Съдебните грешки ще станат трудно поправими, ако скандална поправка в Наказателно-процесуалния кодекс мине на второ четене в парламента. Проектът предвижда почти пълното ограничаване на възможността процесите да се разглеждат на три инстанции. Законопроектът прави невъзможно присъдите да стигнат до Върховния касационен съд, освен ако за съответното престъпление не се предвижда доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.
В момента до ВКС стигат решенията и променените от апелативните съдилища присъди. Сега се предвижда висшите съдии да гледат само новите присъди, т.е. само когато положението на подсъдимия е утежнено. Това означава, че ако тези текстове действаха в момента, вече щеше да е в сила оправдателната присъда за убийството на студента Мартин Борилски, четена от Окръжния съд в Шумен и потвърдена от Апелативния във Велико Търново. Точно ВКС обаче отмени оправданието, защото намери куп пропуски. След като делото бе върнато във Велико Търново, подсъдимите бяха признати за виновни. Сега се чака и последната дума на ВКС.
"При доказана статистически отмяна от ВКС на 2/3 от присъдите, излиза, че държавата не се интересува, че 2/3 от осъдените може да са и несправедливо наказани", коментира пред "Сега" адвокат Емилия Недева. Според нея вместо ВКС по тези нарушения ще се произнася Европейският съд за правата на човека и след положително решение по жалбата процесите ще бъдат възобновявани.
Недева е един от тримата адвокати, участвали в работната група по подготовката на проекта, ръководена от зам.правосъдния министър Даниела Машева и проф. Маргарита Чинова. В групата освен магистратския съвет, който обработи над 60 предложения, са влизали и прокурори и съдии, както и трима баварски експерти. Недева обясни, че се е противопоставяла на предложенията, но последната дума е била на министър Маргарита Попова.
Според мотивите към проекта текстовете, свързани с касационното производство, не противоречат на конституцията или на ЕКПЧ. Цитират се и решения на КС, че триинстанционното производство по наказателни дела не е задължително.
След серия от критики към проекта от ГЕРБ обещават да размислят за някои свои идеи. Правозащитниците и адвокатите алармираха още, че с отпадането на възможността, ако някой прекара като обвиняем 2 години (или една за определени престъпления), той да може да поиска сам делото му да се гледа в съда или да бъде прекратено, ще се върне феноменът на вечните обвиняеми. Недева припомни, че прокуратурата би могла да разследва и без да повдига обвинения, защото законът казва, че обвинение се повдига тогава, когато се съберат доказателства за виновността.
Друг спорен момент е отпадането на забраната присъда или обвинение да почива на комбинация от показания на свидетел с тайна самоличност и данни от специални разузнавателни средства. Правозащитниците скачат и срещу възможността полицейски служители да поправят с показания в съда пороци в протоколите по делата. На запад полицаите само обясняват действията си по разследването, а не изчистват допуснатите от тях пропуски, каквато е идеята на тази промяна в НПК.
"Предложените промени независимо от придружаващите ги мотиви не са отговор на препоръките, свързани с най-атакуваната от ЕК част от наказателното производство у нас - бавността и формализма в досъдебната фаза", твърди още Недева.
БРЮКСЕЛ
Одобрението от Брюксел, което проектът е получил, е на политическо, а не на експертно ниво, обясниха запознати. Промените, които кабинетът лансира, са мотивирани точно с препоръките в юлския доклад на ЕК да бъде опростено наказателното производство и да се намали формализмът в него.
Ако не беше ВКС, делото "Борилски" щеше да се гледа във Франция и ушите на нашите магистрати щяха да плющят като мокри байряци. В този смисъл решението на ВКС разголи жалката истина, че българският съд съди право само под натиск. Което е повод за срам и позор, нежели за хвалба.
○
От друга страна, ако не беше ВКС сега Стависки щеше да е в затвора, където е мястото на убийците. Ако не беше ВКС, в затвора щеше да бъде и гнусния педофил Кузов. Ако не беше ВКС, пияната съдийка Виолина Личева, прегазила човек с 2.98 промила, нямаше да е на свобода. И още много, много емблематични присъди, изтекли от касацията.
○
Следователно и с трета инстанция, и без нея - няма загуба. Както е видно от дописката, загубата е само за адвокатите, които губят цяла една каскада от тлъсти такси във ВКС-то и подобаващо мучат.