Бъдещият вицепремиер Илиян Михов се оказа най-спорната фигура в променения кабинет за партньорите на ГЕРБ - "Синята коалиция". Въпреки че се заклеха да подкрепят рокадите в правителството, от СДС обявиха вчера, че "олигархията в България има три основни цели, две от които се подкрепят от кандидата за трети вицепремиер Михов. Това са излизане от валутния борд, отдалечаване от приемането на еврото като основна валута и построяването на АЕЦ "Белене". Зад първите две стоял преподавателят от Сингапур.
Преди няколко дни и лидерът на ДСБ Иван Костов даде да се разбере, че Илиян Михов не е най-доброто попадение заради възгледите си за борда. Самият кандидат-вицепремиер обаче вече заяви, че няма да прави експерименти с валутния борд. И обясни, че идеята му за модификация на паричния съвет у нас в момента не е приложима, но това не пречи да се дискутира. Михов бе категоричен, че е възможно България да влезе в преддверието на еврозоната през тази година.
Днес парламентът трябва да гласува новите промени, които предвиждат Николай Младенов да стане новият външен министър, а за шеф на МО се предлага Аню Ангелов. Номинацията на Михов ще се гласува на по-късен етап заради ангажиментите му като преподавател.
Опозицията от БСП и ДПС няма да подкрепят промените. Според соцлидера Сергей Станишев те са "причинени от един от най-големите провали - с кандидатурата на Румяна Желева за еврокомисар". Според него Борисов би трябвало да поиска първо смяната на министрите Симеон Дянков, Божидар Нанев и Нона Караджова заради провала в ресорите им.
Зам.-шефът на ДПС Лютви Местан обясни, че са важни не само персоните, а типът политика, който се провежда и прилага от тях. И допълни, че хората на Доган очакват да има дебати по промените и да не се повтаря сценарият при избирането на Сергей Игнатов за министър на образованието, когато дискусия липсваше.
НАМЕРЕНИЯ
Само 6 изцяло нови закона възнамерява да прокара през парламента правителството в първите 6 месеца на 2010 г. В законодателната му програма има общо 77 проекта, но 57 ще са изменения в съществуващи закони, а 14 - за ратификации на международни договори. Програмата ще се обсъжда днес в кабинета. Новите закони ще са в областта на земеделието и образованието. Земеделският министър готви четири законопроекта - за съхранение и търговия със зърно и неговата проследимост, за горите, за ветеринарномедицинската дейност и за хидромелиорациите, а просветният - за насърчаване на научните изследвания и за висшето образование.
|
|