В началото на седмицата Окръжният съд в Перник даде 3 г. условно на Хавальов по дело за укриване на данъци в особено големи размери и използване на фалшиви документи. Това производство започва през 2003 г., но през декември 2004 г. е спряно. Обяснението - не е бил установен извършителят. Възобновено е едва през януари 2008 г. Засега Хавальов е признат за виновен само за водене на счетоводство с невярно съдържание и документна измама. Тепърва съдия Иванка Шкодрова ще пише мотивите за присъдата си. Като се има предвид тактиката на Хавальов досега, той би трябвало да обжалва присъдата, защото пледира, че е невинен. Държавното обвинение обаче е удовлетворено. Всъщност Хавальов е получил точно колкото е поискал окръжният прокурор на Перник Пламен Найденов. Освен това мъжът е с чисто съдебно минало и добри характеристики, дадени от колеги. А и са минали близо 10 години от извършването на престъплението. Съдебната практика показва, че когато деянието е отдалечено толкова много от наказанието, магистратите винаги са благосклонни. Пък и излиза, че с действията си, за които е подсъдим, Хавальов не е ощетил бюджета, защото данъчни ревизии са засекли опитите за злоупотреби и са ги предотвратили - ДДС не е възстановен на фиктивната фирма.
Миналото лято обвинената заедно с Хавальов Ана Стойнева се призна за виновна и в края на юни Окръжният съд в Перник одобри споразумението й с прокуратурата, според което тя получи 1 г. условно с 3 години изпитателен срок и 2500 лв. глоба. Хавальов се яви на заседанието, но не се призна за виновен и затова процесът срещу него мина по общия ред.
Според обвинителния акт обаче през 2000 г. той е регистрирал ЕТ "РАС - Антон Белев" в Пловдив, като използвал без тяхното знание ЕГН-то на софиянеца Явор Стефанов Миланов и данните от гражданския паспорт на Димитър Ангелов Манолов. Освен това Хавальов е водил счетоводство с невярно съдържание. За периода 26 юни - 14 септември 2000 г. чрез фирмата си той е опитал да източи 638 761 лв. ДДС.
Запознати разказаха пред "Сега", че
случаят в Перник е разплетен по случайност
Благодарение на фактури в оригинал, с които разследващите са разполагали, и графологични експертизи, оспорвани от Хавальов по време на процеса.
Основното дело срещу бизнесмена обаче е в София. Той и още петима души бяха обвинени от прокуратурата, че като организирана престъпна група са източили 10 млн. лв. ДДС с използването на над 100 фирми, повечето фиктивни или фалирали. Останалите обвиняеми са Юрий Дудински, Весела Стамболиева, Димитър Ангелов, Никола Събев и Анатолий Атанасов. Всеки от тях е имал различна функция в престъпната група - един е набавял документи, друг е намирал фирми и т.н. Действали са предимно в София в периода 2002 - 2003 г. Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, е уведомена за това производство, но оттам не са искали налагане на обезпечителни мерки на Хавальов. Разследването още продължава и тъй като по някаква неизвестна засега причина е засекретено, информацията по него е оскъдна.
В момента не е ясно дали "Каза Домини" е собственост на Хавальов, тъй като според ДАКСИ фирмата, чрез която той държеше хотела - "Биола студиос", вече е еднолична собственост на Юрий Дудински. Хотелът в момента не приема гости, информира сайтът му. По информация в медиите имотът е ипотекиран в Корпоративна банка срещу кредит. От банката не бяха открити за коментар.
На 22 април 2009 г. прокуратурата нареди на НАП да направи ревизия на физическите и юридическите лица, собственици на петте имота, които се свързват с лидера на ДПС Ахмед Доган. Резултатите се очакваха миналия август, но така и не дойдоха. Данъчните могат да отделят по половин година за изследване на всяко юридическо лице, а
някои от имотите са преминавали през 4 фирми,
обясниха прокурори. Това е и официалното обяснение за липсата на резултати. Разбира се, времето стигна да бъде извършена ревизия на самия Доган, която да установи, че той е напълно изряден и чист.
Времето от миналия септември досега не стигна и за да приключат четирите дела за прословутото барбекю, ограда и КПП в друг от имотите - Боянския сарай, където зад дебели стени живее Сокола. В сарая се самоуби и шефът на кабинета му Ахмед Емин.
