:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,588
Активни 665
Страници 13,491
За един ден 1,302,066
Паралел

Защо Чили устоя по-добре от Хаити на гнева на Земята

Корупцията и безконтролното строителство в карибската държава са главните виновници за тежките поражения и над 200 000 жертви
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът на Чили Мишел Бачелет излезе по улиците веднага след труса, за да успокои гражданите, че властите предприемат необходимите мерки, за да се справят с последствията.
Земетресението с магнитуд от 8.8 по скалата на Рихтер, което разлюля Чили рано сутринта на 27 февруари, е било 500 пъти по-силно от труса от 7-а степен, убил през януари над 200 000 хаитяни. А броят на жертвите в Чили е показателно по-нисък, въпреки че според официалните данни загиналите са стотици. В Чили доста по-малко хора останаха без дом, отколкото в Хаити, а голяма част от телефонните връзки в столицата Сантяго и в районите в централната част на страната бяха възстановени в рамките на пет часа.

Сравненията между двете държави без съмнение ще бъдат сред най-дискутираните теми на предстоящата на 31 март в Ню Йорк среща под егидата на ООН, на която ще се обсъждат начините, по които най-ефективно да се окаже помощ на Хаити, за да се възстанови от труса. Държавите донори вече знаят защо разрушенията в Чили са значително по-малки въпреки доста по-силния трус, който разлюля страната: властите в Сантяго принуждават строителите да спазват строги правила, докато в затъналото в корупция и безхаберие Хаити изобщо не съществуват подобни изисквания. Според глобалния корупционен индекс на "Трансперънси интернешънъл", който подрежда държавите от най-малко корумпираната до най-много, Чили се нарежда на 25-о място, а Хаити е чак на 168-а позиция. Докато президентът на Чили Мишел Бачелет (б.р. - вчера тя сдаде поста на наследника си Себастиан Пинера) излезе по улиците веднага след труса, за да успокои гражданите, че властите предприемат необходимите мерки, за да се справят с последствията, президентът на Хаити Рене Превал очевидно бе напуснал страната и отсъстваше в продължение на седмици.



Както Чили, така и Хаити се намират върху големи, опасни разломни линии



В последните десетилетия Чили задължи строителите новите строежи да бъдат направени така, че да са устойчиви на земетресения, необходимо е строителни материали като гума и др. да бъдат включени в архитектурния дизайн, за да позволят на зданията да са гъвкави и да се люлеят, а не да рухват по време на земни трусове. Точно обратното е положението в Хаити, където сградите никнат без никакво одобрение от инженери, но пък с много подкупи, раздавани на т.нар. държавни инспектори. Сградите не са добре укрепени и обикновено основите им не са достатъчно стабилни. Това е и причината, поради която 13 от 15-те правителствени сгради рухнаха при земетресението на 12 януари. Лошото строителство през 2008 г. погуби 91 ученици и учители, след като се срути училището им в покрайнините на столицата Порт-о-Пренс. Собственикът на школото бе обвинен в непредумишлено убийство, след като призна, че използвал само хоросан, за да залепи бетонните блокове.

Трусът в Чили дава още една ясна причина, заради която трябва да се изисква срещу милиардите долари хуманитарни помощи Хаити да приеме условия, които ще накарат правителството да подобри некачествената си работа. "Чилийският пример ще насърчи страните донори да покажат, че това е възможност в Хаити нещата да се променят - и да се работи по правилата, за да има промяна", казва Майкъл Шифтър, който е вицепрезидент на центъра за политически анализи "Междуамерикански диалог", базиран в американската столица Вашингтон.

За да бъдем честни, Хаити има доста по-малък опит от Чили със земетресенията, както и с готовността да се справи с пораженията от тях. (Преди труса на 12 януари последното силно земетресение, разлюляло Порт-о-Пренс, е през 1751 г.). Разбира се, ще се появят защитници, които ще настояват, че не е честно да се сравнява неефективно работеща държава като Хаити, най-бедната в западното полукълбо, със страна за пример като Чили, която има най-големия БВП на глава от населението сред държавите в Латинска Америка и се готви да стане първата южноамериканска страна член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), базирана в Париж. Чили може да работи по правилата, защото е по-развита държава, опонират защитниците на Хаити.

Неправилно.



Точно обратното: Чили е по-развита,защото работи по правилата



Същото се отнася за Бразилия, Уругвай, Коста Рика и за шепа други латиноамерикански и карибски страни, които са решили през ХХI век да престанат да използват управленски методи, типични за средновековни феодални владения. Те признават, че върховенството на закона, отчетността, образованието, възможностите за развиване на бизнес и работата на администрацията са много важни. И вече не използват изтъркани извинения като заплахите на комунизма или американския империализъм за това, че не са модернизирали политическите и икономическите си системи.

Хаити - република, основана от бивши роби, които са извоювали своята независимост от Франция през 1801 г., дълго време е в неизгодна позиция заради продължаващата дискриминация в западното полукълбо и в света. (САЩ не признават Хаити до 1862 г., а визитата на Никола Саркози преди няколко седмици бе първата на френски държавен глава.) Затова и международната общност трябва да окаже на страната по-голяма помощ, отколкото й е предлагала в миналото. Но тази помощ не трябва да се предоставя без силно корумпираният политически и икономически елит в Хаити да обещае, че ще бъде сложен край на невежото и безхаберно управление на страната. Дори и премиерът на Хаити Жан-Макс Белерив заяви наскоро през "Тайм", че реформата "трябва да бъде част от възстановителния процес в Хаити".

Белерив няма да стигне до там да обвини елита на Хаити за над 200 000 жертви на земетресението. Но тези, които се съмняват, че властта в Хаити може да се промени, трябва да знаят, че Чили не винаги е била кандидат за член на ОИСР и цели 17 години - от 1973 до 1990 г., страната е ръководена от жестока военна диктатура, както и че хаитяните са по-способни да се състезават с чилийците, ако получат този шанс.

Всеки, който иска да повярва в уменията на Хаити, че може да успее, трябва да види хаитянската диаспора, казва Шифтър. "Тя е доказала, че е изключително предприемчива и изобретателна" по начини, които не позволяват корупция, вкоренена в родината им. Един от имигрантите е Серж Жан-Луи, преуспяващ хаитянско-американски строителен предприемач от Южна Флорида. "Готов съм да се върна и да помогна за възстановяването на Хаити", обяснява той пред "Тайм" малко след труса.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
След земетресението държавният глава на Хаити Рене Превал бе напуснал страната и отсъстваше няколко седмици, докато съгражданите му се опитваха да се справят с тежките последствия от природното бедствие.
Снимки: EПA/БГНЕС
Дори и президентският дворец в хаитянската столица Порт-о-Пренс се оказа некачествено построен и рухна от труса през януари.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Доброволци почистват останките от рухнали сгради в Сантяго. Въпреки силния трус, който разлюля Чили в края на февруари, жертвите и материалните щети са по-малко, отколкото в Хаити.
20
3366
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
11 Март 2010 23:15
Чили може да работи по правилата, защото е по-развита държава, опонират защитниците на Хаити.
Неправилно.
Точно обратното: Чили е по-развита, защото работи по правилата

Как беше поговорката, "Думам ти дъще, сещай се снахо!", нали?
11 Март 2010 23:50
Право куме в очи: Недай боже нас да ни тресне - ще задминем хаити.
12 Март 2010 00:53
Ох, писна ми вече от преводи на едни и същи весници навсякъде с предвидимите им политически ориентации. Какво им е сега да сравняват катастрофата в Чили с тази в Хаити. Първо ни удрят с констатацията „Държавите донори вече знаят защо разрушенията в Чили са значително по-малки..., докато в затъналото в корупция и безхаберие Хаити изобщо не съществуват подобни изисквания.”. После ни цитират глобалният корупционен кодекс, роден от лоботомизирани мозъци тип Дянков, обслужващи идеологията на Световната банка, после се сещат все пак, че „За да бъдем честни, Хаити има доста по-малък опит от Чили със земетресенията...последното силно земетресение, разлюляло Порт-о-Пренс, е през 1751 г.). И горе долу заключение. „Чили е по-развита, защото работи по правилата.” Една изстрадала държава като Чили от убийствената диктатура на Пиночет, която унищожи и разгони стотици хиляди по света, се справя днес, защо и Хаити да не се справи (ако CIA и помогне..).
12 Март 2010 06:01
И какво предлагаш за да оправим съотношението? Да прибавим жертвите на Пиночет?
12 Март 2010 08:18
Земетресението с магнитуд от 8.8 по скалата на Рихтер, което разлюля Чили рано сутринта на 27 февруари, е било 500 пъти по-силно от труса от 7-а степен,

Още първото изречение е лъжа.
Достатъчно е било да прочетат как се съотнасят степените от скалата на Рихтер.
Но тезата е важна, фактите нямат значение.
12 Март 2010 08:48
Да! Написаното е вярно.В БГ например сеизмичното осигуряване срещу земетръс е заложено със закон и правилник в проектиранено на новите сгради.Това се отнася и за проектирането на преустройства, надстрояване и пристрояване на съществуващи стари сгради , като изрично в закона и правилника е казано, че като цяло, те се осигуряват на земетръс.Но това за съжаление в много стари и неусигурени на земетръс сгради, не е направено, особенно в централната част, примерно на София, където много от старите сгради, буквално се изтърбушика за търговски и офисни цели.Какво следва от това?Ами просто казано, тези сгради , ще пострадат силно, или просто ще рухнат.
12 Март 2010 10:03
Предимствата на Чили: за 17 години диктатура там не са останали комунисти и има много малко чернилки......
12 Март 2010 10:13
Не съм специалист по земетресенията и едва ли тука някой е, но все пак ако потърсиш малко из интернет се намира интересна информация противоречаща до голяма степен на написаното в статията.
Несъмнено качеството на строителството в Чили е по-добро от това в Хаити, но дали това е единствената причина за по-малкото жертви?
Единственото, което скалата на Рихтер показва е магнитуда на земетресението, но не показва интензитета, т.е. сравняването на магнитуди не показва реална представа за това как са били усетени земетресенията на повърността.
What these figures can’t tell us:
Intensity of effect.
Anything exact. All of that depends on where the epicenter of the quake is, how deep, etc.—considerations that don’t make it into that estimate.

За тази цел се използва скалата на Mercalli, по която Хаити е XI-а, а Чили - VII-а степен.
Ей тук има повече информация по въпроса:
Натиснете тук
12 Март 2010 10:38
Хаити - република, основана от бивши роби, които са извоювали своята независимост от Франция през 1801 г., дълго време е в неизгодна позиция заради продължаващата дискриминация в западното полукълбо и в света. (САЩ не признават Хаити до 1862 г., а визитата на Никола Саркози преди няколко седмици бе първата на френски държавен глава.)

Ау, представете си! Чак през 1862! Страхотна дискриминация. Начи негрите там изклали до крак всички бели, след това и мулатите. Чужденец няма право на собственост и бизнес в Хаити. Така, че в случая "световният империализъм" е прогонен от тези земи преди повече от два века. Хаити е държава, оставена да се развива напълно самостоятелно.
Виж, за Чили ми се върти в главата името на онази гадина Пиночет...
12 Март 2010 10:41
Земетресението в Чили като въздействие върху сгради и съоръжения е с 2 степени по ниско от това в Хаити. Неправилната интерпретация на факти може да доведе до отричане и на иначе верни твърдения.
12 Март 2010 12:01
Въпросът не е поставен коректно. Да сравняваш Чили с Хаити е се едно да сравняваш Сантяго със София и да се питаш защо столицата на Чили е далеч по-чиста и уредена. Пиночет дойде на власт не за да почиства боклуци или да провежда антиземетръсни мероприятия, а с други цели. Така че с него, и без него, след едно земетресение Чили пак щеше да излезе по-читаво от Хаити. Причините за това са няколко: За разлика от Хаити, която е държава на бивши роби, Чили е държава на бивши емигранти, половината от които са от немски произход. Това, съчетано с природните ù богатства, развита индустрия, селско стопанство и не на последно място много по-голям опит за борба срещу пагубните ефекти от земетресения и други природни бедствия, обяснява всичко. Много по-коректно е да сравняваш Хаити с една изостанала страна като Япония, например
12 Март 2010 12:11
Бе той Пиночет очевидно е почистил какво е трябвало
12 Март 2010 12:13
Когато се говори за разрушения се използва скалата на Меркали и нейните производни.
Модерната европейска е European Macroseismic Scale (EMS).
Скалата на Рихтер измерва по-скоро мощността на земетресението.
Ако огнището е по-дълбоко, енергията се разпръсва на по-голям обем и площ и съответно намалява разрушителния ефект.
12 Март 2010 12:18
Heat e прав в случая, че не редно да се сравняват тези две земетресения.
Чилийското е на разстояние 100км и дълбочина 35км.
Хаитянското е на разстояние 25км и дълбочина само 13км.
4 пъти по-близо и три пъти по-плитко.
12 Март 2010 13:07
Anilimda:
Една изстрадала държава като Чили от убийствената диктатура на Пиночет...

Боже, колко си несправедлив, та си направил така, че за всичко да трябва поне минимум ум.
Даже и за участие във форум не стига само да си верен ленинец, ма и акълец си требе.
12 Март 2010 13:25
Чили е по-развита страна, защото играе по правилата. - То ако слушаш финансистите, ще излезе че България е една от най-развитите страни в ЕС, ако и гледаш финасовата система.
Ако погледнеш 17 и 18 век Хаити е една от най-хубавите и богати колонии в Новия свят, докато Чили е една обширна страна, някъде из просторите на Испанска Америка. В индустриалната епоха плантациите на Хаити за западнали, а американски и британски компании разработват природните богатства на Чили. Географски, расово, социално, стопански, културно, двете страни са много различни - все едно да сравняваш България с Малайзия - е, икономистите никога не са имали проблем да го правят, но думите им не правят дупка.
12 Март 2010 14:10
Защо Чили устоя?
Защото е държава, в която живеят бели хора.
12 Март 2010 15:57
Слушах по CNN един геолог, който обяснявасше за разликата м-у земетресението в Чили и Хаити. Което човека каза е, че ако чуеш някой да говори за земетресение по скалата на Рихтер е че не разбира нищо, защото земетресенията не се измерват вече по Рихтер.
12 Март 2010 16:11
Да, ама отгоре на всичко робите са одрусали здраво елитните френски части и провалили прехвърлянето им в Америка. В резултат на това американците купуват от Франция цялата средна част на сегашната си територия. Какво признаване на Хаити, когато залог е оцеляването на Щатите. Разбира се, че отношенията с Франция ще имат приоритет.

За Хаити ситуацията е като Зимбабве в наше време. Прецакали метрополията, останали без икономически връзки и пазари, без политическа подкрепа, унищожили стопанството си в оправдан гняв и после развитие нямало щото ги дискриминирали... Не е дискриминация, а липса на доверие. То се губи когато не се играе по правилата.

С две думи, безхаберие и пикане срещу вятъра води до упадък, независимо от военните успехи.
13 Март 2010 15:20
Мдаа, за "убийствената диктатура на гадината Пиночет"... Вие чилийци виждали ли сте? Такива, живи, истински, живеещи в Чили средностатистически чилийци, не избягали в соцлагера комунисти? Щото аз да. Та тяхното мнениее, че Пиночет е спасителят на Чили. Напълно наясно са, че режимът му е вършил доста нелицеприятни неща. Но също така са наясно, че без този режим странат им щеше да е нещо като Венецуела (ама без нефта), Никарагуа, Еквадор, Куба и т.н. Пиночет е откъснал страната им от низходящата спирала на латиноамериканското левичарство и я е направил нормална западна страна. А отношението към кръвопролитията, извършени от него е горе долу такова, каквото е нашето към княз Борис І - и той е изклал до крак несъгласните с християнството болярски родове. Приемат, че е приел този смъртен грях в името на спасението на отечеството. Дали са прави? Ами да питаме Светия синод дали княз Борис І е светец или престъпник...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД