В България европейските програми са известни основно със САПАРД, кръгове, обръчи, алъш-вериш и спрени финансирания, но всъщност съществуват европрограми в изключително голям брой дейности, много от които свързани с младежта. Именно там човек може да види някои от хората, които в бъдеще ще се развият до водещи политици или учени, но също така и голям брой чудатости, абсурди и чешити...
Още като гимназист имах възможност да пътувам до европейския кръг на едно чудесно, макар и не типично научно състезание - Young Scientists, организирано от Европейската комисия, с колосален за юношеско мероприятие бюджет и вече с над 20-годишна практика, което горещо препоръчвам на учениците с афинитет към науката. Ако човек стигне до европейския му кръг, гарантирано ще има какво да види и откъм наука, и откъм култура, и откъм разнообразни участници. Така например моята скромна особа бе разквартирувана в една и съща стая с датчанин, висок над метър и деветдесет, сложен пропорционално на височината си, с вид на типичен викинг и също такава глътка. Всеки ден той се прибираше на следващия ден след обилна и солидна дегустация на местното унгарско пиво и всяка сутрин в 6.00 часа, когато ставах, го намирах проснат на леглото. Как се държеше буден през деня по време на интензивната, почти 12-часова програма, не зная, но факт е, че на вечерта той пак беше готов за подвизи. Стомната се счупи чак на прощалната вечеря, когато към бирата имаше други разнообразни питиета и така на следващата сутрин открих "съкилийника" ми трупясан върху завивките с мъртвешки блед вид. Тъй като по стар планинарски навик винаги си нося аптечка, го посръчках да го питам иска ли нещо, на което той с абсолютно уверен басов глас отвърна: "Не! Който е достатъчно мъж, за да пие, е достатъчно мъж, за да си изтърпи махмурлука!". Мъжът си изтърпя махмурлука... С бира...
Конкурсът, въпреки че беше европейски, включваше извън състезателната си програма и участници от други страни, служещи за сверяване на часовниците.
Щом разбраха, че е законно да пият,
американците се сдружиха с датчанина (груба грешка, за която сигурно не си спомнят). Запомних и японците заради един "информатик трето поколение". Явно непрекъснатата линия роднини с една и съща професия е източник на гордост в Страната на изгряващото слънце, защото човекът беше много горд, че семейството му се занимава с информатика, откакто има информатика в Япония (следвоенната ера на калкулаторите). Като изключим обаче това, че беше крайно всеотдаен играч на "Диабло", в него нямаше нещо особено информатическо. По-скоро спадаше в категорията "компютърен жичкаджия" и честно казано се справяше доста добре. Диабло-абстиненцията обаче го тресеше сериозно, поради което и се радваше на друг човек, наясно с "гийкските" занимания, като мен. А когато не се радваше, си правеше живота интересен по разнообразни начини. И макар да не мога да твърдя със сигурност, че той смени табелката на една тенджера под налягане от waterlock vessel (херметически съд) на warlock vessel (вещерски съд), то със сигурност успя да изправи косите на неколцина глави, като почти се затри в една от най-големите европейски пещери.
Колкото и да е солидно и подплатено откъм финанси мероприятие като конкурса за млади учени, то бледнее по този параграф пред EVS и YiA, програмите за европейски доброволци и "Младеж в действие" - за неформално обучение и обмяна на опит, които разполагат с бюджети от по над 800 милиона евро. Всяка година по тях се финансират хиляди проекти от най-различно естество с десетки хиляди участници, основно между 18 и 26 години. Европейската доброволческа програма е особена с това, че всъщност помага на доброволците, а не на организациите, които ги приемат. По условие те нямат право да заемат съществуващо работно място, поради което основно се занимават с дейности, каквито инак никой не би вършил (или не би му хрумнало да върши), докато се ориентират професионално и усвояват местния език и култура. Действително отлична перспектива за младите хора, които не знаят по кой път да поемат след завършване, затова и привлича доста особняци.
Един особено особен имах особеното щастие да срещна в Баку по YiA проект. По същество доброволецът беше нормандец, представляващ Молдова, където се занимаваше с хуманитарна дейност. Беше типичният образ на Мопасановите нормандци - разбиращ от вино, прекаляващ със същото, малко тарикат и малко луд - но обогатен с масовата култура на XXI век. Краен ефект - атлетичен младеж с прическата на Анакин Скайуокър, патологична нужда да привлича внимание и незапознатост с кавказката реалност. Това, че ходеше из фонтаните, как да е. Това, че с голи ръце и по маратонки пълзя 10 метра по не толкова ниска стена, бива. Това, че правеше акробатични изпълнения пред паметника на Гайдар Алиев, ядва се. Но когато реши да се разходи из една изоставена постройка в градския парк, някой от местните скоропостижно повика милицията и тя се озова на мястото буквално за минути (все пак Баку е столица на държава с тлееща война) - за негово щастие точно 20 секунди след като беше излязъл победоносно отвътре. Естествено, нищо не можаха да му кажат и си тръгнаха, но доста време след това зад нас поддържаше постоянна дистанция
някакъв тип с клиширано сив шлифер
През което време нормандецът почти успя да опърли вежди и плитка на Вечния огън...
Втората забележителна особа в Баку беше един местен, който живееше в Стария град. Бивш боксьор, настоящ гълъбар и малко рентиер, той покани буквално от улицата колегата украинец (също математик, отличен приложник) и за да не го оставим сам, цялата българска и украинска делегация, пет човека, се озова при него да пие черен чай на терасата. Пиене, проточило се в продължение на почти два часа, през което време стана дума за всичко от спорта, през пернатите до опозицията, а на мен ми премина поне три пъти мисълта, че се намираме точно в същата ситуация, в която по евтините трилъри изчезват разни туристи, и всеки път ми се доискваше да докопам за рижавата коса колегата украинец, защото бяхме като в изрязана сцена от "Диамантената ръка", ама минус хумора. Даже почти на почти същата улица се развиваше действието. Иронията е, че всъщност човекът си беше съвсем нормален и беше единственият, който си развърза езика за различните народи и етноси, вместо да ни пее или рецитира нещо патриотично, както правеха домакините. Това беше и единствената форма на неформално обучение, която на практика придобихме от този проект.
За съжаление не всички особняци, които срещаш, са от категорията "симпатичен чешит". Евреите спазват традиционни ограничения в менюто, поради което на много конференции във формулярите за участие има въпрос "Хранителен режим" и там редом до "вегетарианец" "без телешко" и т.н. има "кашер". Точно тоя курс по програма "Младеж" обаче не предлагаше подобни екстри. Затова нашият човек ядеше само суха храна, забъркана с гореща вода в стаята си. Нещо повече - не беше ял нищо през целия 24-часов път от Израел до Ирландия, дори не беше приел храна от другия израелски участник в конкурса, защото тя нямала два различни хладилника, един за месото и един за млякото. Въобще
големите претенции го бяха довели до голям глад
и когато пристигна, го намерих в стаята си проснат на пода, чакащ с трепереща ръка да се стопли водата за нещото, което си носеше. Освен с хранителния си режим този тип радваше с кипа (малка шапчица) с надпис Nike, just do it, захваната с фиба към косата му, и навика да чете Свещените текстове на глас точно когато водех официална кореспонденция. На всичкото отгоре изчезна, за да празнува с еврейската общност Шабат още в четвъртък и се върна чак в неделя вечер, ефективно пропускайки половината курс, за което доста хора му завидяха. Вследствие на това пък бе изхвърлен от другата половина..., за което още хора му завидяха.
Та такива ми ти образи се виждат по европроектите. Да, може там да има и изключително талантливи и напреднали в областта си младежи, но винаги има и някой, който остава в аналите с личните си качества. Или недостатъци - според гледната точка.
|
|