:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,591
Активни 295
Страници 9,465
За един ден 1,302,066

Законът за ГМО се връща за нова ревизия в екокомисията

Учените не успяха да се разберат за изпитването на мутанти в опитните полета
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Шефът на БАН Никола Съботинов подари мартеница на парламентарния председател Цецка Цачева преди заседанието с учените. Цачева се зарече да е гарант за това, че ГМО няма да заплашат живота и здравето на хората.
Промените в закона за ГМО, които предизвикаха остри спорове в обществото, отново ще бъдат ревизирани от парламентарната екокомисия в четвъртък. Шефът на НС Цецка Цачева обясни, че процедурата е възможна, тъй като одобрените изменения още не са заведени в деловодството на парламента. Такъв пример в досегашната практика обаче няма. Поправките бяха гласувани с посредничеството на самата Цачева и след натиска на опозицията и неправителствените организации. Дни след това МОСВ внесе нови свои предложения за отпадане на глобата от 500 хил. до 1 млн. лв. за компетентния орган, който наруши разпоредбите на закона. Метаморфоза претърпя и глобата до 1 млн. лв. за освобождаване на ГМО в защитените територии и 30-километровата зона около тях. А вчера на среща на Цачева и 15 учени на дневен ред бе изкарана темата за забраната на генномодифицирани организми за опитни полета. Според вече приетите текстове няма да се разрешава освобождаване на мутанти в околната среда.

Вчера представителите на академичната общност не успяха да се разберат за опитните полета. Тези, които искат да отпадне забраната, обяснили, че нямат стимули за работа в лабораториите, ако не могат да изпитват хибридите след това в природата. Като компромисен вариант се стигнало културите да се изпитват в т. нар. вегетационни къщи - покрити оранжерии, в които няма да има пренос на полени и заразяване на съседни площи. Най-голямата вегетационна къща е с площ 5 дка. Всички научни институти и академии у нас разполагат с тях, но те са в окаяно състояние и са нужни големи инвестиции за възстановяване и поддръжката им. "От 27 вегетационни къщи 22 са в областта на растениевъдството", обясни председателят на Селскостопанската академия Светла Бъчварова.

Шефът на БАН акад. Никола Съботинов заяви, че се договорили изследванията за ГМО да се правят при силно контролируеми условия. Цецка Цачева пък отново обеща да бъде гарант за това, че няма да се накърнят националните интереси чрез въвеждане на ГМО, без достатъчно аргументи за защита здравето на хората и околната среда. Тя допълни, че ще се пише национална стратегия за развитието на науката в сферата на ГМО, но според учените подготовката на този документ много ще се забави.

След срещата Цачева е наредила засега да не се прави ревизия на гласуваните вече текстове на закона, но в четвъртък, преди заседанието на екокомисията, тя отново свиква работна група, за да бистрят предложенията.

-----НАГЛАСИ

71% от българите смятат, че рисковете от ГМО са повече от ползите. Това сочи експресно проучване на НЦИОМ сред 600 души, оповестено вчера. То е направено в периода 23-25 февруари. Само 4% от запитаните смятат, че ГМО носят повече ползи. 82 на сто от хората отговарят, че следят дебата за мутантите най-общо, а 18% не пропускат нищо от него. 83 процента от столичани са разтревожени от неконтролируемото разпространение на ГМО както чрез семена, така и чрез храни и затова искат с темата да се ангажира здравното, а не екоминистерството. 52% от запитаните смятат, че ГМО трябва да се ограничи до лабораторни експерименти, а 42% са категорично против употребата на тези организми като цяло.
28
1701
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
02 Март 2010 06:46
Как си личи кои учени са купени...
Гледах снощи оня от Пловдив. Гори от комсомолско рвение да изработи 30-те си сребърника.
--------------------------------------
Блогът на Генек

02 Март 2010 08:11
Цецка Николова щяла да бъде гарант? А не закон!!
Българска му работа.
/Няма дъ съ плаште , аз съм насреща/
02 Март 2010 09:18
Цецка нарушава Правилника за работа на Народното събрание, но какво значение имат за ГЕРБ някакви си правила записани в Конституция, Закони, Правилници, ...?

Редактирано от - XYZxyz на 02/3/2010 г/ 10:51:07

02 Март 2010 12:18
Стига с тоя цирк. Никой не иска ГМО освен ако не е купен и наистина не си заработва палатеното. България свободна от ГМО!
02 Март 2010 13:54
Промени в закона за генетично модифицираните организми (ГМО) относно освобождаването на им в околната среда няма да бъдат гласувани, докато учените не представят категорични доказателства за влиянието на тези организми върху природата и човека. Това заяви пред журналисти председателят на парламента Цецка Цачева след среща в понеделник с експерти и преподаватели от БАН, Аграрния университет, Университета по хранителни технологии и Селскостопанската академия.

Обединихме се, че на този етап, без да има доказателства от научните среди за влиянието на тези организми върху природата и човека, е недопустимо те да се отглеждат в околната среда, поради което в закона подобна правна възможност е изключена “, добави Цачева.


Въпрос на време е да разберем, кой ще даде доказателствата. Ако са ония институти, които си продават задника за 10 000 зелени...файда йок!

02 Март 2010 14:20
Навремето французите се опъват да сеят и ядат картофи, защото се носят слухове, че били вредни за здравето. Антоан Пармантие отива при краля и го моли да му предостави терен, който засява с картофи. През деня кралската гвардия охранява нивата, вечер се прибира в казармите. И народът си мисли, че щом нещо се охранява, значи е ценно и през нощта краде картофите.И така......
Така че връщането на закона в екокомисията е напълно логично. С предложението за премахване на глобите Манева се престара и Монсанто, познавайки манталитета на българина, очевидно е недоволен. Ами че нали за закон без глоби, които разбира се никой няма намерение да плаща, хората ще кажат - тук нещо не е наред, опитват се да ни прекарат !!! - и току виж зели да се назлъндисват да сеят модифициран кукуруз т.е. за да може законът против ГМО да заработи полза на на ГМО, трябва или глобите да бъдат възстановени, или да бъдат обявени премии за нарушителите


Редактирано от - Anastass на 02/3/2010 г/ 16:24:39

02 Март 2010 14:29
Цецка бе Докторе, не четеш ли?
02 Март 2010 16:18
Anastass
А историята прелива от такива примери! Параходът на Дени Папен, корабът на Фултън (съгражданите му му викали "Лудия Фултън"!)... ами законите на англичаните срещу локомотива, а преди това за ограничаване на скоростта на локомобилите до 4 мили в час? Ха-ха! И отпред трябвало да подтичва един джентълмен с флаг в ръка и да разгонва кокошките по пътя... Няма нещо ново срещу което да не са рипали страхливите душици...
А! Има! Ядреното оръжие на USA и СССР... подскоците започнаха след като тези суперсили понатрупаха заряди... [/b]
02 Март 2010 16:40
Преди време попитах: Кое свързва Дюма син, Шарл Гарние, Франсоа Копе, Ги дьо Мопасан и Емил Зола...И още стотина изтъкнати интелектуалци

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
02 Март 2010 16:56
Така е, Пламене, само че от времето на първия локомотив до съвременните свръхбързи железници са изминалите има няма 200 години и хората са имали достатъчно време да се убедят, че високите скорости не са чак толкова опасни. Ако през това време случайно се е докажело обратното, винаги са можели да ги спрат без каквито и да е последствия за човечеството. Могат да бъдат спрени дори и новите лекарства, които фармацевтичните фирми раздават на бедните страни уж под формата на хуманитарна помощ, а всъщност с това ги тестват за последен път, преди да ги пуснат на пазаря. А с ГМО съвсем не е така и евентуална беля може да се окаже непоправима. Заиграването с гените хей така, само с цел икономическа изгода, може да се окаже по-опасно дори и от атомната бомба. Без да съм религиозен, не мога да не се съглася със становището на църквата, че целта на науката е да усъвършенства творенията на Господа (или Природата - наричай го както си искаш), но не и да се опитва да го замести.
02 Март 2010 17:02
Бармалейски, по начина, който питаш, очевидно знаеш и отговора. Кажи го, за да го коментираме. Ако ни отърва, де
02 Март 2010 17:47
"А историята прелива от такива примери! "
Ти остави историята, ами кажи за царевицата. Убеди ли се, че е селектирана от диво растение, или още не си?
02 Март 2010 18:51
Ми тези - отгоре - още много като тях са подписали петиция до Френското правителство в която са настоявали за недопускане строителството на Айфеловата кула...Между многото твърдения е имало и такова: Отвратителната грозота, голямото количество използван метал и дразнещата височина могат да предизвикат психични дразнения водещи до лудост, умствено разстройство и непредвидени реакции на бременни и деца

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
02 Март 2010 19:06
Несъстоятелно сравнение, Бармалей.
Но показателно за това, как човек знае повече за колата си, компютъра, телефонката и дори Айфеловата кула, но потресаващо малко за живата природа, включително своята собствена.
02 Март 2010 19:52
Аха, само че в интерес на истината, Бармалей, Айфеловата кула, независимо че е един от символите на Франция, е наистина е грозна. Дори и инж. Айфел признава, че се е интересувал не толкова от красотата ù; колкото от конструкцията и свързаните с нея революционни за времето си технически решения. Виж, ресторантът ù бил супер. Дори някой от най-яростните ù противници не издържали и често го посещавали. Когато попитали (Дюма-син ли беше или Мопасан, ще те излъжа) защо все пак ходи там, след като толкова е плюл по неин адрес, отговорът бил: Tова е единственото място в Париж, където мога да се храня необезпокояван от гледката на това ужасно творение.
By the way, ресторантите ù и сега не само са супер, но съм готов и да се хвана на бас, че в тях ГМО специалитети не сервират. Така че не виждам къде видя връзката с Мутанто

Редактирано от - Anastass на 02/3/2010 г/ 20:05:09

02 Март 2010 20:10
Бармалей,
известно е, че в световната история няма нужда от прецеденти като доказателство. А в твоя случай сравнението е доста неуместно.

За щастие човечеството се въздържа от много големи извращения, на които впрочем е способно. Поне засега.



02 Март 2010 20:19
Ааа, тя - връзката - не е с Мутантото а с борците му
P.S. Сбърках Не трябваше да се "обаждам"

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
02 Март 2010 20:24
Бармалей поне слововръзва незлобливо
02 Март 2010 20:25
Преди време попитах: Кое свързва Дюма син, Шарл Гарние, Франсоа Копе, Ги дьо Мопасан и Емил Зола...И още стотина изтъкнати интелектуалци


Ааа, тя - връзката - не е с Мутантото а с борците му


Затруднена логическа връзка или шизофренен тип депресия?
02 Март 2010 20:25
Ако ашладисаш джанка на слива и вариш ракия ГМО явява ли се заплаха за околния свят, еко фауна флора и крайбрежнея шелф
02 Март 2010 20:35
Ако ашладисаш джанка на слива и вариш ракия ГМО явява ли се заплаха за околния свят




ашладисването на джанка и варенето на ракия какво общо има?

ПП. Днес ми дойдохте малко вповече от Криптон.

Редактирано от - не на ГМО! на 02/3/2010 г/ 20:37:18

02 Март 2010 20:44
...Затруднена логическа връзка или шизофренен тип депресия?...

Миии, не знам...Що питаш мен...Нали за това са личните лекари, специалистите?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
02 Март 2010 20:50
ашладисването на джанка и варенето на ракия какво общо има?
- ми почти нищо, с тая разлика, че от хубавите сливи става по-хубава ракия, а от джанките по-елементарна Но нямаме пряка консумация, а следва подходяща преработка, която напълно обезопасява продукта - моля, да залегне в закона за ГМО, като императивна форма за противодействие.
02 Март 2010 21:48
Зависи как ашладисваш джанката. Ако извадиш от нея молекула, джаснеш я с молекула от комодски варан, примерно, и получиш джанка, която съска с език и те гони из двора, тогава е лошо.
Ако просто я ашладисаш(цепнеш на дървото кората където трябва и хакнеш напъпила клонка от джанка), няма нищо общ с ГМО.

Редактирано от - popangelov на 02/3/2010 г/ 23:06:21

02 Март 2010 22:39
Ако извадиш от нея молекула, джаснеш я с молекула от комодски варан, примерно, и получиш джанка,
- съскаща и устойчива на едиквоси, то ракията може и да има дъх на лиги от комодски варан и може да не става за пиене

П/П Който пие такава ракия, може и да съска и езикът ще му се сцепи на две!Баси!
03 Март 2010 10:47
Зависи как ашладисваш джанката. Ако извадиш от нея молекула, джаснеш я с молекула от комодски варан


Ашладисването и пренасянето на ДНК структури в генома на родственно отдалечени организми нямат нищо общо. ***

Редактирано от - sybil на 03/3/2010 г/ 11:03:38

03 Март 2010 19:34
пренасянето на ДНК структури в генома на родственно отдалечени организми нямат нищо общо
- ми тя природата се е погрижила да са родсвено отдалечени ,
но ако са близки и еволюцията на организмите е в основата на теорията на Дарвин за изменчивостта, в съответствие с околната среда???? и вместо да чакаме на случайни явления, да помогнем на природата по време
03 Март 2010 22:30
Да бе, що ли да чакаме няколко хиляди години да се сближи родствено домата с риба?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД