"Замразете заплати и пенсии, не сваляйте ДДС и осигуровките". Това е основното послание, което отправи Международният валутен фонд (МВФ) по време на приключилата вчера редовна мисия за преглед на българската икономика. Препоръката е добре дошла за кабинета на Бойко Борисов, чийто бюджет за тази година е в същия дух.
"Удържането на ръста на заплатите в публичния сектор ще доведе не само до ограничаване на разходите, но и ще спомогне за ограничаване на ръста на заплатите в цялата икономика и за увеличаване на конкурентоспособността", заяви ръководителят на мисията Бас Бакер. Заради огромния недостиг на пари в пенсионната система от фонда се обявиха и срещу намеренията на кабинета да сваля ДДС и социалните осигуровки.
"Популизмът "Харчете, защото днеска се живее, а утрешните поколения да правят, каквото знаят" при нашето правителство няма да се случи", коментира вчера премиерът Бойко Борисов. "Годината определено е рискова. Ако от средата на 2010 г. видим, че икономиката върви по-добре, отколкото ние и фондът предполагаме, тогава евентуално може да има някаква възможност", каза и финансовият министър Симеон Дянков. Прогнозите са, че тази година икономиката на България ще отбележи минимален ръст от 0.2 - 0.3% от БВП.
Препоръките на МВФ, естествено, предизвикаха гнева на синдикатите. "Откакто съществува, МВФ все за това съветва - да не се увеличават заплати и пенсии. Но на срещата си с нас те говореха, че трябва да се повиши потребителското търсене. А как това ще стане с ниски заплати, на мен не ми е ясно", заяви вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Действително от МВФ отчетоха като сериозен проблем спадналото потребителско търсене заради увеличаващата се безработица. Въпреки това обаче оттам твърдят, че доходите както в държавния сектор, така и в частния не трябва да се пипат.
На същото мнение са работодателите и либералните икономисти. "Не може да се увеличават възнагражденията и пенсиите, ако икономиката буксува или върви назад. Откъде да дойдат парите?!", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. "Препоръката да не се вдигат държавни заплати и пенсии, особено в тази среда на липса на фактическа инфлация, ми се струва разумна за установяване на контрол върху разходната част на бюджета", коментира и икономистът Георги Ганев.
Ентусиазмът на премиера Бойко Борисов за ударно сваляне на ДДС, придобит след посещението му в Израел, се е изпарил. "Възможността за понижаване на ДДС ще бъде разглеждана през 2011 г., когато се надяваме да излезем от кризата", отсече вчера той.
От МВФ заявиха още, че хазната едва ли ще успее да събере заложените приходи от 26 млрд. лв. Тези очаквания били твърде "оптимистични". Затова МВФ прогнозира, че дефицитът в бюджета за 2010 г. ще е 1.8% от БВП, т.е. около 1.1 млрд. лв., при 0.5 млрд. лв., заложен в бюджета на Дянков. "Разпускането" обаче не значи, че хазната ще даде повече пари за социалните сфери и икономиката, както се надяват синдикатите, а че най-вероятно държавата няма да може да си събере дори парите, с които трябва да се платят планираните отсега дейности. Знае се само, че държавата ще се опита да намери средства за плащане на част от договорите с бизнеса. Други около 350 млн. лв., които ще дойдат от грешната прогноза за размера на БВП в бюджет 2010 г., са обещани на здравната система.