:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,594
Активни 368
Страници 4,468
За един ден 1,302,066

Срещу кризата ли се борим, или за големи молове и данъци?

Колебливото правителство даде повод за всякакъв лобизъм и крайни идеи
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В държава, в която молът е символ на просперитет, всякакви екзотични икономически идеи са възможни.
Напоследък се създава усещането, че най-добрият икономист в държавата е Бойко Борисов. Каже нещо, осъзнае нелепостта му, после се поправи. Но има хора, които са непоправими. 20 години вече.

Покрай тежката криза приложната ни икономика се върна век и половина назад, че и прескочи океани. Телепортира се някъде в епохата на златната треска в Америка, когато всеки ентусиаст товари кервана и хуква да дири богатството. Не го знае къде е, но се надява. Тъй е и родната икономическа мисъл, гравитираща необвързано и експертно към различните "мозъчни центрове" и социални академии. Никой не знае



как България ще излезе от кризата,



какво точно следва да се направи, но всеки раздава щедри съвети. Мисълта лети към предполагаемите необятни залежи от свежи пари, инвестиции и стимули.

Кризата е световна, няма светли примери, има печални (Гърция), няма и икономист в света, който да се закълне, че знае панацеята. Нашите също не я знаят и колчем някой ги запита: "Това ли трябва да се направи?", следва невинният отговор: "Правителството си решава". Бягството от категоричност обаче не пречи да бъде съпроводено с тонове напоителни идеи и препоръки.

Голямата бюджетна дупка например, преди да се е напълнила с пари, вече преля от "наложителни мерки", които са откровена форма лобизъм и фундаменталистка вяра в чистата теория. Ясно е, че пари няма и трябва да се намерят. Че приватизацията например е един от начините. Но някои либерални мислители толкова се увлякоха, че настояха за продажба на БНТ, БНР, БАН и всичко, що носи в абревиатурата "българско или национално". Държавата наистина може да събере пари от приватизация, може да се раздели с миноритарни дялове в дружества, от продажба на зле стопанисвани имоти и обекти. Но за да е прозрачно и честно, трябва да стане чрез фондовата борса.



БАН на борсата? Звучи интересно, като скеч



Пък и що значи "приватизация на БАН"? Хайде да си кажем честно, че ще продадем сградите й, към които вече има интерес от купувачи и комисионери. И да ги продадем като сгради, а не като някакво аморфно образувание "БАН" на ниска цена.

"Толкова молове се построиха. В тях има кина, магазини, заведения, а НДК се е превърнал в един битпазар", обясни бившият икономически министър при Софиянски Красимир Ангарски. С което неволно, но пък пълноценно обобщи родната философия на тоталната разпродажба: молът, след като стана символ на просперитет и икономическо благосъстояние, може да е и дворец на културата.

Не остана назад и прогресивната левичарска мисъл. Може ли автентичен ляв икономист да не поиска увеличение на данъците? Не, Тотю Младенов не издържа и го направи. Но очевидно има и други здрави сили, които шепнат в лявото ухо на десния Борисов. Нито работодатели, нито синдикати, нито Дянков дори искаха вдигане на ДДС. Но "мярката" ненадейно влезе в кризисния план на кабинета, а премиерът напук на старите си изявления се превърна в пръв защитник на увеличението на налога. Да не би Кольо Парамов, който пред БНТ видя в ДДС най-сигурния източник за пълнене на хазната, да се е сбил с Дянков и надвил. Нали Борисов разясни, че Парамов отдавна го съветва, ще го прави пак, сблъсквал ги с Дянков, за да вземе правилното решение.

А може и някой майстор на изящната словесност, кален в тоталитарното училище на живота, да съветва премиера: "Плашиш ги, че ще вдигнеш плоския данък, пък те после ще се радват на увеличението на ДДС. Че и безсмислието на данък "лукс" няма да забележат." Тъй правеше старата власт навремето, тъй в много случаи прави и сегашната. Да не би кризата просто да е



алиби за "данъчната сурвакница",



към която прибягват всяка власт и присъдружните й съветници, когато не знаят как да напълнят бюджета?

Но има един въпрос, по който положително се произнесоха и леви, и десни икономисти - амнистията на капитали. Толкова шумно се изказаха, че чак стана подозрително. Най-странното е, че в редичката на лобистите се наредиха и синдикатите, които трябва да бъдат най-критични към подобни операции. Може ли в момент на безпаричие синдикатите да не грабнат мегафона? Може, ако е в рамките на дадено предприятия. Но щом иде реч за общонационални проблеми, те са в идейния авангард. Тъй се оказаха пръв застъпник на замразяването на цените. Макар че то ще удари свирепо потребителите след либерализирането им след време. Макар грамотността и безкористността на синдикалните функционери да е спорна покрай многото консултирани сделки, подбиране на купувачи и пришпорване на продавачи в ерата на натрупването на капитала.

Всъщност всичко, което се предлага и лансира днес - данъци, цени, приватизация до дупка, амнистия, не е ново.



Периодично разни хора натискат



туй, което им е по сърце, джоб според познания и умения. Сега просто кризата им е повод, а колебливото правителство ги поощрява. Натискат, пробват, ако мине. Което не е престъпление. Престъпление ще е, ако кабинетът вземе да угажда на всички, търсейки някакъв "среден път". Амнистия няма да има, развръзката е добра. Но няма държава, която да е излязла от кризата с вдигане на данъци по време на нейния пик или малко след него. Няма икономика, която да се е оправила след замразяване на цените. А ако ще се теглят външни заеми, за което настояват най-новите гласове, то следва да е предварително ясно как ще бъдат харчени.

Лошото е, че в това трескаво търсене на "мерки и решения" сред морето от препоръки за "затягане на коланите" все по-редки са гласовете за затягане на течовете от хазната. Дянков обещаваше милиарди след едно кабелче между НАП и митниците. Още по-лошото е, че тъй както ГЕРБ тъкмеше досега бюджета на парче, в момента прави отчаяни опити да закърпи някак положението с мисъл за днес, но не и за утре.



-----------------

P.S. И ще уточни ли най-после някой колко е дупката в бюджета, дето трябва да я пълним? 1.5 млрд. лв. ли е, както твърди финансовият министър Симеон Дянков, или 5 млрд. лв., както казва премиерът Бойко Борисов? Тази дупка за три месеца ли е, за половин година ли е, или за цялата 2010 г.? Да не се наложи след няколко месеца да пълним друга дупка с вдигане на други данъци!
87
5673
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
87
 Видими 
29 Март 2010 23:03
Ех какви времена бяха преди.
Мол си значеше единица за количество вещество.
А офис си беше килера за метли, кофи и парцали.


29 Март 2010 23:11
Не знам, но ако това е вярно - Боцата ще види зор...
Ако (не дай си Боже) стане това - Костов, дали ще вземе отношение??
Русия спира „Нефтохим – Бургас”, май?
На неочаквана визита утре в България се очаква да пристигне президентът на „Лукойл” Вагит Алекперов, научи ЗонаБГ.инфо от източници пожелали анонимност.
Алекперов ще остане в България половин ден. По време на престоя си той ще оповести затварянето на „Нефтохим - Бургас” и окончателното преместване на дейността в новата рафинерия на корпорацията в Румъния. След този ход се очаква около 15 хиляди души да останат безработни.
Смята се, че това са само част от мерките на руската страна по повод уклончивата политика на България по стратегически енергийни проект.
Очаква се следващият ход да е „Южен поток” да заобиколи България и руската страна да откаже депонирането на ядрено гориво от Козлодуй, както и отказ от саниране на 5-ти и 6-ти реактори на АЕЦ „Козлодуй”.

Натиснете тук
29 Март 2010 23:37
Кризата в икономиката ни е системна, не е следствие от сътресението на Уолстрийт (всъщност, напоследък индексите там отново се покачиха). То само спомогна да лъснат огромните пробойни в тъй наречената ни икономика.

Интересно как нито един наш политик, нито един наш виден икономист не призова да се възползваме от примера нека да не е на Китай, а на Малайзия, Тайван, Виетнам или други по-малки азиатски тигърчета. Вместо това, устите им непрестанно бълват думи като приватизация, намаляване на разходите, кредити, лихви, данъчни ставки и други подобни.

Като че ли единствено и само с фискални мерки можем да изградим стабилна икономика. Ей Богу, не ги разбирам тези хора.

Как един икономист не излезе пред българското общесктво да каже, че селското ни стопанство е в плачевно състояние и се нуждае от спешна реформа, че не може да се гради високоефективно земеделие на дребно, с мотики и лопати, без нужнта техника, без изградени съвременни системи за напояване, без нормално функциониращ пазар, че е нужно да се отстранят хилядите прекупвачи-изнудвачи, които ограбват труда на земеделеца и ядат от парите на потребителя.

Тук не иде реч за по-сложни неща като индустрия, биотехнологии и др., за читето развитие са нужни значително повече средства.

Вместо това, непрекъснато се набива в съзнанието на хорицата - лихви, кредити, заеми, приватизация.Направо не мога да повярвам. Егати икономистите. Та това си е чиста проба шантаж, лъжа, изнудване.
30 Март 2010 00:05
На втората си крачка на Луната Нийл Армстронг намери бележка: "Бойко Борисов беше тук".
30 Март 2010 01:00
Относно идеята да се продаде БАН, единиято от партньрите на правителството има много добър БАлкаН ски опит в тази сфера.
Обявява се че БАлкаН е тоталитарно наследство и че не е изгодно да го държи държавата, намира се един интересуващ се инвеститор от близския изток. Продава му се БАлкаН на символична цена, БАН ще бъде ликвидиран и ще цъфне още един МОЛ в центъра на София с неясен собственик.
30 Март 2010 01:18
С преливане от пусто в празно няма да стане, а от народа вече свалихте всичките кожи. Има САМО ЕДИН НАЧИН: ДАЙТЕ ПЪТ НА КАДЪРНИТЕ ХОРА ДА ТВОРЯТ! СЪЗДАЙТЕ ИМ УСЛОВИЯ, УВАЖАВАЙТЕ ГИ И ИМ ПОМАГАЙТЕ! Докато Брато, Врато и разни други там престъпни фигури с големи мускули и малки мозъци се поклащат доволно в чисто нови лимузини за стотици хиляди левове и бият наляво и дясно мирни граждани, няма да я бъде Бълагрия. С картели и номенклатурни и мафиотски структури също няма да стане. СОРИ! Продадохте цяла България, че стигнахте чак до сградите БАН! А да ви видим сега накъде.
30 Март 2010 01:44
Интересно как нито един наш политик, нито един наш виден икономист не призова да се възползваме от примера нека да не е на Китай, а на Малайзия, Тайван, Виетнам или други по-малки азиатски тигърчета. Вместо това, устите им непрестанно бълват думи като приватизация, намаляване на разходите, кредити, лихви, данъчни ставки и други подобни.

Е той нали Михов щеше да идва, оттам, от него район където е сега.
Ревнаха - не го щем, да се мафка, да не дохожда....
Току виж, внесъл някои идеи, дето да им объркат сметките и пропагандата....
30 Март 2010 02:16
той ще оповести затварянето на „Нефтохим - Бургас”

E6,
Ако това не е партенка, то Бойко Борисов няма да има друг начин, освен да действа, като Чавес, когато му спретнаха подобен номер - окупация от работниците на Нефтохим-Бургас, продължаване на работата и ренационализация на предприятието, като изоставено от собственика си.
Малко зор ще има със суровината, но не е нерешим- Не само Русия има петрол.
30 Март 2010 02:23
Да не би кризата просто да е алиби за "данъчната сурвакница"

Не! Алиби е за голямото доразграбване на безценица не де що е останало. Ако мине номера.
-
А че ще е голямо доразграбване говори и фактът, че от цялата държавна собственост, всички държавни земи и всички концесии планират да вземат само 375 милиона лева.
-
За сравнение щетите от заменките се оценяват на милиард и половина, а обемът им е несравнимо по-малък отколкото всичките държавни земи, които смятат да ги продадат само за 160 милиона лева.
-
А това, че смятат да вземат само 15 милиона от концесии си е просто подигравка с тези дето ги избраха за да борят корупцията и наказват грабителите.
30 Март 2010 02:41
Лукойл Нефтохим, доколкото знам, е бил направен специално за руски нефт с по-високо съдържание на сяра. Така че затварянето му от Лукойл може да значи и краят му, края на Бургас като голям град, и на главния клиент и спонсор на Боко - В. Златев като голям бизнесмен. Я Плама как бързо беше ликвидирана, а произвеждане по-качествена продукция. Но пък от друга страна Лукойл беше изваден от проекта Бургас-Александруполис и сега се бори против него. Затова именно и Боко е против, подкокоросан от В. Златев. Освен това отношенията на Румъния с Русия са отвратителни, а и Бъсеску нападаше злостно загубилия изборите Джоанъ, че бил руски агент (което не беше така).

Русия може дори да се откаже от Козлодуй заради увъртанията на Боко за Белене.

Единственото нещо, което не може технически без България, е Южен поток. Ако ще се стpои, през нас ще е.

Надявам се, че Русия няма да се отказва от нищо и на Боко акъла ще му склати. Все пак обеща на Путин през септември в Гданск, че ще му даде отговор за Белене до един месец.

Но картинката е доста мрачна. Заради хаотичната антибизнес политика на Боко инвеститорите в последните дни масово побягнаха от България. Оня ден и ЧЕЗ се отказа да инвестира 800 млн евро в ТЕЦ Варна заради непоследователната Бокова политика за газа, в т.ч. за Южен поток.

Заради Боко загубихме още есенес и РВЕ и Армарис.

Редактирано от - Чичо Фичо на 30/3/2010 г/ 02:53:30

30 Март 2010 02:43
Костов даде Нефтохим на Лукойл бадева (за сравнение - ТЕЦ Варна се продаде на ЧЕЗ в 2003 г. за 209 млн. евро и Соди Девня - на Солвей за тогавашни (1997 г.) 161 млн долара кеш.
30 Март 2010 02:50
Чичо Фичо,
това най-вероятно е партенка, но дори и като такава цели окозване на натиск, от което Русия не печели.
-
АЕЦ Белене е чакал 20 години, може да почака и още една-две, докато в България дойде по-независимо правителство. И е по-добре да почака, отколкото да имаме до собствената си граница небългарска атомна бомба. АЕЦ трябва да бъде изцяло български. Да гарантира националната и енертийна сигурност на България и от него да печели България. Иначе не ни трябва. Можем да купуваме ток и от Черна Вода.
-
И след като руснаците даваха заем, то той трябваше да бъде взет. Централата щеше да си го изплати.
30 Март 2010 02:56
Черна вода спира аварийно по два пъти на година и е на 100 км от Варна. Ние трябва да настояваме да се закрие, не да им купуваме тока. Те са маломерни, калпави канадски реактори Канду.




30 Март 2010 02:56
А този макар и възможен рекет с Нефтохим е силен коз за това, че и АЕЦ и рафинериите и въобще всички стратегически предприятия трябва да си бъдат изцяло българска държавна собственост. Защото няма гаранция, че някога, когато на някой инвеститор или държава нещо не му е на кеф, няма България да бъде подложена на сериозни изпитания.
30 Март 2010 03:01
За атомната бомба - не съм съгласен. Белене е с реактори ново поколение, беше 49% собственост на РВЕ и сигурността му беше поета от консорциум от Арева и Сименс. Аз бях и за офсета с Армарис, да не се повтарям сто пъти.
Който работи против реиндустриализацията на България, върши престъпление, независимо дали от идеологическо заслепение или от корупционни мотиви като Боко.
30 Март 2010 03:01
Лукойл Нефтохим, доколкото знам, е бил направен специално за руски нефт с по-високо съдържание на сяра.

Не знам до колко това е непреодолим проблем. Да кажат специалистите. Но, ако партенката се окаже истина, то трябва да се действа по метода на Чавес. Натиснете тук
30 Март 2010 03:01
Абе как ще затварят Нефтохима, вие чувате ли се?!?
Партенки всякакви. Лукойл имат три рафинерии в други страни, другите им две, в Румъния и Украйна, са 3 пъти по-малки всяка от Нефтохима.


Пък и това не се връзва с (чудно, все още продължаващите) приказки на Фичо че Лук пречел на БА, пък сега щял да плаши с бастисване на НФ за да помага на БА.
Ромгаз и Лукойл ще вадят заедно нефт и газ около Змийския остров, а там доста имало казват. Предизборно кой кого как наричал е друг въпрос, у нас циркът е още по.
30 Март 2010 03:04
Циганиите на Боко с инфраструктурните проекти писнаха не само на руснаците. Ето и РВЕ, ЧЕЗ.

Не е работа на държавата да управлява рафинерии. Друга работа е, че не е редно да имаме само една голяма рафинерия - за това е трябвало да се мисли в 1959 г.
30 Март 2010 03:08
Еми горе нали казах, че не се връзва.
Но на циганиите на Боко трябва да се тури край. Той направо изуми Путин през септември - не бил запознат, нямал договорите, подписани от Станишев. Дайте ни един месец да се запознаем. Минаха шест месеца.
30 Март 2010 03:15

Чичо Фичо
Който работи против реиндустриализацията на България, върши престъпление, независимо дали от идеологическо заслепение или от корупционни мотиви като Боко.

*

*
Вече сме двама в неравната битка. Да видим дали ще дойдат и други.
30 Март 2010 03:28
Е пишете ме и мене в клуба "Индустриална България"

Никога не съм вярвал в глупостите за просперитет чрез селско стопанство и туризъм.
30 Март 2010 03:31
Фичо, точно щото минаха вече 6 месеца, а Бокото каза все пак 1 месец. Да се бил запознаел уж. И то по трите проекта. И ако ти допуснем лукойлската версия за БА, дори да я допуснем поне като частично вярна и за ЮП, за Белене вече няма как да въжи. А трите проекта Бокото не ги дели, значи има друга причина. Сещаш се кое е най-малкото общо кратно, ама неудобно да го назовеш нали?
30 Март 2010 03:43
Ето и РВЕ, ЧЕЗ.
Не е работа на държавата да управлява рафинерии. Друга работа е, че не е редно да имаме само една голяма рафинерия

ЧЕЗ и другите монополисти ще направят много хубаво, ако вземат наистина да се обидят и си тръгнат. ЕРП-тата трябва да се ренационализират и печалбите им да остават в България, а не да заминават в бюджета на чешката държава и немските общини.
-
И по какво се различава мениджмънта на Нефтохим, ако директорите са назначавани не от централа в Москва, а от правителството в София ?
И защо да трябва повече от една голяма рафинерия на голямо пристанище. Колко петролни кладенци има в България ?
30 Март 2010 04:09
Разбира се, че България трябва да има собствена индустрия. Въпросите обаче са два - първо, че това трябва да е високотехнологична индустрия, второ, че българският частен бизнес не е в състояние да я създаде, а външният няма да го направи, защото Китай му предлага много по атрактивни условия - от квалифицирана и много евтина работна ръка, до огромен и растящ пазар.
-
Създаването на високотехнологична индустрия в България може да стане само с целенасочени преки държавни инвестиции. Например липсата на автомобилно производство в България може да бъде предимство за създаване на конкурентно производство на електромобили. Технологиите отдавна ги има.Електромобилите отдавна са в състояние да изминават и над 500 км с едно зареждане на акумулаторите. Имат и по добри показатели.
-
Ако не се правят в страни с петролна индустрия и автомобилно производство, то е защото са с относително проста конструкция, не се развалят толкова, нямат нужда от горивосмазочни материали и т.н.. Защото на практика унищожават цели традиционни индустрии, а това е социален проблем за тези страни. В България няма какво да губим, а само можем да печелим, ако развием производство на електромобили.
30 Март 2010 05:28
Защото не е хубаво да зависим само от един доставчик. М/у другото имахме две рафинерии, едната я затриха.
Така и с газа - хубаво е да има и ЮП, и Набуко, и наш добив от морето, от Девенци и от газификация на въглища, и внос на LNG и LPG.
Добре е да има държавни инвестиции в хай-тек, но на първо време нека приберем всички частни инвестиции, които ни се натискат и са ни изгодни.
АЕЦ Белене с РВЕ, Сименс и Арева и Армарис с корветите са ни комай най-големите хай-тек инвестиции, които отказахме. Лично Путин и Сарко ни молиха на крака и им отказахме.
Разбирам зад тях да имаше опашка от други с по-добри оферти, ама нямаше.
30 Март 2010 06:39
По един милиард лева на корвета. Мерси. Щото Саркози имал да връща услуги на спонсори. И с по едно торпедо и ги няма. Милиардите на дъното.
-
И кво ще направиш само с 2 корвети ? Ще воюваш с Руския черноморски флот ? С Турския ? С Румънския ? С Украинския ? С Грузинския ?
-
Май с Грузинския ми изглежда най-реалистично. Ама те руснаците имат грижата за тях, тъй че няма да се доредим.
-
С тези 2 милиарда, които биха отишли за две ненужни корвети, колко завода за електромобили можем да построим ?
30 Март 2010 06:40
И ако не си гледал Кой уби електрическата кола / Who killed the electric car (2006) ето го Натиснете тук
30 Март 2010 06:41
Чичо Фичо, днес си неотразим!


Редактирано от - myrmorko на 30/3/2010 г/ 06:47:01

30 Март 2010 06:41
И мен пишете в клуба на подръжниците на "Индустриална България". В далечната 1973 година учехме "Икономическа география на България". Тогава на мода беше клишето, че България е "зеленчуковата градина на СИВ". На един урок, учителката изпитва един от нас и той вмъква това клише в развиването на отговора си. И знаете ли какво ни каза тогава тази жена - "Вие давате ли си сметка колко вагона с тикви трябва да изнесе България, за да внесе един струг с цифрово-програмно управление?" Коментара е излишен!
30 Март 2010 06:48
Вярно, ама знаеш ли каква е хранителната стойност на един струг?
Няма и половин тиква, нали?
Сега икономическа география не се учи. Първо - ако се започне, за месец се изчерпва.
Второ - трябва постоянна смяна на учебниците, ако се пише кое предприятие чие е.
Примерът с Нефтохима показва - ние станахме перевалочная станция.
----------------------------------------- ----------------
Блогът на Генек

30 Март 2010 07:20
Brightman,
Сега видях, че твоята цел почти е изпълнена. Близо 66% от бюджетните приходи са от ДДС и акцизи. Планираните приходи от акцизи са 4580 млн.лв, три пъти повече от корпоративния данък. Акцизите са 25% от бюджетните приходи. Това е най-откаченото нещо, което светът е виждал. Лек спад на цената на петрола води до затваряне на БАН. При 10% намаляване на пушачите, затваряме съда. Мечтата на Brightman в действие.


___________________________
Бюджет 2010: държавни заеми от Световната банка – 250 млн.лв. за укрепване на железопътната инфраструктура в периода 2009-2011; 158 млн.лв. развитие на общинската инфраструктура.
30 Март 2010 07:21
генек - тайно се надявам да се шегуваш.
30 Март 2010 07:26
Ако е верно това за Нефтохим , ще оставят ли площадката такава каквато е била преди построяването !
30 Март 2010 07:35
Аз бих казал че "високите" технологии не са баш за нас, все едно по-ефтини телефони или автомобили на батериики от китайците няма да направим. Основна на всяка индустрия е енергията. Ефтина ел. енергия би направила конкурентно всяко производство, независимо дали на меден концентрат или на парникови краставици. За съжаление се прави точно обратното, повишават се непрекъснато цените и фактически се измъкват средства от всички. а за капак парите отиват у чужди фирми..
30 Март 2010 07:38
galia2,
и каква е принципната разлика между преките и косвените данъци, освен, че преките се крият по-лесно и събират по трудно, а следователно и базата им на събиране е по-малка и трябва да са по високи, като процент ?
-
Само не ми казвай, че движението на цените и потреблението не се оказва по същият начин на преките данъци, както върху косвените. Защото истината е една - косвените данъци всъщност не се плащат от крайният потребител, а от производителите и търговците по веригата. Те са данък, който те плащат върху продажбите си. Обратното твърдение е просто психологически трик. Същият, като с делението на пенсионните и здравни вноски между работник и работодател. Или ако щеш, че вместо да имаме един 42 % данък (колкото е данъчната тежест) имаме раздробяване на много данъци. Като са надробени, някак си по минава номера. А истината е, че средно плащаме 42%. Казвам средно, защото някой крият данъци, а други не могат.
30 Март 2010 08:31
Brightman ,
galia2 ти дава пример с данъците какво представлява една държава която разчита само на данъчни приходи и на един гол ...
30 Март 2010 08:32
А иначе Бойко е не само най- добрия икономист на държавата , но и лекар , генерал... ,
30 Март 2010 08:34
А бе, ще си дойде думата и кой, какви ги вършеше по време на ВНС-91..., защото иначе никога няма да се измъкнем от умишленото престъпление.
30 Март 2010 08:40
Дузов,
генек - тайно се надявам да се шегуваш.

Де да беше!
Според моя реалистичен скептицизъм човечествоито се движи главоломно назад. Храната /и водата/ стават решаващи, а не техниките и технологиите.
Рискът от самоубийство нараства - още повече, че нямаме представа кой какви оръжия ОЩЕ държи.
И кои ще оцелеят след една разрушителна бърза война?
Правилно - хлебарките, негрите и арабите. Тия, дето и сега са на ниво пред пред предмодерна цивилизация.
Защото знаят как да намират храна, защото имат навика за оскъдна употреба на храна, защото са в онова състояние, което ще достигнем след катастрофата.
Какво ще правим тогава струга? Обработка на копия?
Примерът с ГМО показва - биологично чистите храни намаляват, цената им се увеличава.
Не ратувам да сме земеделска земя - просто отчитам мрачно-скептично, че май свършва времето на модерния свят.
А иначе...ако си бяхме продължили по историческия път...ох, колко прав щеше да си!
Макар диваците да се оказаха сред нас - кой съсипа създадената индустрия?
Всяко врфеме има своите ценности - май отиваме към епохата на Великата манджа!
30 Март 2010 08:43
Бай Драган,
не си я разбрал. Тя има предвид моята цел за пълно премахване на преките данъци и преминаване изцяло към косвени - модифициран ДДС с непълно възстановяване, но с възстановяване и на краен клиент и акциз Натиснете тук .
30 Март 2010 08:44
Първо-рафинериите ни бяха три...
Второ- и аз съм за нова индустриализация, но със съпътстващо модерно селско стопанство и конкурентен туризъм! Без тях трудно ще се оправим...Между другото тежката и особено леката индустрия много добре се допълват с развито селско стопанство!
30 Март 2010 08:55
Косвените данъци са много по-трудни за прогнозиране и са подложени на повече колебания.
Модифициран ДДС не можеш да прилагаш в ЕС, защото има Директива за ДДС.


___________________________
Бюджет 2010: държавни заеми от Световната банка – 250 млн.лв. за укрепване на железопътната инфраструктура в периода 2009-2011; 158 млн.лв. развитие на общинската инфраструктура.
30 Март 2010 08:59
Мисля, че нямаме различия, че когато говорим за индустриализация на България визираме високотехнологична наукоемка индустрия без мръсни производства ? Индустрия, която създава сравнителни предимства на България и се опитва да превари и моделира бъдещето.
-
И тук отново това, че в момента нямаме индустрия ни е предимство. В другите страни има отдавна готови разработки, които обаче изчакват, защото биха сринали сега съществуващи производства. При нас няма какво да се срине.
-
Проблем може да бъдат единствено български правителства, които козируват на чужди лобита и интереси. Защото пробивайки с експорта им ядем от пазарите.
-
Разбира се и биологично селско стопанство, осигуряващо чисти храни и суровини.
30 Март 2010 09:01
Модифициран ДДС не можеш да прилагаш в ЕС, защото има Директива за ДДС.

И за това съм помислил. Нищо не пречи да се прилага 10% ДДС и 10% данък оборот, като ДДС се връща изцяло и на крайният клиент. Двата данъка вървят в пакет. Практически са получава същото.
30 Март 2010 09:24
Мечтайте си за индустриализация....я погледнете матриала, всичко що ставаше за нещо отдавна работи зад граница(като мен например), и никога яма да се върне, защото няма как да му предложите адекватно заплащане...а, подрастващия матриал не става и за кърска работа...по добре залагайте на престъпността и проституцията...те са далеч по реална переспектива за подрастваща България
30 Март 2010 10:06
всичко що ставаше за нещо отдавна работи зад граница(като мен например),

Първото - извън скобите - е донякъде вярно.
30 Март 2010 10:11
Матрял за индустриализация има, лошото е, че бизнеса е превзет от селяндури тип Гергов.
30 Март 2010 10:17
"А иначе Бойко е не само най- добрия икономист на държавата , но и лекар , генерал... ,"
Бай Драгане,
Не боКохулствай!

3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.
30 Март 2010 10:24
Tub,
по добре залагайте на престъпността и проституцията

(като мен например),

Има ли връзка - извадка от поста ти- питам просто, нищо лично?
30 Март 2010 11:02
Ох, мощният кръжок на маразматиците-антибоковици се поокапа със сладки мечти за реиндустриализация на България.
Индустриализация може да има медени мои, когато има подходящата инфраструктура, която да подмами индустриалците да кацнат у съответната териториална данъчна служба. И не ви дуднем само за асфалт, ами и за транспортни терминали, ЖПрелси, газ , вода, електроенергия, па ако щете и интернет. Другата част от инфраструктурата е не по-малко важна - депа за индустриални отпадъци, индустриални пречиствателни станции. С две думи - това което държавата обещаваше (и като правило не изпълняваше) на инвеститорите първи клас. Ама понеже БСП винаги е била партия на индустриалците, последното правителство раздаваше с лека ръка сертификати за инвеститори първи клас на "моладжиите". Та да обобщим - парите които се изсипаха върху България по време на Станишевото управление (благодарение на личният му чар и компетентност разбира се) трябваше да се налеят в инфраструктура за няколко индустриални зони, не у бетон по Черноморието и ски-курортите. Сега вече е късно либе за комисион, пардон китка. Следващият дъжд от пачки (ерго следващата възможност за изграждане на такава инфраструктура) следва да се очаква (при нормален икономически цикъл) при следващият мандат на Булгарбаши. Ама дотогава ще е хептен късно за комисион, поне за вас щото от плюнки по Боко и матриала, ще са ви изсъънали слюнчените жлези, дори и да уцелите правилния сфинктер
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД