:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,312
Активни 739
Страници 30,877
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Защо държавата не иска да се раздели с борсата

Кризата и ниската цена са само оправдания за отлагане на приватизацията
Пламен Дерменджиев
На 28 декември миналата година Българската фондова борса преживява събитие, което можеше да разтърси целия български финансов свят. Тогава брокер от инвестиционен посредник допуска технически фал - вместо кода за облигациите на една компания въвежда кода за акциите й и така купува ценни книжа на цена 10 пъти по-висока от текущата. Акциите на компанията се изстрелват нагоре. Брокерът е вложил 3 млн. лева, при положение че собственият капитал на дружеството му е в пъти по-малък. Въпреки че не е финансово обезпечена, поръчката е изпълнена.

На същата дата, минути преди полунощ, след интензивни, дори инфарктни консултации с участниците на регулирания пазар, ръководството на борсата взема решение да прекрати почти всички "погрешно" сключени сделки. Колко е законосъобразно и правилно това решение, е спорен въпрос. Преди всичко обаче този случай е доказателство, че ликвидният, кредитният и системният риск на БФБ, в която държавата е основен акционер, са значителни. Защото въпросът как е възможно на регулиран пазар играч да инвестира милиони, без да ги има, виси със страшна сила. Явно правилата и механизмите на нашата борса го позволяват. Изводът е, че управлението на риска на БФБ е на елементарно ниско ниво.

Приватизацията на фондовата борса уж бе първи приоритет, а отново отпадна от дневния ред. Само за месец мажоритарният акционер Министерството на финансите и новото ръководство на БФБ (колко е ново, е друг въпрос) си смениха радикално позицията. Първоначално щяха да приватизират борсата до два месеца. Сега разбираме, че ще чакат по-добри времена, за да получат по-добра цена.

Но това ли е най-важното? Ползите от приватизацията не се измерват само с продажната цена. Има много други фактори и аргументи - като опасността борсата да "проспи" нечия грешка, която може да доведе до един и повече фалити, какъвто пример вече бе даден.

Няма съмнение, че отлагането на приватизацията е вредно. Възможните прояви на недостатъчна заинтересованост и мотивация от страна на вземащите решения за националния капиталов пазар (защото те все пак имат и друг бизнес) са достатъчно силен аргумент. Първото нещо, което един стратегически инвеститор би направил, е да промени правилата и процедурите за управлението на риска. Със сравнително малко усилия, най-вече чрез промени в правилата на борсата, нивото на риска може да бъде бързо и значително редуцирано.



Коя цена е висока?



Министърът на финансите и новото ръководство на БФБ твърдят, че отлагат приватизацията, защото сега държавата не можела да вземе висока цена за акциите си. Коя цена намират за висока и коя е ниска - не е ясно. Ако процедурата за продажба на държавното участие в капитала на БФБ е прозрачна и осигурява равнопоставено участие на всички заинтересувани страни, ще получим пазарна цена, т.е. справедлива, а не ниска.

Да, ако сравняваме сегашната "справедлива" (пазарна) цена на БФБ с тази преди кризата, днес борсата струва по-малко в абсолютна стойност. Но едва ли разликата в двете стойности ще е 10-12 пъти, колкото паднаха цените на някои от водещите акции. Едва ли пазарната цена, която бихме получили сега за БФБ, ще е 10 пъти по-ниска от цената, която щяхме да получим преди кризата.

Като продаде участието си в БФБ на "ниска" цена, сега държавата може да инвестира постъпленията от продажбата в портфейл от водещи публични компании. Така след като премине кризата и националният капиталов пазар се възстанови, държавата всъщност ще умножи парите в джоба си в резултат от приватизацията на БФБ.

Ще кажете, че държавата няма да формира портфейл от акции на наши водещи публични компании, защото това не й е работата. Но има и други начин да постигне същия ефект. Например като капитализира Сребърния фонд и му разреши да инвестира на БФБ.

Ако на някого от управляващите му се струва, че цената на долара (валутния курс) е ниска, това не значи, че държавата трябва да почне да купува долари. Както всички знаем, държавата не е спекулант, за да купува подценени и да продава надценени активи. Ако държавата постигне пазарна цена за участието си в капитала на БФБ, тя ще е изпълнила ролята си.

Поне по един въпрос всички са единодушни - нашата фондова борса трябва



да си намери стратегически партньор



Той е толкова по-стратегически, колкото е повече капиталово обвързан с общото дело. Едно е да подкрепяш някого на думи, друго е да го подкрепиш и финансово. Стратегически партньор не е този, на когото ние плащаме - например за ползването на платформата му за търговия, а този, който на нас ни плаща или инвестира в нашия бизнес.

А защо държавата все отлага оттеглянето си от БФБ? Преди кризата, когато времената бяха добри, Министерството на финансите послуша ръководството на борсата и отложи приватизацията с аргумента, че бизнесът си върви добре и няма нужда да продаваме. Новият борд на БФБ - в който има доста членове от стария състав, твърди, подкрепен отново от МФ, че времената са лоши и не трябва да продаваме. Излиза, че няма угодия.

Всъщност причината за отлагането е прозрачна - след продажбата на държавното участие всички в ръководството ще бъдат сменени, а политици и висши чиновници от МФ ще загубят персонално влиянието си върху регулирания пазар и няма да могат да си правят безплатен пиар на негов гръб.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Българската фондова борса не е като американската, но това не означава, че е застрахована от грешки, които могат да струват милиони.
24
4047
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
15 Февруари 2010 23:29
Стратегически партньор не е този, на когото ние плащаме - например за ползването на платформата му за търговия, а този, който на нас ни плаща или инвестира в нашия бизнес.
А-ха, партньор е този, дето го крадеме. А този, дето ни краде, е политическа номенклтура. Па ако беше казал и каква работа е свършена вместо едната грешка.... Вместо да се смени калпавия брокер, ще сменя борсата!
Апропо, що не пуснем БФБ да се листва на Лондонската или Нюйоркската, та да се постигне лелеяната "справедлив" цена. Па да листнем и БНБ, и МФ, та да видим де са свестните финансисти. Както сме го подкарали, да продадем и МВР на руснаците, че да повишим остатъка от МО за американците? Па ако дръпнем и шалтера на държавата, ще можем на воля да се стреляме.
16 Февруари 2010 01:22
Защо държавата не иска да се раздели с борсата

А защо трябва да се разделя с борсата ? За да уреди някое другарче с гарантирано монополче и позиция едни гърди пред всички други ?
-
Който иска частна борса - да си направи. Айде стига вече далавери. Не се ли наядохте ?
16 Февруари 2010 01:27
Централната банка, Националната фондова борса, са част от инфраструктурата на една държава. За да работят стабилно, добре, честно, от полза на всички, трябва да са държавна собственост и да функционират открито и публично.
16 Февруари 2010 01:48
За да работят стабилно, добре, честно, от полза на всички, трябва да са държавна собственост и да функционират открито и публично.

мда все още помним как проф вълчев се изяваше ката вечер по теливито и разясняваше на стадото политиката на бнб.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
16 Февруари 2010 01:57
На БФБ можеш ли да продаваш вече? Щото ако още можеш да играеш само дълги, без къси....
16 Февруари 2010 02:09
rki,
няма нищо общо. Тогава просто една мафия организирано и чрез хаос и насилие прехвърляше собствеността на едни "наши хора" по предварителен план за "преход". За да ги направи от партийни секретари и милиционери милионери.
-
Когато държавата се управлява от честни хора, а гражданите са граждани, когато има демокрация и държавната собственост се управлява прозрачно и компетентно, то няма нищо по-добро от това инфраструктурата и монополите да са държавна собственост. Защото това е единственият начин да работят за народа и да бъдат контролирани от него, а не те да заробят хората и им дерат по десет кожи. Там пазар и конкуренция, като регулатор обективно няма. И няма никакъв рационален смисъл печалбите да отиват в нечии частни джобове.
-
Виж, на конкурентните пазари е друго. Там частната собственост е доказала, че е незаменима.
16 Февруари 2010 02:20
Е, значи Бретън-Уудската система се клати, понеже американците не ползват лева като резервна валута. А ако изпълнят определени критерии бихме могли след време дори изцяло да ги интегрираме към нашата финансова система, както и да дадем стипендии за даровити американчета да учат в УНСС.
16 Февруари 2010 05:14
BRIGHTMAN,
/:/ "Когато държавата се управлява от честни хора, а гражданите са граждани, когато има демокрация и държавната собственост се управлява прозрачно и компетентно, то няма нищо по-добро от това инфраструктурата и монополите да са държавна собственост
......................................... ....................................
Подписвам се и с двете ми ръце под това!
И допълвам/доуточнявам/: СТРУКТУРООПРЕДЕЛЯЩИТЕ сектори на Икономиката/тежката Индустрия и суровинната Индустрия/!
А туй, лафчето на "демократите"- че "Държавата е лош стопанин!" - ни го пробутаха, за да си направят спокойно и "аргументирано" Приватизацията-ДемоОКРАДВАцията! Че по Света ВСЕКИ ден фалират/!/ десетки и стотици ЧАСТНИ фирми, нали- болшинството от тях поради лошо ЧАСТНО стопанисване, нали!!! А и ИМА по Света проспериращи държавни фирми!
Всичко е въпрос на Мениджмънт и на Мотив у мениджърите и работниците! Ако те работят за Печалба, а НЕ за Заплата, те ще са по-добри Стопани от самия собственик- защото ще печелят от неговата Собственост!!!
Собствениците на Средства за Производство трябва да получават РЕНТА за тях, а НЕ Печалба от тях- Печалбата/като Мотив!/ трябва да е за РАБОТЕЩИТЕ с тези Средства за Производство! КАЗАХ!

Редактирано от - paragraph39 на 16/2/2010 г/ 05:17:00

16 Февруари 2010 05:34
Параграфе,
това финансовата, пътната и пр. инфраструктура, както и естествените монополи, трябва да са държавна собственост защото са или надикономически (създават условия, предпоставки на които стъпват останалите) или при тях конкуренцията (капитализма) не работи.
-
Там където има реална конкуренция (независимо от размера или структуроопределящността) и тя регулира, то собствеността трябва да бъде частна.
-
Грешката на всички идеологеми е, че абсолютизират постановки изведени от един сегмент и го разпростират върху цялото. Просто трябва относителност и адекватност - там където бялата котка не може да хваща мишки пускаме черната и обратно, но важното е цялата стая да бъде покрита ефективно с мишколовки.
16 Февруари 2010 06:28
При 100% държавната Собственост, конкуренцията е между държави или между държавна и частна собственост, но на външния Пазар!
При един-единствен Собственик/държавата или капиталистът-монополист/ НЯМА причини да има Конкуренция! Че на кого да е Конкурент?! На самия себе си ли- че всеки собственик-капиталист дупе дава да е Монополист! Нали точно по тази причина по Света на Капитализма има АНТИмонополно Законодателство/защото му нямат вяра на честния чист частник ?/!
16 Февруари 2010 08:13
Ние нали сме в Европа?
То няма държава те за борса говорят.
16 Февруари 2010 09:25
Не съм съгласен с извода на автора, че за грешката на един брокер е виновна борсата и нейните правила за управление на риска. Тези грешки стават по цял свят и за тях отговорност носи самият брокер и институцията, за която той работи - банка, брокерска къща, инвестиционен посредник. Правилата за управление на риска се отнасят вътре за самата борса, а не за брокерите извън нея. Относно приватизацията на БФБ: Тя би била добро решение доколкото в съвременния свят дребните фондови борси могат да оцелеят само като част от една голяма борсова групировка. На второ място приватизацията ще осигури ефективност и оптимизиране в работата на борсата, доколкото един частник няма да позволи безотговорни разходи за една институция, която вече не носи високи постъпления. От друга страна приватизацията на БФБ не е панацея, която ще върне оборотите и високата доходност, защото борсата е производна на икономиката. На фондовата борса се търгуват акции на публични дружества, а в България публично дружество е мръсна дума, благодарение на Комисията за финансов надзор, която одобрява мащабни схеми за измама на инвеститорите като "Енергони" например. Когато четем една статия има значение не само съдържанието, но и кой го е написал. В конкретния случай г-н Пламен Дерменджиев беше предложен от министър Дянков да замени представителя на държавата като член на борда на БФБ. В последния момент на самото общо събрание МФ промени позицията си, остави стария член на борда Людмила Елкова, избрана по времето на НДСВ и Тройната коалиция, и не избра г-н Дерменджиев. Ето защо разочарованието му е рзбираемо.
16 Февруари 2010 10:30
Най-обичам га ми дават акъл съдружници на Брендо ...
16 Февруари 2010 10:49
Аз статията не съм я чел още след като прочетох заглавието. Аз от 20 години виждам само едно нещо - що беше реформирано - разбирай приватизирано, то беше съсипано. Управляваха ни най-различни и прависти и професори по икономика и асистенти по иконпомика и сексуално обратни и цар си докарахме и пожарникар си имаме сега - резулататите са едни и същи - пълна разсипия.
16 Февруари 2010 10:55
Днес "старши икономистът" от Отровено общество(под името ИПИ) отсъства. Но пък се показа сутринта по БНТ. И обясни, че Световната криза е заради прекалената намеса на правителствата и твърде силната регулация, а Голямата депресия станала голяма, щото се намесили правителствата. Трябвало да стоят и да гледат отстрани и тя щяла да отмине за две години.
16 Февруари 2010 11:51
На второ място приватизацията ще осигури ефективност и оптимизиране в работата на борсата, доколкото един частник няма да позволи безотговорни разходи за една институция, която вече не носи високи постъпления.
Това откъде следва? Или се ползват за доказателства бонусите на банкерите от фалиралите банки в САЩ ? Или се ползват счетоводните отчети на финансовите и посреднически фирми в България, за които с лупа се търси платен данък печалба? Или да давам пример как данък печалба на една частна банка е по-нисък от ДОД, платени от поне 217 физически лица?
16 Февруари 2010 11:53
Това бакалавъра от УНСС ли? Тоя е по-велик икономист и от Дянков ама е непризнат за съжаление, или за радост
16 Февруари 2010 11:55
Интересна рецепта, щом има проблеми в регулацията на борсата, приватизираме я (пък било то и на ниска цен) и така се решават проблемите.
Никакви усилия (и надежди) да оправим регулацията като например приемем правилата и процедурите отдавна прилагани в белите държави, където има фондови борси.
По същия начин можем да решим проблемите със здравеопазването, а защо не и частна полиция и съдебна система.
Следвайки тази перфектна логика, можем да продадем цялата държава на някоя средно голяма американска банка.
Тогава за национален празник ще приемем рождения ден на председателя на надзорния съвет на банката
16 Февруари 2010 11:59
подкрепям мнението че приватизацията на борсата не панацея, борсата (организиран пазар) е производна на икономиката на дадена страна.Отделно грешката на брокера показва , че правилата на борсата трябва да се подобрят както и дейноста на регулатора КФН , ама като знам ака ги назначават в ръководството на регулатора , с такъв регулатор такава борса. Отделно самата грешак се дължи според мене че към борсата няма клирингова къщаКЩ (Къде е БНБ) , която да прави сетълментите , КШ обикновено маже да е или национална банка(БНБ) на страната или към консорциум от мощни банки в страната, КЩ следи за наличността по сметките на търговците на борсата (брокери или дилъри и извършва сетълментите(плащанията в края на сесията), в големите борси наличноста се следи в реално време и при липса на средства по сметката излизат едни интересни съобщения по екраните на участниците.
16 Февруари 2010 12:06
само да добавя, радвам се че авторчето на статията , ако това е вярно че предложение за изп.диркор на борсата че не станал, най-малкото поне-7, 8 години трабва да по-блъска на пода на борсата , та тогава да управлява. С борси се занимам от 1992г първо малко в франкфурт, после се насочих към енергийните.Само за сведение пмога да ви посоча , че на нордпуул наличноста по сметката се следи на всеки 15 минути и имаш около 15 мин да реагираш, най-кофти когато пуснат по -екрана на другите учасници че в момента не си платежоспособен.
16 Февруари 2010 12:06
Полковник, ние вече сме го направили, ама по демократичен път, с избори! Мога да ти кажа и името на надзорника, дето го честваме на всяко плащане, всеки ден . Започва с любимата буква на премиера - Ц и завършва на ..ина!!!
16 Февруари 2010 12:21
ми да
няма да има 10-12 пъти разлика в цената. барем до 5-6 може и да го добутаме. След две годинки ще мислим пак.
16 Февруари 2010 12:38
Понеже съм свидетел на генезиса на българската фондова борса още от създаването й от Илия Павлов, пък и бях дълго време акционер (с 5 %) имащ право на брокерско място, да ви информирам:
1) борсата беше създадена в началото на 90-те като 100% частна структура;
2) като всичко в страната, борсовата дейност се дублира - Бож. Данев създаде паралелна структура
3) през 1997 Иван Костов чрез Божков и съветника му Жорж Прохазка практически национализираха борсата, като апортираха в капитала кино Г. Димитров - абсолютно ненужен актив; Тогава и продадох акциите си на един инвестиционен посредник и не съжалявам за това;
4) по време на властването на съветник Прохазка борсата закърня като функция
5) всички опити след това за съживяването й са ялови и ще останат такива
---
Въпросът не е дали борсата ще е частна или държавна, национална или чужда като собственост - въпросът е какво се търгува на нея. Докато има множество дружества с малък free float, ненужно строга регламентация и парашутисти в управлението, няма да имаме капиталов пазар.

Редактирано от - хиндо ташаклийски на 16/2/2010 г/ 12:40:05

16 Февруари 2010 13:33
Аргументите на автора са несъстоятелни. Това че има проблеми с борсата не означава, че те ще се решат ако се приватизира. Главният проблем на българския капиталов пазар не е в собствеността на борсата, а в липсата на ликвидност. Вината тук е на цяла поредица от български правителства, които предпочитаха да сключват сделки под масата, да източват държавните предприятия и да ги харизват на батко и братко, вместо да ги раздържавят по публичен и прозрачен начин чрез борсата. За съжаление вече почти нищо не може да се направи и дори да уредим г-н Дерменджиев на някое топло местенце в приватизираната бора това яма да промени положението й.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД