Президентът на Чили Мишел Бачелет излезе по улиците веднага след труса, за да успокои гражданите, че властите предприемат необходимите мерки, за да се справят с последствията. |
Сравненията между двете държави без съмнение ще бъдат сред най-дискутираните теми на предстоящата на 31 март в Ню Йорк среща под егидата на ООН, на която ще се обсъждат начините, по които най-ефективно да се окаже помощ на Хаити, за да се възстанови от труса. Държавите донори вече знаят защо разрушенията в Чили са значително по-малки въпреки доста по-силния трус, който разлюля страната: властите в Сантяго принуждават строителите да спазват строги правила, докато в затъналото в корупция и безхаберие Хаити изобщо не съществуват подобни изисквания. Според глобалния корупционен индекс на "Трансперънси интернешънъл", който подрежда държавите от най-малко корумпираната до най-много, Чили се нарежда на 25-о място, а Хаити е чак на 168-а позиция. Докато президентът на Чили Мишел Бачелет (б.р. - вчера тя сдаде поста на наследника си Себастиан Пинера) излезе по улиците веднага след труса, за да успокои гражданите, че властите предприемат необходимите мерки, за да се справят с последствията, президентът на Хаити Рене Превал очевидно бе напуснал страната и отсъстваше в продължение на седмици.
Както Чили, така и Хаити се намират върху големи, опасни разломни линии
В последните десетилетия Чили задължи строителите новите строежи да бъдат направени така, че да са устойчиви на земетресения, необходимо е строителни материали като гума и др. да бъдат включени в архитектурния дизайн, за да позволят на зданията да са гъвкави и да се люлеят, а не да рухват по време на земни трусове. Точно обратното е положението в Хаити, където сградите никнат без никакво одобрение от инженери, но пък с много подкупи, раздавани на т.нар. държавни инспектори. Сградите не са добре укрепени и обикновено основите им не са достатъчно стабилни. Това е и причината, поради която 13 от 15-те правителствени сгради рухнаха при земетресението на 12 януари. Лошото строителство през 2008 г. погуби 91 ученици и учители, след като се срути училището им в покрайнините на столицата Порт-о-Пренс. Собственикът на школото бе обвинен в непредумишлено убийство, след като призна, че използвал само хоросан, за да залепи бетонните блокове.
Трусът в Чили дава още една ясна причина, заради която трябва да се изисква срещу милиардите долари хуманитарни помощи Хаити да приеме условия, които ще накарат правителството да подобри некачествената си работа. "Чилийският пример ще насърчи страните донори да покажат, че това е възможност в Хаити нещата да се променят - и да се работи по правилата, за да има промяна", казва Майкъл Шифтър, който е вицепрезидент на центъра за политически анализи "Междуамерикански диалог", базиран в американската столица Вашингтон.
За да бъдем честни, Хаити има доста по-малък опит от Чили със земетресенията, както и с готовността да се справи с пораженията от тях. (Преди труса на 12 януари последното силно земетресение, разлюляло Порт-о-Пренс, е през 1751 г.). Разбира се, ще се появят защитници, които ще настояват, че не е честно да се сравнява неефективно работеща държава като Хаити, най-бедната в западното полукълбо, със страна за пример като Чили, която има най-големия БВП на глава от населението сред държавите в Латинска Америка и се готви да стане първата южноамериканска страна член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), базирана в Париж. Чили може да работи по правилата, защото е по-развита държава, опонират защитниците на Хаити.
Неправилно.
Точно обратното: Чили е по-развита,защото работи по правилата
Същото се отнася за Бразилия, Уругвай, Коста Рика и за шепа други латиноамерикански и карибски страни, които са решили през ХХI век да престанат да използват управленски методи, типични за средновековни феодални владения. Те признават, че върховенството на закона, отчетността, образованието, възможностите за развиване на бизнес и работата на администрацията са много важни. И вече не използват изтъркани извинения като заплахите на комунизма или американския империализъм за това, че не са модернизирали политическите и икономическите си системи.
Хаити - република, основана от бивши роби, които са извоювали своята независимост от Франция през 1801 г., дълго време е в неизгодна позиция заради продължаващата дискриминация в западното полукълбо и в света. (САЩ не признават Хаити до 1862 г., а визитата на Никола Саркози преди няколко седмици бе първата на френски държавен глава.) Затова и международната общност трябва да окаже на страната по-голяма помощ, отколкото й е предлагала в миналото. Но тази помощ не трябва да се предоставя без силно корумпираният политически и икономически елит в Хаити да обещае, че ще бъде сложен край на невежото и безхаберно управление на страната. Дори и премиерът на Хаити Жан-Макс Белерив заяви наскоро през "Тайм", че реформата "трябва да бъде част от възстановителния процес в Хаити".
Белерив няма да стигне до там да обвини елита на Хаити за над 200 000 жертви на земетресението. Но тези, които се съмняват, че властта в Хаити може да се промени, трябва да знаят, че Чили не винаги е била кандидат за член на ОИСР и цели 17 години - от 1973 до 1990 г., страната е ръководена от жестока военна диктатура, както и че хаитяните са по-способни да се състезават с чилийците, ако получат този шанс.
Всеки, който иска да повярва в уменията на Хаити, че може да успее, трябва да види хаитянската диаспора, казва Шифтър. "Тя е доказала, че е изключително предприемчива и изобретателна" по начини, които не позволяват корупция, вкоренена в родината им. Един от имигрантите е Серж Жан-Луи, преуспяващ хаитянско-американски строителен предприемач от Южна Флорида. "Готов съм да се върна и да помогна за възстановяването на Хаити", обяснява той пред "Тайм" малко след труса.