Спорна идея за насочване на държавно финансиране към частни университети обмисля просветното министерство. Според министър Сергей Игнатов частните университети трябва да могат да получават финансиране от правителството, ако студентите са ги предпочели, и така да конкурират държавните. Според Игнатов промяната може да е факт до края на годината, но според ректори ще породи сериозни спорове.
"Ваучерната система ще позволи на студентите свободно да преминават от един университет в друг. Парите ще следват студента при напускане на държавния вуз и преминаване в частния, като няма да се плаща такса", обясни Игнатов. Той обаче не уточни как точно ще се прилага системата, след като студентите се явяват на самостоятелни изпити във всеки един университет. Основната критика срещу ваучерите по света е задълбочаването на бездната между частно и държавно образование.
"Обсъждали сме такива идеи в суров вариант. Имаше предложение най-добрите професионални направления на частните университети да могат да кандидатстват за държавно финансиране в рамките на определена квота, а част от студентите на държавните университети да са платени. По тези идеи тепърва трябва да се дебатира", коментира председателят на Съвета на ректорите проф. Борислав Борисов.
Ха, Добрютро, Пенке!
Че нали точно затова беше сложен този човек на министерския пост:
1. Бетонира административния произвол на академичната номенклатура, чрез новия Закон за развитието на академичния състав в Република България;
2. Пренасочва значима част от държавната субсидия към частните висши училища, чрез новия Закон за висшето образование.
Чисто и просто - като изкъпан професор!
Естествено че студентите масово ще предпочитат частните висши училища - там ще получават дипломи само вяскайки се отвреме навреме на занятия - за къф зор им е да се потят над учебниците, като същият краен резултат може да бъде достигнат с много по-малко усилия; пък у нас така или иначе професионалните качества не са водещи при житейската реализация.