Очевидно Министерството на финансите е свършило с всички реформи и пак се връща на данъка върху хазарта. На сайта на министерството е публикуван проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за хазарта. В преходните и заключителни разпоредби някак между другото е записана промяна в два ключови члена на Закона за корпоративното подоходно облагане. В предложената промяна на чл. 222 данъчната основа за определяне на данъка върху хазартната дейност е положителната разлика между стойността на направените залози и стойността на изплатените печалби. В чл.223 числото "15" се заменя с "25".
Зад тези сухи изречения се крият няколко прости следствия и сериозна фискална загуба за държавата. И очевидно сериозно лобиране. Нека обясня:
В момента хазартните игри се облагат с т. нар. алтернативен данък, или данък върху оборота от 15 %. Данъчната основа е стойността на направените залози. Няма значение какви печалби изплащат, какви други разходи имат, получат ли залог, държавата взима 15%. До края на 2009 г. този процент беше съответно 10% за "Еврофутбол" и спортния тотализатор и 12% за лотарията и бинго залите. Получените приходи за бюджета от данъка за 2009 г. са 99.5 млн. лв. При новата ставка би трябвало да са около 150 млн. лв., разбира се, при презумпцията, че оборотът ще е сравним с този през 2009 г.
През годините, когато наблюдавах сектора, винаги около 40% от тези приходи са идвали от "Еврофутбол". Те са и най-важният играч. Спортният тотализатор и лотарията са държавни, каквото им взимат като данък, им връщат като субсидия през бюджета. Бинго залите са относително малки, игрите "кено" и еднократните игри - съвсем.
Ако и сега е така, значи през 2009 г. "Еврофутбол" е платил данък около 40 млн. лв., т.е. при ставка от 10% е имал оборот около 400 млн. лв. При запазен оборот през 2010 г. при ставка от вече 15% би трябвало да плати около 60 млн. лв. данък.
В същото време "Еврофутбол" винаги са твърдели в официалните си писма до МФ, че изплатените премии по залагания са 80% от залозите. Новите текстове предполагат данъчната основа за облагане вече да не са всичките 400 млн. лв. приходи, а приходи минус изплатени премии, т.е. 80 млн. лв., или 20% от 400 млн. лв. Тези 80 млн. лв. ще бъдат обложени с 25% данък печалба, т.е. приходът за бюджета става 20 млн. лв.
С две думи, ако тези прости промени минат, вместо 60 млн. лв. "Еврофутбол" ще плати само 20 млн. лв. данък.
Сега нека видим какво става с болниците. Правителството иска да закрие около 160 болници. Текущите разходи за болнична помощ на тези заведения през 2009 г. е 56 млн. лв. Тези болници лекуват 1/3 от населението на България, и то хората в най-отдалечените и изоставени райони. Вярно, качеството е ниско. Вярно, парите не стигат - бюджетът на НЗОК за текуща болнична помощ и оперативен резерв за 2010 г. е с 350 млн. лв. по-нисък, отколкото през 2009 г. Но все пак по-добре ниско качество, отколкото никакво. Ако някой си мисли, че с една линейка ще замести болниците в отдалечените райони на Смолянско и Кърджалийско например, няма да стане. И всичко това заради 56 млн. лв.
Затова бих дал искрен съвет на новия финансов министър - не пипайте повече данъка на хазарта. Само преди 2 месеца го сменихте. Само така от "Еврофутбол" ще дойдат 40 млн. лв. повече, от бингозалите и другите лотарийни игри сигурно ще съберете липсващите 16 млн. лв.
И оставете тези 160 болници да работят.
--------
* Авторът е бивш зам.-министър на финансите и общински съветник от БСП в София
Ударението е върху "Не пипайте хазарта!".
Болниците се за парлама.
----------------------------
Блогът на Генек