Като кмет на столицата премиерът Бойко Борисов се канеше да бута барбекюто. След изборите, в края на август м.г., ДНСК издаде четири заповеди за събаряне на двете плътни огради, барбекюто и едното КПП на Догановия сарай в Бояна. Фирма "Делта Епсилон", чиято собственост е имотът на ул. "Стар Беловодски път", обаче обжалва. Въпреки че жалбите са в съда от миналия септември, досега заседание по същество не е имало - делата са били само отсрочвани на различни процесуални основания. Едва онзи ден съдът успя да заседава по едно от делата, но го отложи за 24 март, тъй като изиска документация от общината и още една фирма. Останалите три дела са насрочени за 9 февруари.
Изпълнителният директор на "Делта Епсилон" Красимир Дюлгеров пише в жалбите, че само при бърз оглед на строителството в района на Бояна ще се види, че почти всички огради не отговарят на сочените от ДНСК изисквания, станали основание за заповедта за премахването на частите от сарая. Според него ДНСК е подходила тенденциозно, защото сградата е "придобила публичност". Изграждането на подобно съоръжение е било допустимо според нормативната уредба, действала към момента на издигането й. Оградата е строена между юни 2002 г. и ноември 2003 г. от предишния собственик на имота - "Акома" ЕООД. За тази фирма през 2004 г.
данъчните установиха, че дължи сериозни суми на хазната
Четири дни преди това да бъде оповестено, тогавашният собственик Кирилка Ангелова прехвърлила фирмата си на Васил Мишев. Впоследствие обаче се оказало, че документите са фалшиви и прокуратурата започна наказателно производство. В справката на НАП е записано, че "Акома" ЕООД дължи ДДС в размер на 1 139 152 лв. за периода 1 декември 2003 - 9 май 2005 г.
Темата за имотите и имуществото около Доган стана популярна, след като през 2008 г. по сигнал на ДСБ комисията за борба с корупцията на предишния парламент започна разследване на Боянския сарай, хотела "Каза Домини" в Рибарица, СПА комплекса "Орфей" в Девин, парка "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в родното му село Дръндар. Оттам стана ясно, че
те са купени на съмнително ниски цени,
работят на загуба, но това не пречи да получават огромни кредити от определени банки. Повечето от сградите са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч от фирми, свързани с "Минстрой холдинг", която бе част от "Мултигруп" и се ръководи от бившия вицепрезидент на групировката Николай Вълканов. Вълканов е в близки отношения с Доган, а фирмите му са сред най-големите дарители на ДПС.
Самият Доган също даде принос, като неочаквано си призна в декларация пред Сметната палата, че притежава няколко имота в Дръндар - две празни дворни места на обща стойност 3180 лв., придобити през 2006 г., и едно място с училищна сграда, придобито през 2002 г. По закон той би трябвало да направи това преди години. Интересното е, че при направената преди година засечка на подадени от депутатите декларации и данни от различни държавни регистри не бе установено, че Доган укрива имоти. От Сметната палата се оправдаха, че нямали техническа възможност да направят проверка защо се е получило така. От 113 служби по вписвания през 2007 г. Сметната палата имала достъп само до 11 и сред тях не била тази, в която попада Дръндар. Затова
нямало как да търсят отговорност от Доган
защо има разминавания в декларацията му, нито са искали информация от НАП дали той е декларирал имота в Дръндар и плащал ли е данъци за него.
Преди месеци шефът на ДСБ Иван Костов съобщи, че е предал на премиера Бойко Борисов документи с подписа на Доган, за които той може да бъде разследван. Според него те могат да се използват за разкриване на истината за придобиването на имотите, платени ли са данъци и дали чрез тях не се перат пари. Костов обяви, че през 2002 г. Доган собственоръчно е подписал договор за покупко-продажба на имот в с. Дръндар за сумата от 18 360 лв., който е декларирал едва през 2008 г., без да може да се установи явен източник на финансирането. В ДСБ са недоволни, че Борисов просто е предал тези документи на прокуратурата и всичко е приключило. Самият премиер се усъмни, че дело срещу лидера на ДПС ще види бял свят, защото липсват уличаващи го документи.
Дворецът в Дръндар още не е узаконен, въпреки че сградата е напълно завършена още през 2007 г., разкри преди време кметът Павлин Параскевов. Затова и сградата никога не е работила. По същата причина дворецът няма окончателна данъчна оценка и Доган никога не е плащал данъци за него. В общинската документация все още присъства старо училище, каквото е имало там до 2001 г.
От декларацията на Доган пък става ясно, че имотът в Дръндар е купен с пари от заплатата му като депутат. Той обаче по правило не стъпва в парламента и непрекъснато е глобяван. Но пък НАП официално съобщи тогава, че не е установила разминаване между доходите и имуществото на Доган. Лидерът на ДПС притежава още официално апартамент от 260 кв. м в София. В миналогодишната си декларация пред Сметната палата Доган записа 366 590 лв. доходи от "друга стопанска дейност".
Колкото повече се бавят резултатите от разследвания и ревизии, толкова по-силно става усещането, че целта на цялото упражнение е замазване, а не изясняване на положението. Което никак не се вписва в декларираната политическа воля на новата власт да превърне България в образец на държава, която се бори с корупцията.
Хотелът "Каза Домини" в Рибарица е прочут със своя лукс. |
Възход и падение
Как скромният гурбетчия Арбен Хавальов хвана звездите
В портфейла му има фолкпевици, картини, кино и компютри
Интересите и амбициите на Арбен Хавальов, сега посечен от Темида, се оказват безбрежни. Сред тях има живопис и чалга, завод за боклук и филмово студио, засенчващо "Бояна", дворци за шейхове и кюмюр. Не е чудно, че прокуратурата описва в обвинителния си акт срещу човека оркестър 296 разнообразни фиктивни сделки, чрез които е източван ДДС - от продажба на компютри до смилане на въглища.
Арбен Хавальов, който през 1990-1996 г. е строителен работник в Гърция и лепи гипсокартон, прави главозамайваща кариера през следващите години. По собствения му разказ, след като се връща от гурбет, прави фирма в България, за да внедри модерния гипсокартон. Сетне се пробва в попфолка и създава музикална компания. "Кантера мюзик" обаче линее в сянката на титани като "Пайнер" и "Ара" и предприемчивият Хавальов се връща към по-близки му дейности - създава фирма за внос на строителни материали от Китай. И постепенно разширява бизнеса с проектантско бюро, транспортна компания, агенция за недвижими имоти, счетоводни услуги.
През 2004 г. Арбен Хавальов вече е част от хайлайфа и добавя към имиджа си и блясъка на меценат. През тази година той е сърцето и портмонето на международния конкурс "Балкански художници", в който светила като Греди Асса, Сули Сеферов, Георги Лозанов оценяват над 1000 платна, а лично президентът Георги Първанов връчва голямата награда.
Наградният фонд - 30 000 евро, е осигурен лично от Хавальов, а държавният глава изразява надежда, че българската култура ще има повече такива приятели. Каква ирония, а?
Визитката на Арбен Хавальов по онова време изглежда безукорна - бизнесът му е в областта на дизайна и проектирането, компютърните услуги, счетоводни и правни консултантски услуги. Някои от неговите фирми са "Нобиле" ЕООД, "Галлери Арбен" ЕООД, "Арби-компютърс" ЕООД. Спонсорира социални и културни проекти. Но всъщност още тогава в маската на преуспяващия бизнесмен и щедър спонсор има пукнатини. През 2003 г. например името му личи в черен списък на некоректните вносители, съставен от агенция "Митници". Там попада заради Кантера мюзик". В същата листа е и партньорът му по дела Юрий Дудински с "Броз трейд".
През 2005 г. във фокуса на Хавальов вече попада и столичният боклук. Самият бизнесмен разказва, че е в контакт с трима големи инвеститори, готови да вложат 150-200 млн. евро в изграждането на високотехнологичен завод за преработка на отпадъци. Дори "издава" един от потенциалните инвеститори - това била британската "Интерконтинентал Ютилитис Груп", радваща се на подкрепата на офиса на премиера Блеър, построила близо 200 подобни инсталации в Европа и Япония. Хавальов вече е осигурил и площадка за завода за боклук - терена на бившия завод за дървопреработване в Сливница.
По незнайни причини този проект остава мечта, също като другата голяма амбиция на Хавальов - да изгради киностудио, което да обслужва чуждестранни продукции, снимащи се у нас. За тази си мечта той говори пред сп. "Български дипломатически преглед", пред което се представя като сътрудник на Royal Buildings ( фирмата инвеститор на хотела "Каза Домини" в Рибарица), собственик на Holding Nobile EOOD и управител на дъщерното дружество Gallery Arben EOOD, което е проектант на VIP комплекса в Рибарица.
Откъде се парите за "Каза Домини" - двореца, достоен за фон на приказките на Шехеразада? Предприемачът Хавальов твърди, че "божественият дом" носи само 3 звезди, води се за комплекс със смесено предназначение, има разгърната площ от 5011 кв. м и е вдигнат с кредити от банки и лизингови компании. "Имаме кредит 2,5 млн. евро от Корпоративна търговска банка и още 300 000 евро овърдрафти", признава той пред "Труд".
През март 2009 г. НАП изпраща справка по казуса "Имоти, свързвани с Ахмед Доган" до Комисията за борба с корупцията. Оттам се разбира, че теренът под "Каза Домини" е купен за 20 000 лв. - ниска цена за близо 2847 кв. метра в сърцето на Тетевенския Балкан, хотелът е собственост на "Роял билдингс", която през годините на строителството все излиза на загуба, но е успяла да получи кредити за над 4 млн. евро. "Терена го купихме навремето за 12 долара на квадрат - много над данъчната оценка", казва Хавальов.
Преди месеци клиентът на Темида признава, че е закъсал с изплащането на задълженията. "Всичко е при съдия-изпълнител, защото не можем да си обслужим кредита. Съдим се с банката кредитор", твърди в интервю Хавальов.
Името му най-неочаквано изплува и покрай наркотрафиканта Будимир Куойвич, който бе арестуван у нас. Миналата есен адвокатката на Куйович Елеонора Дулендерова заяви, че клиентът й е бил извеждан от килията си в Старозагорския затвор с помощта на лица от БСП. Защитничката обяви, че арестантът бил посетен от Камен Пенков, че срещата била уредена от Младен Младенов, който пък бил доведен от Арбен Хавальов...
За всичките си беди напоследък предприемачът Хавальов обвинява главно депутата Яне Янев и неговите приятели от ДАНС. Възмущава се, че ревизиите срещу фирмите му са разхищение на бюджетни пари и че са поръчани от "шефа на депутата Яне Янев в ДАНС Алексей Петров и тяхната позната другарка, съветничка в ДАНС Димитрина Захаринова" (бивш началник на столичната НАП). Неотдавна закъсалият бизнесмен дори обвини, че служител на ДАНС е подготвял физическото му ликвидиране.
Тъжното е, че след толкова години възход, падение и разследване на Арбен Хавальов все още не знаем кой е истинският инвеститор и собственик на "Каза Домини". И дали има връзки между злополучния предприемач, лидера на ДПС Ахмед Доган и човека от ДАНС Иван Драшков (и Иван Драшков-син) - както настойчиво твърдят от ДСБ и РЗС.
Арбен Хавальов, който през 1990-1996 г. е строителен работник в Гърция и лепи гипсокартон, прави главозамайваща кариера през следващите години. По собствения му разказ, след като се връща от гурбет, прави фирма в България, за да внедри модерния гипсокартон. Сетне се пробва в попфолка и създава музикална компания. "Кантера мюзик" обаче линее в сянката на титани като "Пайнер" и "Ара" и предприемчивият Хавальов се връща към по-близки му дейности - създава фирма за внос на строителни материали от Китай. И постепенно разширява бизнеса с проектантско бюро, транспортна компания, агенция за недвижими имоти, счетоводни услуги.
През 2004 г. Арбен Хавальов вече е част от хайлайфа и добавя към имиджа си и блясъка на меценат. През тази година той е сърцето и портмонето на международния конкурс "Балкански художници", в който светила като Греди Асса, Сули Сеферов, Георги Лозанов оценяват над 1000 платна, а лично президентът Георги Първанов връчва голямата награда.
Наградният фонд - 30 000 евро, е осигурен лично от Хавальов, а държавният глава изразява надежда, че българската култура ще има повече такива приятели. Каква ирония, а?
Визитката на Арбен Хавальов по онова време изглежда безукорна - бизнесът му е в областта на дизайна и проектирането, компютърните услуги, счетоводни и правни консултантски услуги. Някои от неговите фирми са "Нобиле" ЕООД, "Галлери Арбен" ЕООД, "Арби-компютърс" ЕООД. Спонсорира социални и културни проекти. Но всъщност още тогава в маската на преуспяващия бизнесмен и щедър спонсор има пукнатини. През 2003 г. например името му личи в черен списък на некоректните вносители, съставен от агенция "Митници". Там попада заради Кантера мюзик". В същата листа е и партньорът му по дела Юрий Дудински с "Броз трейд".
През 2005 г. във фокуса на Хавальов вече попада и столичният боклук. Самият бизнесмен разказва, че е в контакт с трима големи инвеститори, готови да вложат 150-200 млн. евро в изграждането на високотехнологичен завод за преработка на отпадъци. Дори "издава" един от потенциалните инвеститори - това била британската "Интерконтинентал Ютилитис Груп", радваща се на подкрепата на офиса на премиера Блеър, построила близо 200 подобни инсталации в Европа и Япония. Хавальов вече е осигурил и площадка за завода за боклук - терена на бившия завод за дървопреработване в Сливница.
По незнайни причини този проект остава мечта, също като другата голяма амбиция на Хавальов - да изгради киностудио, което да обслужва чуждестранни продукции, снимащи се у нас. За тази си мечта той говори пред сп. "Български дипломатически преглед", пред което се представя като сътрудник на Royal Buildings ( фирмата инвеститор на хотела "Каза Домини" в Рибарица), собственик на Holding Nobile EOOD и управител на дъщерното дружество Gallery Arben EOOD, което е проектант на VIP комплекса в Рибарица.
Откъде се парите за "Каза Домини" - двореца, достоен за фон на приказките на Шехеразада? Предприемачът Хавальов твърди, че "божественият дом" носи само 3 звезди, води се за комплекс със смесено предназначение, има разгърната площ от 5011 кв. м и е вдигнат с кредити от банки и лизингови компании. "Имаме кредит 2,5 млн. евро от Корпоративна търговска банка и още 300 000 евро овърдрафти", признава той пред "Труд".
През март 2009 г. НАП изпраща справка по казуса "Имоти, свързвани с Ахмед Доган" до Комисията за борба с корупцията. Оттам се разбира, че теренът под "Каза Домини" е купен за 20 000 лв. - ниска цена за близо 2847 кв. метра в сърцето на Тетевенския Балкан, хотелът е собственост на "Роял билдингс", която през годините на строителството все излиза на загуба, но е успяла да получи кредити за над 4 млн. евро. "Терена го купихме навремето за 12 долара на квадрат - много над данъчната оценка", казва Хавальов.
Преди месеци клиентът на Темида признава, че е закъсал с изплащането на задълженията. "Всичко е при съдия-изпълнител, защото не можем да си обслужим кредита. Съдим се с банката кредитор", твърди в интервю Хавальов.
Името му най-неочаквано изплува и покрай наркотрафиканта Будимир Куойвич, който бе арестуван у нас. Миналата есен адвокатката на Куйович Елеонора Дулендерова заяви, че клиентът й е бил извеждан от килията си в Старозагорския затвор с помощта на лица от БСП. Защитничката обяви, че арестантът бил посетен от Камен Пенков, че срещата била уредена от Младен Младенов, който пък бил доведен от Арбен Хавальов...
За всичките си беди напоследък предприемачът Хавальов обвинява главно депутата Яне Янев и неговите приятели от ДАНС. Възмущава се, че ревизиите срещу фирмите му са разхищение на бюджетни пари и че са поръчани от "шефа на депутата Яне Янев в ДАНС Алексей Петров и тяхната позната другарка, съветничка в ДАНС Димитрина Захаринова" (бивш началник на столичната НАП). Неотдавна закъсалият бизнесмен дори обвини, че служител на ДАНС е подготвял физическото му ликвидиране.
Тъжното е, че след толкова години възход, падение и разследване на Арбен Хавальов все още не знаем кой е истинският инвеститор и собственик на "Каза Домини". И дали има връзки между злополучния предприемач, лидера на ДПС Ахмед Доган и човека от ДАНС Иван Драшков (и Иван Драшков-син) - както настойчиво твърдят от ДСБ и РЗС.