Осъденият химик по емблематичното за българското правосъдие дело "Опицвет" Валери Величков е бил предсрочно освободен от затвора на 11 март т. г., научи "Сега". От Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в правосъдното министерство потвърдиха това, без да уточнят с какви мотиви е взето решението Величков да излезе на свобода. Обикновено предсрочното освобождаване е при добро поведение.
През юни 2008 г. той бе осъден на 3 г. затвор от Софийския апелативен съд (САС) за производството на 313 кг готов амфетамин-база и 666 кг бензилметилкетон. Шест месеца по-късно Върховният касационен съд (ВКС) потвърди наказанието му и химикът влезе зад решетките заедно с осъдения на 5 г. затвор като поръчител на дрогата бизнесмен - Кристиян Младенов. Той все още излежава присъдата си. Двамата трябваше да платят и по 10 000 лв. глоба. В решението на съда бе посочено и че на двамата се приспада времето, прекарано в ареста по време на разследването.
Легендарното дело "Опицвет" обиколи за близо 10 г. по няколко пъти всички съдебни инстанции и така се превърна в пример за скандално разнопосочни решения на съда по един и същ казус. Всичко започна с акция на бившата НСБОП на 18 декември 1997 г., когато спецполицаи нахлуха в химична лаборатория в софийското село Опицвет и откриха огромното количество дрога, оценено тогава за над $14 млн. Там бе задържан Величков. Следствието стигна до извода, че главен организатор на лабораторията е Младенов, който по късно бе задържан от Интерпол на унгарско-австрийската граница и докаран в София.
Последваха спорове между прокуратура, следствие и МВР по какъв начин да бъде квалифицирано откритото в Опицвет - като наркотик или упойващо вещество, и дали по времето на извършване на престъплението е имало текст за тях в НК. След дълги и шумни "дебати" делото бе внесено в съда.
На 7 февруари 2000 г. Софийският окръжен съд даде 6 г. затвор на Величков и 7 г. на Младенов. САС потвърди присъдата. На 18 декември 2001 г. обаче тричленен състав на ВКС оправда изцяло Младенов. Магистратите се мотивираха, че няма сигурни и недвусмислени доказателства, че произведеното наркотично вещество е било предназначено за търговия. Това породи скандал и прокуратурата поиска възобновяване на процеса. Така друг състав на ВКС върна делото на Апелативния. През 2005 г. САС осъди Младенов на 4 г. затвор, а Величков - на три. ВКС отново върна делото заради процесуални нарушения и то приключи едва през 2008 г.
Е, тука да беше се развикал прокурорът...
----------------------------
Блогът на Генек