На 28 декември миналата година Българската фондова борса преживява събитие, което можеше да разтърси целия български финансов свят. Тогава брокер от инвестиционен посредник допуска технически фал - вместо кода за облигациите на една компания въвежда кода за акциите й и така купува ценни книжа на цена 10 пъти по-висока от текущата. Акциите на компанията се изстрелват нагоре. Брокерът е вложил 3 млн. лева, при положение че собственият капитал на дружеството му е в пъти по-малък. Въпреки че не е финансово обезпечена, поръчката е изпълнена.
На същата дата, минути преди полунощ, след интензивни, дори инфарктни консултации с участниците на регулирания пазар, ръководството на борсата взема решение да прекрати почти всички "погрешно" сключени сделки. Колко е законосъобразно и правилно това решение, е спорен въпрос. Преди всичко обаче този случай е доказателство, че ликвидният, кредитният и системният риск на БФБ, в която държавата е основен акционер, са значителни. Защото въпросът как е възможно на регулиран пазар играч да инвестира милиони, без да ги има, виси със страшна сила. Явно правилата и механизмите на нашата борса го позволяват. Изводът е, че управлението на риска на БФБ е на елементарно ниско ниво.
Приватизацията на фондовата борса уж бе първи приоритет, а отново отпадна от дневния ред. Само за месец мажоритарният акционер Министерството на финансите и новото ръководство на БФБ (колко е ново, е друг въпрос) си смениха радикално позицията. Първоначално щяха да приватизират борсата до два месеца. Сега разбираме, че ще чакат по-добри времена, за да получат по-добра цена.
Но това ли е най-важното? Ползите от приватизацията не се измерват само с продажната цена. Има много други фактори и аргументи - като опасността борсата да "проспи" нечия грешка, която може да доведе до един и повече фалити, какъвто пример вече бе даден.
Няма съмнение, че отлагането на приватизацията е вредно. Възможните прояви на недостатъчна заинтересованост и мотивация от страна на вземащите решения за националния капиталов пазар (защото те все пак имат и друг бизнес) са достатъчно силен аргумент. Първото нещо, което един стратегически инвеститор би направил, е да промени правилата и процедурите за управлението на риска. Със сравнително малко усилия, най-вече чрез промени в правилата на борсата, нивото на риска може да бъде бързо и значително редуцирано.
Коя цена е висока?
Министърът на финансите и новото ръководство на БФБ твърдят, че отлагат приватизацията, защото сега държавата не можела да вземе висока цена за акциите си. Коя цена намират за висока и коя е ниска - не е ясно. Ако процедурата за продажба на държавното участие в капитала на БФБ е прозрачна и осигурява равнопоставено участие на всички заинтересувани страни, ще получим пазарна цена, т.е. справедлива, а не ниска.
Да, ако сравняваме сегашната "справедлива" (пазарна) цена на БФБ с тази преди кризата, днес борсата струва по-малко в абсолютна стойност. Но едва ли разликата в двете стойности ще е 10-12 пъти, колкото паднаха цените на някои от водещите акции. Едва ли пазарната цена, която бихме получили сега за БФБ, ще е 10 пъти по-ниска от цената, която щяхме да получим преди кризата.
Като продаде участието си в БФБ на "ниска" цена, сега държавата може да инвестира постъпленията от продажбата в портфейл от водещи публични компании. Така след като премине кризата и националният капиталов пазар се възстанови, държавата всъщност ще умножи парите в джоба си в резултат от приватизацията на БФБ.
Ще кажете, че държавата няма да формира портфейл от акции на наши водещи публични компании, защото това не й е работата. Но има и други начин да постигне същия ефект. Например като капитализира Сребърния фонд и му разреши да инвестира на БФБ.
Ако на някого от управляващите му се струва, че цената на долара (валутния курс) е ниска, това не значи, че държавата трябва да почне да купува долари. Както всички знаем, държавата не е спекулант, за да купува подценени и да продава надценени активи. Ако държавата постигне пазарна цена за участието си в капитала на БФБ, тя ще е изпълнила ролята си.
Поне по един въпрос всички са единодушни - нашата фондова борса трябва
да си намери стратегически партньор
Той е толкова по-стратегически, колкото е повече капиталово обвързан с общото дело. Едно е да подкрепяш някого на думи, друго е да го подкрепиш и финансово. Стратегически партньор не е този, на когото ние плащаме - например за ползването на платформата му за търговия, а този, който на нас ни плаща или инвестира в нашия бизнес.
А защо държавата все отлага оттеглянето си от БФБ? Преди кризата, когато времената бяха добри, Министерството на финансите послуша ръководството на борсата и отложи приватизацията с аргумента, че бизнесът си върви добре и няма нужда да продаваме. Новият борд на БФБ - в който има доста членове от стария състав, твърди, подкрепен отново от МФ, че времената са лоши и не трябва да продаваме. Излиза, че няма угодия.
Всъщност причината за отлагането е прозрачна - след продажбата на държавното участие всички в ръководството ще бъдат сменени, а политици и висши чиновници от МФ ще загубят персонално влиянието си върху регулирания пазар и няма да могат да си правят безплатен пиар на негов гръб.
Стратегически партньор не е този, на когото ние плащаме - например за ползването на платформата му за търговия, а този, който на нас ни плаща или инвестира в нашия бизнес.
А-ха, партньор е този, дето го крадеме. А този, дето ни краде, е политическа номенклтура. Па ако беше казал и каква работа е свършена вместо едната грешка.... Вместо да се смени калпавия брокер, ще сменя борсата!Апропо, що не пуснем БФБ да се листва на Лондонската или Нюйоркската, та да се постигне лелеяната "справедлив" цена. Па да листнем и БНБ, и МФ, та да видим де са свестните финансисти. Както сме го подкарали, да продадем и МВР на руснаците, че да повишим остатъка от МО за американците? Па ако дръпнем и шалтера на държавата, ще можем на воля да се стреляме.