:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,011
Активни 631
Страници 25,576
За един ден 1,302,066
Нов ред

Армията ни вече наистина няма да е същата

Новият закон за отбраната въвежда коренни промени в структурата на войската и дори визира борбата с корупцията в нея
Снимка:НЕВЕНА ТЕНЕВА
Изцяло новият закон, който вече бе приет на второ четене, промени сериозно редът и управлението на Българската армия.
Българската армия влиза наистина в нов етап. Новият закон за отбрана, който мина на второ четене в Народното събрание, дава съвсем различна визия на войската, като отделя голямо значение и на директната борба с корупцията в сферата на отбраната.

За първи път в историята на армията ни се въвежда длъжност постоянен секретар на отбраната. Той ще е с ранг на най-висш държавен служител в МО и ще е равен по ранг с началника на отбраната, който е най-старшият офицер с висше военно звание и пряк началник на всички военнослужещи. И двамата ще подпомагат министъра на отбраната. Постоянният секретар - функциите му по формулиране и изпълнение на отбранителната политика и управлението на човешките, материалните и финансовите ресурси за нейното изпълнение. Началникът на отбраната - при изготвяне и изпълнение на отбранителната политика и използване на въоръжените сили. И двамата са с мандат от 4 години.



Постоянният секретар се назначава от министъра на отбраната,



а началникът на отбраната - от президента по предложение на Министерския съвет, но е пряко подчинен на министъра. Отпадна текстът, че началникът на отбраната е подчинен на президента при осъществяване на правомощията му на върховен главнокомандващ на въоръжените сили.

Между двете четения от опозицията настояваха да бъдат вкарани текстове, които да дават на президента пряко да ръководи началника на отбраната. Това обаче бе отхвърлено и от комисията по отбрана, и от НС с аргумент, че се създава двойно подчинение на военен №1. Според специалисти от МО това е било оправдано, когато генералът е бил ръководител на една самостоятелна институция, каквато бе Генералният щаб. Сега Щабът на отбраната е неразделна част от МО. Това е все едно главнокомандващият да е шеф на някаква дирекция, шегуват се от "Дякон Игнатий 3". Началникът на отбраната на практика ще осигурява изпълнението на правомощията от президента чрез министъра на отбраната и Министерския съвет. Според вносителите на закона е немислимо да се смята, че началникът на отбраната може да прави някакви отделни предложения до президента, и да съществува управленска верига, която да изключва Министерския съвет.

Очаква се още на този Гергьовден президентството да реагира на унижението, което управляващите приложиха на Първанов. Тогава ще трябва да се предлагат новите длъжности и назначаването на нови генерали и висши офицери. Досега се отделяше голямо внимание дали решението на президентството ще е положително или не. Това правителство



няма специално отношение към главнокомандващия,



а разчита единствено на това той да упражни административната си функция - да издаде указ за назначаването на даден генерал.

Законът вменява голяма роля и на секретаря на отбраната, който ще ръководи цивилната експертиза в рамките на МО. Особеното в интегрираното Министерство на отбраната е, че цивилната и военната експертиза работят в екип. За да има такава екипност, постоянният секретар и началникът на отбраната имат изрично изписани самостоятелни правомощия в закона, но всеки от тях ще има правомощия, които са съвместни, и се носи съвместна отговорност съгласно Устройствения правилник на министерството, който предстои да бъде приет от Министерския съвет. Освен тези задължения, които са изписани в закона, и началникът на отбраната, и постоянният секретар ще изпълняват и задължения, произтичащи от Устройствения правилник.

Щабът на отбраната е под №1 в структурата на МО. Освен това ведомството включва обща и специализирана администрация. По влезлия в сила от 12 май 2009 г. закон, който ликвидира Генералния щаб и започна създаването на интегрирано МО, Щабът на отбраната е част от централната администрация.

Това е основна част от промените в управление на министерството и армията. Другата е опростяването на структурата му, която се състои от посочените три елемента. Народното събрание регламентира, че на пряко подчинение на министъра на отбраната са службите "Военна информация" и "Военна полиция", военните академии и висшите военни училища, ВМА, Националната гвардейска част, НВИМ и други структури, създадени със закон или с акт на Министерския съвет. Някои от тези структури като двете служби, академиите и училищата, в момента са в състава на МО.

По действащия закон министерството включва и Българската армия - тя е национална военна институция, основа на българските въоръжени сили. Армията се състои от Съвместно оперативно командване (СОК), три вида въоръжени сили, за които е уточнено, че са Сухопътни войски, ВВС и ВМС, и формирования за подготовка, поддръжка и логистично осигуряване.

В плана за развитие на въоръжените сили, който предстои да се разработи и приеме, ще бъдат определени организационната структура, органите за управление, подчинеността, числеността, дислокацията, въоръжението, техниката и материалните средства на СОК, видовете въоръжени сили и формированията за подготовка, поддръжка и логистично осигуряване от състава на Българската армия, както и на резерва на въоръжените сили. В променените текстове на закона се уточнява само, че видовете въоръжени сили се ръководят от началници, които се подпомагат от заместници и щабове.

На второ четене депутатите отново отрязаха искането на депутата от БСП Румен Петков да бъде създадено Военновъздушно училище в Долна Митрополия. По време на изборите Петков обеща на плевенчани да направи училището, а промените бяха вкарани от бившия военен министър Николай Цонев в стария закон. Старото ръководство на отбраната даде на приятеля на Петков Богдан Николов и на неговата Федерация по мотоциклетизъм част от пистата на летището в Долна Митрополия.

Пределната възраст за военна служба за кадровите войниците се намалява от 49 на 45 години, на генерал-майорите - от 60 на 58, и на генерал-лейтенантите - от 60 на 59. Освен това обезщетенията на военните при пенсиониране вече ще се изплащат разсрочено. Сега при пенсиониране военният взима накуп до 20 заплати. Тези близо 20 000 лв. вече ще бъдат давани на вноски.



Инвестиционните разходи по всеки един проект за модернизация



на армията на стойност над 100 млн. лв. ще се одобряват от парламента. Проектите на стойност между 50 и 100 млн. лв. ще бъдат одобрявани от правителството, а министърът на отбраната ще може да одобрява проекти на стойност до 50 млн. лв.

Военнослужещите и цивилните в системата на отбраната ще декларират частния си интерес, който има връзка с функциите на структурата или военното формирование, в което те изпълняват служебните си задължения. С промените се въвеждат ограничения за прием на дарения, подаръци, други облаги и услуги, които ще важат и за свързани със служителите лица. Въвежда се забрана за военнослужещите за участие в търговски дружества, в които министърът осъществява правата на държавата. Приема се, че търговските дейности са нетипични за военната професия.

Предвидените изменения ограничават възможността военни и цивилни служители да сключват трудови или други договори с търговски дружества и кооперации, с които са осъществявали в последната година от работата си в системата на МО контролни или ръководни функции, или са сключвали договори. Забраната ще важи в продължение на три години след напускане на системата на отбраната. Забрана за същия срок се въвежда и за лица, които през последната си година в системата на МО са участвали в провеждането на процедури за обществени поръчки или такива, свързани с усвояване на средства от Европейския съюз.
48
6636
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
21 Януари 2010 23:07
Вярно е/смрък/.Човек дето не е ходил войник и беше шеф.Сега пък щял да ходи шеф на Външно.Само щото предната хич не ставала, пък той учил все по чужбина/смрък/.
21 Януари 2010 23:08
Описаните промени засягат ръководството на министерството, защо армията ни вече да не е същата?
21 Януари 2010 23:10
Не е така, той е карал казарма в Израел, виж в интернет. Верно, че нямам обяснение защо е карал там казарма, сигурно е по-топло.
21 Януари 2010 23:16
Ееее, голяма работа с тоз войниклък!
Имам един бивш колега, дето не е ходил войник, пък него пуснаха да дига знамето в НАТО и да хлипа под него. И си остана натовец нъмбър уан в спомена на благодарните поколения.
21 Януари 2010 23:22
Еми човекът пита къде е ходил войник министърът и аз му казвам, моята оценка е неутрална като Швейцария. И аз даже бих отишъл в чужбина войник, нали взехме портфейла за кризите и даже портфолиото.
21 Януари 2010 23:28
Описаните промени засягат ръководството на министерството, защо армията ни вече да не е същата?

Щото армия вече няма, Васик, затова! Има само "ръководство". От толкоз много вождове не остана индианец! И въпреки това те, вождовете, продължават да си мерят... перата!
22 Януари 2010 00:08
Не е така, има армия и тя ще се побере даже на Народна армия.
22 Януари 2010 00:10
Ама тя скоро да не взема да се побира на Раковски, че тогава ще е по-малка от фирма Титан.
22 Януари 2010 03:19
След Ноев в МО се изредиха куп мошеници. За Младенов не бих нищо лошо, макар че той очевидно не е очаквал да остане дълго на този пост. Новият министър, който е и автор на новия закон за отбраната дава надежди че ще имаме повече армия и по-малко държавна фирма със засекретени поръчки.
Пък да видим.
22 Януари 2010 05:35
ba_ra_ba
22 Януари 2010 06:12
Каква армия бе, братя зенитчици и всички останали?Познавам един дето носи гордото някога звание капитан.Първата работа сутринта му е да види осигурителните фондове как вървят и да си изчисли пенсията.Това офицерска чест, България над всичко-вятър и мъгла.В миналото армията 3 пъти е спасила държавата.Сега са пълни олигофрени и това стана с премахването на задължителната военна служба.Тъжно, но факт.
22 Януари 2010 06:20
Само за протокола. Армията ще се събере в театъра на армията. Щото имаме армейски театър, стадион на армията, отбор на армията, клуб на армията и какво ли още , само армия няма.

Редактирано от - gogin на 22/1/2010 г/ 06:22:39

22 Януари 2010 06:28
Защо беше необходимо да изписвате страници, смучейки пръсти - какво ви пречеше да напишете кратко и ясно "назначава се политкомисар"?...
22 Януари 2010 07:14
Спомням си преди много, много години как освобождаваха от запас.С тържествена церемония, с благодарност от началникът на гарнизона.Сега сме само някакви имена във файловете на военното ведомство.Няма я романтиката на военната служба.Ай да му се не види, още две години ще съм задължен към Майка България...
22 Януари 2010 07:26
Защо разсипаха българската армия.Защо разсипаха българското воинство от резерва/разчленено на 19 фракции/- явно някой се страхува от силна армия и единен резерв и изпълнява нечия поръчка.Парите ако се дават само за армията- ще стигнат, но много са комисионите.През 1912 год. бедна 4.5 милионна България е хранила 600000 армия, а сега в началото на 21 век, България член на НАТО и ЕС- няма пари.Срам и позор.Мисля, че за тая численост на военнослужещите в поделенията/за мен това е армията/ има страшно голяма администрация, страшно много чиновници и в униформа чакащи само да видят цвета на финикийския знак.С чиновниците напред- нищо дабро не ни чака.Защо пак започват съкращенията в паделенията, а......
22 Януари 2010 07:38
Много хора май не обичат да си припомнят, че задължителна казарма вече няма. Т.е. все по-често хора, които не са били в казарма ще влизат в политическото ръководство. Аз, като съм ходил в казарма, какво от това. Единствено омраза към отношенията във войската ми останаха и някой друг глупав спомен. Също така много хора не обичат да си пирпомнят собствените си предказармени перживявания. Аз лично едва ли познавам човек, който ако е имал възможност не с е отървал от казарма. Това е двуличие. Преди казармата всеки прави всичко възможно да се отърве а, като не успее после се бие в гърдите, че който не е ходил в казарма бил еди какъв си
22 Януари 2010 08:07
Нещо за днешната армия. Намерих го случайно в интернет, моташе се безпризорно:
- Добре дошли, госпожи и господа! Много се радваме, че във ваше лице благотворителната фондация. „Ценности за НАТО” дойде да надникне в скромната ни казарма.
Позволете, преди да ви разведе из помещенията, да ви се представя. Аз съм полковник Делисатъров, бивш командир на поделението, а сега главен възпитател във военния институт за благородни нрави.
Тук, както ще видите, експериментираме бъдещата подготвително–отбранителна работа в армията ни… Това са спалните. Понякога войниците ги използват – въпреки правото си на шест дни домашна отпуска седмично.
Да минем нататък… Самостоятелни апартаменти с балкон, баня, компютри, стереоуредба, видеостена, игри, всички други така необходими за съвременния младеж неща…
Я! Извинете за малко. Петьо, редник Петьо… Не, не е мама… Хи-хи-хи, той има чувство за хумор! Така, на шега момчетата ми викат „дъртия пръч”. Петьо! Хайде, стани, ако обичаш! Колегите ти вече хапват втора закуска, а ти само на една марихуана ли ще я караш? И на фризьор трябва да отидеш, нима искаш ефрейтор Косьо да има по-хубав петльов гребен от твоя? Браво, браво! И глътни една биричка, оправя…
А това, госпожи и господа, е учебният корпус. Нашите благородни воини се обучават тук в пряк досег с действителността. В тази зала изучават дейността на Конан варварина, в съседната – теоретичните постановки на Чък Норис… Каква практика?! Ами ако се ударят децата? Пък и средства нямаме, затова и на пост ги пращаме рядко…
Чакайте, извинете, вие кой сте сега? Ама при мен няма записан Мишо Гявола… А-а, от охранителна фирма. Наел ви е ефрейтор Пламен? Стоите на пост вместо него? Разбирам. Продължавайте си спокойно.
А това, други гости, е нашият „весел кът”! Имаме си бар, вариете, казино… е… и публичен дом. Нали нищо не бива да липсва на нашите момчета. Та те са още деца, със свои интереси, със своя ценностна система, пък и граждани с права като всички нас… И чак накрая – войници! Който има време и желание, разбира се. Най-демократично.

-----------------------------------
Блогът на Генек
22 Януари 2010 09:27
Тоя закон е антивоенен античовешки и антисоциаlен. В него няма една едничка мисъl идея иlи действие за защита на интеpесите на военните. Това е всъщност посleдната самоpазпpава с аpмията и военните. Той ще доведе до lиквиди, ане на аpмията като институция въобще. Най гоlямата гавpа е със запlатите. Такова чудo никога не е имаlо в истоpията на Бъlгаpия. Интеpесно защо миlиционеpите паpдон поlицаите които са 70 000 т.е две аpмии си поlучават запlатките накуп и нямат пpобlем. Веpоятно защото ни упpавlяват миlиционеpи. Pано иlи късно на тази пpоста дъpжава на тази загубена нация и на тоя ос, ан еlит ще им се въpне тъпкано. Истоpията и обществата никога не пpощават такива гpешки. Извинете ме за L-то но не pаботи.
22 Януари 2010 09:44
Вече сме свидетели на Първа частна война -Ирак и Афганистан.Не бива да забравяме, че войната е тотален бизнес, а тоталният бизнес е война.Ако се наложи да влезем в нея тя ще бъде приватизирана от разни охранителни фирми вербовчици на наемници.Примери:Блак Уотър-САЩ , Еринис-Англия.Що се касае до днешното състояние на армията ни е да се молим на Бог да не ни се налага да ни защитава.

tode3n
22 Януари 2010 09:55
Едно уточнение - армията на една страна е призвана да защитава нейната независимост, суверенитет и териториална цялост. Тя не е орган за борба с корупцията или технически придатък на МВР. За това си има други структури и държавни агенции.
22 Януари 2010 09:57
Анастаси, хем си прав, хем не си. След 17 години служба като офицер мога да ти кажа: не закачай офицерската чест. Напуснах армията (с гордото звание капитан, между другото) не защото са ме гонили или съкратили, не защото съм загубил честта си, а защото тя, армията, загуби своята! Ако се огледаш, ще видиш много "бивши" офицери, които не са изменили на честта си. Може да им е трудно, но няма да ги чуеш да се оплакват. Криминалната хроника се изпълни с бивши полицаи, всяка банда има по един-двама, но армейски офицер там едва ли ще намериш. Поставих думата "бивши" в кавички, защото както няма бивш негър и бивша проститутка, така и бивш офицер също няма.
22 Януари 2010 10:29
каква армия какъв нов закон какви пет лева. Това е пълна пародия. Замен лично като обикновен гражданин има нещо което буди супер недоумение, а то е: За двадесет години реформи и еквилибристики с Българската армия, никой не се сети да създаде спец части за бързо реагиране. Във цял свят и във всяка нормална държава има такова нещо. Защо не се създава в България? Защо някой тъп шапкар не си пусне едно документално филме с тези спец-части АЛФА, ВИМПЕЛ и т.н и да види за какво иде реч и да хване от някъде да се започне. На мисии се изпращат супер неподготвени психически и физически войници. Като 50% от тях си покриват тестовете с "връзки". До кога ще сме най смешната държава член на НАТО. Аз лично не съм съгласен Българския воиник да е прос пазач по летища и складове в далечния изток. Но явно това са реалностите и възможностите на нашата държава и на министри като Николай Младенов. Той не е посетил за шест месеца нито една задгранична мисия - защо?
22 Януари 2010 10:32
mitkomm,
колко дълго я хранихме тази армия и какво стана след това? Не забравяй, че през 1912 голяма част от армията бяха мобилизирани, а не редовни войници - селяни, учители, поети и други. Всички обединени в националния идеал и готови на саможертва. Трябва да потърся числеността на армията преди мобилизацията. И тогава е имало злоупотреби със снабдяването, но са били много по-малки спрямо тези през ПСВ. През ПСВ България постига най-голям мобилизационен процент и трите години война изсмукват всички сили на държавата и народа.

Аз съм за едно малко но здраво ядро от професионалисти, които да са мозъкът и нервите на армията при една мобилизация. Обаче, вече не можем да си мислим за качествена мобилизация. Дори и у българите да се появи желание да откликнат на един мобилизационен призив, то 90% от тях ще са само пушечно месо. Дори и тези, които са служили нещо специално преди 10 години, но оттогава не са опреснявали уменията си.

Исландия, например, няма постоянна армия и не е загинала. Ако имаме добри политици и нямаме военни амбиции, можем да осигурим ненакърнимостта на границите си. За политиците не съм убеден никак, но слава Богу нямаме открити амбиции да решаваме проблемите със съседите чрез война.
22 Януари 2010 11:05
Поздравления ba ra ba!! Като че ли си единствен, който защитава бившите офицери. Вече започвам да чуствам радост, че не съм част от сегашната армия. Не членувам и в организацийте на бившите военнослужещи, веднъж ходих на едно такова събиране и освен кавги кой е по-по-най друго нямаше. Пожелавам ти колкото излитания, толкова и кацания да имаш дълги години.
22 Януари 2010 11:09
Простак, !

Исландия, например, няма постоянна армия и не е загинала. Ако имаме добри политици и нямаме военни амбиции, можем да осигурим ненакърнимостта на границите си. За политиците не съм убеден никак, но слава Богу нямаме открити амбиции да решаваме проблемите със съседите чрез война.
И какви съседи, и с колко от тях има сметки за оправяне Исландия, бе пич?! Баси сравнението. А колкото до амбициите, то ние може да ги нямаме, ама за нашите съседи хич не е сигурно! Тогаз ко праим?
22 Януари 2010 11:26
Прочетох заглавието "Армията ни вече наистина няма да СЪЩЕСТВУВА". Грешката е верна.
22 Януари 2010 11:55
Инвестиционните разходи по всеки един проект за модернизация на армията на стойност над 100 млн. лв. ще се одобряват от парламента. Проектите на стойност между 50 и 100 млн. лв. ще бъдат одобрявани от правителството, а министърът на отбраната ще може да одобрява проекти на стойност до 50 млн. лв.


абе, тия изкараха 50 милиона лева джобни пари щом министъра еднолично може да ги похарчи! усещате ли какво голямо лапане се задава


армия може и да нямаме, но това не значи, че разходи за нея няма да има.
22 Януари 2010 12:04
val_engel, пловдивската 68-а бригада не се ли брои? не питам за реалните и бойни качествата, а за обявеното предназначение, което е специална част за бързо реагиране.
22 Януари 2010 12:08
Демократичните реформи през 90-те бяха в точно обратна посока. Не концентрация на властта в армията, а разделение на Генералния щаб от гражданското ръководство. Ролята на президента като главнокомандващ също разпределяше по-нашироко пълномощията и отговорността.
Целта, както беше обявена, беше да приведем военната сила към нормите и стандартите на цивилизования свят. Сега целта, доколкото размирам Мокрин, отново е горе-долу, да приведем нещата към някаква нормалност. Пита се само, коя нормалност е нормалната?
Да речем, че преди и сега политиците крият истинските си замисли зад думи.

Какви са тези замисли? Не знам, нека кажат.
Но си мисля следното:
Идеята тогава явно беше да се гарантира невъзможност да бъде осъществен военен преврат.
Сега замисълът очевидно е да се превърне армията в сила за нанасяне на удар. Пита се: по кого? Очевидно не по съседните страни. Нито нашите многобройни задморски мисии се нуждаят от йерархично командване - навсякъде са под чужда команда.
Сещам се само за един обект на удар.
Същият, срещу когото бяха поканени американски войници да се базират в страната.
Някога висшите офицери бяха обучавани в Съветския съюз. Сега са обучени в САЩ. Някога армията трябваше да бъде отслабена. Имам чувството, че сега все повече ще заяква и ще се обучи в уменията за борба срещу собствнения си народ
22 Януари 2010 12:48
в дописката има нулева информация. а този, който я е написалият винаги съм твърдял, че е единствено провокатор. не знам само дали не е и "агент".
venstar,
вярно е, че при война основния състав на армиите е от запаса. доколкото знам и в двете войни в Залива, US армията 55-60 % е била съставена от запасняци. така е било и при нас. само си отговори на въпроса от де иде този запас?
автоцензора,
винаги се твърдеше, че армията се съкращава под натиск отвън. твоята теза също е логична. и се вързва с това, което още френските хуманисти са прозряли. а именно, че наборната армия е основата на демокрацията. т.е. така нареченото гражданско общество е военно обучено и има по-вече опции, ако е подложено на репресии.
доколкото знам, в конституцията на една съседна държава е записано, че армията е гарант на демокрацията.
22 Януари 2010 13:19
Павлик, трябаше умножиш тия 50млн по десетина различни министерски поръчки.
В момента това е най-разпространения начин за заобикаляне на ЗОП от всички управленски нива.
22 Януари 2010 13:27
Простак(не е обида, а обръщение към теб), когато не искахме да ходим войници бяхме на 18-19 лета.А когато се гореем, че сме били такива, сме поне на 25. На теб оставям да прецениш житейските въжделения на двете възрасти!
22 Януари 2010 13:43
Павлик, защо ми се струва, 68 бригада вече няма?
22 Януари 2010 14:03
OLDMAD, и аз това имам предвид - дори замислената далавера да е за (примерно) 200 милиона тя се дроби на 4 броя под-поръчки от по 50 милиона, които изискват само министерски подпис, и които за допълнителна безопасност министъра може да накара някой свой заместник да подписва, и накрая и вълците сити, и закона "спазен".
22 Януари 2010 14:07
q357, честно казано не знам дали още ги има, обсъждам по-скоро твърдението на val_engel, че никога не сме имали "елитни" части за бързо реагиране.
22 Януари 2010 14:14
q357, благодаря ти за пожеланията! Да ти се връща! И аз не членувам никъде, нямам и намерение.
22 Януари 2010 15:14
Новата структура е трудна дори за обяснение. Можем само да гадаем как ще функционира...
22 Януари 2010 15:18
Структурата е ясна.
Четири парадни роти за посрещане на гости от четирите граници. И домакински роти за обслужването им. По пълна програма.
Плюс противовъздушна отбрана с прашки против косовете по лозята.
22 Януари 2010 17:15
68-а бригада Специални сили не само, че я има, но и дава най-голям дял от военнослужещите в мисии включително и командири. аз понеже на стари години след виШото си карах казармата, бях първо в Пловдив в учебния към бригадата а после като част от самостоятелния Батальон за провеждане на психологически операции та имам впечатления. участвал съм на едно шоу запред натовски офицери на Црънча, в което играта беше "освобождаване на ученически клас пленен от терористи в хижа" (по ирония на съдбата съвпадна с трагедията в беслан а наборниците играехме "разтревожени роднини на отвлечените" и ги гледахме КВС-тата - ако щете вярвайте но си имат поне физическата и стрелковата подготовка. говорили сме си доста с изкарали мисии по ирак и преобладаващото мнение беше че няма нищо тежко след аклиматизацията, но трябва да свикнеш с мисълта че може утре да си мъртъв, претръпнеш ли - може и по-хубаво от тук да ти се стори щот стандартните формени простотии липсват.
22 Януари 2010 17:34
baraba Напълно споделям мнемието ти, макар и само "Страшен лейтенант" ОЗ!
22 Януари 2010 18:28
Шуменско пиво - бих казал като ОР
22 Януари 2010 18:34
Прав си Бай Мангал, разрешете да се поправя!
22 Януари 2010 19:26
петък, 22 януари 2010

София

Ефрейтор Йордан Петьов Петков се е прострелял неволно в крака с личното си оръжие. Животът на военнослужещия е извън опасност, съобщават от пресцентъра на Министерството на отбраната.

Инцидентът става точно по време на визитата на досегашния военен и бъдещ външен министър Николай Младенов в Афганистан.


No Comment
22 Януари 2010 20:39
Правилно! С този "нов" министър на отбраната армията ни НЯМА да е същата, защото НЯМА да има армия, но постовете ОКОЛО и из ТРИТЕ ОВЕННИ МИНИСТЕРСТВА ще се запазят и удвоят - хем пенЦионери, хем Овенни.
Ашколсуум, машаллах! Имаме здрав и НЕпобедим СъвеЦки състав.

Редактирано от - The Spy на 22/1/2010 г/ 20:41:39

22 Януари 2010 21:05
И във връзка с инагурацията на министеро да му отправим един наш любим поздрав и не само от мен, а и от генералите Кузнецов, Шукшин, Лебедев, Вахромеев, а така тоже и в организатора на лова Калашников Jr.
Red Army March
22 Януари 2010 21:06
Вероятно не си представяте министърът на финансите да не е финансист или министърът на правосъдието - юрист. Преди няколко години ни убеждаваха дори колко правилно е министърът на здравеопазването да не е медицинско лице. А защо тогава министър на отбраната, сиреч лицето от което пряко и в най-голяма степен зависи външната сигурност на страната да може да бъде всеки полуидиот, дори непомирисвал военна служба. Чудя се и на тези, които като ги уведомят, че са номинирани за министри, така се шашват от радост, та даже забравят да питат на кое министерство.
22 Януари 2010 21:53
Змей, сред толкова висококачествени политически ръководители съвсем не е лесно да се отдели онзи, който ще върши най-добре работата, сиреч ще кара на аФтопилот.
22 Януари 2010 22:19
val engel, може би една от основните причини се крие и в написаното от теб - "...Защо някой тъп шапкар ..." . От почти двадесет години т.нар. "тъпи шапкари" НЯМАТ решаващ глас при определяне политиката на държавата по отношение на армията и националната сигурност. Има оставени няколко оперетни безгръбначни фигури с "кърпени гащи", които да казват на всяка идиотщина "Слушам", само и само да ги държат още някоя и друга година на служба и толкова...
ba ra ba, q357 и други достойни колеги
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД