:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,182
Активни 632
Страници 25,747
За един ден 1,302,066
Недомислици

Двойна криза удари зле еврофондовете у нас

Бизнесът се отказва от проекти по оперативни програми, а общините и НПО са силно затруднени
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Вицепремиерът Симен Дянков илюстрира състоянието на държавата по време на криза, но дали ще се вслуша в препоръката на Дирк Анер да се променят методите за избор на проекти, особено при ОП "Околна среда" и ОП "Конкурентоспособност".
Това, което у нас се пази като срамна тайна за еврофондовете, бе изказано на глас от шефа на Генерална дирекция "Регионална политика" в ЕК Дирк Анер. Новата власт има сериозен проблем с усвояването на европарите и върви по пътя на предшествениците си. И предишният екип ни заливаше с оптимизъм колко добре се справяме, докато ЕК повтаряше като мантра три неща - нямате обучени професионалисти, не сте прозрачни и не сте ефективни. Сега ни казаха същото, но малко по-дипломатично. В писмото на Дирк Анер има дори нещо повече - той предупреждава премиера, че му куца координационното звено в Министерския съвет, и препоръчва да се засили административният му капацитет. Зад тази на пръв поглед скучна забележка се крие изостреното внимание на Брюксел за процесите в България през последните шест месеца.

Вместо да се използват като антикризисен ресурс,



еврофондовете бяха захвърлени във "временния фризер"



на властта. Дълго време премиерът не можа да назначи шеф на координиращото звено, защото добрите специалисти му отказваха подред, а Юлиана Николова трябваше да закрива консултантската си фирма по еврофондовете. След това министрите решиха да правят ревизии в оперативните програми и така блокираха почти всички процеси в тях. Спрените плащания по проектите провалиха част от тях и отказаха нови участници в процеса. Управлението и координацията с нищо не бяха подобрени. Част от хората в еврозвената напуснаха или бяха принудени да напуснат, но добри специалисти на този пазар все по-трудно се намират.

Тази предизвестена криза в мениджмънта на оперативните програми се притури към финансовата и икономическата криза в страната, която допълнително утежни положението на бенефициентите. Днес равносметката е тревожна. Много сериозно ударени от двойната криза са както общините, така и бизнесът и неправителствените организации. Малките консултантски фирми за писане на проекти затварят врати. Проблем имат и големите компании, които се явяват посредници в процеса. 830 консултантски фирми действаха миналата година, стотина от тях са по-мощните.

"Досега всяка година сме увеличавали клиентите си с 40%, докато през м.г. имаме спад, а за т.г. не очаквам да имаме повече от 5 проекта по европрограми, при положение че на година сме правили до 40", обясни Петър Стоянов, шеф на Института за управление на програми и проекти. Според него основната причина за това е, че бизнесът се оттегля. "По света и в ЕС се наливат средства в икономиката с цел подобряване конкурентоспособността, а у нас държавата изтегля средства от бизнеса", допълва Стоянов, който е председател и на асоциацията на микропредприятията. Само по оперативна програма "Конкурентоспособност" през октомври



120 фирми се отказали от вече спечелени проекти



Някои дори са с одобрен грант за един милион лева. Това е тенденция при бизнеса, като ответна реакция на държавата, която се стреми да усложни процеса, а не да подпомогне фирмите, обясняват консултантите.

Самата оперативна програма "Конкурентоспособност" стартира зле. По времето на тройната коалиция искаха между 50 и 80% съфинансиране за малки и средни фирми. За 20% от стойността на проекта еврофинансиране никой няма да седне да прави проекти и да се занимава с цялата тази бюрокрация. След това съфинансирането им падна до по-поносими нива - 35-50%. Заради цялото това бавене и ослушване минаха почти 2 г. и бизнесът, който имаше нужда от технологично обновяване или други подобрения, намери начин да ги финансира по друг начин. Бизнесмените се отказват и заради неравните правила, налагани от държавата. Ако те не спазват условията по програмите или се констатира некачествено изпълнение на проекта, държавата им реже от парите. Когато обаче тя им забави плащанията, няма реципрочност на отговорността. Бизнесът има горчив опит с орязани 20% от парите по проектите още по програма ФАР.

Друг проблем с малките фирми е нуждата от банкова гаранция. С напредването на кризата банките все по-трудно дават такива гаранции, а и малките фирми нямат собственост и активи, които да заложат. "Факторът време, пълната бюрократизация и корупцията по високите етажи водят до отказ на бизнеса от европарите", обобщава причините Петър Стоянов.

Негов колега разказва за други проблеми с оперативна програма "Конкурентоспособност". Потенциални клиенти искали да се възползват от една от мерките за иновативни предприятия, но не успели. Те разработили много добър софтуерен продукт за свързване на бъдещите частни каси с НЗОК. Искали чрез европрограмата да си финансират втората част от проекта - както в частта за софтуера, така и за хардуера. Оказало се, че собствениците на фирмата трябва да имат съответното компютърно образование, за да кандидатстват. Те обаче са завършили НАТФИЗ и са наели човек във фирмата си, който е разработил софтуера им.

Бизнесът започва да се отказва и от още една оперативна програма заради недомислия. "Развитие на човешките ресурси" дава възможност за обучения на трайно безработни, като те се заплащат с пари от ЕС, а след това се покриват и осигурителните им вноски като бонус в продължение на година. Работодателят е длъжен да ги наеме за година след обучението. Законът обаче не е предвидил друго освен работодателят да стане изцяло зависим от работника си в случая. Докато трае обучението, задължение за работника е да не отсъства повече от 20% от учебните часове. В противен случай парите за цялото му обучение се връщат обратно. Около 600 лв. излиза обучението на един безработен. Дори да се разболее, това не се признава за уважителна причина, защото изискванията на програмата са категорични. Същото е и по време на работа. Трайно безработни са хора от малцинствата и те често си тръгват преждевременно, без някой да може да ги възпре, обясняват консултанти. Работодателят има право да ги осъди да му възстановят парите, които е изгубил заради немарливото отношение на служителя си, но това става след години съдебни дела.

Обученията по оперативната програма се правят с ваучери, които следват работника. И те обаче създават проблем за организацията, заела се с тази дейност. Ваучерите са ценни книги и ако трябва да се спази законът,



те трябва да се съхраняват при специални условия



за защита, а това означава солидна инвестиция.

Друг консултант разказва, че има проблем и с обученията по чужди езици по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Сега една малка фирма не може да кандидатства и да организира такова обучение, защото изискването е в групата да има не по-малко от 20 обучаващи се и нивото да е само едно. След като приключи първо ниво и се отчете, едва тогава могат да кандидатстват за следващо ниво. Това доста усложнява нещата, още повече че при отсъствия работодателят връща парите за обучението. А курсовете се провеждат в извънработно време. Всичко това обезсмисля кандидатстването, твърдят консултанти.

Програмата, към която естествено има най-голям интерес, е за развитие на селските райони. Там възможностите за подготовка на проекти са най-големи - от инфраструктура до културен туризъм. За някои от мерките обаче с месеци не се свикват комисии. Мярката за възобновяеми източници за собствени нужди например е затворена още през май м.г., но и до началото на януари не беше свикана комисия за оценка на проектите, разказват консултанти. Срокът е бил тримесечен. "Мои клиенти искаха да им направят проект, така че един бивш магазин да се превърне в хотел в провинцията, но като разбраха колко време се чака, се отказаха", оплака се шеф на малка консултантска фирма в столицата. Само за да се кандидатства по такъв проект, предварително трябва да е осигурен теренът, върху който ще се строи или преустройва. След това се влагат пари в написването на проекта. Отделно се плаща на архитект и строителен инженер да направят работния проект (около 4000 лв.). Взели са разрешително за строеж и разрешително от РИОСВ. И след всички тези разходи се оказва, че



чакането не си струва



Консултанти и бенефициенти се оплакват, че в управляващите органи продължават да се държат доста формално с тях. Две седмици преди крайния срок за подаване на проектите те имат право да задават въпроси. "В 99% отговорът е: "Прочетете си указанията", оплакват се те. А указанията понякога са неясни и дори противоречиви.

Общините може би са най-потърпевши от буксуващите процедури с еврофондовете. Спрените плащания към тях ги направиха заложници на двойната криза и някои трудно връзват бюджетите си. Малките и средни общини вече няма как да плащат на консултанти за подготовка на нови проекти. А и изискването за 5% съфинансиране от общините окончателно ги отказа от надеждата за еврофондове. Правителството изглежда не се притеснява от лошите тенденции. Нито от цитираните в писмото на Анер две цифри - досега са разплатени проекти за 59 млн. евро, или 1.07% от всички европейски средства, предоставени на страната ни. А исканията към ЕК са да ни възстанови едва 43 млн. евро от тях, или едва 0.8% от всички средства. Това е срамната истина - усвояваме под 1% от еврофондовете.
СНИМКА: ИНТЕРНЕТ
Дирк Анер предупреди премиера, че му куца координиращото звено.
46
5246
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
21 Януари 2010 23:23
Оказало се, че собствениците на фирмата трябва да имат съответното компютърно образование, за да кандидатстват. Те обаче са завършили НАТФИЗ и са наели човек във фирмата си, който е разработил софтуера им.
22 Януари 2010 01:45
Очаквано. С партизанщина и милиционерщина друго не можеше и да бъде.
22 Януари 2010 02:52
Случките описани в горното четиво не само онагледяват румбожелевата компетентност на цялото боково управление. Те също указват, че Брюксел не трябва да бъде посоката на нашия взор към благоденствието.


Представете си идеала - една фирма знае, може, а и действително по цял ден пише проекти за брюкселски милосърдни. Печели. Съфинансира със свои или заети пари. После почват да пишат едни отчети - текущи, междинни, предварителни, окончателни. Получава похвали от Брюксел.


Извод: въпросната фирма е импотентна, ако излезе на пазара без субсидии. Тя знае само как да суче.


Затова нормалният бизнес - както разбираме от статията - обръща гръб на процедурите за европари, обвинявайки държавните чиновници в бюрокрация. Вероятно си го заслужават, особено след боковите кадрови (ката)клизми. Но само донякъде, защото много от тези правила и процедури се спускат директно от Брюксел.


Ако критична маса от фирми се научат как да сучат, нормалният бизнес става ненормален.

Редактирано от - tknikodim на 22/1/2010 г/ 02:55:13

22 Януари 2010 07:04
Нещо ми намирисва на критика към управлението на Бойковото правителство?
Не така другари!
22 Януари 2010 07:15
tknikodim
Фирмите не се занимават с изучаване на правилата и писане на проекти, а наемат консултанти. Всички глупави правила, коментирани в статията са измислени в България, а не са изискване на Брюксел.
22 Януари 2010 08:20

Най-лесно е да дадеш на човека една риба да се нахрани, но е много по трудно да го научиш да си лови сам рибата........
22 Януари 2010 08:58
Тъпите правила се измислят в България. Идеята е да са хранилка за консултанските фирми които всички до една са на наши хора. Понеже нашите хора се смениха сега има криза при консултантите! Въобще на парите от Брюксел се гледа като на бонус за бюрокрацията в България. Разходите по управлението на такъв проект надхвърлят 40 % от получените пари. Е защо пита се да се главоблъскаш с това магаре?!
Бил съм свидетел на няколко проекта които в Западна Европа минават без проблеми за финансиране, а тук такова е отказано (защото не е бутнато на съответния чиновник в разпределящите организации).
22 Януари 2010 09:29
Този Дирк ми се струва, че намеква да си вземем евроконсултанти.
22 Януари 2010 09:44
Не става тЪй другарЕ.
Нема`а ви дадем парички.Те всички (оставащи в “булгурия”) са само за нас.
И няма да ви се повишава производителността на труда, а и не можете .*
*обяснение на думички
*Производителност на труда:
пример=
пристига кораб с кафе в пристанище на северозападна европа на цена 1 едно евро, “претоварват” се корабните документи и излиза от ристанището на 15 петнадесет евро.
Видяхте ли каква висока производителност на труда.
А вий к`т сте тъпи и нямате производтелност ……….
22 Януари 2010 09:52
Усвояването на Еврофондовете е символ на брутална корупция, която не беше измислена от тройната коалиция, но беше издигната на нов етап от бившите управляващи, заедно с учудваща некомпетентност (административния капацитет по Дирк анер).Затова на няколко от изпълнителните агенции беше отказана акредитация, а звената на ДФЗ, някаъде 100 % дпс-арски са трагични. Някои от висшите чиновници по програмите на ЕС още от времето на Костов, дълбоко нагазили в корупцията сега получиха по-висши постове. За по низшите чиновници, които вършат оперативната работа, явно стимулите не са достатъчни и там текучеството е голямо. Има доста сбъркани неща и в правилата за финансиране, както е отбелязано в статията, доста от тях трябва да се променят за да имат смисъл програмите (някои от промените вече са факт). Ако премиера приеме усвояването на еврофондовете за приоритет има шанс да се въведе ред и ефективност по негов си начин, но трябва да пренебрегне и да стегне "големите" експерти по Европрограмите, които са дълбоко набъркани в схемите. Малко милиционерщина сигурно няма да е излишна, щото придобилите известност по времето на СерГея схеми Батко и Кака са с много дълбоки корени.
22 Януари 2010 10:03
Извод: въпросната фирма е импотентна, ако излезе на пазара без субсидии. Тя знае само как да суче.

Никодим, въобще не е така. Фирмите няма как да печелят директно от това, че са спечелили проект. Гранта (по мако от 50 %, максимума е 70 % за ВЕИ в 2 от мерките по ПРСР) се отпуска конкретно за някаква дейност, примерно закупуване на машина по Конкурентноспособност. Т.е фирмата инвестира повече от 50 % (35 по фар-овските предприсъеденителни програми) и печели само, ако тази машина произвежда продукция за която има клиенти. Е някои правеха и 90 % чиста печалба представяйки старо оборудване за новозакупено, кат едни добре известни спонсори на Гоце. Такива мераклии винаги ще има, но номерата им няма да минават, ако нямат подкрепа от висшите си приятели на ключови позиции.
22 Януари 2010 10:05
В държавата на далаверата, подкупа и шуробаджанащината думи , като производител , свободен пазар , конкуренция и новаторство са абсурдни. Малкото родни бизнесмени опитали честно да работят и пробият през лобито на едрите вносители и политико-мутренски играчи са отдавна смачкани и забравени. Лудите пробвали да минат по европейските предсъединителни програми имаха още по - тежка съдба. Така, че господа "консултантите" да не реват на умряло , ами да хлопват кепенците. Няма пазар, няма бизнес среда, няма нормално банкиране и най-важното няма държавна политика на прозрачно, експертно и бързо администриране на бизнеса в нито една сфера на икономикта. Ха сега търсете луди да ви хранят
22 Януари 2010 11:01
Участвахме в програма зо подобряване на конкурентноспособността.
Не го пожелавам на никого.
В изпълнение на противоечивите изисквания искахме по няколко пъти промяна на фактурите от изтъкнати германски фирми, защото "компетентнтата администрация не знаеше какво ще има в очакваните нормативни документи и ни съветваха да се презастраховаме . Станахме за смях пред нашите партньори.
А иначе, може и да не получим гранта.
Наистина, човек трябва да се замисли преди да участва.
22 Януари 2010 11:05
Мечо, прав си! Да казваш на глухите и да те чуят - точно така ми изглежда "редът" в държавата.
22 Януари 2010 11:12
Какво е това животно 'културен туризъм' и има ли друго животно 'некултурен туризъм'?
22 Януари 2010 11:18
При "некултурния" "конвенционален" туризъм туристите посещават барове и плажове, а не обекти с културно и историческо значение. Което си е пак "своего рода" култура. Подкрепата за разработване на обекти и инфраструктура за "Културния туризъм" туризъм е добра идея, въпроса и там е колко "културно" се усвояват парите. Щото не съм сигурен, ама и небезизвестния Ахмед Башев имаше проекти по културен туризъм.
22 Януари 2010 11:21
Хех, Съре, още ли си държиш на онези точки!?
22 Януари 2010 11:23
Според мен е сбъркана цялата концепцияя на управлението и разпределението на тези фондове. Имам опит с нормални европейски проекти (по 5 и 6-та рамкова програма). Има срокове за кандидатстване по определените теми - събират се всички проекти, оценяват се в даден срок и се подреждат. Финансират се първите, докъдето стигнат парите. Получаваш 50% аванс и нататък - каквото сабя покаже. И всичко това работи много добре.
За съжаление, имам опит и с разпределението на средствата тука (по оперативните програми). Проекти се подават през цялото време, без да се сравняват с нищо. За одобрените проекти се губят 3-6 месеца за банкова гаранция. Това автоматично отказва смислените малки предприятия, които нямат собствен капитал в такъв размер. Дори при намиране на банковата гаранция проблемите не спират, защото държавата бави плащанията по одобрените отчети, а банката си иска лихвите. Това е безумие.
Отказът от аванс е свързан с избягване на рискове някоя "фирма" да вземе аванса и да духне. Но от друга страна, сегашните правила отказват 90% от истинските сериозни фирми да участват. При нормални правила наистина ще има някакъв процент измами - нека са 10%. Все пак смислено похарчените пари ще са 80-90%. А сега се използват няколко процента, при това голяма част от тях - за "консултантски фирми", тоест - не са смислено похарчени. Ние винаги сами сме си писали проектите - не е проблем за средно интелигентен човек. Без пречките на администрацията нямаше да има проблеми.
22 Януари 2010 11:44
Проекти се подават през цялото време, без да се сравняват с нищо.
Само при програмата за развитие на селските райони е така. Но и там има периоди в които се събират проекти и може би се сравняват, или поне трябва да съберат минимален брой точки по критериите от таблицата за оценка. Друг е въпроса, че критериите за оценка по тази програма са безсмислени и глупави и нямат аналог, но за дпс-арска изпълнителна агенция може би е нормално, предвид поставените пред тях цели и задачи, с неограничени възможности за субективизъм. Може би и за иновациите по конкурентноспособност няма срокове, но там кандидастващите са малко, та ако е така е оправдано. Под "собствен капитал" сигурно не си имал предвид счетоводното понятие. Но за фирма с оборот от 100 000 примерно и печалба от 15 х. не е нормално да кандидатства за проект от 1 000 000 та да им трябва несъразмерна банкова гаранция.
22 Януари 2010 12:06
Докато държавата (съдът!) не вкара в затвора първо фирмаджиите и после чиновниците, които крадяха евро-мангизи нищо няма да се оправи.

"Реципрочността" е любопитно искане - злоупотребите забавиха парите и те бяха от двете страни - и от бизнеса най-вече.

А момчетата от НАТФИЗ да си вземат за съдружник човека, който им е написал софта и прибират парите. Те участват с връзките, той с технологията. Що не искат?! Ми щото са балканци.
22 Януари 2010 12:09
Новата власт има сериозен проблем с усвояването на европарите и върви по пътя на предшествениците си.


Ще е истинска катастрофа, ако чакаме още 4 години дебилите на Боко, събрани набързо от кол и въже.


22 Януари 2010 12:26
Doctora


Ще е истинска катастрофа, ако чакаме още 4 години дебилите на Боко, събрани набързо от кол и въже.
==================
Не е тръгнала още метлата по троегъзите професионалисти.
Лошото е , че за 1000 лева читав човек няма да се хване на държавна работа.
22 Януари 2010 12:27
За съжаление съдържанието на статията е на нивото на изпълнение на ОП "Конкурентоспособност" - много ниско. Вредатата от подобно четиво е, че прави такъв микс (боза - по нашенски) от истини и неистини, че свестен анализ е невъзмжен. Не могат да се направят конкретни изводи и да се предложи решение (не че този който трябва да го чуе ще го чуе).
Например:
По времето на тройната коалиция искаха между 50 и 80% съфинансиране за малки и средни фирми. За 20% от стойността на проекта еврофинансиране никой няма да седне да прави проекти и да се занимава с цялата тази бюрокрация. След това съфинансирането им падна до по-поносими нива - 35-50%. - Абсолютно НЕВЯРНО.
Прагът на субсидията се определя от правилата на схемата, кото са еднакви за всички страни членки на ЕС които ползват Оперативни програми. Както по отношение на този процент така и в правилата място за "творчество" няма.
"няма реципрочност на отговорността". Абсолютно ВЯРНО
22 Януари 2010 12:37
След което не означава поради което - това бих споделил с уважавания автор.
Предполагам, че не става дума за дезинформация, а по скоро за особеностите на женската логика.
"Един мъж може да каже, че 2 + 2 = 3 или 2 + 2 = 5, но една жена може да каже че 2 + 2 = стеаринова свещ." (Мопасан ако не се лъжа)
22 Януари 2010 12:44
Колега чяверт,

Няма троегъзи, депесарски или десебарски професионалисти. В България след емиграцията на 1.5 милиона читави българи и при 30% абсолютно неграмотни, знаещите и можещите стават все по-малко. За тези 20 години, единствените напълно усвоени средства са по програмата ФАР за атомната енергетика.

Не е по акъла на никое тесночело партайгеносе да подготви и представи успешно проект, за да получи наша фирма или отрасъл европейски пари.
Казано простичко, това е виенски валс, а не балканска чалга. Последната демонстрация с Желева бе урок как не трябва да се ходи на изпит "гол и бос".


Но и това не стресна Мутропожарникарина, който започва всяко изречение с "АЗ....."
22 Януари 2010 12:51
"Наистина повтаряше като мантра три неща - нямате обучени професионалисти, не сте прозрачни и не сте ефективни."

Това е простата истина - сложно е обаче да се каже защо е така и какво да се направи, при условие че абсолютно всички политически сили се провалиха със задачата да изградят устойчив капацитет в държавната администрация и нещо по важно - провалиха със задачата да изградят устойчив инстутиционален капацитет. На абсолютно всички политически сили горната задача е извън дневния ред.
22 Януари 2010 12:54
Ами...112 за професионалисти
22 Януари 2010 13:08
Сега да не започвам с неправителствения сектор, че се ядосах.
Какво е това "Институт за управление на програми и проекти". Какво е това "Институт по пазарна икономика. Какво е това "асоциацията на микропредприятията". В България според статистиката има 180 000 микропредприятия. Асоциацията колко от тях обединява 20 - 50 - 100?
Хайде по скромно. Ами бизнеса - пълен театър: Управителите от НАТФИЗ менажират писането на софтуер за НЗОК!?
22 Януари 2010 13:14
Конкурентноспособност също е без срокове, . Най-големите и сериозни фирми не се хващат на тия изри, защото имат откъде да си набавят средства с много по-малко разиграване. Програмата би била спасителна и полезна за по-малки фирми, без такива средства. От счетоводство не разбирам, но имам тежкия и горчив опит на мои колеги и близки. А от нормалните европейски проекти - личен опит.
22 Януари 2010 13:40
Без срокове от ОП "Конкурентноспособност" засега е само иновативните предприятия, не съм сигурен за технологичните паркове. Основните схеми, които касаят бизнеса "технологична модернизация", "Системи за качество" и др. са със срокове и конкурентен подбор на подадените предложения. Това по ос 2, другите не са ме интересували. Другото е въпрос на сметки дали си заслужава да правиш проект, без гаранция, че ще бъде одобрен. Но при условие, че за необходимо оборудване от струващо 2 млн. ще платиш по-малко от половината, неудобствата при осъществяването и отчитането изглеждат поносими.
22 Януари 2010 14:05
"Наистина повтаряше като мантра три неща - нямате обучени професионалисти, не сте прозрачни и не сте ефективни."
Това е простата истина - сложно е обаче да се каже защо е така и какво да се направи, при условие че абсолютно всички политически сили се провалиха със задачата да изградят устойчив капацитет в държавната администрация

МайкълП, нима наистина не виждаш простите отговори
С цялото ми уважение, но ще ти подскажа. Think again върху "задачата да изградят устойчив капацитет в държавната администрация". Има ли изобщо такава задача?
22 Януари 2010 14:10
Значи европроблемът не е бил само в краденето. Да го питаш Бойко, защо сам си повярва на собствената изборна пропаганда.
22 Януари 2010 15:00
дянков е бита карта и стара новина - вече получи 5-месечно предизвестие за уволнение, насленика също е известен - михов.


още няколко месеца хер флик ще се обяснява защо бюджета е добре, а държавата, хората и бизнеса са все по-зле, и накрая ще опере пешкира.

22 Януари 2010 15:21
В.Лянча, приятелю, my friend,
Съвсем наясно съм, че няма прости отговори, но понякога си заслужава да зададеш точния въпрос. По горе съм казал:
"сложно е обаче да се каже защо е така и какво да се направи, при условие че абсолютно всички политически сили се провалиха" и че провалът е не само в изграждането на "капацитета на държавната администрация", но и нещо по важно - провалиха със задачата да изградят устойчив инстутиционален капацитет.
Какво означава последното (с риск да ми кажат че поамериканчвам българската ситуация): като си отиде администрацията на Буш, и дойде администрацията на Обама - американската държава работи ли - работи. Само не реагирайте първосигнално, не я давам за добра практика.
22 Януари 2010 15:27
Подведе ме този copy/paste става дума за институционален капацитет.
22 Януари 2010 15:37
Съвсем резонен е въпроса на Лянча "Има ли изобщо такава задача?". (по отношение на административния капацитет). А какво да кажем по отношение на институционалния капацитет "Има ли изобщо такава задача?". Е като няма такава задача, следва резонния въпрос "На кого това е изгодно?"
22 Януари 2010 16:24
Проблемът е, че тези, които управляват средствата, смятат, че имат институционален капацитет – въобразяват си, че процедурите по програмите са ефикасни и ефективни, експертите – обучени и правилно разбират и прилагат правилата и единственият проблем е недостигът на хора. Затова не разбират какво искат повече от тях, и си въобразяват, че Брюксел има двоен стандарт към тях. Всъщност правилата и процедурите (условията за кандидатстване, критериите за избор на проекти, за отчитане, за контрол и т.н.) са пълни с абсурди, измислени в България и прилагани с голямо усърдие.
22 Януари 2010 16:31
И още нещо по отношение на твърдението "абсолютно всички политически сили се провалиха". Присъединителния процес към Европейския съюз започна в края на 90-те години на миналия век (виж професионалните биографии на Юлиана Николова и Любов Панайотова от Европейския институт, като пример). Повече от десетилетие Брюксел изгражда капацитет (инвестира средства) в Българската Държавната администрация и какъв е резултата - 830 консултантски фирми, които нямат работа. Някои министерства или агенции пък скоропостижно са изчезнали в резултат на преструктуриране след като са били поети ангажименти към Брюксел.
22 Януари 2010 16:37
Ами, колега Michael_P,
управляващите България пишман шахматисти за 20 години научиха само рокадата.

22 Януари 2010 16:41
Тристранната имаше големи проблеми с административния капацитет - да. Но Боко разруши и де що имаше образувани островчета на чиновническа компетентност и - айде пак от нулата. А корумпираността на Боковите хора явно не е по-малка от тристранните, в най-добрия случай. Все пак онези бяха три патрии и се душеха взаимно. И в случай на много сериозен натиск от Брюксел, тристранните имаха повече акъл в главата да се осеферят, а Боко няма грам. И да има желание, няма възможност човека.
22 Януари 2010 16:45
Подведе ме този copy/paste става дума за институционален капацитет

Именно, МайкълП Участниците в схемата са: 1. Донорът и тримата негови играчи - банка, валидатор и одитор; 2. Получателят. Държавата има три общи задължения. Да: а) адаптира нормативната база; б) информира постоянно народа; в) организира обучението и консултирането на всички желаещи. Това най-паче е институционалният капацитет. Частните й задължения са две: a) да създаде съответните звена в получателите - държавна собственост; b) да създаде процедури и малка администрация за координиране на държавните и общинските проекти. Вместо това, от 2002 досега политиците придърпват "държавната" = личната си черга към правата на донорите, преотстъпват собствено държавните задължения на близки фирми, а ние чакаме сий травестит да ни зарадва с бебета.
22 Януари 2010 17:04
Чичо Фичо, ще предложа едно (humble - абе как беше на бълг.) скромно мнение:
1. На Румен Овчаров въобще не му беше в дневния ред Оперативната програма "Конкурентоспособност".
2. По отношение на израза "бяха три патрии и се душеха взаимно", нещата не бяха съвсем така.
22 Януари 2010 18:35
Май единствената цел на досегашното усвояване на еврофондове е било краденето?!
Дали нещата се затягат , или управляващите търсят свързани фирми и лица за продължаване?
22 Януари 2010 19:39
Май единствената цел на досегашното усвояване на еврофондове е било краденето?!

Можеш изобщо да не се съмняваш, Бай Драгане. Не само защото го мислиш ти или защото го казвам аз. Можеш ли да се сетиш за друго обяснение, че за три години не ни дадоха нищо от фондовете? Ти ще дадеш ли нещо на некой, дето вчера си го видел да тараши къщата ти
22 Януари 2010 20:41
Преди да замразят финансирането цялата система беше настроена към повсеместни кражби/измами на приближени от тройната коалиция. Одобрени проекти без подкуп имаше, но рядко. През последната година нещата се подобриха, но малко.
22 Януари 2010 21:55
Германик,
Постигането на онези идеални цели се оказа химера.
Би било възможно, но не с тази политическа клика.
Особено пък тези сегашните съвсем ще ни изпият кръвчицата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД