:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,684
Активни 410
Страници 9,558
За един ден 1,302,066

МВФ призова кабинета да замрази заплати и пенсии

Популизмът "Харчете, защото днес се живее" при нашето правителство няма да се случи, увери Борисов
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Правителството трудно ще постигне заложената цел от 0.7% бюджетен дефицит през тази година. Прогнозата на МВФ е за недостиг в размер на 1.8% от БВП, заяви ръководителят на мисията на фонда Бас Бакер (в средата).
"Замразете заплати и пенсии, не сваляйте ДДС и осигуровките". Това е основното послание, което отправи Международният валутен фонд (МВФ) по време на приключилата вчера редовна мисия за преглед на българската икономика. Препоръката е добре дошла за кабинета на Бойко Борисов, чийто бюджет за тази година е в същия дух.

"Удържането на ръста на заплатите в публичния сектор ще доведе не само до ограничаване на разходите, но и ще спомогне за ограничаване на ръста на заплатите в цялата икономика и за увеличаване на конкурентоспособността", заяви ръководителят на мисията Бас Бакер. Заради огромния недостиг на пари в пенсионната система от фонда се обявиха и срещу намеренията на кабинета да сваля ДДС и социалните осигуровки.

"Популизмът "Харчете, защото днеска се живее, а утрешните поколения да правят, каквото знаят" при нашето правителство няма да се случи", коментира вчера премиерът Бойко Борисов. "Годината определено е рискова. Ако от средата на 2010 г. видим, че икономиката върви по-добре, отколкото ние и фондът предполагаме, тогава евентуално може да има някаква възможност", каза и финансовият министър Симеон Дянков. Прогнозите са, че тази година икономиката на България ще отбележи минимален ръст от 0.2 - 0.3% от БВП.

Препоръките на МВФ, естествено, предизвикаха гнева на синдикатите. "Откакто съществува, МВФ все за това съветва - да не се увеличават заплати и пенсии. Но на срещата си с нас те говореха, че трябва да се повиши потребителското търсене. А как това ще стане с ниски заплати, на мен не ми е ясно", заяви вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Действително от МВФ отчетоха като сериозен проблем спадналото потребителско търсене заради увеличаващата се безработица. Въпреки това обаче оттам твърдят, че доходите както в държавния сектор, така и в частния не трябва да се пипат.

На същото мнение са работодателите и либералните икономисти. "Не може да се увеличават възнагражденията и пенсиите, ако икономиката буксува или върви назад. Откъде да дойдат парите?!", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. "Препоръката да не се вдигат държавни заплати и пенсии, особено в тази среда на липса на фактическа инфлация, ми се струва разумна за установяване на контрол върху разходната част на бюджета", коментира и икономистът Георги Ганев.

Ентусиазмът на премиера Бойко Борисов за ударно сваляне на ДДС, придобит след посещението му в Израел, се е изпарил. "Възможността за понижаване на ДДС ще бъде разглеждана през 2011 г., когато се надяваме да излезем от кризата", отсече вчера той.

От МВФ заявиха още, че хазната едва ли ще успее да събере заложените приходи от 26 млрд. лв. Тези очаквания били твърде "оптимистични". Затова МВФ прогнозира, че дефицитът в бюджета за 2010 г. ще е 1.8% от БВП, т.е. около 1.1 млрд. лв., при 0.5 млрд. лв., заложен в бюджета на Дянков. "Разпускането" обаче не значи, че хазната ще даде повече пари за социалните сфери и икономиката, както се надяват синдикатите, а че най-вероятно държавата няма да може да си събере дори парите, с които трябва да се платят планираните отсега дейности. Знае се само, че държавата ще се опита да намери средства за плащане на част от договорите с бизнеса. Други около 350 млн. лв., които ще дойдат от грешната прогноза за размера на БВП в бюджет 2010 г., са обещани на здравната система.
34
2314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
02 Март 2010 02:20
Пипането на заплатите без оглед на БВП си е чиста манипулация. Който иска повече пари, да работи повече. А ако правителството иска хората да работят и създават повече - да им създаде условия.
02 Март 2010 03:00
Съветите на МВФ ни донесоха днешното благополучие. Там където е стъпил техен крак тевица не никне.
02 Март 2010 03:26
Благодарение на валутния борд, въведен по съвет на МВФ, сега България изобщо има някаква икономика. Иначе кризите от виденов тип щяха да се повтарят при всяко второ правителство.
02 Март 2010 04:37
Откакто съществува, МВФ все за това съветва - да не се увеличават заплати и пенсии. Но на срещата си с нас те говореха, че трябва да се повиши потребителското търсене. А как това ще стане с ниски заплати, на мен не ми е ясно

Доходите на хората и бизнеса може да се увеличат косвено - като се намалят преките данъци и осигуровките.
За компенсация на техния бюджетен недобор, може да де увеличат косвените данъци и вземания - ДДС и акцизи.
Това ще повиши с малко цените, но у хората и бизнеса ще останат повече пари.
Номерът е че преките данъци и осигуровки утежняват ценово вътрешното производсто, а косвените като утежняващи върху потреблението, утежняват еднакво и вносни, и вътрешни стоки.
Преместването на утежнения от преки към косвени вземания, в страна с отрицателен търговски баланс, стимулира вътрешната икономика.
02 Март 2010 05:23
Наскоро влязох в Интернет, с цел да сравня икономическите показатели на балканските държави. И знаете ли какво се оказа? Българският брутен вътрешен продукт на глава от населението е по голям от този в Румъния, Сърбия, Босна, Черна гора, Македония, Албания и Турция. И то много по- голям. Всъщност, мен отдавна ме гложди въпросът, защо нашите заплати и пенсии са най малките. И, какво е обяснението и изводът сега? За мен е, че има чудовищно ограбване на българския народ от страна на политическата и икономическа върхушка. И понеже това е пряко свързано с раждаемостта и емиграцията, т.е. с националната сигурност, къде е президентът да постави ребром въпроса? И как биха обяснили фактите "великите" икономисти Орешарски, Костов, Велчев и др?
02 Март 2010 06:45
Сухар -
А ние още ли имаме вземане-даване с МВФ?
Или просто провалилият се чиновник Дянков си търси опора?
----------------------------------------- --------
Блогът на Генек

02 Март 2010 08:43
Доста съм уморен от нескончаемите пируети на Борисов и Дянков ...
02 Март 2010 09:10
Комунизите, бързо се изморявате!За вас е важно да харчите здраво, даже и това което го няма, но така, че да отива във вашия джоб.То поне да ги влагате в нещо по различно от червени прашки, на които се радва само Духан Сопол.
02 Март 2010 09:12
Честито Борисов, честито Дянков - жонглирането с парите на хората даде резултат. Сега всеки пенсионер ще ходи с гордо вдигната глава, че сме от отличниците в Евросъюза- с малки проблемчета със съня, щото както ти стърже стомаха малко зле се спи, ама в сравнение с потупването по рамото, това са бели ядове. Бизнесът също ще горд - въпреки че дълговете между фирмите са огромни, въпреки държавния рекет от 10% и невръщането на ДДС, и това, че в повечето фирми служителите са в неплатен отпуск или "болнични" по препоръка на работодателя. И един съвет - не слушайте какво говорят хората-полицаи, лекари, пенсионери - те няма как да разберат, че всичко това е за тяхно добро. Ние няма да протестираме, защото да си отличник е трудна и отговорна работа.Още веднъж-Честито!
02 Март 2010 09:13
Чий го търси МВФ тук ? Кой е канил тия навлеци ?
Защо дават съвети и препоръки ? Кой им е искал такива ?
Не приключихме ли с тия пишман - икономисти ?
Онзи, който ги е поканил и искал съвети, да се качва с тах в самолета и да заминава.
Писна ми да ни хвалят, а всъщност да мизерстваме.
"....Въпреки това обаче оттам твърдят, че доходите както в държавния сектор, така и в частния не трябва да се пипат....."Не може да се увеличават възнагражденията и пенсиите, ако икономиката буксува или върви назад. Откъде да дойдат парите?!", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. "Препоръката да не се вдигат държавни заплати и пенсии, особено в тази среда на липса на фактическа инфлация, ми се струва разумна за установяване на контрол върху разходната част на бюджета", коментира и икономистът Георги Ганев."
А откъде дойдоха милиардите, които и САЩ и страните от ЕС наляха в икономиките си и вече започнаха да излизат от кризата ?
А ние с тези рестрикции продължавоме да затъваме.
Но така е когато ни управляват счетоводители като Дянков и малоумници като цитираните представители на "капитала" и набедени икономисти.
02 Март 2010 09:23
Аз пък съм по скромен.
Искам само да разбера какви са доходите на тоя Ганев, дето ръси мозък.
Дали са същите, както преди десетина години, ако са се увеличили, защо и с колко, и като са се увеличили, това не е ли в нарушение с исканията на МВФ?
Ама моля вЕ, не ми отвръщайте, че той работел в частна организация.
Като е в частна, да не ръси мозък за държавни дела!!!
Аман от оядени шопари.

02 Март 2010 09:29
И доходи и пенсии могат да се увеличат в пъти, ако се отрежат мераците на дебеловратите бизнесмени да плащат мизерни заплати. Образно казано дебеловратия трябва да бъде накаран вместо да си купува частен самолет всяка година, да си го купува през година-две. Вместо да издържа десет любовници едновременно, дебеловратия да бъде ограничен до една-две. Вместо да има 100-200% печлаба, да му се ограничи печалбата до към 20-30% примерно. При това така ограничен дебеловратия в най-скоро време ще запчоне да печели повече, но никога няма да го разбере, а щом не го разбира неговата държава ще прави това, което дебеловратия й каже.
02 Март 2010 09:33
"Откакто съществува, МВФ все за това съветва - да не се увеличават заплати и пенсии. Но на срещата си с нас те говореха, че трябва да се повиши потребителското търсене. А как това ще стане с ниски заплати, на мен не ми е ясно", заяви вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.

Как ще стане ли? Да прочете на първа страница
02 Март 2010 09:35
Ентусиазмът на премиера Бойко Борисов за ударно сваляне на ДДС, придобит след посещението му в Израел, се е изпарил.

*
нема се косите, той сега бори кризата а иначе се беше изпуснал комунезът Байко, че ще свърже НАП с митниците щото се изпаряваха едните му стотици милиони ама шшшшшшшшт! Няма да взимате от каймачето на политическата фекалия и помия, сеге е времето суверена да мине на изворна водица и да изчака още месец па като разлисти природата що папо ше се налисти и нацъфти.
*
А да не забравите пак да гласувате за гербарето. Те сега барат кризата по ... а следнащият мандат ще се самолинчуват, щото ще бият комунезите. Смеееееееееех, ум царува .....[/code]
02 Март 2010 10:02
бирника ме изпреварил с коментара , аз също точно този пасаж си бях харесал да коментирам затова , за кемпеса и чарли даривин също
иначе както обикновенно за карикатура -без думи
02 Март 2010 10:03
Където е стъпвал МВФ, трева след това НЕ е пониквала!
02 Март 2010 10:42
Дянков все повече заприличва на Чаушеску. И при него макроикономическите показатели бяха чудесни(като баланс), а народът гладуваше.
02 Март 2010 10:47
В момента върви целенасочена кампания за промиване на мозъците и по отношение на доходите. ГЕРБ вече 7-8 месеца не знаят какво да правят. Единственото, в което са се вкопчили е ограничаването на разходите, защото ГЕРБ не знаят как се осигуряват приходи, При това ГЕРБ не виждат по-далеч от носа си, че това ограничаване на разходите ще доведе до задълбочаване и удължаване на кризата в България. В това си положение ГЕРБ не можаха да измислят нищо по-добро, от това да впрегнат няколко човека, които да заблудят обществото в България, че това, което прави ГЕРБ било наложително. То не, че ГЕРБ правят нещо, ама и замразяването на доходите е "правене на нещо".
02 Март 2010 10:55
Освен това МВФ призова да не се намаляват осигуровките и ДДС, както прави Дянков. Това обаче медиите не могат да го прочетат в комюникето, защото преписват една от друга.
02 Март 2010 10:56
Не Дянков, Борисов заприличва на Чаушеску. Дянков е само машата.
02 Март 2010 11:02
Едно не мога да разбера: докога ще слушаме приказките на недорасли кретенчета, гордо цитиращи учебниците по макроикономика за първи курс. Както писах и вчера-алоу, фонда! И на наШта палма учим макроикономика, така че спрете с простотиите и предложете истински анализ, туй вече сме го чели у букварите.

Редактирано от - zlobarcheto на 02/3/2010 г/ 15:47:11

02 Март 2010 11:11
И мисъл и материя са замръзнали в МВФ. Да проповядваш вечно покоя, складирането , натрупването, замразяването , което е противоположно на динамиката , живота , развитието са приказки за другия свят , за друго измерение. Българите им омръзна само за погребения да им баят . Мисля , че опелото на МВФ вече е досадно и не нужно . Ако са научили нещо за другата посока , за раждането , за покълването , въобще за движението , а не за замразяването нека то споделят . България не е фризер , а е жива , въпреки , че много често ползваме политици от фризера.
02 Март 2010 11:42
Моля, другарко, а аз може ли да работя без заплата и сам да си внасям данъците и осигуровките? Така ще покажа колко съм родолюбив и как помагам на страната си в тежката икономическа ситуация Докога бе, докога ще я крепим тази макроикономическа стабилност с рестрикции на доходите, а не с ограничаване на контрабандата напр., ДОКОГА?
02 Март 2010 11:55
За да има производство, трябва да има потребление. Като няма доходи, няма платежоспособно търсене, няма потребление.
Някой с много мангизи и да има желание да прави производство, първо гледа има ли пазар. Няма пазар- няма да прави производство.
Не знам как не им увряха главите на пишман икономистите, че потреблението е първично, производителността е вторична и следствие.
.
И още - За да има производство, трябва да има работна сила. А тя се изнася все по-скоростно към други европейски щати, където има по-добри условия за нея.
Така че -
ниски заплати-липса на потребление-липса на работна сила-фалит на държавата

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
02 Март 2010 12:34
ниски заплати-липса на потребление-липса на работна сила-фалит на държавата

А герберите владеят силата!
*
Гербааааареее, ох още инфо искам как народът се радва, как МУ расте рейтинга. И да не забравите да грасувате за ГЕРБ още поне 20 г., щото комунез ББ че бие комунитсите!
*
Дянков да го признаят за най-иконом на всички планети и времена та дано миряса и измисли нещо по фундаментално, че с тея пробвания от първи курс го натресе много макро икономически, ама поне от най-икономиста.
02 Март 2010 12:43
Да, Орлине, и освен това краставицата съдържа 98% вода.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
02 Март 2010 13:36
100% съгласен със suhar. Същото го твърдя от години. Примерът със съседните страни е категоричен. Същото се получава, ако се сравняваме със средноевропейските показатели. По официални данни производителността на труда тук е 1.5-2 пъти по-ниска, а заплащането 5-10 пъти по-ниско. Разликата е в чудовищното ограбване на народа.
Крайно време е за общонационални стачки, както е навсякъде в Европа. Само така могат да се постигат успехи в социалната област, а не с робско примирение и бездействие.
Имам и два въпроса към господата от МВФ:
1. Какво разбират под замразяване на вече замразани заплати - замразени на по-ниска температура или намалени ?!?
2. Защо не се опитат да преживеят два дни със заплатите, които ни предлагат, или ни третират като африканско племе!
02 Март 2010 16:41
suhar,
Можем да замразим МВФ.
02 Март 2010 16:42
Заради огромния недостиг на пари в пенсионната система от фонда се обявиха и срещу намеренията на кабинета да сваля ДДС и социалните осигуровки

Защо има дефицит в пенсионната система? Нали фундаменталистите ни убеждаваха, че ако намалим осигурителните вноски, дефицитът няма да се увеличи, а ще спадне?
02 Март 2010 17:20
Защото има ГОРЕН осигурителен праг- в интерес на хората с големи доходи и заплати!
А и на всяко хлапе е ЯСНО, че който има 100 и дава 10, и който има 1000 и дава 100- и двамата дават ЕДНАКВО!
Но който има 2000, а дава 100, дава ПО-МАЛКО/обеднява с по-малък %!!/ от този, който има 100 и дава 10/ и обеднява %-но вповече!/! Демокрация е, де!
Някой може ли да ми обясни: по каква Логика-и НЕ в интерес на бюджета на НОИ, очевидно!- е тази Горна Граница/праг/ на Осигурителните вноски?!?
02 Март 2010 17:43
Параграфе!
02 Март 2010 20:27
Е освен на лапачите на държавната ясла, на кои се вдигат заплатите? Предприятия фалират, съкращават се служители увеличава се безработицата. Защо не се съкращават пропорционално държавни чиновници? Защо се правят само икономии от финансовите средства, които трябва да изплаща държавата към фирмите, а не се съкращават бюджетни служители? Неплащайки държавата изкуствено увеличава вътрешната задлъжнялост между предприятията и ги фалира с всички последствия от фалитите.
02 Март 2010 20:41
Някой може ли да ми обясни: по каква Логика-и НЕ в интерес на бюджета на НОИ, очевидно!- е тази Горна Граница/праг/ на Осигурителните вноски?!?

По логиката на Кaily: "За да има производство, трябва да има потребление. Като няма доходи, няма платежоспособно търсене, няма потребление." Та този дето е с доходи над 2000 лв. месечно, с много мангизи, но по-малко от 50000 лв., че иначе регистрация по ДДС и айде 20%, ако е на издръжка на богат роднина/любовник, по потребява за да се двигне производството.
А може някой хитрец да прави напук на Кaily . Иска да й обори догмата. Оставил едни хора с "много мангизи" и те не потребяват. Някои от тях искат да спечелят и инвестират в спа-хотели, други са мечтатели и пестят за ... летяща чиния , трети искат да живеят като "бели хора" и отиват по ски курортите да избелеят или си вземат слуга за 400 лв. - 500 лв., които им се късат от сърцето (болногледачът на Нели и личния програмист на Сирена).
В действителност, Параграфе, горният праг беше въведен за да не се окраде държавата. Старост - нерадост, паметта Ви изневерява. Имаше широко разпространена практика мужде 1992-2000 г. с наемането на работа на бременни (работник, който твърдо ще излезе в болничен за два пъти по-дълго време, примерно предстояща хирургична операция) за три месеца на заплата 20000 лв. месечно. За трите месеца се внасят 21600 лв. (общо 36% осигуряване) и шест месеца се точат по 20000 лв. от осигурителната система (НОИ още нямаше) или общо 120 хил. лв. Явно нормата на печалба от близо 600% се видяло много на управляващите, туриха ограничения 6 месеца трудав стаж преди болничния (прецакаха студентките) и намалиха болничните до 45 дни в годината (на хора като Огнян Сапарев можеха да бъдат с години в болнични), но не помогна. Та затова е прага. Солидарни, солидарни само в плащането. А като махнеш солидарността в харченето, се нарушава и в плащането. Ей ти два прага. А може да е само един, ама няма да се "прави политика".
03 Март 2010 07:23
suhar

Наскоро влязох в Интернет, с цел да сравня икономическите показатели на балканските държави. И знаете ли какво се оказа? Българският брутен вътрешен продукт на глава от населението е по голям от този в Румъния, Сърбия, Босна, Черна гора, Македония, Албания и Турция. И то много по- голям.

Къде точно си ги гледал тия данни? Дай линк.
Щото не мисля че е вярно, друго сигурно си гледал, не БВП на глава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД