:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,542
Активни 266
Страници 4,416
За един ден 1,302,066
Анализ

Европейската помощ за Гърция: стабилизира ли еврото, или е временно решение?

Спасителният план бързо и за кратко повиши стойността на общата валута, но проблемите на Атина засега остават нерешени и дори се задълбочават
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Новината, че спасителният план е одобрен от финансовите министри на страните от еврозоната, доведе до рязък скок на еврото на международните пазари.
В края на миналата седмица гръцкият премиер Георгиос Папандреу направи стъпки към задействане на спасителния пакет за страната. Той поиска срещи с представители на ЕК и на МВФ, за да обсъдят детайлите. Въпреки това засега Папандреу подчерта, че срещите в Атина не означават, че страната му ще поиска помощ. "Когато му дойде времето, ще разберем дали спасителният план ще бъде активиран или не", заяви той.

Пазарите могат да бъдат безмилостни и непредвидими дори и след като европейските лидери най-накрая се договориха да хвърлят спасителен пояс на Гърция, като й предложиха заем до 40 млрд. долара при лихвени проценти под пазарните, за да помогнат на Атина да се справи с дълговете си. В деня, когато новината бе оповестена, еврото веднага отбеляза скок на международните пазари и това даде надежди, че спасителният план може да върне вярата на инвеститорите както в Гърция, така и в еврозоната поне за малко.

В следващите няколко седмици и месеци политиците внимателно ще наблюдават



дали спекулантите сега са се отдръпнали за добро



Пазарите нанасят удари на Гърция и на другите уязвими държави, които използват еврото, като Испания и Португалия. От януари насам те изправят Европа пред най-сериозното изпитание след въвеждането на общата европейска валута преди 11 години. Многобройните изказвания на европейските лидери в последните месеци не успяха да разсеят съмненията на инвеститорите, че Гърция няма да може да плати погасителните вноски по заемите си.

Последното споразумение за Гърция, постигнато чрез видеоконферентна връзка между 16-те финансови министри на страните от еврозоната, е за отпускането на тригодишен двустранен заем на стойност 40 млрд. долара, като лихвата е около 5%. Тя обаче е по-висока от лихвата от 3%, при която финансовите пазари предлагат на Атина да финансира дълговете си, но определено е по-ниска от лихвата от 7.5%, която пазарите искаха по гръцките ценни книжа. Друг заем от 20 млрд. долара най-вероятно ще бъде отпуснат от МВФ. Ако гърците поискат активирането на спасителния пакет, то кредитът от МВФ ще бъде отпуснат по същото време заедно със средствата от страните от еврозоната.

Гърция приветства постигнатото споразумение, но финансовият министър Георгиос Папаконстантину за пореден път настоя, че правителството му ще продължи с прилагането на рестриктивни мерки. "Засега гръцкото правителство не е искало да бъде активиран механизмът за отпускане на помощ, въпреки че той може да бъде задействан незабавно", уточни той. Папаконстантину до последно се надява, че Атина ще може сама да събере необходимите й пари. Според него съществуването на спасителния пакет ще позволи на страната достъп до кредитните пазари при изгодни условия. Гръцкият министър-председател Георгиос Папандреу бе още по-откровен и директно обвини спекулантите за финансовите беди на родината си. "Повече никой не може да си играе с общата ни валута, никой не може да си играе с общата ни съдба", заяви той.

Навсякъде другаде обаче на споразумението се гледа с повече внимание и предпазливост. Гърция все още е изправена пред огромните си дългове: 400 млрд. долара, или 120% от БВП. Страната обеща да намали дефицита си от 13 до 8.7% тази година, което включва намаляване с 10% на заплатите на правителствените служители, но истинската болка ще настъпи в следващите няколко години, когато голяма част от приетите от правителството рестриктивни мерки на практика ще бъдат приложени.



"Лекарството действа днес, докато пазарите са притеснени",



казва Киарън О'Хейгън, икономист в парижка компания за финансови услуги. "Но върху Гърция продължава да тегне бремето, че трябва да предприеме подходящите действия". О'Хейгън предупреди, че заемите могат да създадат риск за почтеността на Гърция: правителствата ще имат по-малък стимул, за да предприемат в бъдеще по-сериозни фискални мерки, ако усетят, че и на тях ще им е нужен спасителен план. "Желанието на Европа да иска да спаси всеки от всичко създава нови рискове", предупреждава той.

В дългосрочен план предложението за отпускане на заем едва ли ще успокои напрежението в еврозоната. Дори и преди създаването на еврото имаше предупреждения, че е прекалено смело да се създава валутен съюз от страни от ЕС, без да има фискален съюз, и че страните от еврозоната накрая ще трябва да се откажат от правото си да облагат с данъци своите граждани, а ще дадат това право на европейска служба.

Някои икономисти, като носителя на Нобелова награда Пол Кругман, смятат, че Гърция се е присъединила към еврозоната, преди да е готова за това. Финансистът Джордж Сорос е на мнение, че добре развита валута изисква финансово министерство - каквото в еврозоната няма, както и централна банка. Шефът на МВФ Доминик Строс-Кан смята, че "създаването на еврото бе само първата стъпка. Не можете да имате единна валута, без да има по-координирана икономическа политика".

В страните от ЕС се водят доста неясни разговори за по-строго "икономическо управление", за да се заеме с проблемите на еврото. Експертът Синция Алсиди от базирания в Брюксел Център за европейски политически изследвания е скептично настроена. "Тези идеи изглеждат доста безсмислени. Невъзможно е държави като Германия и Франция да се откажат от финансовия си суверенитет в полза на някоя европейска организация", допълва тя. Според Алсиди спасителният план за Гърция е временно решение. "Той вероятно ще отложи проблема за около година, но заплахата от фалит ще се завърне, при това по-сериозна от всеки друг път", заяви тя. Ако това се окаже вярно, то европейските правителства нервно ще наблюдават пазарите доста дълго време.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Рестриктивните мерки, които гръцкото правителство обяви, че ще въведе, изкараха стотици хиляди гърци на протести.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу поиска да се срещне с представители на ЕК и МВФ, за да обсъдят детайли около спасителния план. Той обаче подчерта, че все още не е поискал активирането му.
15
2261
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
19 Април 2010 23:10
Браво Бат Бойко. Не знам дали ти си толкова умен, или Монката ти го нашепна, ама ако се бяхме набутали в чакалнята, сега и ние щяхме да ги спасяваме вечно недоволните ни съседи. Сега ако и едностранно въведеш еврото за валута на България, както е в Черна гора, цена няма да имаш.
20 Април 2010 00:43
Европейската финансова помощ за Гърция е като лечение на гангрена с морфин. Де да видим.
20 Април 2010 03:09
Кат го чета, стигам до извода че спекулантите са някакви лоши хора, твърдо решени да направят мръсно на гърчолята. Защо, и аз не знам, явно са им противни. Това разбира се е тъпо, невярно и показва ниска култура.
Аз също съм спекулант, дотолкова доколкото от време на време купувам активи и търся доход от това. Косвено, някакви мои пари създават главоболия на Папандреу. Я по-сериозно - лихвта отряазява риска правопропорциоанлно, поне в степента в която участниците на пазара го осъзнават. Тия, дето мислят че са по-прозорливи, купуват и продават обратно на масата, което се нарича финансова спекула. Която пък по условие нормализира пазарите и е полезна за тях, туширайки паниката и предупреждаващи проспиването на проблеми. Гърция, дългът и и премиерът и нямат никакво отношение, просто създават висок риск. И никой не ги кара на сила да вземат нови заеми с високи лихви. А длъжника си дължи и гащите, и телевизора и островите. Разлика между Гърция като държава, и чичо Пенчо с ипотеката няма, ще връщат и ушите им ще пукат и колкото повече се ослушват, толкоз по-звучни ще са шамарите. Горе-долу така. Молете се да има повече спекуланти, че иначе ще сънувате бял хляб и ще пукате леблебия до припадък.
20 Април 2010 03:37
ARMANI,
НЯМА лошо /за другите!/ да бъдеш спекулант и да спекулираш със СОБСТВЕНИТЕ ти пари и за твоя сметка! Това си е твой личен проблем!
ИМА лошо /за другите!/, когато някой спекулант спекулира с техните пари и за тяхна сметка!
20 Април 2010 03:47
Как са попаднали техните пари в лошио спекулант ?
20 Април 2010 06:01
...то европейските правителства нервно ще наблюдават пазарите доста дълго време.


Представих си в тази криза меркелица с икономика износител № 1 - 2 как нервно наблюдава падащото евро и тайничко доволно потрива ръце...
20 Април 2010 06:18
Има един нюанс: Основната част от германският износ е в страните от еврозоната. И как , викаш , влияе курасът на еврото в тоз случай ?
20 Април 2010 07:57
А ако насочи износа си извън еврозоната ?
20 Април 2010 08:00
VOCI


20.4.2010 г. 03:47:42 Как са попаднали техните пари в лошио спекулант ?

Ами като вместо в Бурканбанк си е дал парите в Балканбанк , уж за по-сигурно !
20 Април 2010 10:06
Добре де - с години папкаха за 120%, работеха за 80% и сега ги спасяват.
Ние - отличници с резерва и дефицита - години наред бой по канчето и санкции.
Нещо се обърнала палачинката
20 Април 2010 10:39
Браво Бат Бойко. Не знам дали ти си толкова умен, или Монката ти го нашепна, ама ако се бяхме набутали в чакалнята, сега и ние щяхме да ги спасяваме вечно недоволните ни съседи. Сега ако и едностранно въведеш еврото за валута на България, както е в Черна гора, цена няма да имаш.

*
Браво Бат Бойко е премиер е на те такива примати, дето и един прякор не щат да си сложат във форума.
*
Първо, с влизането в чакалнята не се изисква да "спасяваш" съседи, щото га излезеш от там, ще те включат в сметката. Второ, самото спасяване е за сега предварително споразумяно като кредит и е добър бизнес. Някои страни от еврозоната дори пресметнаха, че ако си вземат заем и с тези пари дадат заем на Гърция са пак на печалба, ама в БГ не щеме кихлебарено зряло грозде щото Бате каза, че е кисело. Освен това Бате е премиер-слънце, винаги е прав и за него блюдогъзолизци песни пеят.
*
А едностранното въвеждане на еврото за валута е невъзможно и вече съм обяснявал защо е така. Но важното е да се пише за Бато, като за Тато.
20 Април 2010 10:59
Е щом е реч за вропейска помощ да споменеме има ли такава.
*
Имаааа, има, ама както си му е реда, е за отличници. ЕС реши да даде безвъзмездна финансова помощ за отличници с най-ръст на икономиката през кризата. Това се пари невключени в евро фондовете и ще ги получат догодина Чехия, Полша и Словакия. И са толкова много, че ако нещо такова получи БГ, то заради егото на Бате ще трябваше от сега до след кончината МУ да пишете всеки ден по 100 хвалебни дитирамби и ... Байко Агбар.
*
За добри резултати трябват реформна подкрепа за бизнеса, антикорупционни мерки и закони, и инвестиции, мнооооооого инвестиции. След това ще дойдат и такива реални резултати като факта, че през март вече почна да пада процента на безработицата. Отварят се съкратените места и още тази година ще се предлагат нови места в нови предприятия, даааааа.
*
Ама немаааааааааа, нема комунезииии, немаааааа шебеци. Имало е преди 1989 бой срещу комунези, пасле лустрация и т. н.
*
Докато не почнете ликвидирането на политическата фекалия и помия няма да има нови работни места. Все повече нашенци ще трябва да напускат страната за да си търсят препитание, пенсионната система рухва, изкривената социална система в полза на Евро рома еРектората забива бюджета и намалелия брой трудящи се пчелички ще са главните фактори за блокирането на Байколенд.
20 Април 2010 14:45
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заплаши сънародниците си, че ако не стегнат коланите и не подкрепят предложените от ПАСОК реформи, ще стигнат нивото на България. Папaндреу предупреди своите сънародници, че ако не са съгласни с антикризисните мерки на правителството ги чака съдбата на България:
„Нима – каза той – вие искате да получавате български заплати, където въобще не са чували за великденски и коледни премии, а какво остава за 14-та заплата? Нима- обърна се той към пенсионерите – вие искате да получавате пенсии от по 50 – 100 евро вместо сегашните 6-700 ? Нима искате да си плащате изцяло цената на лекарствата, а не както досега само 25%? Нима искате да живеете като в лунно бунище – защото точно на това прилича България с нейните дупки и боклуци, разхвърляни навсякъде – от претендиращите за по-висока интелигентност българи? Нима искате децата ви да пушат, пият и вземат наркотици под зоркия поглед на полицията? Това ли искате? Аз знам, че ние винаги сме били по-цивилизована нация от нашите северни съседи и винаги сме успявали да се обединим в трудни моменти. Затова и сега съм убеден, че в този труден момент ще застанем един до друг, ще прежалим трийсетте процента от допълнителните възнаграждения, които получаваме и след няколко години, ще можем отново да се наредим сред страните с най-добър жизнен стандарт, докато българите ще си останат на положението в което са и сега. Защото нашата нация е изградена на основите на православната вяра и християнските добродетели, а българите са учени атеисти, сменящи на всеки четири години политическото си верую. Но намират ли там там спасение? Нека да се стегнем и да не позволим нашата младеж да напусне страната, така както българите напускат своята? И ще видите, че след 50 години, ние все още ще сме тука, а за българите ще се носят само легенди. Аз много се смях, когато разбрах, че управляващите в България плашат народа си, че щели да стигнат до нашето положение ако не вземат мерки! Та те нашето ниво могат само да го сънуват! Жалко за българите, че се оставят така лесно да ги манипулират, за да могат да ги грабят безпрепятствено! Но това си е техен проблем. Нека ние да решим нашите, пък те да се утешават, че не са ни стигнали.”
Кое е по-страшно – „Гръцката криза” или „Българската стабилност”?
20 Април 2010 16:40
Destatis said exports to the EU in the first two months of the year totalled ?43.1 billion, up 2.8% from the corresponding period in 2009. Exports to non-EU countries, by contrast, were up 8.1% at ?26.9 billion.


Излишно е да добавям, че с евро зоната делът на експорта е около 43%. Има и натиск върху Германия да "оправи" търговския си баланс с PIGS за да ги подпомогне.. С Ирландия е ОК или поне беше в полза на ирландците към 2006-та
27 Април 2010 10:47
Нито едно Евро за Гърция!

Плануваната помощ за Гърция нарушава не само европейското право, но и застрашaва европейската икономическа система. Прочетете повече за това, защо помоща за Гърция е незаконна на http://ivanyanakiev.com/2010/04/26/%D0%BD %D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0% BE-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE-%D0%B7%D0%B0- %D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД