В парламента нищо не се е променило от времената, когато на депутатите им се даваха указания как да гласуват с два цветни маркера. А пианистите по банките натискаха, колкото апарата сварят да покрият.
Въпреки много заявки за морал дефицитът в тази област си остава. Последният показателен пример е скандалният начин, по който бе претупан в екокомисията важният закон за управление на отпадъците. Той засяга много интереси и ще отвори възможности да се завъртят много пари. Боклукът в наши дни се оказа по-апетитен бизнес от добива на злато, тъй като предстои прегрупиране на организациите за оползотворяване на отпадъци.
Законопроектът е обемен и доста спорен. Но депутатите от опозицията бързо се отказаха да се борят с МОСВ и ГЕРБ. И точно когато се обсъждаха спорните текстове, всички освен управляващите се изнизаха от екокомисията. Изчезнаха даже петима от ГЕРБ. Така повече от 50 параграфа бяха гласувани от шестима депутати от общо 20-членната комисия. Даже шефката на комисията Искра Михайлова не беше на заседанието, на което се одобриха едни от най-важните промени в законопроекта, и то при липса на кворум. Секретарката в екокомисията обаче съобщаваше за гласували 13 души. Тя обясни, че имали практика отсъстващите да упълномощават свои колеги как да гласуват вместо тях. Подобно нещо не е записано в нито един правилник, но е трайна практика от няколко парламента насам.
Права е Цецка Цачева, че депутатите от този парламент станаха смешни. Проблемът е, че тя си мисли, че са смешни за едно, а те са смешни заради друго. Много интересно е дали докладът на екокомисията ще влезе в зала за второ четене безпрепятствено. "Той е напълно невалиден и трябва отново да се събере комисията, за да прегласува текстовете", твърди юристът Любен Корнезов (БСП). Проблемът е, че нито опозицията, нито управляващите имат интерес да поставят този принципен въпрос и да поискат прегласуване. Първите, защото трябва да дадат някакво прилично обяснение защо са си тръгнали преди края на заседанието, а вторите, защото са продължили да заседават при очевидната липса на кворум. Към това се прибавя и спешността на приемане на законопроекта, която изисква зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева. Тя помоли депутатите да побързат с този закон, защото ги чакат промените в закона за опазване на околната среда, където трябва да се въведе правната рамка за търговията с парникови емисии. Тази мярка е една от най-сериозните антикризисни мерки на правителството. По сходен начин се бързаше и със закона за ГМО, но след като започнаха протестите, изведнъж се оказа, че властта има нужда от още консултации и обмисляне.
Този частен случай със закона за управление на отпадъците е показателен за работата на мнозинството през последните осем месеца. ГЕРБ се бори срещу гласуването с чужди карти, а само въвежда понятия като "упълномощаване". Възмущават се от практики, които самите те прилагат. Така хората на Борисов не се открояват, а се вливат в редиците на феодалните старци на парламентаризма, които от всеки свой джоб могат да извадят подобни прийоми. А и така се създава благодатна почва за лобизъм, нали?