ДДС, наистина може да няма много кандидати за ддс-ари, тъй като всички ще се насочат към акцизите .. там парите ще бъдат много повече. Само, че вече не може да си върнеш едни пари дето ги нямаш. Всъщност дали е така? Как работи акциза при износ? Първо се плаща при закупуване и после се връща от държавата след износа или просто се купува без акциз?
19 Януари 2010 11:45
Божке-е-е! А навремето учехме по история, че през турското робство един от най-тежките данъци бил "десятък"-ът. А сега ни се види рай, а? То и еничарството /примамване на децата ни в западни училища и университети/ гаче ли е на ход, ама по-префинено
19 Януари 2010 12:08
Боянова, то по турско "десятъкът" може да е стигал и до 100%
19 Януари 2010 12:39
2009-10-24 14:22:36
(3) (1)
Новото германско правителство планира да намали данъците от 1 януари. Това съобщи германският канцлер Ангела Меркел след края на преговорите с новия си коалиционен партньор Партията на свободните демократи относно съвместната политическата програма, предаде АФП. „Бремето върху семействата трябва да бъде намалено, бремето върху компаниите и данъка върху наследството трябва да бъдат реформирани”, каза още тя.

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=6 398082



Две правителства поред И ГЛАВНО НАСТОЯЩЕТО , провеждаха геноцид по отношение на средно статистическия гражданин-всички намаления на данъци у нас облагодетелстваха главно олигархията-ОСОБЕНО ДЕСЯТЪКА Много по-добре ще е въвеждането на необлагаем минимум в/у доходите.Може да се намалят осигуровките, защото труда в момента е с най-високо облагане. Държавата да не се прави на ударена, а да си плаща целите осигуровки на даскали, милиционери, чиновници-лапачи и други подобни „ особено необходими „ В ОТДЕЛЕН ФОНД , от който да им се плаща ТОВА, КОЕТО ИМА ! … А така редовия гражданин ПЛАЩА заплатите и осигуровките на цялата ненужна бюджетна пасмина, която тежи като панел на врата ни и ТОТАЛНО ИЗЧЕРПВАТ фондовете, които НИЕ пълним , а те само ОГРАБВАТ .
19 Януари 2010 13:42
За крайния потребител няма никакво значение . Дори и утре да няма ДДС изобщо, никоя цена няма да падне.
19 Януари 2010 14:02
alabala12,

Не съм специалист, но доколкото знам акцизите се плащат при "извора".
На митницата или от производителя.
Те и сега са не са подценени.


Пещерските алхимици от едни фалшиви бандероли накупиха хотели, висши партийци,"антимафиоти", прокурори и т.н.


Но ако останат само акцизите ще се контролират по-лесно. Освен ако някой мъдър "държавник" не направи половината стоки акцизни.
19 Януари 2010 14:11
Никой не се сети, че ДДС, както и Данък оборот, са социално най-справедливи, разликата между тях е само в структурирането (ДДС е по цялата верига, а ДО - само при крайния клиент). А са справедливи, защото са пропорционални на консумацията. Ако отменим ДДС, богаташ, потребяващ 1200000 лв за стоки и услуги годишно, ще кяри 200000 лв. А пенсионер с разходи 1200 лв - само 200 лв. Но, ако здравите сили настояват, да се отмени ДДС, след него - и държавата. Не че досега много я е имало.
19 Януари 2010 14:47
BoloY - Ако няма ДДС , цените ще паднат, но не веднага. И то само там където има реална конкуренция.
19 Януари 2010 14:51
Лунатик - Алхимиците са явно винаги на почит - и при предишните правителства и при сегашното.
19 Януари 2010 15:44
Абе, какви дедесета- медесета. Подробностти. Бич за икономиката са междуфирмената задлъжнялост, укриването на данъци (което е и нелоялна конкуренция спрямо плащащите), укриване на част от заплатите също, контрабандата също, рушветите -също. В България караш ли по конеца - фалираш.
19 Януари 2010 16:18
alabala12, Знам теоретично какво трябва да стане, ама на практика едва ли. Търговците няма да свалят нищо, ще докарат от девет кладенеца вода да обяснят защо не могат да паднат цените.
19 Януари 2010 16:36
Ако няма ДДС , цените ще паднат
Е и адвокатските услуги като бяха без ДДС, да не би да бяха "паднали" ... до размера на съдебната такса!?
Виждам митолозите отново в действие: Евтината работна ръка и ниските данъци щяли били да привлекат чуждестранни инвеститори!?
От тия два мита следствията са, че фирмите търсят квалифицирана работна ръка, а не евтина, а квалификацията няма откъде да дойде, що ниските данъци убиха образованието, а бизнесът така и не процъфтя. Дори и старата соц. инфраструктура си отиде, а бизнес без комуникации не се прави.
Някой да знае дали в България има фирма, която да проектира автомобили, кораби, фабрики, технологии или поне детайли за тях? Не се искат толкова пари колкото ум за тая работа, ама го няма. Цялата "интелектуална" дейност в пространството между ушите се свежда до печалбата от данъци. Сякаш всеки икономически субект е държава в държавата и събира парсата. То така и престъпността разглежда себе си.
19 Януари 2010 17:10

Ето още малко мат'рял за сведение:


Сривът в търсенето - новият вампир на кризата
Соня Каникова, Дойче Веле

Проучване на Световната банка показва за пръв път размерите на една нова криза в Източна Европа. Става дума за кризата в търсенето, която излага на силен финансов стрес най-вече частните фирми.

Сривът на потребителското търсене е новият икономически вампир, породен от световната финансово-икономическа криза. Докато не свърши тази криза на търсенето, няма да има устойчиво възстановяване - гласи единодушното мнение на икономистите.

Според Световната банка частните фирми в Източна Европа са особено поразени от новия вампир. Банката е проучила ефекта на кризата върху дейността на близо 2.500 фирми в шест източноевропейски държави: България, Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Турция.

Слабо търсене = фирмени фалити = безработица

...

Натиснете тук


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 19/1/2010 г/ 17:13:38

19 Януари 2010 17:22
Пенка от Прокатния - Нормално си е да има свиване на търсенето, преди се беше набалончило яко. И то само заради вярата в светлото бъдеще. Преди се продаваха надежди, сега - страхове.

Проблемът е, че ако в нашата родна икономика се изсипят 2-3-4 милиарда от ония прословутите в резерва.. ще попият в пясъка за отрицателно време и ще ги изядем под формата на вносни стоки. И ще искаме за още. А да и имотите ще се опитат да си върнат набалончените цени .. докато свършат парите. После какво ще правим? Пак ще сме в същото положение, но ще сме без пари и лошото ще бъде, че и Сорос и другите акули също ще го знаят и току виж решат да ни гръмнат валутния борд... Не трябва да си правим илюзии, че след 6 месеца ще се върне началото на 2008ма.. с многото пари отвън.

19 Януари 2010 17:32

Да, alabala12 - ако се изсипят пари - лошо - внос на скъпи стоки (отицателно външно салдо), балон при жилищата и пр. Ако не се изсипят - пак лошо - няма пазар, от там фалити и пр. Какво да се прави??? Аз бих ограничила потребителското кредитиране. Всъщност, ако зависи от мен, направо бих го забранила. Това затваря една голяма дупка в платежния баланс защото много вносни стоки и особено по-скъпите (например леки коли) се купуват със заеми. Затваряме кранчето на заемите - затваря се и дупката в баланса. Ерго - парите остават тук, в България и можем да мислим за сваляне на данъци, осигуровки и пр. с цел развитие на вътрешния пазар и вдигане стандарта на живот. Просто е!



____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
19 Януари 2010 17:36
Просветльо
От тази производителност и технолог. изостаналост социализмът фалира, бре дрОгар.А от `много добрия` живот от България се изнесоха над милион човека икон. емиграция!
Всяко твърдение има смисъл само сравнено с друго, няма абсолютна мярка. При социализмът имаше по-ниска производителност в сравнение с развитите кап. страни, а аз ти говоря за производителността тогава и сега у нас. Тъй като производителността на една държава се определя от произведения продукт на глава на населението, то сега ние не само, че сме много по-далече от производдителността на развитите кап. страни, отколкото тогава (сега се мерим с неразвитите страни от третия свят), но продуктът, който произвеждаме е много по-малък от тогава. Вземи първо се просвети, пък тогава се пиши просвета.
19 Януари 2010 17:41
оIo в Европа му казваме VAT. Доколкото си спомням през 1997г. в щата Ню Йорк беше 16%, но може и да греша. Като си в хамериката не се грижи за нашите данъци.
19 Януари 2010 18:00
Чета с интерес постингите под тази статия, и се удивлявам на многообразието на невежеството и смесване , като социалист на предизборно събрание, желаното с реалното.
Има разлика между данъчна тежест и ДДС. Може ДДС да се намали, но данъчната тежест да се увеличи.
ДДС-то не е виновно за това, че държавата не си изпълнява задълженията по контролирането и своевременното му връщане на фирмите.
Данък доход /печалба е най-лесно укривания данък - колкото е по голяма фирмата и дохода, толкова това е по лесно.
ДДС е най-лесно събераемия данък (плаща се и от цигани, от министри, от бандити)
За крайния потребител няма значение дали данъка ще е ДДС или данък оборот, а данък оборот (с изключение на стоките за производство) сме имали
през целия социализъм.
И десет процента да падне ДДС цените за краен потребител няма да мръднат, защото в България няма конкуренция, и ако има някаква тя е само между сергиите за турски и китайски боклуци.
Правилно е подчертано, че който харчи повече ще плаща повече ДДС (ето социалната същност на закона).
Има много данъци, такси, акцизи с скъпо административно обслужване, които могат да се премахнат и с това да се намали данъчната тежест и увеличи потреблението.
Не пипайте ДДС-то, държавата, колкото и да е кофти, съвсем ще изкиха.
19 Януари 2010 18:08
В Бангладеш и да го увеличиш и да го намалиш - все тая. Все ще е Бангладеш.
В Швейцария и да го увеличиш и ли намалиш - пак все тая. Тогава?
19 Януари 2010 18:25
Много ще кажат на този теоретик (сигурно с жълто около устата), че държавната работа е най-добра. То и сега 20 годин след рушенето на социализма е така.
Знаем, че е най-добра, ама дявола е в детайлите. Най-добра е за вас, черпаклиите, че хем нищо не можете да правите, хем ви плащат, че и по форумите раздавате акъл (доколкото ви се намира). За щатския ВАТ и лаптопа Канон нема да коментираме, ще се направим че не сме забелязали.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД