Военният министър Ангелов не казва кога и за колко МО ще продаде имотите си. Този огромен терен се намира в жк "Младост" в София. |
Преди да стане премиер, Бойко Борисов изкъсо следеше имотните скандали и още докато бе кмет на София, заяви, че далаверите в Министерство на отбраната надхвърлят многократно безобразията в "Софийски имоти". И обеща, че ако дойде на власт, ще разобличи и даде на прокурор всички крадци.
Но ето че военните имоти станаха много интересни и за това правителство. Но не с това, че сделки са дадени на прокурор, а защото новите шефове на МО искат бързо и евтино да ги продадат. По документи армията се е освободила от 858 имота, които вече се водят с отпаднала необходимост. Над 344 ще попаднат в графата за продажба - другите ще бъдат предоставяни за ползване от общини, ще бъдат отдавани и под наем и концесия. Ще има и такива, които ще бъдат държани "за черни дни", тъй като войската не е решила дали няма да има нужда след време от тях.
Военният министър Аню Ангелов заяви пред "Сега", че вече е отправил искане към колегите си в Министерския съвет да му разрешат
да намали данъчните оценки на военните имоти,
да свали процентите при образуване на цените и да проведе бързо търгове за тяхната продажба.
В момента все още е в сила правилникът за прилагане на Закона за държавната собственост (ППЗДС). В чл.88 от него е записано, че началната цена за продажба на държавен имот се определя, като към данъчната оценка се прибавят 40 процента. Данъчната оценка се изготвя от данъчната служба в региона, в който се намира имотът. В края на 2008 г. парламентът реши данъчната оценка на недвижимите имоти да се увеличи с 50% през 2009 година. Една от причините бе, че пазарните цени на имотите многократно надвишаваха данъчните оценки. Новият закон коригира коефициентите за местоположение, които са с най-голяма тежест при определяне на данъчната оценка. Взема се предвид къде се намира имотът - по категория и зона, това дали е в строителни граници или извън тях, или е във вилна зона. За производствените и селскостопанските имоти се гледа дали са в благоприятно или неблагоприятно положение от гледна точка на инфраструктурата.
Данъчната оценка се взима предвид и при определяне на годишните данъци за имотите, както таксите, които се плащат при продажба или покупка. Граждани и фирми плащат таксата си за боклук, която се основава на данъчната оценка.
Но толкова ли са важни военните имоти, че заради тях правителството и парламентът трябва да променят законовата уредба?!
Извинението на военния министър Аню Ангелов е, че в бюджета на ведомството за 2010 г. е записано, че трябва да направи собствени приходи от 72 млн. лв. И тъй като армията не била търговско дружество, трябвало спешно да продава имоти. А имотите са скъпи и очевидно така във военното министерство са решили да ги направят атрактивни за купувачите.
Армията дава по 20 млн. лв. на година само за охрана
на тези имоти.
Да, МО наистина не е търговско дружество, но е собственик на десетки търговски дружества, които не може да управлява добре и да печели, а само губи пари от тях. От години военните са лош стопанин на ДКЦ "Св. Георги Победоносец", Многопрофилна болница за долекуване "ВИТА", ДКЦ "Свети Георги", "ТЕРЕМ" ЕООД, "Интендантско обслужване", "Снабдяване и търговия - МО", болница "Св. Богородица", "П.Т. Авиостроителна компания", ВРЗ ТЕРЕМ, "Военно строителство - МО", ДКЦ "Здраве 2000", ПРОНО, "Военно издателство", "Армстройинвест", ЗАД "АРМЕЕЦ" с (4.0%) собственост и охранителна фирма "МОБА". При едно добро управление тези дружества би трябвало да носят много повече от 72 млн. лева на година на военните.
Последно военни имоти на пазара извади бившият военен министър Николай Цонев преди година. Тогава той бързаше да продаде и военното НДК, за да закърпи вече опоскания бюджет на армията. Не успя, защото се появи само един купувач, а по закон трябва да има поне двама. После дойдоха изборите и кризата. През годините различни военни министри са отговаряли за това има ли корупция при разпореждането с военните имоти. Сегашният министър вече гордо заяви, че е заложил достойнството си при провеждането на всички сделки, и побърза да тръгне към тях.
Най-смущаващото е как военният министър е преценил реалната цена на военните имоти, преди да са пуснати на пазара. Аню Ангелов категорично отказа да публикува в пресата списък на имотите, които ще се продават, защото журналистите щели да имат повече информация от самите купувачи (?). Странна маркетингова стратегия на военните - министерството би трябвало да се стреми да получи максимално висока цена за имотите си, но моли държавата да си промени закона, за да свали цената им още в начална фаза. А освен това крие и публична информация за това какво смята да продава... Коварни са военните имоти - който започне да се занимава с тях, затъва като в подвижни пясъци.