Предложената програма за матура по химия - във второто си ниво - е приемлива и би могла да се използва вместо кандидатстудентски изпит по химия. Това заяви ректорът на Химико-технологичния и металургичен университет проф. Камен Велев.
Той уточни, че това е първоначалното становище на експертите и то все още не е обсъждано с академичния състав на висшето училище. Второто ниво на матурите предвижда зрелостниците да решават теста от 40 въпроса за първото ниво и в добавка още 4 логически задачи. "Според нашите специалисти предложената форма е удачна. Забележки има обаче към трудността на логическите задачи, която трябва да се засили", уточни Велев. Според него било въпрос на дебат това да стане.
Повечето университети все още не са се запознали с пуснатите досега проекти за програми, установи проверка на "Сега". "Не съм се запознал с програмите, но матурите няма да станат вход за ВУЗ в близките 4 г.", категоричен бе ректорът на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев. Според него висшите училища не били готови да повярват на националните комисии, които ще оценяват изпитите. Било нормално Камен Велев да харесва матурите, защото ХТМУ бил "умиращ университет".
"Единственото, което намирам за нужно да кажа, е, че ние сме много по-познати в чужбина в средите на специалистите, въпреки че напливът на кандидат-студенти не е толкова голям като в някои други специалности", коментира в отговор Велев.
"Цялата тази история е много объркана, лично аз не виждам матурите като вход за ВУЗ идната година", коментира и ректорът на ВМИ-Плевен доц. Кунчо Игнатов. Според него от МОН трябва да почнат да водят открит диалог по въпроса.
"Имаме себе си за престижен и елитен университет, в който не може да се кандидатства току-така. Не вярвам идеята да се приеме, конкуренцията при нас е огромна", коментира зам.-ректорът на Медицинския университет проф. Пеев.
Очаква се въпросът за матурите да бъде повдигнат на идното заседание на Съвета на ректорите.
КОМЕНТАР
Обяснима е предпазливостта на университетите към идеята матурите да се превърнат във вход за ВУЗ. Но пък е необяснимо прибързаното и категорично отхвърляне на тази възможност. Изказвания от рода на това "в близките 5 г. няма да стане" трябва да се подкрепят с ясен и мотивиран отговор на въпроса "защо". Иначе обществото ще бъде принудено да се задоволи с тезата, лансирана от учениците. А тя е логична: ВУЗ-овете се опасяват да не загубят парите от организирана от тях изпитна кампания.
|
|