:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,048
Активни 619
Страници 2,922
За един ден 1,302,066
Тренд

Кризата връща популярността на учителската професия

Заради стабилната заплата и допълнителните бонуси все повече хора избират кариера в класната стая
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Учител отново става привлекателна професия.
В последните години да си учител в България не е престижно. В обществото ни отдавна не съществува онзи ореол на даскала, пред който всеки се прекланя. И, ако преди на един ред равностойно са си поделяли уважението даскалът, попът и кметът, сега в най-добрия случай остана само кметът. И не стига това, ами и заплатите на съсловието до съвсем скоро бяха такива, че то по-скоро оцеляваше, отколкото живееше.

В тази неблагодарна ситуация кризата поднесе неочакван шанс. Въпреки че много сектори кризисно орязаха заплатите, статистиката показва, че кризата в образованието не е придобила финансово изражение. Според националната статистика през миналата година заплатите растат и то значително. Ако през януари учителите са вземали средно по 587 лв., то в края на годината заплатите скачат до 734 лв. Освен това през септември, заедно с началото на учебната година, образованието беше единственият сектор в държавата, който не уволняваше, а наемаше нови хора. От август до края на м.г. в образованието работа са намерили над 6000 души. При това със съвсем конкурентна заплата, която за пръв път изпревари заплащането в държавната администрация - 757 лв. (сумата не е абсолютно показателна, тъй като през септември училищата имат право да раздадат премии за началото на учебната година, стига да имат такива спестени средства в бюджетите си). През следващите два месеца данните отчетоха лек спад в заплащането на учителите, но в края на годината, когато някои училища раздадоха коледните бонуси, средната заплата в сектора стигна 734 лв. По същото време през 2008 г., когато у нас започна да се говори за кризата, учителите са получавали по 664 лв. За сравнение по данни на НСИ средната заплата за страната през декември 2009 г. е била 625 лв. Като цяло за годината обаче образованието също, както и всички сектори, не се е разминало със съкращения. През декември спрямо януари в сектора работят с 4000 души по-малко.

Въпреки това трусовете в икономиката и нарастващата безработица принуждават все повече бивши учители да се завръщат към професията си. Ако преди те можеха да си намерят работа в друга сфера с 2-3 пъти по-висока заплата, то сега частният сектор се сви и вече не предоставя толкова много примамливи възможности. Тази тенденция се наблюдава не само в образованието, но и в държавния сектор като цяло, който въпреки вечните заплахи за съкращения и оптимизация остава стабилен по отношение на работните места.

"Още в началото на лятото колеги масово подаваха молби, за да се върнат в образователната система, защото в годините на криза тя остава стабилна. Криза има, но учениците и училищата остават". Това коментира шефът на синдиката на българските учители Янка Такева. Според нея основната причина за завръщането е невъзможността на хората да си намерят работа другаде. Това важи и за младите учители, които пред това да стоят в бюрата по труда, предпочитат да работят по специалността си. А и в крайна сметка - при средна заплата под 500 лв. в 14 области на страната начална заплата за преподавател от 450 лв. изглежда съвсем добър стандарт. Да не говорим за допълнителните плащания, които в тази професия са почти 100% гарантирани.

Завръщането на учителя в професията издига и статута и - от



перманентно състояние на катастрофа



към съвсем конкурентна среда, където качеството вече има някакво значение, след като години наред изобщо не е важало. Вместо директорите да се чудят как да осигурят човек за съответния предмет и да се налага да правят всякакви компромиси, за да запълнят учебната програма, сега за пръв път от години могат да избират между повече кандидати и да имат по-високи изисквания. Това неминуемо ще засили качеството на обучението. Малко след началото на учебната година статистиката показваше, че около 70 учители се борят за едно място в столичните училища. За пример бе дадено I СОУ в София, където за място на начален учител са кандидатствали рекордните 82-ма души.

Напливът не е само към централните и смятаните за елитни училища, кандидати има и за тези в крайните квартали. "За пръв път от години в София нямаше позиция, за която да липсва кандидат", заяви началникът на Регионалния инспекторат по образованието Ваня Кастрева. За училище в "Бъкстон" кандидатствали 30 преподаватели за едно място. По данни на инспектората свободните места в системата на образованието в София са единични и са свързани предимно с движение на учителите от едно школо в друго. Кастрева обяснява изключително големия интерес към професията не толкова с млади специалисти, които влизат в системата, а с хора, които са се откъснали и сега се връщат. "Важно е обаче кандидатите да бъдат подбирани много сериозно, за да се изберат мотивирани за работа хора с личностни качества, а не притиснати от кризата", казва тя.

Свободните места в момента са свързани предимно със заместване на титулярите. "През лятото във Варна имаше обявени много места за преподаватели и броят на кандидатите, които се явиха, бе чувствително по-голям отколкото в последните години", каза шефът на РИО-Варна Николинка Даскалова. Тя обясни, че преди за едно място по чужди езици са се явявали двама-трима кандидати, а през лятната кампания



конкуренти са били средно по 5 човека



Броят на кандидатите за едно място по биология, физическо възпитание, изобразително изкуство дори стигна двуцифрено число, каза Даскалова. В сайтовете на регионалните инспекторати на Пловдив и Варна например и сега има обявени свободни места за учители. Предлагат се работни места както за традиционно липсващите преподаватели по чужд език, така и по биология.

От Агенцията по заетостта обаче коментираха, че нямат наблюдение кризата да връща учителите към професията. "Все още има голям недостиг на учители по чужди езици и информатика. За другите предмети ситуацията в страната и в София е различна - учителите на пазара на труда в по-малките градове са повече отколкото в София", коментира шефът на агенцията Росица Стилянова. Според нея по-младите учителите продължават да предпочитат да работят в частния сектор и не се наблюдава тенденцията те да се завръщат към професията си. По данни на агенцията обаче все повече учители, които са без работа, а и хора от други професии разчитат на бюрата по труда, за да си намерят работа.

Според Съюза на работодателите в средното образование обаче твърдението, че кризата връща бивши учители в класната стая, е преувеличено. "Ние получаваме актуална информация всеки месец и засега нямаме данни много учители да са се върнали към професията си", казва председателят на съюза Самуил Шейнин. "А и това, че някой ще се върне, не решава проблема със застаряването на професията", допълва той.

Наскоро Шейнин обяви тревожни данни, според които предстои срив в образователната система заради задаващия се сериозен недостиг на преподаватели. В момента младите учители в системата са само 2.23%. От съюза са изчислили, че през 2013 г. 60 на сто от българските учители ще достигнат пенсионна възраст, което може да срине системата, ако не се вземат навременни мерки. Основната причина за твърде малкия брой млади учители, които влизат в училищата, остава ниското заплащане, смята Шейнин. От съюза предлагат началната заплата да стане 550 лв. още от юли тази година и да расте с по 100 лв. всяка година. "Старши учител трябва да се става след 2 г., ако съответният учител работи добре и има постижения. Кой би искал да влезе в система, където 10 г. ще стои на минималното възнаграждение?", казва Шейнин.

Тези критики имат основание, но не могат да се отрекат добрите неща, които се случиха в образователната система. Както и факта, че към момента, а и за още неопределено време, имайки предвид твърде противоречивите прогнози кога икономиката ще влезе в подем, един учител е по-сигурен в класната стая, отколкото на частния пазар на труда.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
2 години след дългата учителска стачка преподавателите могат да се похвалят с една от най-стабилните професии в кризата.
29
4994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
13 Април 2010 06:02
Да му мислят половинките - където ги има - на учителите и учителките - защото .... защото просто не ми се пише.
13 Април 2010 07:11
Нелепо заместване на морални и личностни обосновки за професионален избор с икономическа принуда.
Реалността, реалността...
-------------------------------
Блогът на Генек

13 Април 2010 07:54
Не знам защо ми се струва, че много се опорочи учителската професия... Полуграмотни хорица, изперкали в повечето случаи... това е днес учителското съсловие... Абе да сте виждали зелен кон...??? Не сте. Така няма да видите и умен даскал. Това е положението...
13 Април 2010 08:02
Емо, изглеждаш ми озлобен срещу учителите?Изглежда, че на времето си имал ниски оценки и голямо самочувствие?Е, по старите вицове, които пускаш и по правописа личи, че оценките ти са били обективни.
13 Април 2010 08:26
Интересно, откога във в."Сега" се навъдиха толкова много експерти по образованието!? Един бърка името на ректора на Пловдивския университет, нищо че беше в спортна статия/заради това Всевиждащият, Всемогъщият и Всемилостивият ме отстреля за цял месец/, друг не знае, че вторият срок на учебната година почва през месец февруари, та го е прехвърлил чак през април... .Госпожи и господа журналисти от в."Сега", направете си труда и извършете едно проучване!Ще видите, че този "увеличен интерес" е проявен най-вече от страна на съкратени по една или друга причина преподаватели, които си търсят препитание.Системата на делегираните бюджети даде финансовите параметри, в които може да се простира всяко училище.Първи "усетиха" това полуинтернатните групи, които поголовно бяха закрити.В резултат на това много квалифицирани педагози останаха на улицата.Голяма част от тях не можаха да се реализират на пазара на труда-къде заради възрастта си, къде заради уменията си/не можеш да искаш от човек, цял живот занимавал се с деца, изведнъж да започне да прави други неща/ и в момента щурмуват всяко свободно учителско място.Но те са на същата възраст като колегите си, които останаха на работа.Влезте в класните стаи и ще видите, че средната възраст на учителските колективи е около петдесет години /някъде и по-висока/.Да не говорим за псевдореформите, които всяка година се правят от разни болни мозъци, издигнали се в йерархията и не държали дневник в ръка, невъзпитаните ученици, за които училището е губене на време, през което те могат да отидат на чалготека, да пийнат по бира в кварталната кръчма, да изпушат по цигара/няма значение от какво/, да се и*****т с гаджето, да погледат "Биг брадър" или накратко казано-да намерят някое по-полезно занимание.Затова млади хора в учителската професия не влизат!Нещо повече, нямат и желание да влезнат!
13 Април 2010 08:38
Мдаа, отново песента за първосигналните даскали, люшкащи се насам-натам в търсене на "келепиреца".
13 Април 2010 08:41
БМ 1914 - азбучни истини, но новост за някои "автори" -
Предводител - кратко и ясно.
***

Редактирано от - sybil на 13/4/2010 г/ 08:47:14

13 Април 2010 10:09
Комисията "Кушлев" да се заеме със случая! Егати богаташите!
13 Април 2010 10:53
Каква е тая снимка отдолу?Мяза на сборище на вещици.Откъде я изкопахте?Някои в редакцията си е направил яка гаргара с даскалите а редактора е спал
13 Април 2010 11:18
начална заплата за преподавател от 450 лв. изглежда съвсем добър стандарт Бисер , достоен за страна от ЕС. Само това стигаше да мярна , за да разбера че е поредната дописка стил - "Да живей наш Цървулан!"
13 Април 2010 11:32
А дали не е време да се ликвидират училищата с по 5 деца и 15 „обучаващи „ ги ?
А дали не е време се увеличи двойно норматива за учебна работа на даскалите, като се изравни работното им време с това на ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ работници и служители в страната , а излишните бройки бъдат съкратени . Това ще доведе до поне 30 000 СПЕСТЕНИ ЗАПЛАТИ , които до сега се плащат излишно …
А и дали не е време да се премахне и ранното пенсиониране на даскалите ?
Все въпроси и все " разрешения" , които противоречат на логиката , че и на Конституцията !...
13 Април 2010 12:48
vatka, що така писанието ти вече няколко пъти съм го чел под материали за образованието, па макар и от различни никове?
Бъди добър, обясни като как да се вдигне двойно нормативът на учителите. Подобен гениален ход би ли означавал двойно натоварване на учениците - учебен ден с по 12-14 часа?
И бъди смел, бъде гражданин - назови някое и друго училище с
с по 5 деца и 15 „обучаващи „ ги
, недей да скромничиш.
13 Април 2010 13:03
Като ви слушам - направо да им връчим по една голяма лопата и толкоз.
Гиди даскали с даскали!
13 Април 2010 13:46
Сократ,
13 Април 2010 13:57
"А дали не е време се увеличи двойно норматива за учебна работа на даскалите, като се изравни работното им време с това на ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ работници и служители в страната..."
Отново и отново за нормативите...Стига вече!Трябва ли пак да повтарям, че ако се сметне всичката извършвана от учителите работа, часовете ще надхвърлят средната седмична натовареност на много професии.Някой пак е забравил, че преподавателите трябва да се готвят за часовете си, че непрекъснато проверяват тетрадки и изготвят тестове и контролни работи, че се срещат непрекъснато с родители, че са заангажирани в извънкласни мероприятия, че по екскурзии и горски училища трябва да са непрекъснато до учениците, защото носят отговорност за живота и здравето им, ....Ама едно си баба знае, едно си бае.Стани учител щом смяташ, че е толкова лесно и хубаво!Ама йок!Сигурно не припарваш до училище и за родителска среща!То от такива образованието е тоя хал и добре, че учителите стискат зъби и държат фронта!Но когато и последните от тях се пенсионират...?Ще си внесем педагози ли?
13 Април 2010 15:21
Да спестя усилия на Сибил:
ватката - *********
13 Април 2010 16:48
Мда, 450 лева заплата за млад учител, от които след осигуровки и данъци остават около 340, е много привлекателна. При трудов договор само по време на учебната година, през лятото - на помощи за безработица. А премиите и всякакви допълнителни заплащания - само за дългогодишните учители Но положението ще се подобрява, нали ще вдигнат пенсионната възраст на учителките, в близкото десетилетие поне до 70 години . И норматива да им увеличат - представяте ли си, имат само по около 4 часа дневно с по около 25 деца. Ако решат да са съвестни - само по 100 тетрадки с домашни дневно за проверка. За всяка тетрадка - по 5минути, значи само 500 минути. Ъ-ъъ то това било над 8 часа допълнително дневно. Ама те днешните ученици домашни не пишат, и на изпитите само тестчета решават. Онези супер-сложни задачи за басейна, който се пълнел от една тръба и изпразвал от две, не им трябват. Като поотраснат, ще си купят супер-ултра GSM-чето, плазмичката, и т.н., на изплащане, и всяка вечер ще са по дискотечките и кръчметата, докато ... им стигне заплатката. А засега - по-добре да обсъждат Биг Брадъра в училище, че да са подготвени за животеца ... За тази цел даскалиците може и на двете смени да преподават, и до 80 години да седят по училищата, и е по-добре да не са много учени и таквоз ъ-ъ-ъ интелигентни
13 Април 2010 16:50
учителите са получавали по 664 лв

Ама това средна брутна сума ли е или, както казваше една лелка в интервю сумата "на банкомат" или чисти пари, без данъците. Един път, когато си вземах белижката за заплата и там нали има една графа Удръжки. Обаче "У"-то беше изтрито и не се виждаше. Така че оставаха само едни "дръжки". Та това е за учителските заплати. Е, ся някои ако имат хиляда лекторски часа и първи клас квалификация и са "главен учител" може да се докарат до 700, че и 800 в някои случаи. Ама всички останали едва кретат с едни "дръжки".
13 Април 2010 16:54
Така, че не се хабете да завиждате на учителите. Дребнаво е и злобарско. Сега след като разбрахме, че лекарите взимали по 35 хиляди, е не всички, разбира се... Покажете ми един учител с такава заплата. А нима душевното и психическо развитие, за което се грижат учителите е по- маловажно от физическото здраве?
13 Април 2010 16:58
На вниманието на bm1914ls
Искам да те усведомя, че 85% от учителите в момента са полуграмотни. По отношение на правописа- справям се доста по-добре от много даскали по български език. А по отношение на успеха ми - със сигурност съм бил с по-висок успех от теб, приятелю )) Учителското съсловие в момента е на дъното на всички класации за интелект, ценностна система и морал!!!
13 Април 2010 17:05
Сега след като разбрахме, че лекарите взимали по 35 хиляди, е не всички, разбира се... Покажете ми един учител с такава заплата.

E чак с такава заплата не, ама с 5900 лв премия има Натиснете тук
13 Април 2010 17:21
В обществото ни отдавна не съществува онзи ореол на даскала, пред който всеки се прекланя.


Абе защо даскалите изпитват такава носталгия по възрожденските времена, когато работодателят е реагирал на финансовите им претенции с „луд ли си, ние на говедаря не плащаме толкова“?

Иначе, ако се съди по статията, изглежда стачката е дала резултат. То резултатът беше обратното на това, което даскалите искаха, ама явно е обратното и на това, което не са искали. Така е, когато даскали спорят с икономисти!
13 Април 2010 17:27
начална заплата за преподавател от 450 лв. изглежда съвсем добър стандарт

леле... това изказване от 88'ма година ли е пейстнато?
Кой човек може да поддържа някакъв жизнен стандарт, камо ли да отглежда челяд, с подобна унизителна заплата?
450 лева за седмица е далеч по- прилична начална заплата за човека, на когото разчитате да направи от децата ви хора. А тези, които намират настоящото положение за разумно или адекватно, да направят услуга на света като го лишат перманентно от светлото си присъствие.
13 Април 2010 17:29
Емо, Емо...
Със сигурност са ти били неграмотни учителите, като ти гледам правописа. И самооценката по въпросния въпрос, извинете за тафталогията.
13 Април 2010 17:43
Емиле,
искам да те Усведомя, че си наистина полуграмотен четвърт интелигент.
13 Април 2010 18:41
СВОБОДА ЗА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИТЕЛИ В БЪЛГАРИЯ!!!!
13 Април 2010 18:44
Емо, дай линк към тия класации!Или съществуват само във фантазиите ти!?Та като говорим обективно за грамотност и за знания, хайде да си припомним, че приблизително 85% от учителите са завършили средното си образование в годините от 80-та до 85-та.Дотогава учебната седмица беше шестдневна, държаха се яки матури, а в университета се влизаше доста трудно.
13 Април 2010 19:40
Вярно, че беше шестдневна седмицата. И като се сменяха смените /извинете тавтологията/, ако си бил в събота втора смяна, в понеделник първа - мале каква красота! Че май и в университета бяхме на шестдневна, аз съм завършила 81-а.
13 Април 2010 21:33
Школски директор се уреди с 5900 лв. коледна премия

E, школските директори са по- особена категория даскали. Те са работодатели на останалите даскали.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД