:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,288
Активни 580
Страници 21,191
За един ден 1,302,066

170 болници отиват в историята

С това ще се спестят едва 40 000 хоспитализации
СНИМКА: БГНЕС
От днес здравният министър започва серия от посещения в малки болници в опит да тушира напрежението, което се създаде на много места в страната. Първите му срещи ще бъдат в Ардино, където хората протестираха срещу закриването на лечебното заведение.
Половината болници в страната вероятно ще престанат да съществуват до края на годината. 21 лечебни заведения изобщо не са успели да сключат договор със здравната каса за тази година и няма откъде да се финансират. Други 158 са сключили договори за средно 48% по-малко клинични пътеки, което поставя под въпрос оцеляването им. Без проблем за съществуването си остават 190 болници. Това сочат данните на здравната каса за почти приключилото договаряне за 2010 г. За капак се оказва, че широко обещаваното им преструктуриране в друг тип лечебници, което би им помогнало да се спасят, едва ли ще се случи.

Причината за орязаните договори е липсата на достатъчно лекари. За пръв път тази година НЗОК иска от болниците наличие на двама лекари със специалност на основен трудов договор за дадена клинична пътека.

Половината от 21 лечебни заведения, които изобщо нямат договор, са болници, обясниха от касата. Сред тях са лечебниците в Радомир, Трън, Рудозем, Годеч, Кула, Царево. Останалите са медицински центрове и поликлиники, които имат договори и за болнична помощ. Те няма да могат да работят по пътеки, но ще продължат да осъществяват доболнична помощ.

От касата обаче не успяха да кажат колко от 158-те лечебни заведения със силно редуцирана дейност са болници, нито колко от тях са общински и колко - частни. Болницата в Айтос например занапред ще работи по 31 пътеки вместо по досегашните 68. Тази в Средец - по 2 вместо по 25, в Полски Тръмбеш по 7 от досегашните 34, в Генерал Тошево по 4 от 27. Общо болниците с до 3 пътеки са 52. С толкова малко договори всички те няма как да се издържат и постепенно ще затворят. Така вероятно около 170 болници ще бъдат принудени да прекратят дейността си.

Досегашните им пътеки са орязани, защото не могат да осигурят качество и 24-часова медицинска помощ на пациентите си, обясниха за пореден път от здравното министерство. "Секат се сухи клони. Живите дръвчета се запазват", илюстрира ситуацията зам. здравният министър Валерий Митрев. Идеята беше подобни болници с редуцирана дейност да могат да работят по нови пътеки за долекуване, продължително лечение и рехабилитация. Това е по-евтино и в по-голяма степен отговаря на нуждите на сериозна част от контингента на тези болници. Досега касата не плащаше това лечение и затова често подобни болни се отчитаха като остри случаи. Касата подготвяше новите пътеки, а министър Божидар Нанев обясняваше, че ще се заделят пари и за тях. Така с новата дейност болниците ще могат и да се запазят.

Оказва се обаче, че и "живите дръвчета", т.е. отделенията в тези болници, които касата е преценила, че все пак отговарят на завишените критерии, ще паднат в жертва. "На този етап няма пари за долекуване и продължително лечение в бюджета на НЗОК", призна председателят на УС на касата Владислав Горанов. Можело да се появят евентуално след 3-4 месеца, като стане ясно как върви бюджетът. Това значи, че например болницата в Полски Тръмбеш ще трябва да работи единствено по 7 пътеки, без обещаните нови. Болница обаче трудно може да оцелее само с финансиране по 7 пътеки.

Въпреки отпадането на толкова много болници прогнозите на касата са тази година хоспитализациите да са с едва 40 000 по-малко от 2009 г., или 1 718 000. Въпреки това от касата продължават да твърдят, че 30% от цялата болнична помощ са рехоспитализации, голяма част от които се дължат и на некачествено работещите малки болници.



КОНТРОЛ

Въпреки че договарянето с болниците за т.г. още не е напълно финализирано, от касата се зарекоха да ревизират току-що сключените договори. "Има подозрения за прилагане на различни аршини спрямо различните болници от страна на директорите на районните каси", обяви Владислав Горанов. Затова от следващия месец НЗОК и МЗ започват проверки на сключените договори. От министерството се зарекоха и на строг контрол заради практиката да се купуват лекарски дипломи за осигуряване на договори.
5
2616
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
27 Януари 2010 08:45
"170 болници отиват в историята - С това ще се спестят едва 40 000 хоспитализации" - А аз си мислех , че така и разходите по тези болници ще се спестят и ще има повече за реално работещите болници...
27 Януари 2010 09:40
Проклети ти да са во веки тези, които измислиха пътеките и частното здравеопазване.ПРОКЛЕТИ !!
27 Януари 2010 09:50
Музиката свири тушшшшшшшш! Гербаааааарееееее
27 Януари 2010 09:52
Ей, пичове, тая работа със здравеопазването в провинцията си е направо житейска драма. Айде, тук в София или голям град ще се изръсиш / нищо че си осигурен... /, ще намериш къде, ама в малките градчета и села не само , че кинти нямат, та и доктори няма да има и една първа помощ . Това с пицата ще се види малък кахър на ГЕРБ на следващите избори, в сравнение с драмата в здравеопазването . Българина за ракията и здравето си не прощава.....
27 Януари 2010 12:23
Най-фрапиращият случай е болницата в Царево. Закриват единствената болница по Черноморието на юг от Бургас.
Наистина, тези които сътвориха този геноцид(нямам предвид само настоящото закриване, а цялостната "здравна реформа" заслужават историческо проклятие.
Правителствата на Иван Костов, Симеон Сакскуборгготски, Сергей Станишев и Бойко Борисов заслужават да бъдат запомнени с това, че в края на 20 и началото на 21 век разрушиха българското здравеопазване и го върнаха във времената на Отоманската империя.
От 1878 година до края на 20 век здравеопазването вървеше само в една посока - нагоре. Изграждаше се материална база, обучаваха се специалисти, създваше се научен потенциал, развиваше се медицинското образование. Тази тенденция се забавяше на няколко пъти, но не бе прекъсната нито от националните катастрофи и войните, нито от политическите борби, нито от смяната на режимите, нито дори от смяната на собствеността.
За да стигнем дотук...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД