От вчера вулканът Ейяфятлайоктул започна да бълва повече лава и водна пара, отколкото пепел, което даде надежди, че въздушният трафик над Европа може да се отпуши. |
Стотици сънародници с дни са блокирани в различни европейски градове, без да е ясно кога ще могат да се върнат по родните си места. Например 12 ученици от гимназията по електротехника и електроника в Пловдив и ръководителят им прекараха три дни на летище "Гетуик" в Лондон заради отменените полети. Децата били три седмици на стаж в компютърна фирма, но след края му се оказало, че връщането в България, освен че ще отнеме време, ще излезе и доста скъпо.
Учениците пътували с нискобюджетна компания "Wizz Air", но
тя не им осигурила нито хотел, нито храна
И на родителите се наложило сами да организират акция за завръщането им. След дълго издирване открили превозвач, който се съгласил да помогне - гоцеделчевска фирма, която в момента има два автобуса екскурзианти в Италия. Оттам успели да убедят всички пътници да се сместят в единия автобус, а другият да тръгне към Лондон, за да вземе закъсалите ученици. Целият курс ще излезе 3300 евро, разказват родители на децата. Те вече са платили капаро, а директорът на училището обещал да намери пари и да покрие цялата сума. В аналогична ситуация са и ученици от Плевен, стажували на същото място. Засега не е ясно те как ще се приберат.
Друга група българи, блокирана в исландската столица Рейкявик, все още не може да организира връщането си в родината. Все пак сънародниците ни получили подкрепа от местните власти. Кметството ги настанило в хостел и за огромна изненада на сънародниците ни им подарило карти, с които да ходят безплатно на басейн, да ползват градски транспорт и да разгледат всички музеи в района.
Засега българите безуспешно се опитват да се свържат с нашето посолство в Осло. А и в Рейкявик всички стоки са много по-скъпи, а сънародниците ни вече са останали почти без пари.
Много хора по света все още бедстват заради спрените полети в Европа.
Най-тежко е положението с болни,
които чакат органи за трансплантация или имат насрочени планови операции. Такъв е случаят с французойка, която най-вероятно няма да може да стигне навреме със сина си в Маями, където той трябва да се подложи на животоспасяваща операция.
Момчето има рядко генетично заболяване и затова е приковано на количка. За самото лечение майката е платила близо $3000 и много се притеснява, че най-вероятно ще загуби парите, ако не пристигне в Маями до края на седмицата. Рискът наистина е голям, защото френските авиационни служби съобщават, че полетите няма да бъдат възстановени поне до събота.
Много други болни също няма да получат навреме нужното лечение. Например професорът по медицина Бабафеми Аденуга е изправен пред невъзможна ситуация. Той организирал екип във Великобритания от още 30 лекари, които трябвало да отпътуват до Нигерия, за да осигурят спешна помощ на местните болници. Полетът на екипа бил с връзка през Франкфурт, но когато лекарите стигнали дотам, пътуването било отменено. Лекарите и досега са в германския град и търсят начини да стигнат до Нигерия до петък, за когато са предвидени най-важните процедури.
Болниците в цяла Европа изпитват сериозни проблеми. "Органите за трансплантация не могат да стигнат навреме до пациентите", разказва говорителката на немската фондация за трансплантации. Тя допълва, че и на регионално ниво органите се доставят със самолет, а сега те ще трябва да бъдат доставени със сухоземен транспорт, което отнема доста време. Затова и пациентите, които ще бъдат първи, ще се избират в зависимост от разстоянието.
Дори радостните събития са помрачени
Наскоро британец и австралийка се принудиха да се оженят он-лайн в Дубай. Те бяха принудени да търсят алтернатива, защото не можеха да се приберат в Лондон, където беше организирана сватбата им.
Много двойки обаче може да нямат същия късмет. Американка от Тексас, бъдеща свекърва, била на посещение в Европа малко преди сватбата на сина си, която ще се състои в САЩ. Сега американката планира да стигне от Букурещ някак си до Мюнхен, а оттам до Чикаго и едва след това ще пътува до Тексас.
Това обаче не е единствената пречка пред младоженците. Свещеникът, който трябва да ги бракосъчетае, живее със съпругата си в Лондон и всеки ден следи новините, за да разбере дали в сряда ще може да замине за Тексас. Въпреки трудностите бъдещата свекърва е оптимист и казва, че не се е отказала от намеренията си и опакова багажа си.
Мисия невъзможна
Плановете на много политици и звезди също са провалени заради спрените полети в Европа. Премиерът на Норвегия дни наред не може да се върне от Ню Йорк и управлява страната през новия си iPad.
Тони Блеър е на път да пропусне голяма част от предизборната кампания на Лейбъристката партия. Бившият премиер е принуден да остане в Ерусалим, докато полетите до Великобритания не бъдат възстановени, съобщи неговият говорител. Той в момента участва в мирния процес между Израел и Палестина като представител на ЕС.
Ирония на вулкана
Последиците от блокирането на въздушния трафик вече са осезаеми и в САЩ. В Ню Йорк в редица ресторанти и магазини се усеща липсата на сьомга и цветя, а това са само две от стоките, които се внасят от и през Европа. В цветарския квартал на Ню Йорк петъчните доставки от Холандия се чакат с нетърпение, но тази събота много сватби в Ню Йорк трябваше да минат без холандски цветя. Рибните доставчици в Ню Йорк пък са изправени пред предизвикателството да намерят достатъчно сьомга. Проблемът е, че най-големите европейски износители на сьомга като Норвегия, Шотландия или Шетландските острови са засегнати от забраната за летене. По ирония на съдбата сьомга може да се внася само от Исландия, тъй като летището в Рейкявик не е засегнато, ветровете духат на изток и полетите от островната държава до САЩ вече са възможни.
каре----
Какви са правата на пътниците по отношение на авиокомпаниите
При отменен полет можете да си поискате възстановяване на цялата сума или да получите нов билет, в който не трябва да са включени таксите за запазване на място. Можете да поискате и алтернативен полет при първа възможност на избрана от вас по-късна дата в зависимост от наличните свободни места.
Дори летището да е затворено, трябва директно да се информирате от вашата авиокомпания дали полетът ви ще се състои. Който си остане вкъщи, в момент, в който полетите се подновяват, няма право на обезщетение.
Ако трябва да чакате на летището, важат правилата за правата на пътниците на ЕС - при анулиране и закъснения от два часа или повече при полет до 1500 км, три часа и повече за полет до 3500 км и четири часа за дълъг полет пътниците имат право на безплатни напитки и храна. Ако чакането продължи през нощта, имате право и на хотелска стая.
Ако авиокомпанията заяви, че хотелите са препълнени, пътникът трябва сам да потърси свободна стая и ако намери, трябва веднага да информира авиолинията, която да поеме разходите. Ако дадена самолетна компания не се погрижи за правата на пътниците в подобни ситуации, трябва да се запазят сметките и да се подаде жалба до националната служба за въздушен контрол. В случая може да се подаде и сигнал в организации, защитаващи правата на потребителите, и да се наеме адвокат, който да заведе дело.
Възможно е авиокомпанията да поеме билета за пътуване с влак, но преди това трябва задължително да се попита конкретната авиокомпания.
Ако авиокомпанията предложи извозване с автобус, трябва да се приеме. Ако изберете друг начин на пътуване, ще трябва сами да поемете разходите.