Проекти за около 80 млн. лв., от които 63 млн. лв. е безвъзмездното финансиране от ЕС по оперативна програма "Околна среда", са под въпрос заради политически грешки на предишния кабинет. Те са в пет общини - Дулово, Каолиново, Кърджали (с. Бойно), Своге и Стралджа, за които министерството на екологията препоръча прекратяване на договорите, но все още вървят преговори с общините как да бъдат спасени. Проблемът е, че предишният екип на екоминистерството не е имал специално изискване за доказване на ефекта от тях. Така са се промъкнали скъпи проекти за много малки селища.
Истинска работа по проектите и избор на изпълнители е започнала само в Дулово и Стралджа. Но писмо на Еврокомисията спря този в Дулово заради съмнения за нередности. Той е за изграждане на ВиК инфраструктура и е на стойност 36.7 млн. лв. С писмо от лятото на м.г. Жан-Мари Сейлър, директор на "България, Кипър, Гърция, Румъния, ИПА / ИСПА" в ГД "Регионална политика" към ЕК, поиска да бъдат прекратени плащанията до изясняване на фактите. Тогава Сейлър попита вярно ли е, че кметът на Дулово Митхат Табаков в качеството си на представител на възложителя в обществената поръчка е подписал договор за строителство с компания, близка до брат му. Спорен е и въпросът, дали избраната компания има опит с подобен род дейности.
В момента Митхат Табаков е депутат от ДПС. Преди време главният прокурор поиска неговия и имунитета на друг депутат на Доган Гюнай Сефер заради измами с обществени поръчки. И двамата се отказаха от неприкосновеността си и в момента върви разследване.
Като кмет Табаков обявява обществена поръчка по екопроекта за изграждане и ремонт на водопроводна и канализационна мрежа в Дулово. Оферти представят 3 фирми - Обединение "Кантиери модерни-ГБС", консорциум "Понс Одесос-Бургас" и "Джеми" ООД. Управител на последната е тъстът на кметовия брат Сали Табаков. "Джеми" ООД печели, но "Кантиери модерни-ГБС" обжалва решението на общинската комисия и все още процедурата не е приключила.
Проектът на община Стралджа е за канализация на с. Зимница и станция за биологично пречистване и е на стойност 2.1 млн. лв. На 20 ноември м.г. е подписан договор за строителен надзор с "Агроводинвест" ЕАД-София. Преди това обаче на 22 май м.г. е сключен договор със сдружение "Информационен бизнес център" Стралджа за популяризиране на проекта. Шеф на сдружението е Дичко Дичев. МОСВ смята, че проектът е много рисков, и чака точни разчети колко души ще се възползват от него.
Проектът на Каолиново е за изграждане на 24.5 км канализация, реконструкция на водопровод и изграждане на пречиствателна станция в с. Тодор Икономово. Той е на стойност 21.9 млн. лв. Проблемът е, че в селото по настоящ адрес живеят едва 2426 жители и полагането на тръбите ще е много скъпо.
Сходни са и проблемите в кърджалийското с. Бойно - сигнали за нередности, които се проверяват, обясниха от МОСВ.
Община Своге има готови работни проекти за две пречиствателни станции - от двата края на градчето, което екоминистерството смята за неудачно и в момента чака доказателства защо се налага.
--------УЛИЧЕНИ
Странно обяснение даде вчера екоминистерството за писмата на ЕК, които премиерът Бойко Борисов обяви в неделя, че са били скрити от предишното правителство. Те съдържат предупреждения на Брюксел за проблеми с еврофондовете във водния сектор. От МОСВ съобщиха пред "Сега", че са били запознати с проблемите, но не са разполагали с писмата.
Ден по-рано говорителят на дирекция "Регионална политика" в ЕК Денис Абът обяви пред в. "Дневник", че българските власти са били наясно с всичко, а последното писмо на шефа на дирекцията Дирк Анер само напомня за проблемите. "Всички факти в писмото са известни, тъй като са били многократно обсъждани на срещи между новата българската администрация и експертите на комисията", бе категоричен Абът. Нещо повече, комисарят по регионалното развитие Павел Самецки се е срещал с Борисов и няколко български министри още през септември. "Той остана с впечатлението, че те искат да се хванат на работа. Очакванията бяха повишени, но най-вече очакванията за резултати", заяви говорителят. Абът посочи още, че ЕК няма интерес да спира достъпа на България до европейските пари, но е длъжна да защитава интересите на европейските данъкоплатци. "Ние сме честни, но бяхме и доста търпеливи", допълва говорителят.
|
|