:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,888
Активни 827
Страници 31,453
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Извън екшъна

Музиковедката П. П. ми доведе непознат мъж, който търсел консултант и редактор за обемист ръкопис - историята на едно средногорско село. Преди години човекът купил къща там, постегнал я и се привързал към хубавия край. Самия ръкопис "наследил" от последния местен "културтрегер" - събирач, записвач и пазител на всичко, което според него следвало да се предаде на бъдещето. Старецът нямал близки, а в селото, както казал, не останали "будни" хора, та поверил историята на пришълеца, с когото се били сближили в последните години. Обичал да повтаря, че написаното остава. Но вероятно съзнавал, че само ако бъде съхранено...

Прелистих историята. "Наследникът" се бе отнесъл добросъвестно. Беше преписана на компютър, а в края имаше десетина приложения, които беше съставил и подбрал, за да не бута оригиналния текст: тамошни песни, рецепти от местната кухня, извадки от протоколи на някогашната земеделска кооперация, на читалището, списъци на кметовете, учителите и на свещениците в продължение на повече от един век и т.н.



Хвърлил беше труд, за да допринесе,



както той разбираше това. Беше фотографирал носии, сечива, надгробни паметници и култови вековни дървета, последните старинни постройки в селото и икони от черквата. Беше пипал внимателно и грамотно. Но смяташе, че трябва да се доизкусури текстът, преди да даде книгата за печат. Търсеше човек за подредба и редактиране. Някой, който "да удари последен гребен", каза. И добави: "Да звънне"...

Имах телефона на стария колега М. Ст., който тази работа я владееше. Бе съставял и дописвал куп мемоари на деятели и генерали от миналото - така си продължаваше софийското жителство и си плащаше наема. Телефонирах му (живее наблизо) и се разприказвахме.

Човекът се трудел в проектантска фирма, а "частно" и повече като хоби поработвал и като акордьор. От там и речникът му ("да звънне".). Навярно



гледаше на ръкописа като на музикален инструмент,



който трябва да добие завършен, окончателен звук. Елегантен мъж в отлична възраст, не се свързваше с образа на селски патриот, вкопчен в някакво минало, трудно за разчитане. Каза, че е грехота да се остави една свършена работа на забрава и попиляване. И че трябва да й се даде законният шанс за среща с бъдещето. А и авторът бил един чудесен старец, каквито отдавна вече не се раждат, нито пък ние самите ще бъдем. Дължал му го.

М. Ст. наистина дойде бързо, грабна ръкописа и го запрелиства - кой знае защо отзад напред. Разгледа го, прочете контролно няколко пасажа и каза "да". Само че нямало да стане скоро. Бил изостанал с други текстове, загубил време по празниците, после пък този "шемет" около българската еврокомисарка... "То не беше Румяна, не беше Желева - от сутрин до вечер, напълниха ни главите.



Слушаш и те е яд на себе си, че слушаш.



Но развиваш зависимост от скандала и не можеш да го зарежеш. Застреляха ми времето."

Беше прав за времето. Толкова време и страст, вложени в аферата, можеха да бъдат употребени и за велики дела. Толкова емоции, позиции, толкова "за" и "против" - какво море от време се изпари без полза в Космоса - никога няма да се върне. Присъединихме се със своите съжаления - и П. П., и аз. Мъжът с историята попита: "Каква Желева? Какъв избор? Чух нещо, но не вникнах. Изпуснал ли съм?"

Това беше бомбата. Веднага поискахме обяснения. Работата се оказа проста: не позволявал да го обработват и "въвличат". Имал си занимания. И лично пространство. Рано сутрин - джогинг и проектиране (волна програма). Вечер - музика и четиво. И тази селска историйка също. За всеки случай - някоя кратка новинарска емисия. А когато е на село - задължително синоптичната прогноза. Сюжетите в политиката - каза - са еднодневки.

Днес са много бурни, истерични дори, утре ги няма. Забравени, ненужни, много често и въобще опровергани. Рядко издържат повече от пет-шест "представления". Но държат публиката за гърлото. Манипулират я и подменят действителните човешки проблеми.



Не сме на тази земя, за да пригласяме на политиците.



Човекът има по-високо предназначение. И нищо няма да извърши, ако просто влиза от един скандал в друг, от една демагогия в друга... Времето ни има по-висока цена. А и неизбежно ще сменим истински ценности за по-евтини...

Стори ми се изчерпателен. За човек, който никак, ама никак не се интересува от политиката, имаше твърде разгърнато мнение. А и беше в позиция на законна самоотбрана. Никой от нас не му възрази.

Опитвам да си спомня кога Гена Димитрова разказваше, че познавала хора, които никога не гледат новини. Беше някъде по времето на големите митинги, на бурните избори. Не мога да реша възмутена ли бе, или просто изумена - времето, което приключвахме, не признаваше това, гражданинът на социализма не можеше да бъде аполитичен, отчужден. После и демокрацията държеше всекиго за гърлото. Изглеждаше ни нормално - да се политизират хората, които не биват допускани до политиката. Днес не ми изглежда така.

Мъжът на масата можеше да се разглежда като човек извън живота. Или обратното - именно в живота. Собствения. Там, където всеки от нас нещо създава и с това - допринася.



Вместо да ахка и да приглася, той следваше своя път.



И дори не го правеше на въпрос. Толкова бе сигурен, че е прав.

Опасявам се, че каквото и да умуваме, няма да получим отговора, който да закове нещата по местата им. Ако пък решим, че няма смисъл да размишляваме за това,, поне ще ни остане сензацията: един гражданин, недокоснат от най-завладяващия екшън на българската политическа зима.

Името му се пази, разбира се...
63
4821
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
28 Януари 2010 20:26
Да -
Политиката - дребен елемент в живота ни.
Но все пак е елемент. Понякога изключително важен.
Така че бягството от нея е и бягство от реалността. Фалшива, демагогска, игричка - но реалност.
---------------------------
Блогът на Генек

28 Януари 2010 20:47
Аз не мога да избягам по никакъв начин от политиката.
Но понякога ми се струва, че именно хора като този дядо и този акордьор държат на своите плещи полусрутената сграда на нашата обична Родина.

Редактирано от - ivanhoe на 28/1/2010 г/ 20:59:52

28 Януари 2010 20:51
"Елегантен мъж в отлична възраст". Това пък "отлична", какво е?
28 Януари 2010 21:01
Колко пъти съм се заканвал-да избягам от политиката, тя е стерва.Но тя не ме оставя.С решения за болници и пенсии и какво ли не.Завиждам на хора като този акордьор.
28 Януари 2010 21:03
"Отлична възраст"е като се чувстваш прекрасно.
28 Януари 2010 21:20
Преди малко съобщиха, че на 91-годишна възраст е починал Джеръм Дейвид Селинджър.
Почивай в мир, Спасителю.
И дано винаги да се намира по някой, който да бди над играешите си в цъфналата ръж деца.

Редактирано от - Даскал Цеко на 28/1/2010 г/ 21:21:42

28 Януари 2010 22:00
Защо ли се сетих за онзи руски чиновник, който бил изпратен на служба някъде из крайния североизток където пощата и вестниците от Петербург през лятото пристигали на куп през 2-3 месеца, а през зимата изобщо нямало никаква връзка. Той подреждал вестниците по хронология, но всеки ден четял само тези, които са със съответната дата, макар и с година закъснение. Така имал чувството, че ежедневно е информиран за вътрешните и световни събития и в крак с времето.
28 Януари 2010 22:18
Времето е в нас, и ние сме във времето.Лошото е, че разрушиха Родината ни.Дайте някои от петъчните текстове на Калин Донков на произволно избрани ученици.Не пише с думите на дядо Вазов, ама бас хващам, че пак нищо няма да са схванали.Което е тъжно, много тъжно...
Браво майсторе.Великолепен текст, както винаги.
28 Януари 2010 22:39
Дали пък не беше чиновник на остров в Тихия океан
28 Януари 2010 23:00
Deqerven,
Възможно е. Се там някъде. В случая е важна идеята.
29 Януари 2010 01:04
накъсано , безсмислено, постно
и най вероятно неистинско.

никога няма да имаме значими автори сега защото понятието нравственост им е чуждо. а понятието "водка" незаменимо.
29 Януари 2010 01:54
Zmeja: Защо ли се сетих за онзи руски чиновник, който бил изпратен на служба някъде из крайния североизток.......
Deqerven: Дали пък не беше чиновник на остров в Тихия океан


Чел съм го разказа, ама една глава за кво по-напред. Май не беше нито руснак, нито чиновник на остров в Тихия океан. А американец, търговец на кожи, собственик на фактория запиляна някъде в крайния север. Всяка вечер си приготвял старателно вечерята и се хранел на свещник с бели ръкавици. Впрочем дали е било вечеря или закуска е трудно да се определи, защото това е ставало по време на шестмесечната полярна нощ. По по-важното е, че след това взимал вестник от съответната дата, една година назад. Но когато избухнала Октомврийската революция не се сдържал и прочел вестниците за цялата година.....
От мен засега толкова, а сега е ред да се напънете отново вие. Белким разнищим гатанката докрай. Специалистите казват, че нищо не се забравя, само дет някой неща са запаметени в по-дълбоките чекмеджета на мозъка и затова по-трудно се намират. В случая много помагала колективната памет. Ха бакалъм сега да видим дали са прави. Не знам защо, но в момента на мен нещо ми се върти в главата името на Джек Лондон. Дали пък не беша той, или разказът бе написан в неговия стил
29 Януари 2010 02:54
>>><<<
Да прощава Бачо Калин, ама неам нерви, a и утехи не ми остават много!
На един океан и нещо разстояние от РБ, се осмелявам да цитирам един друг уважаван от всички ни форумец - доктора, по един проблем с инфектиран апендикс:
Веднъж внедрените в околната среда ГМО или получените от взаимодействие с тях не-модифицирани организми, не могат да бъдат изведени обратно. Генното замърсяване за разлика от ядреното или химическото е необратимо.

Редактирано от - sluncho6 на 29/1/2010 г/ 02:56:19

29 Януари 2010 03:40
>>><<<
Това, горното е ехо на повея за алиенация, за обществена, а не политическа алиенация на съвременния човек.
Бъдете будни! Не оставяйте лудите да се налудуват! Времето за реакция по въпросите на ГМО е подобно на онова, когато се е правела атомната бомба...пак от учени, убедени че вършат полезна за каузата работа.
Имам нерви, но нямам утехи!
29 Януари 2010 05:27
гъжви и охтики..
перисталтиката на горното води до рефлукс у четящия вследстви на което се охка ахка и се клакьорства отривисто.
29 Януари 2010 07:07
Не знам дали са истински геройте на Калин или са плод на въображението му, но ми се ще да ги срещна някои от тях и да ги послушам какво има да кажат. Е като този господин. Как да не уважаваш хора дето си тежат на мястото. АбЕ гати, недей да се напъваш и да се кривиш за внимание. Ако нямаш нещо стойностно да кажеш- беж на спортната рубрика.
29 Януари 2010 07:40
Е хайде сега Вокиле, като не ти харесва беж оттук. Всеки има право на мнение и право да го изкаже. Иначе си е чист социализъм. И аз не харесвам повечето писания на Калин Донков. Много ми идват съжалението и самосъжалението. Но днешното ми хареса. Изглежда съжалението и самосъжалението са били по-малко.
29 Януари 2010 07:42
"гражданинът на социализма не можеше да бъде аполитичен, отчужден"
.
Основен извод от "Тревога" на Орлин Василев.Изглежда и Калин го е учил.
29 Януари 2010 07:59
Дори да не се интересуваш и занимаваш с политика, то тя се интересува и занимава с теб. И примерът за ГМО е много добър. Дори в затънтеното му село политиката ще му натресе генномодифицираните организми да му щъкат (може и буквално) из селския двор.
-
Неинтересуващите се от политиката са като като домашните животни - в квато кочинка ги сложат в нея си седят, стрижат ги и ги чакат да се угоят за да им отрежат главите. Интереса към политиката, активното отношение към живота е разликата между животното и човека. Човека не приема кочинката, като даденост и се вълнува как да я промени.
29 Януари 2010 08:26
Този път ще се съглася с Брайтман.
Според мен всяка крайност е неприемлива и вредна.
Глупаво е да хабиш всичкото си време за четене на новини и политически интриги...

Също толкова глупаво е обаче, и да не се интересуваш какво става около теб. Демек, вижте ме - аз съм над тези неща...
29 Януари 2010 08:35
Anastass,
Благодарности. Твоето е по-вярното. Може би връзката с руснака е Октомврийската революция, пък и Куприн ми се въртеше в една от главите.
29 Януари 2010 09:24
Не сме на тази земя, за да пригласяме на политиците.
Ако бях по-суетен, бих си го сложил като електронен подпис, но и не знам как да го подпиша - дали "непознат мъж", или Калин Донков.
29 Януари 2010 09:36
Дори да не се интересуваш и занимаваш с политика, то тя се интересува и занимава с теб. И примерът за ГМО е много добър. Дори в затънтеното му село политиката ще му натресе генномодифицираните организми да му щъкат (може и буквално) из селския двор.

Има нещо такова. Основна черта на глобализацията е, че в стремежа си да успее, системно унищожава всичко 'локално', стреми се да се наложи навсякъде. Има ли място на семята без кока-кола
29 Януари 2010 10:32
Тези, които "хич не се интересуват от политиката" най-много реват когато тя ги настъпи. Те са и най-лесно манипулируемите.
По-добре аз да сбъркам, от колкото някой друг да се упражнява върху мен!
29 Януари 2010 10:39
Този непознат мъж така си е построил живота и си е редуцирал потребностите, че политиката трудно може да го настъпи. Политиката настъпва такива, като бай Дан и нас.
29 Януари 2010 11:02
Водопроводчик, политиката ВИНАГИ има начин да те настъпи. Независимо как си си подредил живота.
Достатъчно е да дойде някой като Жан Виденов и да ти тресне една хиперинфлация.
Всичките ти подредби отиват на кино...
29 Януари 2010 11:07
До Zmeja и Anastass: Авторът е Съмърсет Моъм (W. Somerset Maugham) - почти на 90% съм сигурен, но нямам възможност да проверя. Историята става по малайзийските ширини ; -). Мисля, че беше някакъв колониален чиновник. Идва някакъв новак-чиновник и му разваля рахатя (размества му подредените вестници "Таймс" в клуба - под палмата, на верандата). Май че в края новакът бива опушкан....

29 Януари 2010 11:09
Водопроводчик,
Прав си! Койте се вре в драките, той ходи одраскан. Но пък и той открива сладките /и горчивите/ горски плодове.
От писаното имам усещането, че става дума за пенсиониран военен, най-вероятно от някой щаб на малко поделение, а тях ги знаем що за стока са.
Аз си оставам на мнението: Искам достоен живот и ще правя всичко възможно по законен път да имам такъв живот /доколкото имам законни средства/.
Доста е наивно, но така са ме възпитавали родителите и дедите ми.
29 Януари 2010 11:15
До Zmeja и Anastass: Вж. тук:
http://maugham.classicauthors.net/outstat ion/ - 10% не са малко, нали?

29 Януари 2010 11:51
Хората, които харесват ДИ не харесват КД и обратно. В това няма нищо лошо и не разбирам защо трябва да ми се внушават мисли дето са ми чужди. Просто е: тези при които доминира мисленето си падат по написаното от преводача, а тези при които вземат връх чувствата четат с удоволствие поета. Всеки е такъв, какъвто го е създал Бог и свободен да избира своите предпочитания.
По времето на соца ни учеха да имаме активна гражданска позиция. Сега забелязвам, че това вече не е актуално и бих казала здравословно. Защото първо си губиш работата, а лошото е, че и тези които са с удобната позиция също я губят само, че по-късно. Просто, защото не останаха работещи предприятия. Дотам я докарахме с новите ценности, които изповядаме. Мисля, че не е само от аполитичност.
29 Януари 2010 12:29
Хората, които харесват ДИ не харесват КД и обратно...
Буболечке, това пък как го измъдри? Ами тези, които не харесват и двамата, какви са? Нито мислят нито имат чувства, така ли?
29 Януари 2010 12:38
По времето на соца ни учеха да имаме активна гражданска позиция.

Буболечке, по времето на соца ни учеха да имаме ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНА ПОЗИЦИЯ. Пък доколко беше гражданска е друг въпрос...
И тогава хич не беше здравословно да я нямаш или пък - да не е правилната.
Ето един другар с позиция:
29 Януари 2010 13:25
л-т Грубер: Всеки има право на мнение и право да го изкаже. Иначе си е чист социализъм.

Виж сега, лейтенанте. Формално погледнато е така, ама някак си не върви един касапин да си изказва мнението по въпроси на реконструктивната микрохирургия. Както и един игнорентин от породата на EGATI, дето не знае правописа, да си изказва мнението за литература. Щото иначе става мръсна демокрация, която не чини повече от чистия социализъм.
29 Януари 2010 13:58
Хвала на краеведа, събирал историята на землището на своето село. Такава порода хора е на изчезване в България, за огромно съжаление. Те са родоначалниците и гръбнакът на българското музейно дело изобщо. Днешните има "наследници" са почти до един иманяри, които рушат, а не съзидават.
*
Браво и на описания в разказа на Донков човек, който не се е отнесъл с лека ръка към завещаното му, а държи да вдъхне живот на този - без съмнение - безценен ръкопис и да го направи достояние на всички.
*
Колкото до неговия стремеж да остане встрани от политиката - това не е възможно в действителност. Да претендираш за нещо такова е по-скоро поза, отколкото реалност. Полития или рес публика - тук иде реч за "общото дело", в което ние всички участваме под една или друга форма. Великият пустинник Иван Рилски - осъзнато или не - също е бил продукт, но и създател, на политика. Докато има общество, ще има и политика, и тя ще касае всички нас - без "но" и "ако".
29 Януари 2010 14:09
На мен ми хареса. Само това, дето е за Румянка Желева не(щото ми писна от нейния случай), ама то без него не може, защото развива историята и я праща в друг коловоз, в различна посока. Иначе щеше да си остане обикновен разказ за селския културтрегер, "наследникът" му и общото им дело. Така се развива и образа на наследника - човек с принципи и характер.
Прощавайте, г-н Донков, това ми е мнението като читател, не съм дорасъл още да правя анализ на произведението Ви. Много ми хареса мисълта, че е грехота да се остави започнатото от стареца дело - да се издаде една книга. Да се напише и издаде книга - това звучи някак си оптимистично, с надежда. Затова съм съгласен с колегата преди мен - на такива като стареца и акордьора все още се крепят полуизгнилите основи на Родината.
29 Януари 2010 15:27
Perdekiriz, Много е вероятно да става дума за два различни разказа. В единият от които действието да се разиграва в Тихия океан и авторът му да е Съмърсет Моам, който е добър познавач на този район. Този разказ не съм чел, но за втория разказ съм сигурен, че действието се разиграва далеч на север - самотник, търгува с кожи, които закупува от местното население и един път през годината пристига кораб, който прибира кожите и му оставя вестниците от изминалата година и той чете всеки ден по един. Авторът му не може да е Съмърсет Моам, просто защото Севера не е негова тема. Подозирам Джек Лондон, но не съм сигурен, а и в моментаза съжаление нямам възможност да проверя.
29 Януари 2010 15:48
Виж сега, даскале. Формално погледнато си прав, но някак не върви да забраняваш на касапите да изказват мнение по каквито и да е въпроси само защото са касапи. Още повече когато не ги знаеш дали са касапи, реконструктивни микрохирургици или литературни критици. И защо касапите да нямат мнение за литературни произведения и техните автори. Нали авторите ги пишат за всякакви хора. От друга страна гледам, че все се хващаш за правописа, типично по даскалски, но тук не сме на изпит по български.
29 Януари 2010 16:21
Какво става с Хунвейбина, не ви ли липсва? Тоя човек да не би да го отстреляха? ...
29 Януари 2010 16:36
.
29 Януари 2010 16:52
Съмърсет Моъм. "The outstation".



Mr. Warburton, trembling with passion, was left contemplating his papers. His greatest pleasure in life had been destroyed by those callous, brutal hands. Most people living in out of the way places when the mail comes tear open impatiently their papers and taking the last ones first glance at the latest news from home. Not so Mr. Warburton. His newsagent had instructions to write on the outside of the wrapper the date of each paper he despatched, and when the great bundle arrived Mr. Warburton looked at these dates and with his blue pencil numbered them. His head-boy`s orders were to place one on the table every morning in the verandah with the early cup of tea, and it was Mr. Warburton`s especial delight to break the wrapper as he sipped his tea, and reap the morning paper. It gave him the illusion of living at home. Every Monday morning he read the Monday Times of six weeks back, and so went through the week. On Sunday he read The Observer. Like his habit of dressing for dinner it was a tie to civilisation. And it was his pride that no matter how exciting the news was he had never yielded to the temptation of opening a paper before its allotted time. During the war the suspense sometimes had been intolerable, and when he read one day that a push was begun he had undergone agonies of suspense which he might have saved himself by the simple expedient of opening a later paper which lay waiting for him on a shelf.
29 Януари 2010 17:12
Шломо,
Нашето с разказа на Джек Лондон?, Куприн? и Съмърсет Моъм? заприлича на народно творчество. А може би повече на вица за Гарабет дето откраднал мотоциклет, но в същност на било мотоциклет, а велосипед и не било ясно той ли откраднал или на него му откроднали возилото.
Така някога някои притчи или реални събития преодолявайки времето и пространство земни, придобивали във фолклора на различните племена и народи различен вид, герои и подробности, запазвайки основната идея.
(Нещо като "кавър версия", както е модерно напоследък да казват в Челопечене, Бусманци и някои други софийски квартали.)
29 Януари 2010 17:26
И у Сухата река...
29 Януари 2010 17:41
Змея, няма нищо подценяващо авторите в повтарянето на пътуващи сюжети. Тъй като не можах да се сетя за примерите от Джак Лондон и Куприн, а одеве някой питаше дали не е Моъм, каквото се сетих, посочих. Не съм искал да упреквам никого. Всичко е от добро сърце
29 Януари 2010 17:54
И защо касапите да нямат мнение за литературни произведения и техните автори

А, що бе? Може да имат. Касапските мнения за литературата винаги са се ценяли високо.
гледам, че все се хващаш за правописа, типично по даскалски

Лейтенанте, ако си се хванал да свириш публично - ще свириш вярно. Ако си се хванал да пишеш публично - ще пишеш правилно. Ако не можеш - ще си траеш. Ако хем не можеш, хем не си траеш - ще береш ядове. Това е положението.
А тоя шаячен литературен критик с ник EGATI, както го гледам - май плаче за фризура тип "студено къдрене".
29 Януари 2010 17:57
Шломо,
И аз с най-добри чувства. Просто се сетих колко много версии имат притчите за потопа в различните крайща на света и всички си приличат повече или по-малко. Сетих се също колко различни и нямащи нищо общо текстове на различни езици има познатия на всички ни музикален канон:
"Всяка сутрин
във неделя
камбаните бият..."
--------------
Попаднах на такъв линк, който сега не мога да намеря. На почти всички европейски езици, както и на китайски и арабски. В текста се споменават разни светии и молитви към тях. Имаше руски и македонски вариант, но не и български.
29 Януари 2010 19:13
Е, даскале, хубаво че понякога другите хора гледат какво пишеш, без да гледат как си го написал. Какво ще кажеш за правописа на поп Минчо Кънчев, когото споменаваш. Ако бяха мерили с твоя аршин, трябваше да не го публикуват никога. Хем човекът сам си признава, че е зле с правописа. А и колко други хора са имали какво да кажат на другите, без да са отличници по правопис. Това ти го казвам без връзка с конкретния случай. А по форумите да пишеш като Владко Мурдаров съвсем не е необходимо. Достатъчно е да се разбира какво си искал да кажеш. Не се сещам какви ядове може да бере човек, ако не може да пише правилно. Всъщност какво разбираш под "правилно"? Че е написано на литературен български или че ти харесва на теб? Ако искаш да "физираш" някого, трябва да пуснеш донос до знаешкого. Ако не знаеш как, питай, има хора които знаят. Тук са.
29 Януари 2010 19:34
Да е жив и здрав и да си пише глупостите, но все пак е неприятно.
29 Януари 2010 19:34
А, скоро бат Бойка шъ мани правопистА! Шъ са пиши вече насекъде като у чалга песньовките. Пълен кеф, а, лойтнант? Свободааааа!

Драги Грубер, ако се иска уважение към институциите, законите и добрия вкус, не е лошо да действа и неписан закон за уважение към езика. Я попитайте бачо си Калин защо не ще да пише неправилно, задушевно, по народному, нечалгаджийски... Сигурно ще има какво да ви каже. Немалко.
29 Януари 2010 19:52
Шломо, Даскале -
29 Януари 2010 20:15
Я кажи бачо Калине, защо не щеш да пишеш неправилно, задушевно, по народному, по нечалгаджийски.
Г-н Донков, всъщност мен това не ме интересува, но Шломо3 се интересува, а не смее да Ви попита. Затова моля да му отговорите.
На мен ми е по-интересно дали подкрепяте мнението на тези хора, че ако някой не знае да пише правилно, няма право да има мнение за произведенията Ви. А ако случайно си е позволил да има такова, дали има право да го сподели с другите. Независимо какво е мнението му. Устно или писмено. Ще съм много благодарен, ако отговорите на този въпрос публично, във форума.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД