Пореден просветен министър реши да се бори с дисциплината в училище. Сергей Игнатов предпочете да не чака анализа за мерките, въведени от предшественика му Даниел Вълчев, и обяви курс към нови промени. Според последната повеля в министерството учениците не трябва да се унижават, а отговорността трябва да се носи и от родителите, включително чрез плащане на глоби.
"Започваме работа по работеща система за подобряване на дисциплината в училище. Една такава система е свързана с финансови санкции за родителите, с възпитателни мерки, но не бива да унижаваме достойнството на учениците", мотивира се Игнатов. Не стана ясно за какъв тип нарушения се обмислят глобите и дали общественополезният труд се смята за унижаващ. Промените ще станат факт с готвения нов закон за училищното образование.
И в момента законът за народната просвета предвижда глоби за родителите, които не осигуряват присъствието на децата си в училище. Санкциите от 20 до 100 лв. на теория се налагат от общините, но въпреки големия брой отпадащи ученици не се прилагат. Основната причина са тежкото финансово състояние на част от семействата и невъзможността на общините да си приберат парите.
Новите мерки за дисциплината, въведени от Даниел Вълчев, от тази есен също предизвикаха сериозни дебати. Най-спорни се оказаха връщането на оценката за поведение под формата на годишна характеристика с положителни и отрицателни страни на ученика, възможността учениците да полагат като санкция труд и задължението на директорите да връщат неприлично облечените ученици. Министър (за кратко) Йорданка Фандъкова обеща в характеристиките да останат само положителни страни, но промяна в просветния правилник още няма.
НАРУШЕНИЯ
10-12 университета са предадени на прокуратурата заради извършвани в тях финансови нарушения, обяви Игнатов. Сигналите са главно за нерегламентирано прибиране на суми при прехвърляне на студенти и нарушения при обществени поръчки. Игнатов обясни, че някои вузове са искали от 3000 до 5000 лв. при прехвърляне на студент от друг университет. Суми от порядъка на 3000 евро са прибирани при прехвърляне на българи, учили в чужбина. Фирми посредници пък са искали високи такси и от студенти от ЕС, които би следвало да плащат на равни начала с българските.