Промените в закона за ГМО, които предизвикаха остри спорове в обществото, отново ще бъдат ревизирани от парламентарната екокомисия в четвъртък. Шефът на НС Цецка Цачева обясни, че процедурата е възможна, тъй като одобрените изменения още не са заведени в деловодството на парламента. Такъв пример в досегашната практика обаче няма. Поправките бяха гласувани с посредничеството на самата Цачева и след натиска на опозицията и неправителствените организации. Дни след това МОСВ внесе нови свои предложения за отпадане на глобата от 500 хил. до 1 млн. лв. за компетентния орган, който наруши разпоредбите на закона. Метаморфоза претърпя и глобата до 1 млн. лв. за освобождаване на ГМО в защитените територии и 30-километровата зона около тях. А вчера на среща на Цачева и 15 учени на дневен ред бе изкарана темата за забраната на генномодифицирани организми за опитни полета. Според вече приетите текстове няма да се разрешава освобождаване на мутанти в околната среда.
Вчера представителите на академичната общност не успяха да се разберат за опитните полета. Тези, които искат да отпадне забраната, обяснили, че нямат стимули за работа в лабораториите, ако не могат да изпитват хибридите след това в природата. Като компромисен вариант се стигнало културите да се изпитват в т. нар. вегетационни къщи - покрити оранжерии, в които няма да има пренос на полени и заразяване на съседни площи. Най-голямата вегетационна къща е с площ 5 дка. Всички научни институти и академии у нас разполагат с тях, но те са в окаяно състояние и са нужни големи инвестиции за възстановяване и поддръжката им. "От 27 вегетационни къщи 22 са в областта на растениевъдството", обясни председателят на Селскостопанската академия Светла Бъчварова.
Шефът на БАН акад. Никола Съботинов заяви, че се договорили изследванията за ГМО да се правят при силно контролируеми условия. Цецка Цачева пък отново обеща да бъде гарант за това, че няма да се накърнят националните интереси чрез въвеждане на ГМО, без достатъчно аргументи за защита здравето на хората и околната среда. Тя допълни, че ще се пише национална стратегия за развитието на науката в сферата на ГМО, но според учените подготовката на този документ много ще се забави.
След срещата Цачева е наредила засега да не се прави ревизия на гласуваните вече текстове на закона, но в четвъртък, преди заседанието на екокомисията, тя отново свиква работна група, за да бистрят предложенията.
-----НАГЛАСИ
71% от българите смятат, че рисковете от ГМО са повече от ползите. Това сочи експресно проучване на НЦИОМ сред 600 души, оповестено вчера. То е направено в периода 23-25 февруари. Само 4% от запитаните смятат, че ГМО носят повече ползи. 82 на сто от хората отговарят, че следят дебата за мутантите най-общо, а 18% не пропускат нищо от него. 83 процента от столичани са разтревожени от неконтролируемото разпространение на ГМО както чрез семена, така и чрез храни и затова искат с темата да се ангажира здравното, а не екоминистерството. 52% от запитаните смятат, че ГМО трябва да се ограничи до лабораторни експерименти, а 42% са категорично против употребата на тези организми като цяло.