:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,781,433
Активни 386
Страници 8,307
За един ден 1,302,066

Държавата може да финансира и частните университети

Сергей Игнатов
Спорна идея за насочване на държавно финансиране към частни университети обмисля просветното министерство. Според министър Сергей Игнатов частните университети трябва да могат да получават финансиране от правителството, ако студентите са ги предпочели, и така да конкурират държавните. Според Игнатов промяната може да е факт до края на годината, но според ректори ще породи сериозни спорове.

"Ваучерната система ще позволи на студентите свободно да преминават от един университет в друг. Парите ще следват студента при напускане на държавния вуз и преминаване в частния, като няма да се плаща такса", обясни Игнатов. Той обаче не уточни как точно ще се прилага системата, след като студентите се явяват на самостоятелни изпити във всеки един университет. Основната критика срещу ваучерите по света е задълбочаването на бездната между частно и държавно образование.

"Обсъждали сме такива идеи в суров вариант. Имаше предложение най-добрите професионални направления на частните университети да могат да кандидатстват за държавно финансиране в рамките на определена квота, а част от студентите на държавните университети да са платени. По тези идеи тепърва трябва да се дебатира", коментира председателят на Съвета на ректорите проф. Борислав Борисов.
39
2829
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
29 Март 2010 22:54
Ха, Добрютро, Пенке!
Че нали точно затова беше сложен този човек на министерския пост:
1. Бетонира административния произвол на академичната номенклатура, чрез новия Закон за развитието на академичния състав в Република България;
2. Пренасочва значима част от държавната субсидия към частните висши училища, чрез новия Закон за висшето образование.
Чисто и просто - като изкъпан професор!
Естествено че студентите масово ще предпочитат частните висши училища - там ще получават дипломи само вяскайки се отвреме навреме на занятия - за къф зор им е да се потят над учебниците, като същият краен резултат може да бъде достигнат с много по-малко усилия; пък у нас така или иначе професионалните качества не са водещи при житейската реализация.
29 Март 2010 23:07
Това е недопустимо - бюджетът да издържа частни предприятия. Било то и университети. Ами тогава това да се приложи и към частните болници. А защо не и към частните охранителни фирми - ако гражданите ги предпочетат пред полицията.
30 Март 2010 00:23
Тоз юнак е по-опасен за България от СД и ББ, взети зеадно, защото с бързането си изцяло да подмени философията на образованието в България залага такава бомба със закъснител, която ще разруши българското общество далеч по-сигурно, макар и по-бавно, в по-дългосрочна перспектива, отколкото всички глупости на Брат Пиц и Батмън заедно. Но българите не се усещат в момента, щото не става дума за цената на парното - дали да е с 11 или с 15 % по-висока. Когато се усетят, ще е късно - образователната система ще е рухнала, а образованието ще е скъпо и недостъпно за повечето хора. Може би това е и целта?
30 Март 2010 00:56
На мен пък идеите на Сергей Игнатов ми харесват, но е нужно да ги приложи не половинчато а цялостно - напълно безплатно (без всякакви такси) за учащите образование във всички степени и видове учебни заведения и парите следват учащия и варират в зависимост от резултатите, които постига, проверени, чрез изпити.
-
Само че, за да работи тази система преподаването трябва изцяло да е отделено от оценяването. Напълно. И като фактически зависимости и като формални структури.
-
Няма лошо, ако примерно на БАН се възложат функции и на оценителна агенция и организира изпитите на всички студенти от всички висши учебни заведения по всички специалности. Нали казват, че без друго нямали работа.
Условието трябва да е, обаче оценителите да не са преподаватели никъде.
-
Натиснете тук
30 Март 2010 01:38
и с какво ще ги финансира? с дупката в държавните финанси, предполагам?

/ ако е за пернишкия вуз, съм безусловно за!
// с две ръце

Редактирано от - simo на 30/3/2010 г/ 01:40:00

30 Март 2010 02:11
НЯМА лошо държавата да финансира обучението на студенти в частни университети/щом и ако е наложително!/- стига тези студенти да бъдат задължени да ОТРАБОТЯТ в държавни институции или фирми дадените от държавата пари за обучението на тези студенти, или, пък, бившите студенти да ВЪРНАТ/с лихви/ на държавата тези дадени за обучението им държавни пари, ако след обучението им работят в частния сектор! Впрочем, крайно време е Частният Сектор да започне, както е по Белия Свят, да плаща за обучение на бъдещи му работници и служители, а НЕ да ползва БЕЗвъзмездно обучени за сметка на държавата/на всички данъкоплатци/ завършващи или завършили обучение студенти!
30 Март 2010 02:35
Параграфе,
дали ще е частен или държавен университет няма разлика, ако обучението е безплатно за студента и е постигнат обективно оценен резултат.
За еднакъв резултат - еднакви пари. Независимо кой къде се е подготвял.
-
Специално в образованието частният сектор трябва да се развива, защото развитието на интелекта предполага свобода, иновации, гъвкавост. Сухото администриране, консерватизмът са вредни.
-
Какво лошо има ако една група умни хора си направят университет, нарекат се професори, разработят си начин на преподаване и студентите им се представят по-добре на външни изпити от студенти на други университети, които обаче са прошнуровани и прономеровани по всички бюрократични традиции ? Важен е резултатът ! Независимо, обективно външно оценяваният резултат.
30 Март 2010 02:50
Според министър Сергей Игнатов частните университети трябва да могат да получават финансиране от правителството, ако студентите са ги предпочели, и така да конкурират държавните.

Алоооо - просветния министър - като как ще обясниш, че веднъж съм задължен да давам данъци, за да има държавни вузове и след това - пак задължен да давам данъци, за да имало кой да ги конкурира, Ааааа?
Абе големи мераци имате такива недоносчета, като НБУ да получават държавна субсидия... нали бяхте конкуренция на държавените вузове, бре!!! Къде ви изчезна голямото конкурентно самочувствие, та допряхте да се финансирате от данъкоплатеца?
Маскари, с маскари!!!

30 Март 2010 03:19
HailCloud,
за да е качествено образованието в България, то всички университети (независимо от формата им на собственост) трябва да печелят пари и да се издържат единствено, посредством знанията на студентите си.
-
Защото сега частните университети са напълно измислени и просто продават дипломи. Те нямат никакъв интерес да затрудняват студентите си с някакъв подбор или със знания, а единствено да ги избутат до завършване и да им прибират редовно солените такси.
-
В този смисъл, ако се гледа единствено предпочитанието на студентите и няма външно оценяване, то всички слабаци ще предпочетат частните вузове. Дипломите от тях напълно ще се обезценят. Не че сега диплома примерно от НБУ има някакъв престиж, но пък върши формално работа, ако шурея иска да назначи баджанака си примерно в образователното министерство или в митниците.
-
При частните работодатели и сега дипломата няма значение. Има значение какво можеш. Било лично ти, било твоите роднини в митниците.
30 Март 2010 06:38
***


Райд за таракана Игнатов!

Редактирано от - sybil на 30/3/2010 г/ 11:30:55

30 Март 2010 06:43
Кретенясалият вечен доцент изпълнява задачата си.
Почакайте - още ще видите!
-----------------------------------------
Блогът на Генек

30 Март 2010 08:24
Господин МинистЕр! Сградата на Нов Български Университет не е ли държавна и ако НЕ - за колко я купиха "частните" професори от Държавата! Стига сте преливали от държавно към частно! Нали частника е по-добрия стопанин! Защо все плаче за държавната копаня?????
30 Март 2010 09:42
Брайтмане, обикновено се изказваш подготвен, но не и този път. Разбираемо е след като не си в Бг. Този номер с "парите следват ученика" вече го приложиха в средното училище и сега нещата там са трагични. Просто учениците усетиха, че стават значими финансово и буквално рекетират учителите. А кое училище ще изхвърли некадърния ученик след като ще загуби пари, можеш ли да отговориш. Нали и учителите получават заплати.
Зависи ле финансирането на училище от броя на учениците, обучението остава на заден план. Това е истината. Същото ще бъде и за университетите.
30 Март 2010 09:55
Брайтмане, чета и се чудя. Явно много отдавна не си бил в Бг. Ами нали ако ректорът на университета с "умните глави" се познава с шефа на външната оценяваща структура или пък го "заинтересува финансово" неговите студенти щи бъдат оценени прекрасно. Стига вече наивитет, че става много.
А това за "умните глави" ме навежда на отминали времена, когато комунисти на ръководни длъжносте, на въпроса какво са завършили, отговаряха: "Моят университет беше планината, партизанското движение, когато се биехме за комунизма". Като замениш "комунизма" с "капитализма" , съчетано с една измислена диплома от нов еди какъв си университет и ето ти пръкнал се още един; пернишки или врачански или кой знае какъв
30 Март 2010 10:00
Ерата на Сергей ІІ Египтолог ще се запомни с изживяването му на непризнат гений в областта на образованието - и висше и низше. Неговата основна теза, върху която гради безумните си идеи е, че българското образование е напълно негодно и с "реформите" му то ще стане на световно ниво. Всъщност идеите му се основават на еклектично пренасяне на чужди методи и форми в областта на образованието, без изобщо да се мисли приложими ли са у нас. Много скоро след рухването на измисленото правителство на ГЕРБ и той ще потъне в неизвестността, но за съжаление, последствията от бруталната вакханалия в образованията ще останат!
30 Март 2010 10:18
Подкрепям идеята на министър Игнатов студентите да бъдат подпомагани финансово независимо къде учат. Всички те са млади български граждани и би трябвало да имат едни и същи права и задължения. Щом тези, които учат в държавни университети получават подпомагане от бюджета, не виждам никаква причина тези, които учат в частни университети да не получават.
30 Март 2010 10:53
Имаше предложение най-добрите професионални направления на частните университети да могат да кандидатстват за държавно финансиране в рамките на определена квота, - ща незнам за нито едно направление , ако някой може да ми посочи ще се бъда много доволен, ида знам на къде да ориентирам чаветата.
пак неподготвен , по хубаво да беше отишъл на експедиция да изучава пирамидите , вместо да се упражнява на министър.
30 Март 2010 10:56
В Чехия, Унгария и т.н. частните училище /не висши/ получават около 90 процента от издръжката на държавните. И справедливо - майките и бащите са си плащали данъци, но са избрали частни училища - може да доплащат таксите там, но има равнопоставеност между частно и държавно.
Разбира се, че държавата може при определени условия да финансира частни вузове, т.е. да плаща образованието на студенти там.
Но като че ли по-важно е да тръгнат прочутите евтини кредити за студенти, което - въпреки че бе обещано зав тория семестър, така и отново няма да го има. От тези кредити ще се възползват младежите именно в частните вуз /там таксите са по-високи/ и в онези специалности, които са държавни, ама скъпи - медицина, стоматология и пр.
30 Март 2010 11:00
Въртя, сука и накрая си дойде на думата - държавно финансиране за НБУ.
30 Март 2010 11:04
И в момента частните университети получават значителни средства от бюджета, завоалирано по определени целеви програми. Най-популярно е предоставяне на пари за развитие на 'спортни дейности', в което по принцип няма нищо лошо (добре е студентите да спортуват повече), но странно тези програми са приоритет само за определени университети (повечето частни), без ясни критерии и правила.
За министъра... Вчера в новините на 'нова', певица (звезден репортер) 'доказа', че в учебниците е пълно със сложна и затормозяваща децата информация - поднесе на министъра задача по математика от учебник за 7-и клас (доказване на тъждество, в което единствено трябва да се извършват няколко елементарни операции с разкриване скоби). Според 'звездата': "ако не смяташ ставаш математик, за какво ти е да можеш да решаваш, такива задачи?", на което
министърът гордо отговори, че и той не може да реши задачата и всички учебници ще бъдат редактирани за улеснение на учениците.
30 Март 2010 12:00
Дойдохме си на думата, а, Сергей?!
Нещо БАН ви се опря в устрема ви да превърнете науката в частна, а учените - във ваши наемни работници, които да експлоатирате. Университетите също няма да ви се дадат лесно. Това че имате УНСС в джоба си още не значи нищо - този университет винаги е бил в нечий джоб.
30 Март 2010 12:59
Тя и сега държавата спонсорира по различни начини частните университети. Най-тривиалния - преподавателите от държавните университети и БАН четат усилено лекции и в частните. На хонорар. И накрая струват на частния университет например 180 часа лекции годишно по 10 лева на час = 1800 лева / 12 месеца = 150 лева на месец. А държавните университети заплащане за същата натовареност харчат по 1000-1500 лева на месец (там и осигуровки трябва да се плащат, и обезщетения при пенсиониране, и т.н.). Та министърът усилено иска да реформира БАН, но не и някои институти в него. Че тогава НБУ ще трябва да плаща заплати на много от лекторите си
30 Март 2010 13:02
Аз не разбирам защо търсим под вола теле - чий лобист бил Игнатов и т.н., вместо първо да се разгледат нещата по принцип.
Първо, как така има "държавен" университет?
Какво значи? Че какво му е държавното, той си е НПО.
В него различна наука ли се изучава?
Преди и кръчмите бяха държавни, държавата ми правеше омлет, вземаше бакшиш, а като стана от масата - държавата изтръскваше трохите от покривката. ?!

Значи на мен държавата ми четеше лекции по биология?
И - държавата ме късаше по изпити?
Глупости.
Децата в нефинансирания от държавата университет НЕбългарчета ли са, че не им се полага помощ за следването?
Ако държавния контрол (това ДА!) върху качеството на образованието в даден ВУЗ (частен) - го одобрява, защо има различно третиране на Вузовете?
Смисълът от разнообразието е в конкуренцията. А къде е конкуренцията след като бюджета издържа едни а не дава на други?
Ей това са по-вважните въпроси...

Редактирано от - дъртреалист на 30/3/2010 г/ 13:03:58

30 Март 2010 13:08
Важните въпроси са защо след като и държавните университети са ни много, да издържаме и частните?
Въпрос на политика.
Според мен трябва да се съкратят местата за прием и в съществуващите държавни университети, да се завишат значително заплатите на преподавателите и критериите за получаване на диплом от студентите.
Така ще получим мотивирани преподаватели, качествено образование и качествени кадри за икономиката.
А частните - който може да оцелее в такава конкуренция на държавните - значи е добър и си струва да оцелее.
Който не - аут.
30 Март 2010 13:11
След няколко епизода очаквайте: "Методика за преобразуване на държавен ВУЗ в частен" - запомнете ми думата.
30 Март 2010 13:52
Кой казва дали университетите са много ?
Това най-добре го казва пазарът.
Който дава по-добро образование - кандидатстват повече, става по-добра подборка, дига се качеството и на преподаването (!) и на абсолвентите, и т.н.

Нямало пари за всички, щяло да се финансират частни дружества...
Защо?
Я - държавата да плаща обучението на елитните студенти, където и да се обучават...
И субсидията към вуза да е според процента на успеваемост.
Но да има и система за контрол на качеството.
Сега я няма и в СУ.

Преди години на един приятел сина кандидатстваше в Будапещенската политехника, каза - интересно, факултета по физика миналата година не приел нито един студент, а тази година - само двама.
И защо, викам, как е възможно?
Ами как - нямало качествени кандидатстуденти...
Това ще го доживеем ли ?
30 Март 2010 14:01
То хубаво всичко да е частно, ама защо в Пернишката "политехника" ще се учат само "компютърни и строителни науки"? Защо "свободните" университети обучават предимно юристи и икономисти? Май не съм чула някой частен университет да иска да обучава биолози. Вярно, че математика, физика и т.н. и самите студенти не искат да ги учат ... Но пазарът ще регулира нещата ... След десетина години може и да се наложи да внасяме масово учители, инженери, медицински сестри, лекари и още много други от Виетнам, но и това ще го преживеем ... Поне бездомните кучета ще изчезнат
30 Март 2010 14:04
Образованието е
МНОГО ВИСОКО специализирана услуга.
От висш държавен интерес е то да е висококачествено в което и да е учебно заведение.
И единственият инструмент за това е - чрез финансирането.
По-доброто Вуз получава повече субсидия - оцелява.
Други - ще отпадат, докато се балансират предлагането и качеството,
но на база качество, а не на бълване на дипломи, както е сега.
На пазара единствено държавата има интерес от качествено образование и това е нейната роля - да го осигурява.
При сегашната система тя не го прави.
-
/Потребителя не може да влияе, той не може да създава качество, а само да го посочи ако е на рафта.
Същото е като при изборите. Избирателят не може да създаде качествени политици/

30 Март 2010 14:59
За съжаление червените се оказаха прави. "Гласуваш за Борисов, получаваш Костов/Веселин Методиев"

Това не са личностите които подкрепихме. След изборите всички те бяха подменени.
ГЕРБ допуснаха подмяна на вота и ще сърбат надробеното...
Това не е и политиката , която подкрепихме.

За каква конкуренция говори министър Игнатов след като държавата плаща!?!

Канехме се да организираме протестираме, но се оказахме за да им предоставим възможността да се изложат тотално.

Редактирано от - sharp007 на 30/3/2010 г/ 15:05:59

30 Март 2010 15:29
дъртреалист - глупости (за поста от 13:52:48). Студентите се втурват по лъжлив блясък и обещание за лесни дипломи без учене. По този начин сериозните университети губят кандидатстуденти и при настоящото финансиране "калпак-паричка", едва издържат скъпоструващите си специалности.

Тръндафилка - евтини и вървежни специалности откриват и раздават лесни дипломи. Физика, Биология, Химия, Медицина - скъпи неща са това, тях ги зарязват на държавата да им бере гайлето.

Редактирано от - генетик на 30/3/2010 г/ 15:41:04

30 Март 2010 15:51
Игнатов да иде да прави разкопки около пирамидите, че ще забрави за какво е учил. Явно само египтологията може да накара един министър да предлага държавата да финансира ЧАСТНИ университети, за да бъдат конкурентноспособни спрямо държавните!? Впрочем, едва ли само египтологията е причина в случая. Както е известно, за каквото и да се говори става дума за пари. Бащата на министъра беше много амбициозен комсомолски и партиен функционер и изтъкнат номенклатурен кадър. По онова време. Сега времето е друго, други са и методите за адаптация и успех в обществото - парите стават условие и мерило за успех. Та и Сергей като баща си - знае какво трябва да прави в обществото, в което живее. Основното правило е: държавното, публичното, общественото - в частни ръце и джобове. Разбрал е юнакът, нали се измъти от частен университет.
30 Март 2010 16:08
Този номер с "парите следват ученика" вече го приложиха в средното училище и сега нещата там са трагични.

Ами просто защото не го приложиха докрай - съчетано с изцяло външно оценяване на ученика и от там сумата да варира.
-
Казваш може да има корупция ? Може, но могат да се вземат мерки да я няма - от прозрачност (в случая и камери и публичност -всеки, който иска да гледа, да проверява) до процедури.
30 Март 2010 16:20
Брайтмане,
Не си схванал основната тънкост.
А тя е: на вас ще ви дадем паралелки, на вас - няма.
Дори ученикът да иска друго.
30 Март 2010 16:28
Аз предлагам цялостно решение Натиснете тук. То не може да работи само с някой от елементите. За да работи и то добре, то трябва всичките му съставки да са налице.
Ваучери към всички учебни заведения (независимо от формата им на собственост), но и обективно и независимо външно оценяване и не на учебното заведение, като цяло, по изсмукани от пръстите критерии, а единствено посредством резултатите на учащите показани на външни изпити.
30 Март 2010 17:32
Я, какво ли бях написал горе?
Май нещо красиво беше, но са го звездосали.

30 Март 2010 17:48
Дъртреалист, пазарът решава, но той решава не според нуждите на обществото а според собствената си нужда - да става алъш-вериш.
За да надделее качественото на пазара са необходими много години, понякога и векове.
Обществото е длъжно да регулира пазара, иначе рискува...
Ми огледай се около себе си и ще видиш какво рискува.
30 Март 2010 19:11
дъртреалист - Първо, как така има "държавен" университет?...
...По-доброто Вуз получава повече субсидия...


Кой определя "кой е по-доброто ВУЗ"? - държавата или пазара?... Принципът е елементарно прост и обратим - "който плаща, той поръчва музиката".
*
Държавни помощи за студентите е едно, а държавна помощ за частните ВУЗ е съвсем друго!
Те това са държавните университети - държавна помощ за висшето образование... с по-ниски такси, за умните деца с по-ниски доходи. Така е и по света.
*
Да, образованието е високоспециализирана услуга и държавата има интерес гражданите й да са високо образовани - и затова тя трябва да плаща, както го и прави!
Осигуровки за студентите, карти за обществения градски транспорт и държавните железници с намаление и т.н. Ако трябва ще въведе и държавни стипендии, но тогава тя трябва да определя критериите, по които те ще се получават (както казва Brightman), а не частните вузове.
Кой пречи и сега последните да се състезават на пазара за проекти, финансирани от държавни или обществени институции?
*
Другото е желание за "частна инициатива", ама със законово гарантирани доходи от страна на държавата! - държавен частник, т.е. дървено желязо. Същото като +2-та процента и частните здравни фондове...
30 Март 2010 19:21
С подобни "прелети" на парите не се подпомагат студентите, а частните ВУЗ-ове.
Студентите МОГАТ да бъдат подпомогнати с безлихвени кредити, ама нещо замря идеята.
30 Март 2010 20:13
Добре, де - държавата лош собственик, частникът добър, ама държавата да го издържа! Е какво му е частното на университета, като държавата ще го издържа? Какви ли не плужеци с амбиции за неуловими кражби не се изредиха на тази власт през последните 20 години!
Лош ви беше Живков - скок-подскок, всичко частно, урааа...А сега децата ви нека гният в невежество и простотия, щото да изучуш детето си вече е невъзможно, докато трудно намираш за насъщния! Учени ще бъдат САМО И ЕДИНСТВЕНО богатите, олигархията, обрала бъдещето на нацията! Честито!
Braightman

Редактирано от - Т_Живков на 30/3/2010 г/ 20:20:04

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД