Едва ли е нужно на някого да се обяснява, че злоупотребата с алкохол и цигари вреди на здравето и води до тежки заболявания. Проблемът е, че тази стара истина не само не стряска вече никой, но и напомнянето й се посреща предимно със смях и подигравки. Тези два порока са станали толкова обичайно нещо за хората, особено в България, че всеки, който се опита да обясни на някой, че би било хубаво да води здравословен живот, бива обявен за луд. Срещу това не помагат и многобройните изследвания, които показват набъбващата тенденция на увеличаване на броя на заболяванията, които се дължат от пиенето и цигарите. И докато срещу второто се взимат все по-радикални мерки, като забраната на пушенето на обществени места и заведения, борбата със злоупотребата на алкохол някак си остава в сянка до поредното стряскащо изследване. При това някак си неудобно се напомня, че най-засегнати от тези пороци са младите.
Наскоро 10 страни - членки на ЕС, решиха да предприемат съвместни действия срещу пиянството на тийнейджърите. С проекта Take care те целят да засилят осъзнаването на младите за рисковете от голямата консумация на алкохол. Този европейски проект иска да застане срещу разпространената в цяла Европа тенденция "да се пие до кома". Координатор на проекта за Германия е дружеството за социални дейности в провинция Северен Рейн-Вестфалия Landschaftsverbandes Westfalen-Lippe (LWL). В следващите 32 месеца под ръководството на това дружество в участващите страни ще се изпробват концепции, разработени от него. Проектът Take care предвижда освен работа със засегнати младежи и обучение на възрастни - родители, младежки ръководители, треньори, социални работници. Също така се предвижда провеждането на сериозна кампания с търговците на дребно. Проектът се финансира от ЕС. Освен Германия ще участват Белгия, Дания, Словения, Словакия, Италия, Португалия, Кипър, Гърция и Ирландия. От всички континенти Европа има най-висок дял на консумация на алкохол. Според проучване сред децата и младежите в Европа през 2005-2006 г. редовно алкохол пият 5% от 11-годишните, 11% от 13-годишните и 25% от 15-годишните.
В Германия, където средно човек изпива 141 литра алкохол годишно, предимно бира, решиха да вземат още по-радикални мерки, като забраната на продажбата на алкохол от 22.00 часа до 05.00 сутринта. ФРГ заема пето място в ЕС при злоупотребата с шнапс, водка, вино, бира и коктейли. Първата област, въвела забраната, е Баден-Вюртемберг, която въведе мярката в капанчетата, малките магазини, бензиностанциите и супермаркетите. Нощният "сух закон" влезе в сила на 1 март т.г. Целта на властите в провинцията е най-вече борбата с алкохолизма сред младите. Последно проучване сочи, че ако през 2001 г. в токсикологиите в областта са били докарани 1792 младоци, то през 2008 г. техният брой прехвърли 4000. Всяко трето престъпление в Баден-Вюртемберг е било извършено след препиване. В студентското градче Фрайбург забраната за продажба на алкохола на обществени места в петък и събота бе въведена в края на 2007 г., което доведе до намаляване на престъпленията. Две години по-късно забраната беше отменена от съда след жалба на студент аспирант, че тя има прекалено общ характер и ограничава правата на гражданите. Сегашната забрана е приета като закон от местния парламент и няма да може да бъде лесно отменена, защото не е приета от градските власти. В момента и властите в другите германски провинции проучват опита на Баден-Вюртемберг. Според местни медии подобни мерки обмислят да предприемат области като Шлезвиг-Холщайн, Макленбург-Горна Померания, Саксония, Бавария и Берлин.
Срещу мярката очаквано се обяви Федералното сдружение на бензиностанциите, които по принцип работят денонощно и печелят добре от надценките късно вечерта, когато повечето магазини са затворени. Причината е, че продажбата на напитки, цигари, храни, вестници и списания вече са съществена част от доходите на бензиностанциите освен горивата. Според сдружението новите нощни правила в Баден-Вюртемберг ще намали оборите им до 40% и ще доведе до съкращаване на 3000 работни места.
В Русия от няколко години властите подеха кампания за борба с алкохолизма заради големия брой умрели от него и увеличаващия се броя заболели. Като първа мярка Кремъл реши от 1 януари т.г. минималната цена на бутилка водка на територията на Русия да бъде 89 рубли (около 2 евро), като целта е да се ударят нелегалният пазар и фалшивият опасен алкохол. Руският премиер Владимир Путин утвърди амбициозен план за борба срещу алкохолизма, според който до 2020 г. употребата на спиртни напитки в страната трябва да намалее с 55%. Планът цели употребата на алкохол да влезе в нормите, приети от Световната здравна организация. Той ще бъде реализиран поетапно, като се започне с ликвидирането на нелегалния пазар на алкохол в Русия. Ще бъде ограничена и рекламата на спиртни напитки, включително и тази, скрита във филми, телевизионни програми и др. Вторият етап предвижда откриването на рехабилитационни и профилактични центрове, в които лекари и психолози ще работят с населението в опит да му повлияят в посока намаляване на употребата на алкохол. В Русия от алкохолизъм умират 75 000 души годишно. Отделно от това 23 000 руснаци годишно намират смъртта си от отравяне с алкохол, в т.ч. и фалшив. В мнозинството от случаите жертвите на алкохолизма са мъже на възраст 40-60 г. По данни на СЗО годишно един руснак изпива средно еквивалента на 18 л чист спирт, което представлява двойно превишаване на нормите на организацията. През август руският президент Дмитрий Медведев заяви, че алкохолизмът в Русия е добил очертанията на национално бедствие.
В момента руските власти обсъждат също да въведат забрана за продажбата на алкохол нощно време. Законопроектът буксува в правителството, защото първоначалният му вариант не беше одобрен. Главният спор се води дали забраната да започва от 19.00, както предлагат авторите на проекта, или от 23.00 часа, както искат от Министерството на промишлеността. Федералната служба за регулиране на алкохолния пазар пък предлага това да става от 21.00 часа. Втората спорна точка е това дали да се признае бирата за твърд алкохол.
Скептиците припомнят и лошия опит на Москва, която забрани продажбата нощем от 23.00 до 08.00 часа, но това се заобикаля, защото в местния закон имаше вратичка кметството да разрешава подобна продажба със специално разрешение.
Британското правителство също реши да установи минимална цена на алкохола със специален закон, за да преустанови политиката на някои супермаркети, които умишлено намаляват стойността на алкохолните напитки, което води до тяхното свръхпотребление. Засега обаче законът няма да засегне барове, заведения и ресторанти, тъй като цените там са предварително завишени. Парламентът в Латвия пък реши да въведе мораториум върху продажбите на пиене на 1 септември, когато е първият учебен ден. В този случай обаче важеше поговорката: "Една птичка пролет не прави". Добре, че президентът Валдис Зетлерс се усети и върна проектозакона за радикална промяна. И тук бизнесмените са против подобни мерки, а родителите ги приветстват, което показва, че това противопоставяне няма да свърши скоро.
Не се гаси туй, що не гасне!
За еврипейците не знам, ама ние най-милото няма да си го дадем! (или - "дадеме", както би казал Премиера)