Людмил Стойков излезе невинен и гневен на медиите от съдебната зала, а Марио Николов и съпругата му получиха осъдителни присъди. |
Съпругата на Николов Марияна също бе осъдена, но на 8 г. зад решетките. Останалите подсъдими Анна Шаркова, Иван Иванов, Григор Главев и Валентин Иванов получиха присъди от по 6 г. Петимата ще платят по 30 000 лв. глоба. Заедно с Марио Николов те ще погасят и разноските по делото - 10 335 лв. Освен това в полза на държавата ще им бъдат конфискувани близо 12.4 млн. лв., признати от съда за "изпрани" от престъпна дейност.
Оневиненият Стойков отново ще може да разполага със свои 3 земеделски имота, 2 парцела в Созопол и с. Лозенец и апартамент в София, запорирани от магистратите по време на делото.
Развръзката в процеса бе очаквана, тъй като по време на около 10-те заседания стана ясно, че прокуратурата не разполага с почти никакви доказателства срещу пернишкия бизнесмен. Той бе разследван заедно с Николов по сигнал на ОЛАФ, но така и не получи обвинения по делото за източването на 7.5 млн. евро от САПАРД, което първо влезе в съда. Прокуратурата все пак го обвини, че е участвал в "изпирането" на тези средства чрез плащания, правени от офшорката "Кингстън Ентърпрайсиз" към дружеството "Дюни АД", чийто шеф по това време бе именно Стойков.
В съдебната зала обаче бе доказано, че всички парични преводи по тази линия са били по силата на договори за туроператорски услуги. Защитата на президентския спонсор дори представи документи, че "Кингстън Ентърпрайсиз" работи с някои от най-известните и големи компании в тази сфера. Адвокат Ина Лулчева посочи още в пледоарията си, че дознателят, работил по разследването срещу клиента й Людмил Стойков, е препоръчал на прокуратурата да не започва дело срещу него заради липса на доказателства. Тя намекна, че въпреки това се е стигнало до съд заради натиск от медиите и ЕС.
Така близо 3 години и половина след като ОЛАФ прати данни за групата "Николов-Стойков" на родните органи, осъдителната присъда е факт, но само на първа инстанция. След края на заседанието Стойков обяви, че присъдата му показва как медиите са тиражирали само лъжи по негов адрес. Николов пък подмина журналистите с мълчание и побърза да се скрие.
Наблюдаващият прокурор Андрей Андреев коментира финала на делото с "90% доволство". П думите му явно вече трябва да се говори само за групата "Николов". Магистратът защитава тезата на обвинението и в процеса за източването на САПАРД, който все още е далеч от финала заради постоянните отсъствия на адвокати и подсъдими. Въпреки това осъдителните присъди за пране на пари станаха възможни, без да е доказано престъплението, от което са придобити средствата, благодарение на тълкувателно решение на ВКС по такива казуси.