:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,062
Активни 666
Страници 9,936
За един ден 1,302,066

Съдебните грешки ще са трудно поправими заради промяна в НПК

Ако се ограничи достъпът до обжалване във ВКС, осъдените по делото "Борилски" щяха да са невинни
Съдебните грешки ще станат трудно поправими, ако скандална поправка в Наказателно-процесуалния кодекс мине на второ четене в парламента. Проектът предвижда почти пълното ограничаване на възможността процесите да се разглеждат на три инстанции. Законопроектът прави невъзможно присъдите да стигнат до Върховния касационен съд, освен ако за съответното престъпление не се предвижда доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.

В момента до ВКС стигат решенията и променените от апелативните съдилища присъди. Сега се предвижда висшите съдии да гледат само новите присъди, т.е. само когато положението на подсъдимия е утежнено. Това означава, че ако тези текстове действаха в момента, вече щеше да е в сила оправдателната присъда за убийството на студента Мартин Борилски, четена от Окръжния съд в Шумен и потвърдена от Апелативния във Велико Търново. Точно ВКС обаче отмени оправданието, защото намери куп пропуски. След като делото бе върнато във Велико Търново, подсъдимите бяха признати за виновни. Сега се чака и последната дума на ВКС.

"При доказана статистически отмяна от ВКС на 2/3 от присъдите, излиза, че държавата не се интересува, че 2/3 от осъдените може да са и несправедливо наказани", коментира пред "Сега" адвокат Емилия Недева. Според нея вместо ВКС по тези нарушения ще се произнася Европейският съд за правата на човека и след положително решение по жалбата процесите ще бъдат възобновявани.

Недева е един от тримата адвокати, участвали в работната група по подготовката на проекта, ръководена от зам.правосъдния министър Даниела Машева и проф. Маргарита Чинова. В групата освен магистратския съвет, който обработи над 60 предложения, са влизали и прокурори и съдии, както и трима баварски експерти. Недева обясни, че се е противопоставяла на предложенията, но последната дума е била на министър Маргарита Попова.

Според мотивите към проекта текстовете, свързани с касационното производство, не противоречат на конституцията или на ЕКПЧ. Цитират се и решения на КС, че триинстанционното производство по наказателни дела не е задължително.

След серия от критики към проекта от ГЕРБ обещават да размислят за някои свои идеи. Правозащитниците и адвокатите алармираха още, че с отпадането на възможността, ако някой прекара като обвиняем 2 години (или една за определени престъпления), той да може да поиска сам делото му да се гледа в съда или да бъде прекратено, ще се върне феноменът на вечните обвиняеми. Недева припомни, че прокуратурата би могла да разследва и без да повдига обвинения, защото законът казва, че обвинение се повдига тогава, когато се съберат доказателства за виновността.

Друг спорен момент е отпадането на забраната присъда или обвинение да почива на комбинация от показания на свидетел с тайна самоличност и данни от специални разузнавателни средства. Правозащитниците скачат и срещу възможността полицейски служители да поправят с показания в съда пороци в протоколите по делата. На запад полицаите само обясняват действията си по разследването, а не изчистват допуснатите от тях пропуски, каквато е идеята на тази промяна в НПК.

"Предложените промени независимо от придружаващите ги мотиви не са отговор на препоръките, свързани с най-атакуваната от ЕК част от наказателното производство у нас - бавността и формализма в досъдебната фаза", твърди още Недева.

БРЮКСЕЛ

Одобрението от Брюксел, което проектът е получил, е на политическо, а не на експертно ниво, обясниха запознати. Промените, които кабинетът лансира, са мотивирани точно с препоръките в юлския доклад на ЕК да бъде опростено наказателното производство и да се намали формализмът в него.
10
1984
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
02 Март 2010 06:49
Ако не беше ВКС, делото "Борилски" щеше да се гледа във Франция и ушите на нашите магистрати щяха да плющят като мокри байряци. В този смисъл решението на ВКС разголи жалката истина, че българският съд съди право само под натиск. Което е повод за срам и позор, нежели за хвалба.

От друга страна, ако не беше ВКС сега Стависки щеше да е в затвора, където е мястото на убийците. Ако не беше ВКС, в затвора щеше да бъде и гнусния педофил Кузов. Ако не беше ВКС, пияната съдийка Виолина Личева, прегазила човек с 2.98 промила, нямаше да е на свобода. И още много, много емблематични присъди, изтекли от касацията.

Следователно и с трета инстанция, и без нея - няма загуба. Както е видно от дописката, загубата е само за адвокатите, които губят цяла една каскада от тлъсти такси във ВКС-то и подобаващо мучат.
02 Март 2010 08:35
Като чета такива мнения, май повечето искат само първа инстанция, и това да е МВР.
02 Март 2010 08:48
Питайте френския посленик какво мисли за НПК, може и да понаучите нещо смислено и европейско - стига тези адвокати и МВР - пълна селска история.
02 Март 2010 08:57
Та питам се, защо е нужен тогава този Върховен Касационен Съд, след като няма да бъде достъпен. Все пак сме подписали Конвенция на ООН, където се казва, че гражданите имат право на достъп до най-висшия съд и по която нашето прлавителство има ангажимент за спазване. Според мен, тези Конвенции на ООН са направени така, че да възпират големите конфликти, водещи до война. Следователно, премахвайки достъпа до най-висшия съд, ние по съществото на международните отношения фактически пледираме за война.
02 Март 2010 09:32
Необходимо е съдът да бъде справедлив за всички. И да правораздава въз основа на доказателствата, а не на базата на изказвания на държавни органи или на обществените очаквания. Защото отидем ли там, става много страшно и се дискредитира самата идея за правосъдие И понеже много сте знаещи , пожелавам ви с анонимен свидетел , че сте сгазили лука , да ви пратят в затвора . Ама нищо, че той би глух или кьорав , ама нищо, че той ви бил обиден, че сте чукали жена му , ама нищо, че той просто искал да ви отмъкне бизнеса, защото ви е конкурент , ама нищо , че ченгетата са ви вдигнали мерника, защото не сте им симпатичнви , ама нищо че ... ПРОБЛЕМЪТ ВИ Е, че изобщо нямате мисловна дейност и не се замисляте, че няма оправдан престъпник, когато ИМА безспорни и категорични доказателства по което и да е дело !!! Когато ПОЛИЦЕЙСКАТА НЕКАДЪРНОСТ Е НАДДЕЛЯЛА , когато няма доказателства , а само клюки и празни приказки , когато ... НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ , че важни за гаранциите на всички са твърденията на адвокатите , щото не е нужно да си бандюга, за да те сгази милиционeрщината , както това не веднъж се е случвало !!! И дано не го усетите на собствения си гръб, че тогава да доказвате, че нямате сестра, а още по-малко такава, която е курва ... ще е безкрайно късно !ПРОСТ НАРОД- ТЪПАНАРСКО УПРАВЛЕНИЕ - СЛАБА ДЪРЖАВА ! Това е формулата за съществуването на ТЕРИТОРИЯТА България ! И тя не може да се промени ... докато не се промени първия елемент от формулата...
02 Март 2010 10:08
Само законът ни дава свобода и само държава, в която законът е над властта, е свободна. Този принцип означава, че свободна е държавата, където правителството е подсъдно на съда, а не обратното. Власт на закона значи власт на съда , а не на хората. При това става дума за съд, който знае закона и сам му се подчинява. Съд, обвързан с "дължимия законен процес", а не съд, избран от народа, за да наложи чрез закона желаната от народа "справедливост" ("Разпни го!", която се свежда до мъст без много-много кумене кой е виновен, кой крив - кой прав. Още Аристотел различава "власт на закона" от "власт чрез закона". Няма разлика дали тиран, кардинал, комисар, "праведни християни" (онези, обесили Салемските вещици) или "революционните маси" властват чрез закона. А дали законът се ползва като чук (malum Maleficarum), или правото се прилага независимо от чужда воля, желание и влияние, от подвластен на закона и компетентен в юриспруденцията съд. Народът със сигурност не разбира от юриспруденция (нито от фармация, молекулярна биология и дори от теория на парите). Затова няма нищо чудно, нито страшно, ако "доверието в съда е ниско" и "народът не вярва на съда". А онези пък, които недоволстват от начина, по който у нас "съдиите избират съдии" и искат мажоритарен вот за магистрати, нека си спомнят мажоритарния избор на съдии, въведен от съдията Линч, за беззаконията, родени от правно безхаберие на "избраните пряко от народа съдии".
И е доказано в стопанската история, че в общества, където законът (разбирай съда, който го тълкува и прилага) не стои над всяка друга власт,
капиталовата формация клони към нула, т.е. това общество живее ден за ден, никой не натрупва, за да не даде сам повод от корист или чиста завист властникът да посегне върху него, та да му отнеме натрупаното. Такова общество деградира, стопанството се атомизира, държавата се разпада, защото вече не може да набира средства, за да се издържа.
Натам са ни повели господата от милиционерската партия ГЕРБ.
02 Март 2010 12:33
"Власт на закона значи власт на съда." Така мислят всички кандидат-студенти по Право и от тях 80% продължават да мислят така още 40-50 години. Според мен законът е нищо, без апарат, способен да принуждава към изпълнение на нормите на закона. В това е бедата ни, че тези 80% се мислят за нещо над народа още от студентските години. А какво ще кажеш, драги ми Писарушко, за преписването; горните съдилища масово преписват мотивите на по-долния съд, с малки козметични промени, най-често синоним. Даже за тяхно улеснение, на преписвачите, съвсем скоро се въведе нормата, че можело в мотивите си да навеждат към мотивите на по-долния съд. Много мързеливи са тия от съдебната власт. Крайно много!? Лошото е, че у нас законите се пишат за съдилищата, защото всичките закони предвиждат процедури пред съд. Али бали, али бали-съдът. Али бали, али бали-съдът. Нещо като пояжина, да уваля мухи, това е по замисъл законът у нас. И за жалост, така се върви от време оно, без изгледи нещо да се оправи в тази порочна законодателна техника.
02 Март 2010 13:56
Май тричленката ще е най-ефективна тук.
02 Март 2010 14:39
mutata, в този форум е прието когато копи-пействаш, да споменеш източника и/или да дадеш линк. Другото си е плагиатстване. Натиснете тук
02 Март 2010 17:21
още коня не е впрегнат и каруцата вече върви
тука приказката е че баш бандитите се гаврат с целата правосъдна система от простия полицай до сложния съдия
и използват секакви фатки и иширети за да прецакат живи доказателства
а ако некой смее да твори фалшиви доказателства - той също е престъпник бандит макар и облечен във власт

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД