Българите са най-неудовлетворени от живота и най-нещастни на фона на останалите европейци, но пък са по-големи оптимисти за бъдещето си в сравнение с някои западни страни. Това показва докладът на фондацията на ЕС за подобряване на условията на труд и живот в 27-те членки, Македония, Хърватия, Турция и Норвегия. Изследването цели да проучи не толкова обективните фактори за качеството на живот като колко пари печелим и какво може да си позволим да си купим, а субективната страна на благосъстоянието. Затова се търси връзка между икономически, демографски фактори, здраве, качество на публичните услуги и личното възприятие на хората за щастие и удовлетвореност от живота.
Според отговорите на въпроса: доколко се чувствате удовлетворени от живота си като цяло и доколко сте щастливи, българите се нареждат на последно място в класацията. По десетобалната система събираме коефициент 5 за удовлетвореност, за щастие - 5.8. Пред нас са Македония (съответно с 5.2 и 6.3 за двата показателя ) и Унгария (5.6 и 7). Най-удовлетворени и най-щастливи са датчаните.
Фондацията изследва още доколко хората харесват живота си и са оптимисти за бъдещето си. Резултатите са според отговорите на въпроса дали като цяло животът им е близо до този, какъвто биха искали да бъде. Въпреки икономическата криза скандинавските страни показват много добри резултати - в Дания например оптимизмът достига коефициент 4.09 (колкото е и в Норвегия), а харесването на живота - 3.91 (при максимални стойности 5 и за двата показателя). Интересно е, че най-големите песимисти сред европейците се оказват французите. Кризата не е попарила така силно надеждите на германци и англичани, които са еднакво оптимисти. У нас оптимизмът е измерен с коефициент 3.20, а харесването на живота още по-ниско - с 2.81. Явно обаче кризата е направила европейците песимисти като цяло, защото това са и средните нива за Европа - сред членките оптимизмът е 3.40.
Изследването показва и какви са нивата на емоционалното здраве на европейците. Този показател отчита колко пъти през последните две седмици интервюираните са се чувствали весели, жизнерадостни, отпочинали и пълни с енергия. За България нивата са ниски - от максимална стойност 5 показателят у нас е 3.8.
Доходите, здравето, образованието и семейния статус също влияят на удовлетвореността на хората от живота им. Въпреки че България и Унгария имат сходни стойности на очакваната продължителност на живот например, в двете страни хората са доста по-неудовлетворени спрямо останалите, заключава изследването.
|
|