:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,614
Активни 686
Страници 13,517
За един ден 1,302,066
Криза

Каквото ще да става, гърците не си дават привилегиите

Демонстранти блокираха отпечатването на "Държавен вестник", за да не се публикуват мерките за затягане на коланите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Окупираната държавна печатница в Атина. Демонстранти блокират отпечатването на правителствената програма за рестриктивните икономически мерки в "Държавен вестник".
Повечето гърци отказват да приемат реалността и се тълпят по улиците, за да протестират срещу намаляването на заплатите и увеличаването на данъците, които социалистическото правителство на премиера Георгиос Папандреу е принудено да предприеме в опит да преодолее тежката икономическа криза. Но е очевидно, че трябва да се сложи край на определяната от западните медии като "безразсъдна финансова политика" на Атина. Затъналата в сериозни проблеми власт изготви програма, наречена "Защита на националната икономика - извънредни мерки за усвояване на финансовата криза", която предвижда премахване на 14-ата заплата в публичния сектор, увеличаване на възрастта за пенсиониране, както и повишаване на акцизите върху цигарите и алкохола, вдигане на ДДС, допълнително облагане на луксозни стоки като яхти, самолети, скъпи коли. Правителството се надява така да успее да налее допълнителни 4.8 млрд. евро в държавната хазна, за да намали бюджетния дефицит.

Гърците обаче със зъби и нокти се борят за правата си и организират стачка след стачка в знак на протест срещу новите правителствени мерки. Те не са готови да се разделят с благините, които ползват от десетилетия. По-агресивните демонстранти дори си позволиха да окупират в началото на март сградата на държавната печатница в Атина, за да попречат да бъде отпечатана Програмата за рестриктивните икономически мерки в "Държавен вестник", след като бе одобрена от парламента. Най-силна е съпротивата срещу орязването на възнагражденията - с 30% на великденската, коледната и отпускарската заплата, с 12% - бонусите на служителите.

Официално 14-а заплата е въведена от Министерството на труда през 1945 г., след края на нациската окупация на Гърция. Служителите



получават два чека през декември,



точно преди Коледа, за да могат спокойно да отпразнуват празника - единият е за 12-а заплата, а другият - за 13-а. Подобна е практиката и преди Великден. Тогава обаче вторият чек е за половин заплата, а другата половина от 14-а заплата обикновено се изплаща през юли, преди гърците да излязат в традиционната лятна ваканция.

Гърците категорично отказват да приемат броят на възнагражденията им да бъде намален, дори и в името на благото на цялата страна.

Ранното пенсиониране също е привилегия, от която се възползват доста гърци. Максималната възраст за пенсиониране на мъжете е 65 г., а жените - на 60 г. Но малцина излизат в пенсия толкова късно, защото много от категориите държавните служители имат право да се пенсионират много преди навършването на необходимата възраст. Жените, заемащи подобни постове, имат право да се пенсионират дори и след навършване на 45 години. Като парадоксален пример за екзотиките в гръцката осигурителна система в."Билд" посочи задължението на държавата да плаща доживотна пенсия на дъщерите на генерали от армията, които не са успели да се омъжат.

Правителството на Папандреу предлага изравняване на пенсионната възраст за двата пола на 63 г., както и премахването на ранното пенсиониране за облагодетелстваните досега държавни чиновници. При някои от професиите скокът на пенсионната възраст може да надхвърли и 15 години, съобщиха гръцките медии. В. "Катимерини" пък написа вчера, че Атина била обещала на ЕС, че



пенсионната възраст



ще бъде вдигната на 67 години.

Укриването на данъци може да се определи като национален спорт. Управниците знаят, че голяма част от доходите се крият, но не смеят да предприемат мерки. Според данни, цитирани от Би Би Си, 94% от данъчните декларации на гражданите показват, че годишният доход на преобладаващата част от населението е по-малко от 30 000 евро. Едва 3000 души от 11-милионното население на страната декларира доходи над 200 000 евро и само 6 души - над 1 млн. евро.

В безизходицата Гръцката централна банка откри банкова сметка за набиране на



дарения от страната на гражданите



за погасяване на държавния дълг на страната, съобщиха медиите в южната ни съседка. Идеята е по "Банковата сметка за солидарност" граждани и емигранти в чужбина да подпомогнат за излизане от кризата, ако имат желание. Сметката бе открита, след като председателят на парламента Филипос Пецалникос предложи да бъде създаден фонд за подпомагане на Гърция. Кампанията за създаване на такъв фонд се ръководи от президента на Гърция Каролос Папуляс.

Дни преди Централната банка на Гърция да отвори "Сметката за солидарност", известната певица Нана Мускури обяви в писмо до Министерството на финансите, че ще дари пенсията си на евродепутат за излизането на страната от кризата. Тя бе депутат в ЕП в периода между 1994 и 1999 г. от "Нова демокрация", която в момента е в опозиция. Мускури заяви, че прави това от "чувство на дълг" към родината си, и признава, че е "много притеснена" от острите нападки и лошото отношение към Гърция в световните медии. Годишната й пенсия като евродепутат възлиза на 25 000 евро. Министерството на отбраната ще подпомага икономиката, като продаде 200 лимузини "Мерцедес". Колите били за генералите и са закупени миналата година, но досега стоели напълно неизползвани в двора на ведомството.
24
3854
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
11 Март 2010 23:44
Да им пратим Дянков!
12 Март 2010 00:47
Ти се остави, ма може скоро да им пратят некой негов колега (СБ по кризите по Източна Европа :-) )
12 Март 2010 01:10
много ни плашат че ако не слушаме тук щяло да стане като в гръчко, обаче айде да видим дали наистина са по-зле от нас. ама да не си говорим за някакви финансови показатели, дето на везира-бирник месец за месец му се разминават с по 50-100%, а за показателите, чийто последствия ще се чувстват в историята далеч след като се забрави как еничарина дянков задуши финансово икономиката ни за едното потупване по гърба (данни за 2009 от CIA World Factbook):


БЪЛГАРИЯ
прираст: -0.79% (230-то място в света)
раждаемост: 9.51/1000 (204-то място)
смъртност: 14.31/1000 (14-то място)
емиграция: -3.11/1000 (144-то място)
продължителност на живота: 73 години (114-то място)


ГЪРЦИЯ:
прираст: 0.127% (188-мо място в света)
раждаемост: 9.45/1000 (206-то място)
смъртност: 10.51/1000 (55-то място)
емиграция: 2.33/1000 (37-мо място)
продължителност на живота: 79 години (26-то място)


виждате - на една ръка разстояние сме, а живеем в различни светове - те в белия, ние в третия.


извода: когато финансовите показатели станат самоцел и се смятат за по-важни от демографските се стига дотук - да се радваме, че живеем по-кратко и по-бедно от съседите си, и че с ниска раждаемост и висока емиграция сме на път да се самоизтрием от лицето на земята, и в същото време да се смятаме за късметлии и да ни е страх да не станем като тях.
12 Март 2010 02:40
Някой да е чул Гърция да иска да си съсипе армията като нас, щото е в криза?? Гърция все още поддържа 200, 000 армия, колкото беше нашата, преди да почнат да ни дават ценни "съвети". Сега макар, че сме окаяно бедни, малката ни армия е "професионална" и повече от условна. То май освен от международния тероризъм и от талибаните няма от кого да се плашим. С тая крепка дружба с Големия брат и с южната ни съседка всичко е спокойно. Най- важното е, като магарето на Настрадин Ходжа, да свикнем да бъдем гладни и без лекарства , останалото е въпрос на време, на малко време, комшийте са търпеливи.

12 Март 2010 07:39
Просто гърците живеят по модерному - всичко в името на човека.
Не на държавата, на човека.
Дразнят другите - не мислят за някаква империя, за мнозинството, за помпозни понятия като национални интереси, държавни нужди, в името на нещо си.
А си искат своето.
Та егоизмът е основа на съвременната цивилизация - нали и оная Ранд ни пускаха да ни убеждава. Тогава - защо гърците да са лоши?
----------------------------------------- ----
Блогът на Генек

12 Март 2010 09:09
Спартак -"да свикнем да бъдем гладни и без лекарства " -

С всичко се свиква ние вече свикнахме да ни е.....т вече 20 години!!!
12 Март 2010 09:18
Е чак пък повечето гърци, малко е прекалено, аз на снимката виждам само трима.
Крайно време е гърците, които подкрепят антокризисните мерки да направят една контра-стачка в подкрепа на правителството, че и тях да ги видим. Че то в Гърция формата на колективна себеизява явно е стачката, а не избори и други глупави демократични прояви.
12 Март 2010 10:29
Та егоизмът е основа на съвременната цивилизация - нали и оная Ранд ни пускаха да ни убеждава. Тогава - защо гърците да са лоши?

Не, не са лоши. Само дето всеки трябва да си плаща сметките сам: така казва и Айн Ранд.
12 Март 2010 10:35
Да като Исландците дето нещат да плащат за фалиралите банки нали така Круелке
12 Март 2010 10:52
задължението на държавата да плаща доживотна пенсия на дъщерите на генерали от армията, които не са успели да се омъжат.
12 Март 2010 11:31
Да като Исландците дето нещат да плащат за фалиралите банки

Абе там има един номер, че Исландия гарантира само сметките на територията на държавата, но не и в чужбина.
Кьорав карти не играе...
12 Март 2010 11:38
И въпреки всичко, и въпреки понякога погрешни каузи, гърците са солидарни и знаят как да ги отстояват. А ние само за "светлото бъдеще" мислим, а животът е днес, сега и вече колко поколения го изживяха в мизерия и жертви за това "светло" бъдеще, а то все не идва. Гърците поне си вземат от живота, това което искат сега.
12 Март 2010 11:41
вчера гледах по euronews репортаж за Гърция и казаха, че средната заплата там е 800 euro. Това възможно ли е? или е ставало дума за минимална заплата?
Някой знае ли?
12 Март 2010 12:12
В безизходицата Гръцката централна банка откри банкова сметка за набиране на дарения от страната на гражданите за погасяване на държавния дълг на страната

Не е ли това една чудесна идея?! Нека и нашето правителство да открие такава сметка и всеки, който смята, че държавата трябва да харчи повече отколкото има, ще може да пълни тази сметка. Вярвам БСП първи ще дадат пример като организират (например) превеждане на част от събрания членски внос в тази сметка.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 12/3/2010 г/ 12:13:50

12 Март 2010 13:04
"Повечето гърци отказват да приемат реалността и се тълпят по улиците, за да протестират срещу намаляването на заплатите и увеличаването на данъците..."
И са прави, защото са древен народ и всеки от тях знае, че живее сега и днес! Малко го интересува светлото бъдеще, което ако въобще дойде- много от тях няма да доживеят. Забележете- хората не си дават 14-тата заплата, получаващи я повече от 60 г. Преживяха и военна хунта и сътресения, но си останаха хора, народ, нация. Заявяват високо исканията си и отстояват правата си независимо от европейските чиновничета и исканията им. Не допускат никой да им обяснява, че ако продадат островите си, последните няма да се преместят... Не им минава и през ум да се вайкат какво ще мисли за тях някой в Брюсел, Лондон или Берлин... и за това там мислят как да помогнат на Гърция да излезе от кризата, а не как да им казват колко са лоши, крадливи, тъпи и неразбиращи евроатлантическите ценности... Между другото- какви са евроатлантическите ценности? А коя реалност отказват да приемат гърците? Тези които се опитват да ги поучават в момента предвидиха ли кризата? Успяха ли да я избягнат? Излязоха ли от кризата? Не, не и не. Е на какво учат тогава гърците и в какво ги обвиняват? Дели ни една гранична бразда от няколко метра като територии, но като манталитет, достоинство, гордост и самочувствие ни делят милиони светлинни години. Едните ако и да се карат помежду си са единни пред света, другите се клепат пред света, докарват му се и се самоизяждат. На едните света е виновен за поблемите, другите са виновни за всичките световни проблеми. Едните изнасят история, изкуство, култура, другите затриват културата и традициите си и насаждат някаква чужда псевдокултура. Едните ползват писмеността си и през ум не им минава да я променят, другите си я променят и са готови да я преобразуват по указание на някои, които нямат свое писмо и нареждат по няколко букви за един звук, но пък са много умни, пък ги слушат много продажни... Как ли се изписва гръцкото писмо на компютрите и дали им е по- лесно на английски вместо на гръцки... Уж две територии са разделени само с няколко метра гранична бразда...
12 Март 2010 13:14
защото са древен народ


нещо си се объркал, батенка - става въпрос за сегашните гръци: коварно, мързеливо и крадливо племе
12 Март 2010 13:37
Дели ни една гранична бразда от няколко метра като територии, но като манталитет, достоинство, гордост и самочувствие ни делят милиони светлинни години.

Правилно, на мене например (като средностатистически българин) никога не би ми хрумнало, че ако плюскам 20 години на вересия, комшиите трябва да ми плащат борча. А този манталитет - "правителството да ми плаща сметките щото съм горд потомък на древен народ и не съм свикнал да си плащам" е характерен и за един друг древен народ - тоя дето обитава Факултето Столипиново и други такива цивилизационни центрове.
12 Март 2010 13:45
Софтуинд, толкова е средната заплата - 800 ойро.
цените на храните и горивата са приблизително като в бг при доста по-високо качество.
Услугите са по-скъпи, дрехите също, наемите и недвижимостите, лекарски, правни и пр.
От много години имат солидна диаспора в Америка, Австралия и Западна Европа, която изпраща пари на родата.
Масово почиват по месец лятото, като мнозина имат летни къщи из курортните градчета.
Много гърци още 60-те и 70-те години са емигрирали по света и сега получават солидни пенсии, доживяват си старините в родината, а децата им работят и живеят на Запад.
Не се лишават от абсолютно нищо, купонът тече, кънти сиртаки и се лее узо...
12 Март 2010 15:33
"...отказват да приемат реалността..." ето така се бори гладът и се погасява дълг. Отказваш да го приемеш, значи го няма. Тези няма ли да се събудят?
12 Март 2010 16:08
Значи средната заплата в Гърция и средните цени там са много сходни с тези на големите градове на България като цифрово изражение , само че валутите са различни-там евро, тук лева.
Към това , което е написал Ловкия само ще добавя, че на заетите в туризма , ако натрупат 150 работни дни през активния сезон и това го правят 2 поредни години-зимата правителството им дава помощи в размер от 400 Евро на човек(иначе по островите възможностите за доходи тогава са много ограничени).Естествено те могат да излезат да работят някъде в чужбина(или по градовете) през това време, но тези 400 Евро са им гарантирани.Освен това , ако не им достигат 10 работни дни-могат да подадат молба до една служба, която им ги подарява.
Ако има допълнителни въпроси питай.А мога само да добавя, че гърците са изключително добре настроени към българите и битуващото в нашата страна лошо мнение за тях е силно неоправдано(както е и случаят с повечето ни съседи между другото-визирам най-вече румънците).
12 Март 2010 18:46
"става въпрос за сегашните гръци: коварно, мързеливо и крадливо племе"Хауптман, така не може да се говори за цяла нация. Това и за българите някой може да го твърди, нали. Със същата увереност.
Което не разбирам обаче е защо в България винаги се цитира по важни теми именно в. "Билд", а не някое наистина сериозно издание.
12 Март 2010 18:57
защо в България винаги се цитира по важни теми именно в. "Билд", а не някое наистина сериозно издание.

Защото "сериозните издания" са болни от болестта "политическа коректност" и за да се разбере какво казват трябват преводачи (от рода на "Билд"...


____________________________
Кредитът - модерното робство
12 Март 2010 20:26
"Преводачи", ама жълтеят... на което, разбира се, може да се отговори с "жълтеят, ама преводачи". Въпрос на вкус.
12 Март 2010 21:25
"става въпрос за сегашните гръци: коварно, мързеливо и крадливо племе"Хауптман, така не може да се говори за цяла нация. Това и за българите някой може да го твърди, нали. Със същата увереност.

Което не разбирам обаче е защо в България винаги се цитира по важни теми именно в. "Билд", а не някое наистина сериозно издание.


Ако е от арабския свят-може Иначе за гърците-определено не е мнение на човек , живял там, а просто на някой , който се намира на приказка и работи със слухове и инсинуации.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД