Вече няма съмнение, че олигарсите са извънземни - всички говорят за тях, но никой не може да ги посочи. Издирването им става държавна задача, след като президент и премиер взаимно си отправиха предизвикателства да им съставят списък.
Щом бе набеден за милиардер в едно закачливо телевизионно шоу, президентът Георги Първанов притисна изпълнителната власт да отвори "икономическите досиета на прехода", за да се разбере кой какъв е - т.е. да се види, че той не е такъв. Премиерът Бойко Борисов отвърна, че за 30 дни ще направи проверка на всички олигарси, стига президентът да му даде списък. Първанов пък го бодна, че не прави списъци, но предложи основа за разговор - най-напред да се разберат какво е "олигархия", за да знаят какво търсят. "Най-краткото определение е срастване на икономическа и политическа власт", обясни той в началото на седмицата.
Такова широко определение обаче не върши работа, защото, накъдето и да се огледа човек, все вижда преплитане на икономика и политика и не личи кой точно е олигарх. За добро или лошо политиците постоянно напътстват икономиката, за да не паднат от власт поради икономически вълнения (особено в кризата), а икономистите постоянно следят политическите процеси, за да си правят сметката. Доколкото обаче олигарсите имат лоша слава, би трябвало да ги търсим сред вредителите в обществото. Което пък би следвало да ги прави потенциални клиенти на полицията и другите органи на изпълнителната и съдебната власт.
Само че
в България наблюдаваме обърната логика
Вътрешният министър Цветан Цветанов, който ръководи полицията, праща писмо на президента да го пита кои са олигарсите. Така държавата изпада в паранормална ситуация, а властта тръгва на бой с паранормално явление, както става в популярния телевизионен сериал "Досиетата Х". Излиза, че олигарсите вероятно са извънземни. Ние съжителстваме с тях, без да ги забелязваме, защото не желаят да ни се разкрият. Усещаме присъствието им по вторични признаци - например 20-годишният преход опразни джобовете ни, а техните не отъняват от никоя криза.
Когато учените нямат преки доказателства за издирвани обекти, се задоволяват с косвени. За лабораторно изследване на финансовите потоци в държавата най-удобните инструменти са Сметната палата, данъчните служби, митниците, Агенцията за приватизация и други органи, чиято работа е да боравят с числа и парични знаци. Те би трябвало да са водили регистри, които да показват как милиардите от националното богатство в началото на прехода са станали организирано и централизирано частно притежание. Като се започне от първичното източване на валутните резерви чрез куфарчета и задгранични сметки, като се премине през изсмукването на банките чрез необезпечени кредити и хиперинфлация, като се продължи през лудата приватизация чрез РМД-та и се стигне до последните заменки - всичко е проява на един и същ процес на формиране на свръхбогата прослойка. Ако се съпоставят имената на действащите лица, ще проличи повторяемост и сходство в поведението им в различните периоди.
Вместо да отправя към президента реторични въпроси,
премиерът може да си отвори устата
Имената не само на олигарсите, но и на обслужващия ги криминален контингент трябва да са му добре известни не само защото се е отъркал о тях през годините на прехода, но и защото професионално е задължен да ги води на отчет по линия на финансовото разузнаване и полицията. Доколкото мнозина от тях се запомниха с художествен наивизъм, обяснявайки в зората на демокрацията произхода на богатството си, премиерът има всички основания да ги покани на по-сериозен разговор - ако му стиска.
Много лесно е да си закърпиш бюджета в кризата с увеличение на данъците. Но щом се правиш на мъж, бръкни там, където парите са най-изобилни. Плашилото на Гърция, което Борисов размахва, може да се превърне в негов личен кошмар, ако не осъзнае навреме защо и срещу кого са насочени протестите. Гърците се бунтуват не толкова срещу заплахата за 14-ата си заплата и други екстри, а срещу несправедливото разпределение на бремето на антикризисните мерки. Те са възмутени, че онези, които преяждаха от трупания национален дълг, сега са оставени да храносмилат на спокойствие, докато останалите плащат сметката.
Усещането за социална гавра
може да изкара и българите по улиците. Каквито и антикризисни мерки да предприема, Борисов ще срещне силна съпротива, докато не организира показно обръщане на джобовете на мафиотски босове, дедесари, ояли се бивши министри, партийни спонсори и всякакви други герои от икономическите досиета на прехода. Дошло е време разделно и премиерът трябва да покаже къде се намира - в средите, от които се устреми към властта, или в средите, които му дадоха властта чрез гласа си. Той ще има международна подкрепа, докато оправдава очакванията, че се бори с организираната престъпност и висшата корупция. Иначе западните служби сами ще му извадят досието, над което са наложили мораториум с надеждата, че е станал друг.
|
|