И при полицаите, и при военните стои въпросът защо се водят всички, че извършват първа категория труд. |
Но протестите, провокирани от справедливата идея държавните служители да си плащат здравните вноски както всички останали граждани, изискват да се направи преглед на привилегиите за тези служители. Защото са смешни доводите им, че ги заслужават, понеже им били ограничени гражданските права.
Още преди 1989 г. военните и милиционерите живееха паралелен живот. Тогава НАТО бе враг, армията - юмрук на Варшавския договор, а милицията - оръжието на властта. И работещите там наистина не знаеха ден и нощ, ходеха постоянно на някакви занятия, местеха ги от град на град, от гарнизон на гарнизон. Нещо повече. Дори в някои структури на МВР трябваше задължително
да се дава разрешение служител да сключи брак
със съответна жена или мъж. И това ставаше след щателно проучване на бъдещия съпруг. В същото време те получаваха едни от най-високите заплати в държавата - известен е от онова време изразът "една фуражка пари". Пенсионираха се първа категория с 20 заплати накуп. Освен това имаха сериозни жилищни фондове. Да не говорим какво правеха униформата и служебните карти. Как отваряха врати навсякъде или пък затваряха очи - например на катаджиите.
Много от тези тегоби и привилегии бяха запазени и след 10 ноември 1989 г. Единоначалието, излишната секретност, ограниченията за придвижване и на свободата като цяло, забраната да стачкуват. Бяха добавени и нови - като забраната да участват по какъвто и да е начин в политическия живот, да влизат в партии, търговски дружества, както и да работят на друго място в свободното си време. Затова и военните, и полицаите имат своите аргументи да искат по-добро държавно и обществено отношение. Правило дори в демократичния свят е на тези хора да се дават някакви привилегии. На тях се разчита и за сигурност, и да помогнат при произшествие, криза, проблем, престъпление, пожар...
Но всяка претенция трябва да има мярка. А ако се сложат накуп всички дадени официално и с различни нормативни актове привилегии, трябва да им стане малко неудобно от останалите хора.
Да вземем например МВР
Според устройствения закон за ведомството на служителите се осигурява храна или левовата й равностойност. На държавните служители пък се дава "и работно, и униформено облекло и друго вещево имущество и снаряжение", а на цивилните - левовата равностойност на униформеното облекло. За дейности, свързани с вредни за здравето последици, на служителите на МВР се осигуряват безплатна предпазна храна и противоотрови. Не става ясно при какви варианти се дава тази екстра, но тя си съществува.
Освен това при преместване на работа в друг град на държавните служители и на членовете на техните семейства се изплащат еднократно обезщетение и транспортните разходи при преместването. Това обаче изобщо не е всичко. Дори при смърт на служител на МВР разноските за погребението се поемат от вътрешното министерство.
Там получават основно месечно възнаграждение, което се образува от заплатата за категория и заплатата за длъжност. Отделно правителството по предложение на вътрешния министър определя размерите на заплатите за категория, както и на заплатите за най-ниската и най-високата длъжност във всяка категория. Базата за определяне на размера на основното месечно възнаграждение пък се утвърждава ежегодно със закона за държавния бюджет. Накрая месечното възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата - при това този коефициент за различните категории е от 1.4 до 2.1.
Тази сложна математика при заплатите не може да прикрие,
че в това ведомство се вземат добри пари на общия фон в държавата. Но това не е всичко.
Защото законът предвижда, че на държавните служители се изплаща и допълнително възнаграждение за продължителна работа върху основното месечно възнаграждение в размер на 2% за всяка година трудов стаж, но не повече от 40%. При определяне размера на това допълнително възнаграждение се взема предвид целият трудов стаж, приравнен обаче към първа категория труд. Освен това се плащат допълнителни възнаграждения и за специфични условия на труд, и за резултати в служебната дейност, и за извънреден труд. Накрая е предвидено, че извън всички тези възнаграждения могат да се плащат и още допълнителни бонуси, стига да са определени със закон или с акт на Министерския съвет.
Хората на трудов договор в МВР пък получават основно месечно възнаграждение, което се образува от заплатата за длъжност и добавката за работа в МВР. И при тях има коефициенти, които увеличават базата, както и повечето от посочените вече екстри. Интересно е, че повечето размери на заплати, допълнителни пари са дадени да се определят от вътрешния министър. И повечето пари във ведомството се раздават на практика като възнаграждения.
От републиканския бюджет се поема социалното и здравно осигуряване на държавните служители в МВР. Освен това всички хора от ведомството задължително се застраховат срещу смърт, временна неработоспособност или трайно загубена или намалена работоспособност вследствие на злополука. Пак за сметка на републиканския бюджет.
Отгоре на всичко в закона е записано, че трудът на държавните служители при пенсиониране се зачита като първа категория. Което влече след себе си възможност за много
ранно пенсиониране и до 20 заплати накуп
И е крайно време да започне дебат правилно ли е тази екстра да важи за всички над 60 000 служители на МВР. Там има чиновници, чийто труд изобщо не може да се сравни с миньорския. Или да вземем катаджиите - уморявало ги това, че са на 24-часови дежурства и са по пътищата в студ и пек?!
Но и това не е всичко. Законът дава възможност при изпълнение на служебните си задължения хората от МВР да пътуват безплатно в обществения градски транспорт. Ако те ползват жилище на свободен договорен наем, имат право и на компенсационни суми.
Интересно е, че в МВР нормативната база говори за "работа извън редовното работно време". Обаче тук има здрави компенсации. Като например 50 на сто по-висока заплата или пък допълнителен платен отпуск. Като редовният отпуск е 30 дни, отделно още по един ден за всяка прослужена година, макар и не повече от 10. Като се сложи и допълнителният отпуск за работа извън редовното работно време, което може да е още 12 дни, платеният отпуск става 2 месеца годишно.
В армията е почти същото - и за заплати, и за отпуски, и за всички останали екстри
И тук има коефициенти, които се прибавят към заплатите, поети от бюджета застраховки и осигуровки. Има и допълнителни възнаграждения. Тук те са за "специфични условия при изпълнение на военната служба". Каквото и да значи това. Или пък за "рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени". Допълнителни пари има и за изпълнение на възложени задължения извън установеното служебно време.
Безплатна е и медицинската помощ, военномедицинската експертиза и профилактиката на заболяванията. И те се осъществяват от Военномедицинска академия за сметка на бюджета на Министерството на отбраната. И тук трудът на военнослужещите при пенсиониране се зачита за първа категория.
Полага се и униформено облекло или левовата му равностойност, порционни пари, безплатна храна и ободряващи напитки при носене на дежурства, при занятия, учения, тренировки и лагери. И тези пари не се облагат с данъци. Има и още. Пътуването на военнослужещите и техните семейства при отиване и връщане от платен годишен отпуск в страната веднъж в годината е за сметка на министерството. Тук има и жилищен фонд. А ако военнослужещият е на свободен наем, му се плащат компенсации.
Същото се отнася и до хората, които работят в различните тайни или по-малко тайни специални служби - и НРС, и НСО, и ДАНС. Като
за ДАНС екстрите са още повече от тези в МВР
Там заплатата се умножава с коефициент по-голям от 3 дори. Те могат да ползват МВР болница или ВМА. И това са основните и официални привилегии. Да не говорим за останалите - с тези заплати и гарантираната държавна работа по-лесно се взима кредит, има и страхотни преференции при мобилните телефони, почивни станции и какво ли не още.
Всичко това предполага поне малко скромност от страна на армията, полицията и специалните служби. Защото точно в ситуация, когато всички граждани изнемогват, е нагло да се оплакват. Защото привилегиите в нормалните страни са обвързани задължително и с резултати. И второ, като им е толкова зле, защо няма нито едно свободно място, че дори има и опашки от кандидати?
Всъщност това важи с пълна сила и за всички държавни служители, които също имат много привилегии.