:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,419
Активни 611
Страници 4,293
За един ден 1,302,066
анализ

Здравната реформа на Обама - добра за Америка, но лоша за света

Застрахователните фондове са истинските победители, цените на акциите им рязко се вдигат
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Членове на Камарата на представителите обсъждат здравната реформа на Обама преди гласуването й на 21 март.
Барак Обама пише история. Предложената от него здравна реформа е най-важната реформа, въвеждана в Америка от десетилетия насам. Но това, което е добро за САЩ, може да не е с положителен знак за самия президент - нито пък за останалата част от света.

Ото фон Бисмарк, известен като Железния канцлер, никога не е бил голям привърженик на демокрацията. Той ръководи страната в периода между 1871 и 1890 г. и предпочита да не споделя с обществото начина, по който управлява. Изготвянето и приемането на закони не е по-различно от работата на един месар, категоричен е той. "Колкото по-малко знаят хората за това как се правят салами или закони, толкова по-здрав ще бъде сънят им", казвал Бисмарк.

Американският президент Барак Обама възприема доста по-различно демокрацията от Бисмарк, но мнението на германеца остава актуално. В продължение на повече от година Обама наблюдава как здравната реформа се превърна в закон. Политическите му опоненти режеха парче по парче от неговия най-важен вътрешнополитически проект - дори и самият Обама понякога вземаше ножа. Общественото шоу бе толкова голямо, че американските избиратели бавно изгубиха вяра, че президентските планове за здравната реформа ще бъдат реализирани. На 21 март вечерта най-накрая законопроектът бе одобрен в Камарата на представителите. Въпреки че престилката на Обама бе леко опръскана с кръв.

Появиха се малки съмнения, че реформата, която гарантира здравни грижи за 95% от американците, ще влезе в учебниците по история. Скандално е, че най-богатата държава в света толкова дълго време е предлагала на своите граждани такава "милосърдна" защита срещу болести или травми. В дългата битка за приемането на реформата Обама бе настойчив и готов да води битки, за да я защити. Обвиненията, че не е изпълнил обещанието си, изчезнаха само с едно гласуване в Камарата на представителите.



Първото обещание е изпълнено



Президентът на САЩ обаче не може истински да се зарадва на здравната реформа, която от толкова дълго време обещаваше. От началото на кампанията той имаше две основни оправдания за извършването на цялостна здравна реформа. Първото бе моралната необходимост да се отстранят съществуващите рискове, пред които са изправени повече от 40 млн. американци без застраховка. Второто оправдание бе икономическо - увеличаването на разходите за здравни грижи, които трябва да бъдат контролирани, за да се намали натискът върху бюджета на САЩ.

Първото обещание е изпълнено - новият закон показва солидарност с тези, които не могат да си позволят да плащат здравна застраховка, и с онези, на които е била отказана подобна застраховка. Изпълнението на второто обещание обаче се отлага. Законът за здравната реформа няма сериозно да допринесе за намаляването на разходите за здраве. Застрахователните компании ще се сдобият с милиони нови клиенти, но това не е конкуренция в реални условия. Цените на акциите им в момента рязко се вдигат - всъщност те са истинските победители от здравната реформа в САЩ.

С други думи, президентът спечели моралния дебат, но за това той плаща висока цена. Опитът да бъдат въведени социални реформи през 60-те години на ХХ век за здравни застраховки за бедните и по-възрастните също така бе много оспорван. И тогава пак републиканците правеха огромни усилия, за да блокират реформите. Но Конгресът тогава прие закона със сериозно мнозинство с подкрепата и на двете партии. Този път Обама не успя да спечели на своя страна дори един републиканец, който да подкрепи неговата реформа, а социологическите проучвания показаха, че е налице голямо обществено недоверие за реализирането й.

Всъщност решителността, която Барак Обама показа, прилича на борбата за повече граждански права за афроамериканците в южните щати през 60-те години. Тогавашният президент от Демократическата партия Линдън Джонсън прокара Закона за гражданските права, защото вярваше, че това е правилно. Но той го направи с ясното съзнание, че демократите ще платят висока политическа цена.



Притеснения за преизбирането



Обама даде ясно да се разбере, че и не се интересува толкова от политическите последствия, колкото от това да действа правилно. "Издигнахме се над политическите страсти", заяви той, след като законопроектът бе приет. "Изправени пред криза, не се огънахме пред предизвикателствата. Преодоляхме ги. Не пренебрегнахме отговорността си, а я приехме. Не се изплашихме от бъдещето, защото сами го правим."

Много демократи са сериозно притеснени за преизбирането си и несигурно последваха своя президент. Трудно е да се каже дали на предстоящите през ноември избори за членове на Камарата на представителите и на Сената, както и за губернатори, Демократическата партия ще бъде наказана или възнаградена за приемането на реформата. Но едно нещо изглежда ясно: дебатите около здравната реформа изобщо не са приключили.

Дори и по време на гласуването в Камарата на представителите на 21 март републиканците се опитаха да представят мотото си за предстоящата предизборна кампания. Кой ще трябва да плати реформата, чиято стойност е 940 млрд. долара? Може ли Америка точно сега да си позволи да я реализира? Може ли изобщо Америка да си позволи да я реализира?

Барак Обама обаче твърди, че реформата сама ще се изплаща и дори накрая ще доведе до спестяване на пари.



Не е ясно дали Обама ще постигне нови успехи



Дебатите за здравната реформа ще продължат и през следващите няколко месеца - и без съмнение ще повлияят върху другите проекти, с които Обама се готви да се заеме. Усилията, които държавният глава хвърли за приемането на здравната реформа, превръщат следващите му успехи в доста по-неясна перспектива.

Решаването на всеки следващ проблем се превръща в маловажно, особено тези, които са извън пределите на Америка. Към мисията в Афганистан има малък интерес. Защитата на околната среда се отлага. Постигането на мир в Близкия изток е много далеч. Налагането на санкции на Иран се отлага. А Европа не заслужава дори и едно пътуване.

Единствената останала глобална суперсила се вторачи в себе си. Трудната победа на Обама обаче означава малка промяна в близко бъдеще. Сега той трябва да обясни на страната и на членовете на собствената си партия защо цялата здравна реформа е толкова важна. И ще има малко време да се заеме с друго нещо.

Реализацията й няма да навреди на празненствата на американците за здравната реформа. Но останалата част от света няма да се присъедини към партито толкова ентусиазирано.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американският президент Барак Обама подписва здравната реформа, чиято стойност е 940 млрд. долара.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американци протестираха във Вашингтон преди гласуването на здравната реформа в Камарата на представителите. Те настояха законопроектът да не бъде приеман.
29
4947
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
30 Март 2010 04:35
Егати манипулативната статия
30 Март 2010 04:55
Ега ти повърхностната статия. Как може да се препечатват такива глупости? Това е обида за читателите на в. "Сега".
30 Март 2010 05:30
Тази газета няма чувство за САЩ и туйто. И‌ колумнисти, и м-ли от чуждия печат, нямат пропуск.
30 Март 2010 05:34
'Кой ще трябва да плати реформата, чиято стойност е 940 млрд. долара?'
Оставам с впечатлението, че като представител на малциствата в САЩ обама защищава техните интереси.
Защото тези пари ще се платят от работещите там...

Може ли някой от живеещите в Америка да даде по-подробни данни?
30 Март 2010 05:53
Оставам с впечатлението, че като представител на малциствата в САЩ обама защищава техните интереси.

Защото тези пари ще се платят от работещите там...

dobadoba, впечатлението ти е абсолютно вярно. Само цифрата дето е по-голяма.
30 Март 2010 05:59
Реформата се прави, за да спести пари на бюджета - към един трилион за 10 г. Четете сериозни вестници, колеги.
30 Март 2010 06:10
Защото тези пари ще се платят от работещите там...

За разлика от други страни, където парите се плащат от неработещите... Ммддааа. В Америка всеки е представител на някакво малцинство. Всяка група си има неработещи, които и сега ползват медицински услуги без да плащат за тях. Колкото за самата реформа, не съм видял един смислен анализ досега, където да се види практически как ще се отрази на средния индивид. Нещото което се знае със сигурност е, че в досегашния вариант в САЩ за медицина отиват около 17% от БВП, което е най-големия процент за всички развити страни. Въпреки това около 20% са извън чадъра на елементарен медицински достъп. Правитеслтвото се опита да вкара всички свой граждани в 21 век- дали е успяло ще се разбере след като реформата влезне напълно в сила.
30 Март 2010 07:32
Управлението на Обама ще е благодат за САЩ, също както всяко друго социалистическо управление води до стабилизиране на държавата. Друг е въпроса, че Европа ще го издуха, всъщност тя вече го духа. Умряха не само надеждите на Еърбъс за договор. Защото за разлика от Хърсев, Обама мисли за своята държава и ще въвежда все по-здрава протекционистка политика за американските производства. А ако на следващите избори американците се докажат като зрели демократи и преизберат тази политика, то тогава спокойно можем да поздравим емигриралите в САЩ, че са направили правилен избор.
30 Март 2010 08:27
Е как пък от всички анализи на здравната реформа в САЩ и от всички публикации, които описваха досегашната напълно порочна система на здравеопазване отвъд Океана, *** вестник "Сега" подбра тъкмо най-скудоумното писание. Жалко!

Редактирано от - sybil на 30/3/2010 г/ 08:58:38

30 Март 2010 09:03
Ами това е реалният резултат, драги зрители! Няма никакво пристрастие. Който е очаквал нещо различно се е заблуждавал. На мене още от началото ми беше ясно, че т. нар. закон ще прекара изрядните данъкоплатци със здравни осигуровки да плащат и за останалите. Европейски модел, да, да! Застрахователните компании ще прилапат още печалби и то за сметка на и без това огромния бюджетен дефицит.
30 Март 2010 09:11
Да не въвеждат нашенският модел? И циганите у нас не плащат... ама някой да ги е лишил от елементарни медицински услуги?
30 Март 2010 09:39
Напред, смело към пълната и окончателна победа на Социализма в САЩ...Обама или е забравил основният принцип на конвейра (скоростта му се определя от скоростта на най-бавния работник)...или както колегата си Горбачов, смята че на него се е паднала "великата" чест да дръпне шалтера и на този масонски експеримент...
30 Март 2010 10:59
Другата теория е, че във Вселената има леки (скоростни), средни (средноскоростни) и тежки (бавни) частици - те се сбълскват и формират събитията в различно време - така, че "това, което се е случило, се случва и ще се случва" - но това не е съвсем вярно - защото всичко се изменя...
Ние сме същества, живеещи в "средния обсег" - не можем да живеем в другите "обсеги"...
30 Март 2010 11:02
Реформата се изразява да задължи всички работещи американци да плащат застраховките на разни негри, латиноси и прочие сволач на частните застрахователни компании. Нали се сещате какво означава това? Ако досега за всеки долар, който са взимали застрахователите едва 60 цента са отивали в болниците, то сега от всеки долар едва 20 цента ще отиват в болниците. Качеството ще пада и в крайна сметка системата ще блокира, както блокира тази, която ние си я знаеме.
Ценообразуването на здравните услуги вече ще се прави на принципа - Гледам у тавана и сметам!
30 Март 2010 11:04
Бонго,
Ама ти ме амбицираш, бе човек!
Я да ти река аз пък, че американският континент е бил предвиден от извънземните като резервна територия за развитие на цивилизацията. За опазването му са били изградени непреодолими граници от енергийни полета и други такива работи. Но системата се скапала и поради това Колумб успял да премине. В момента системата действа само от време на време и то на ограничена територия - така нареченият Бермудски триъгълник.
Хе-е-е-е!
Ти с мене ли ще се мериш, бе байно!
30 Март 2010 11:05
Здравната реформа на Обама - добра за Америка, но лоша за света
Здравната реформа на Обама - добра за одеските му господари, но лоша за САЩ и света
30 Март 2010 11:08
Мишките знаят добре - пробие ли се веднъж дупчица в чувала с брашънцето - тя само ще се разширява.
Няма значение, че 90% ще отиват при ония с шилото.
Важното е, че поне 10% ще падне при мишчиците...
30 Март 2010 11:13
Явно на зле отиват зад гьоля.
Сега му е времето да предложа "неизгодна" сделка.
Заменям моите проблеми за такива, на кой да е среден американец.
Go!!
30 Март 2010 11:38
Обама и неговите поддържници направиха първата малка крачка към хуманизирането на американското здравеопазване. Нека ги поздравим за успеха!
Колкото да прогнозата в статията:
Законът за здравната реформа няма сериозно да допринесе за намаляването на разходите за здраве.

трябва да се съглася с нея... Но и това ще се оправи когато направят и втората стъпка - да ограничат гигантската норма на печалбата на фармацевтичните монополи до разумни размери.
Не става изведнаж!
30 Март 2010 12:37
Днес приех една пациентка с - жлъчно каменна болест и панкреатит. Преди месец е била в Сиатъл на гости при дъщеря си, имала е същото заболяване - лекувана е консервативно - скенер, ултразвукова диагностика, три лабораторни изследвания, малко вливания, антибиотици и то на таблетки - 4 дни. Лечението е излязло 38 000 $. На нас НЗОК изисква минимум 5 дневен курс на лечение и ще ни плати 1010 лева (690 - 700$) със същите изледвания, доста повече задължителни медикаменти. Ограничение в престоя няма, но не се заплаща допълнително и лечението тук е 55 пъти по-евтино от това в САЩ.
30 Март 2010 13:14
Един приятел от Щатите трябваше да си направи зъбна притеза (мандибуларната)... Поискали му 40000$. Той се изсмял. Яхтата ми казал, не струва толкова пари със все двигатели и електроника по нея... Дойде си в България и му излезе много много по-ефтино със самолетните билети барабар. Хем се видя с родителите си, с приятели...
Как да повярвам, че не работи здравеопазването им по метода: "Болен се е.. на легло"?!
30 Март 2010 13:26
Suriel : Реформата се изразява да задължи всички работещи американци да плащат застраховките на разни негри, латиноси и прочие сволач .....


Ако беше видял кампусите, стационирани близо до мексиканската граница, и то само за да могат пенсионери да си купуват от Мексико по-евтини лекарства, нямаше да говориш така. Преобладаващото мнозинство от хората там не са нито негри, нито латиноси, а част от 40-те милиона неосигурени американци - позор за една от държавите с най-могъщите икономики в света. Обама успя там, където Рузвелт, Кенеди, Никсън и Клинтон се провалиха. И с това влезе в историята наред с Джордж Вашингтон и Абрахам Линколн. А нелепите твърдения, че последствията от реформата щели да бъдат лоши за света, могат единствено да предизвикат смях.
30 Март 2010 14:51
Е па нищо не му разбрах на тоя.
30 Март 2010 15:26
А нелепите твърдения, че последствията от реформата щели да бъдат лоши за света, могат единствено да предизвикат смях.

Така е! Светът е задължен много на САЩ за показното на тема "Как не трябва да функционира една здравноосигурителна система".

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 30/3/2010 г/ 15:27:40

30 Март 2010 17:00
Да си припомним предизборните обещания на Обама: създаване на държавен здравен фонд като реална алтернатива на частните и осигуряващ по-евтини осигуровки.
Нищо лошо в идеята: такъв фонд би събрал достатъчно клиенти и би могъл да финансира лечението им, т.е. останалите данъкоплатци нямаше да се натоварят с никави допълнителни разходи. Каквото се събере във фонда, с това ще се лекуват клиентите.
Но това, което още тогава се подозираше беше, че идеята ще се изроди във финансиране на нереформираната система директно от държавния бюджет, което и стана. Колкото и Чичо да ни убеждава колко много пари се спестявали на данъкоплатеца. Щото на мене ми се вижда точно обратното: освен със собствените разходи го натоварват и с разходите на досега неплащалите.

Редактирано от - Cruella de Vil на 30/3/2010 г/ 17:01:45

30 Март 2010 17:38
Cruella de Vil:
на мене ми се вижда точно обратното: освен със собствените разходи го натоварват и с разходите на досега неплащалите.

Изглежда и инвеститорите мислят така щом акциите на здравните фондове са се вдигнали. И то рязко. Което е още едно потвърждение, че Обама нищо не (на)прави за обуздаване на медицинските разходи.


____________________________
Кредитът - модерното робство
30 Март 2010 17:47
Предлагам на Sybil да приложи спрямо Bongo ot Africa т. 1.6. от правилника на форума:

1.6 Спамът и флудът (едносрични и повтарящи се постинги,
както и оф-топици) са недопустими.

Натиснете тук



____________________________
Кредитът - модерното робство
30 Март 2010 21:01
Списанието DER SPIEGEL се отличава с добри и сериозни коментари. А и е с "ляв" уклон. Но за да се разберат тези, трябва нещо повече от първосигнален прочит...

...Дори нещо повече, за случаите, когато Бвана и администрацията му са в играта, в колониите се пазят да пишат в прав текст. Сравнимо е с маясъл:

- Все едно е да ти нареждат да пуснеш ГМО в държавата си, ти да не искаш това и същевременно да ти е нужно Бвана да те потупа по рамото.

Смисълът, индуциран от четивото, е повече от ясен, пък и посланието е просто:

- Той е, че ще има огромно еднопосочно движение: - от Бюджета - към Джобетата на едни чичковци с нестихващи апетити. Като страничен ефект се очаква ликуване сред плебса и прочие фойерверки...

- А посланието е, че заетостта да трябва да се грижиш за мандрахулките си означава, че и очакваното вмешателство за какво ли не из сите земни кълбета няма да е така голямо, защото натрупването на париците ще има друг циркулационен кръг...

Това е толкоз просто и логично!
30 Март 2010 23:49
Преди близо месец ми сложиха порцеланова коронка на зъб - 1 600 долара. Здравната каса(UnitedHealthcare) ми плати 700, останалите 900 от джоб...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД