Темида вече работи по огромен брой сделки на бившия кабинет, за които сегашният МС твърди, че са финансови капани, защото държавата няма пари за тях. Софийската градска прокуратура още преди седмица е започнала разследване срещу виновни длъжностни лица от 13 министерства за престъпление по служба и за неправомерно разпореждане с бюджетни средства, стана ясно вчера.
Междувременно "Сега" се сдоби със справката, която според премиера Бойко Борисов доказва, че необезпечени договори на тройната коалиция за 2.16 млрд. лв. са взривили тазгодишния бюджет и изправят държавата пред свръхдефицит.
По думите на градския прокурор Николай Кокинов от 2007 г. до началото на т.г. длъжностни лица "на министерски и подминистерски нива" са нарушавали Закона за държавния бюджет и Закона за обществените поръчки, като са сключили 148 договора за 2.16 млрд. лв. без осигурен финансов ресурс. Тепърва ще се анализират всички договори. Според разследващите обаче по тях почти нищо не е платено, тоест на практика няма нанесени сериозни щети.
Рекордната сума от 2.16 млрд. лв. бе обявена от премиера Бойко Борисов още на 21 март. От изказването на Борисов тогава се разбра, че поръчките са били възлагани през 2009 г. в нарушение на текста от закона за бюджет 2009, който категорично забранява разпоредителите с бюджетни средства да сключват договори, които надхвърлят възложената им годишна задача.
Справката на премиера, с която "Сега" разполага, включва договори, сключвани от 2007 до 2010 г. От документа не става ясно защо тези контракти са представени като неподсигурени финансово, кога точно е трябвало да бъдат разплатени и дали реално тежат като скрит дефицит в тазгодишния бюджет, или просто се изплащат поетапно. Наред с това част от министрите обявиха съвсем различни числа от справката, подготвена от инспектората на МС.
Сред рекордьорите по стари задължения е Министерството на околната среда и водите. Според справката на МС в МОСВ има сключени неосигурени с пари договори на обща стойност 271.2 млн. лв. Известно е обаче, че още през септември м.г. бяха отменени взети решения за финансиране на 226 проекта и бяха спрени други 61 вече сключени. Така сумата, която реално трябва да се покрива тази и следващата година, е само 87 млн. лв.
Сериозно се разминават числата и в земеделското, военното, регионалното, здравното, образователното министерство. Според официалната справка в агроминистерството сключените без налично финансиране договори възлизат на 93 млн. лв. Вчера обаче от ведомството обявиха друга сума - 40 млн. лв. по сключени през 2008 и 2009 г.
ЧЕРНО на БЯЛО
МО наследи неплатени апартаменти
Най-голямо е разминаването при отбраната - 644.9 млн. по официална справка срещу 25 млн. лв. Само договорите за покупка на нови жилища за армията са сключени без финансово осигуряване, установи проверка на "Сега". През пролетта на 2009 г. екипът на бившия военен министър Николай Цонев е сключил контракти за покупка на 309 жилища за близо 25 млн. лв. Следващият шеф на МО Николай Младенов поръча проверка, която откри, че плащанията са разсрочени до пролетта на т.г. И сега министерството трябва да намери спешно 25 млн. лв.
Проверката установи, че цените на апартаментите са били завишени с около 30%, най-сериозно във Велико Търново, където МО е купило 17 жилища за над 1 млн. евро. Договорите са подписани на 15 май 2009 г. (точно преди изборите), платена е 60% от цената, а остатъкът трябва да се преведе на "Еврострой инженеринг" ООД до 15 май 2010 г. Само договорите за покупка на нови жилища за армията са сключени без финансово осигуряване, установи проверка на "Сега". През пролетта на 2009 г. екипът на бившия военен министър Николай Цонев е сключил контракти за придобиване на 309 жилища за близо 25 млн. лв. Следващият шеф на МО Николай Младенов поръча проверка, която откри, че в повечето случаи са били платени около 50% от стойността, а останалите вноски са разсрочени до пролетта на т.г. И сега министерството трябва да намери спешно 25 млн. лв.
14 милиона е разминаването в здравното министерство. Просветното министерство, което в справката е с висящи 20 млн. лева, отрече да има необезпечени договори. Според регионалното министерство необезпечените договори в рамките на министерството възлизат на 224 млн. лв. Според справката на премиера само пътната агенция е с необезпечени контракти за 421 млн. лв., а в МРРБ те са за 303 млн. лв.
МНОГО ШУМ ЗА НИЩО
На фона на тези разминавания остава тайна доколко старите контракти товарят бюджет 2010 със скрит дефицит. Премиерът Бойко Борисов вече предупреди, че 2-та милиарда ще направят невъзможно кандидатстването за еврозоната. "Ако ние признаем тези 2 млрд. лв., това означава да признаем веднага, че сме излъгали Брюксел, незабавно да се оттеглим от еврозоната, край. Затова много бих искал да чуя президента по всички тези неща да се изказва", коментира и вчера Борисов.
От думите на Борисов излиза, че наистина има "скрит" дефицит, в смисъл, че са налице задължения, поети от държавата, които обаче не са предвидени за плащане от тазгодишния бюджет. В същото време тези пари са дължими, защото договорите съществуват.
Проблемът е, че новото мегаразследване на прокуратурата няма да има никакъв антикризисен ефект. Освен това дори целият кабинет "Станишев" да бъде осъден и пратен в затвора за престъпления срещу бюджета, това няма да спаси хазната и сегашното правителство от стари и текущи плащания по заварени договори, обясниха пред "Сега" юристи. Така е, защото фирмите са спечелили обществени поръчки и имат всички правни основания да си искат парите. Държавата може да се отърве от задължения само ако докаже, че договорите са били неизгодни за нея и че изборът на изпълнителите е съпроводен с корупция. Това обаче означава съответното министерство да заведе дело за всеки отделен съмнителен договор и да поиска съдът да го обяви за нищожен. Ако се стигне до анулиране, дори могат да се връщат вече платени пари. Но такива дела обикновено се решават не за месеци, а за години.
РЕПЛИКА
Цифрата 2.16 млрд. лв. може и да е вярна, но не е направена като разход и не може да бъде оправдание за проблемите на правителството, коментира вчера пред агенция "Фокус" бившият зам.-министър на регионалното развитие Димчо Михалевски, сега червен депутат. Той се похвали, че МРРБ управлявало над 1200 проекта за 1.3 млрд. лв. в предишния мандат. Според Михалевски лошото планиране на приходите продънило бюджета на сегашния кабинет.
Той препоръча МРРБ по-бързо да отдели добрите и спешните договори и да реши кои да замрази. Това бе обещано още през септември, припомни депутатът, свързан с един от най-критикуваните проекти - водното огледало на Кърджали. Михалевски заяви, че не се притеснява от разследванията на съмнителни сделки.