Депутатите излязоха в 12-дневна ваканция с почти 30 "висящи" закона, останали неразгледани през втората парламентарна сесия. Това показва проверка на "Сега" в сайта на НС. От тях поне 10 са изключително важни и бързото им приемане е от съществено значение. Сред тях са законопроектите за обществените поръчки, за лечебните заведения, за академичния състав, за нотариусите, за устройство на територията и др.
Сред най-спешните задачи на парламента е приемането на 60-те антикризисни мерки, които след няколко седмични дискусии правителството одобри. За целта трябва да бъдат гласувани поправки в близо 15 закона, голяма част от които ще бъдат разгледани от бюджетната комисия. Депутатите от нея са излезли във ваканция само с 1 висящ закон - за акцизите и данъчните складове. На икономическата комисия обаче "тежат" 4 проекта - за занаятите, енергетиката, безопасното използване на ядрена енергия и кодекса за застраховането.
След почивката от правната комисия ще трябва да се захванат с поне 5 законопроекта, останали от предишната сесия. Най-важен е законът за обществените поръчки, с който управляващите искат да ограничат корупцията при възлагането на поръчки. Злополучният закон за нотариусите, който от няколко месеца не може да види бял свят, също стои като неотложна задача през избраниците. Последно той бе пратен на правосъдното министерство, което трябва да се произнесе по спорната поправка дали нотариусите да правят проверки за евентуални тежести върху имотите и да носят отговорност за това.
Сериозни предизвикателства стоят и пред земеделската комисия, която трябва да разгледа 7 закона, сред които за собствеността и ползването на земеделските земи, за горите, храните, посадъчния материал и др. Сред особено важните е и този за опазване на земеделските земи. Той предизвика сериозен обществен отзвук заради предвидената забрана за изграждане на ветрогенератори в най-плодородните земи и очаквания данък за земеделските земи, получили разрешение за строителни площадки. Здравната комисия пък ще трябва да реши важния въпрос за регулацията на болниците. До второто четене на закона за лечебните заведения депутатите имат да избистрят концепцията си дали тя да е държавна, или пазарна.
Законът за управление на отпадъците и за опазване на околната среда също е сред чакащите щекотливи проекти. Единият е особено важен, защото предстои прегрупиране на организациите за оползотворяване на отпадъци. Другият пък трябва да въведе правната рамка за търговията с парникови емисии - мярка, която е една от най-сериозните антикризисни мерки на правителството.
ДЪНО
Надявам се това да е дъното на кризата и тя повече да няма негативен ефект върху хората, заяви вчера премиерът Бойко Борисов по повод изготвените от кабинета антикризисни мерки. Той отново изтъкна липсата на превантивни икономически действия от страна на предишното правителство и предупреди, че ако мерките не осигурят достатъчно буфери, положението ще бъде по-лошо. Борисов за пореден път припомни неизгодни договори и анекси, сключвани от предходния кабинет и допринесли за лошото финансово състояние на държавата.
Нормално за БГ дупетати и управляващи! Нито е нещо невиждано нито е новина.
Важното е да вървят заплатите, другото ....