Съдът реши на тайно заседание да остави в ареста бившия военен министър Николай Цонев и задържаните с него съдия и ексглавен секретар на МФ. |
Скандалът тръгна, след като МВР пусна видео от ареста на ексминистър Цонев във Военномедицинската академия в четвъртък. От материала стана ясно, че на задържането е присъствал и Роман Василев. Там той нарича Цонев "абсолютен престъпник" и му нарежда да легне на земята. Това предизвика бурен скандал. Адвокатите на Цонев заплашиха, че ще заведат дело в Страсбург, и поискаха наказателно дело срещу прокурора за превишаване на власт. Правозащитници нарекоха поведението на Василев безпрецедентно, с половин уста от него се дистанцираха и вътрешният министър, и премиерът.
Междувременно на Великден Василев се извини за поведението си и сам даде да се разбере, че очаква наказание. Извинението не бе прието от защитниците на Цонев. Те попитаха дали ако някой обвиняем се извини, ще му прекратят делото. До момента по скандала мълчи главният прокурор Борис Велчев. По думите на Василев обаче пред него "ръководството на прокуратурата на Република България" реагирало много остро. Василев обяви, че ще си направи отвод от делото срещу Цонев.
Този скандал буквално засенчи операцията на МВР, ДАНС и прокуратурата срещу обвинените за предлагане на подкуп на следовател ексминистър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов.
Софийският градски съд реши при закрити врати в събота да остави тримата за постоянно в ареста. И този път причината за тайното заседание се оказаха използвани специални разузнавателни средства. Това се случва само в България - навсякъде данните от СРС са тайна до използването им в съда.
Цонев, Сантиров и Попов бяха задържани по сигнал на следовател, работещ по разследване срещу ексминистъра за сделка за монтиране на оптични връзки. Според сигнала Цонев с посредничеството на съдията Сантиров и Тенчо Попов сe e опитал да го подкупи така да манипулира разследването, че обвинението да не издържи. Следовател Петьо Петров обяви, че е изпълнил дълга си, но отказа да коментира каквито и да е подробности около предлагането и даването на подкупа.
?Делото, за което се твърди, че е даван подкуп, е образувано срещу неизвестен извършител?, съобщи адвокатът на Цонев Васил Василев. Той заяви още, че Цонев никога не е подписвал договора, който е предмет на разследване. Клиентът му никога не бил разпитван по това дело, не познавал нито следователя Петров, нито съдията Сантиров, нито Попов. Това се разбирало и от използваните СРС.
Според адвоката след сигнала на следователя тримата задържани са били под пълно наблюдение - външно наблюдение, с подслушватели и видеонаблюдение. Въпреки това нямало нито един запечатан разговор на Николай Цонев с някой от останалите. Попов и Сантиров са обявили пред съда, че не познават Цонев. Сантиров и следователят Петров обаче се познават от години. Двамата са работили заедно в районната прокуратура, преди единият да стане съдия, а другият - следовател. Петров също обяви, че ще си направи отвод от разследването на сделката на МО.
Адвокатът възнамерява да поиска от прокуратурата да се занимае с въпроса за отговорността на следователя. Според защитата той бил провокирал към даване на подкуп, а това също се наказва по закон.
Тримата задържани ще обжалват ареста си на 8 април пред Софийския апелативен съд.