:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,991
Активни 227
Страници 3,865
За един ден 1,302,066

В безсилието си властта пак реши да товари гражданите

И отмяната на старите отпуски, и новият ред за ползване на болничните компенсират отчаяно липсата на работещи правила и контрол
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В цели сектори от икономиката работниците се оказаха принудени да избират между нищо и нищо, за да оцелеят. Сега държавата се кани да ги накаже и с отпуските заради натрупаните стари отпуски на администрацията.
Властта умира да прехвърля собствената си некадърност на данъкоплатеца, лишавайки го от права с фалшивата претенция за повече контрол. В болниците се краде, но как да ги хванем - с лимити. Защо му е на пациента да се преглежда точно в месеца, в който е болен? В администрацията лъжат със старите отпуски, ерго - ще отнемем правата на всички работници. НОИ се точел с фалшиви болнични - и нефалшиво болните ще плащат.

Това административно безсилие на държавата да създава работещи правила и да ги контролира напоследък ни се сервира в още по-прокиснал сос - антикризисните усилия на кабинета. Правителството подхвърля безкритично някакви уж скандални числа и примери, чиято основна цел е да замърсят фона, да замажат нищонеслучването и лутането в самата администрация и реално да прехвърлят тежестта върху бизнеса и работниците.

Последният показателен пример за тази подмяна са



натрупаните стари отпуски на чиновниците,



за нещастие привлекли вниманието лично на премиера. Изумлението на Борисов от големите почивки (той напоследък твърде се изумява) и нежеланието му да плаща компенсации при евентуални съкращения са на път да доведат до тежко посегателство върху трудовите права на българина и да докарат нови главоболия на бизнеса.

Ако заповедта на премиера надделее над здравия разум и правото, всички работодатели у нас ще бъдат изправени пред предрешен избор - да разрешат на несъкратените си работници да ползват стари отпуски до края на годината, рискувайки на свой ред фалит, или да не го направят. Какво ще избере в този случай един работодател, е риторичен въпрос. Подмяната на почивката с парични компенсации е категорично забранено, а и да не беше, надали ще е по силите на бизнеса точно в момента.

Така липсата на контрол и добра организация на труда в администрацията, довела до рекордни отпуски, ще бъде платена от всички български работници. Те ще загубят полагаемата им се по закон отпуска, ако не са я взели навреме, а онези от тях, които бъдат съкратени след сакралната дата - тоест най-засегнатите от кризата, няма да получат никаква компенсация за натрупани неползвани дни.

Отвъд правото е и самото нежелание на правителството



да плаща компенсации за неползваните отпуски от съкратените чиновници.



Колкото и да сме убедени, че при трупането на отпуските е имало хитрости и схеми, отказът за изплащането им е равнозначен на лишаване от ключови права. Тук подмятанията на социалния министър Тотьо Младенов, че ведомството му не може да си позволи да плаща 2 млн. обезщетения за отпуски по никакъв начин, не обезсилват Кодекса на труда, конституцията и международната конвенция относно платените годишни отпуски. "Всяко споразумение за неизползване или отказ от правото на годишен платен отпуск трябва да се смята за нищожно", пише в нея.

Показателно за нежеланието на държавата да поеме своя дял от кризата бе и замисленото едностранно увеличение на здравните вноски с 2% само за работодателите и работниците, без това да засяга осигуровките, които тя плаща за деца, пенсионери и държавни служители. Тук алтернативното предложение - за солидарно включване на държавните служители в осигурителната система за тяхна сметка, оцеля само дни, а тежестта от тази неслучила се уж справедлива мярка за пореден път бе прехвърлена на останалите актьори в икономиката. Цинизъм, който трябва да замени отсъстващия контрол и да запълни хроничния недостиг в бюджета на НОИ (прекалено голям, за да се кърпи по този начин), е и предложеният наказателен ден за сметка на работниците при ползването на болнични.

Тук синдикатите са в пълното си право да протестират, че



тази мярка ще накаже и коректните работници,



без държавата да е използвала всички механизми за прекратяване на злоупотребите. Ако караме по тази логика, защо в крайна сметка се осигуряваме за общо заболяване - за да ни наказват, че си плащаме ли? Да не говорим, че принудителното излизане в болнични в момента се използва целенасочено от работодателите за спестяване на разходи - наред с принудителното пускане в неплатен отпуск, осигуряването на минимална заплата и другите мерки на гърба на работника.

На фона на видимата липса на воля за реална административна реформа, отложената здравна и пенсионна реформа и заглавичкването на премиера в една или друга показна акция, прехвърлянето на тежест върху работниците и бизнеса по ирония се оказва единствената налична възможност.
75
4571
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
20 Април 2010 00:52
"Pay hard", ако в Холивуд направят бизнес-екшън, точно така трябва да се казва. Крайно време е държавата да започне да плаща трудно и в това аз виждам само добър знак за данъкоплатците. При това данъци плащат всички, а много съмнителните коменсации за невзети отпуски ще получат само някои от администрацията, нал тъй?

Управляващите също са данъкоплатци, знам, авторката е изненадана, не е свикнала, но е така. Разделението управляващи-данъкоплатци в забавачницата на журналистиката, моля.

После, авторката мечтае за някакви вълшебни административни и здравни реформи, които за 2-3, хайде 6 месеца да са(нека оставим 3 месеца да се направят, все пак) ще платят така описаните борчове на държавата - към болници, за невзети отпуски и какво ли още не. Така се твърди в статията, щото видите ли не се правили реформи затуй ставало така.

И ако се правеха иначе ли щеше да бъде? Ами нали една здравна реформа мина - ДжиПи-та, пътеки, здравна каса, болниците са независими стоп. субекти и какво ли още не. И къде сме сега? Здр. каса пред фалит, в батака сиреч.

Въпреки тови и до днес авторката чака новата, този път вълшебната (здравна) реформа като принц, яхнал бял кон да я отнесе в горите тилилейски на журналистическото безхаберие.

20 Април 2010 06:45
Защо не са ползвани отпуските?Тия отпуски са натрупани точно с тая цел- да се платят.Отпуската е годишна и се полога на всеки и трябва да я вземе в рамките на годината, а ако не може писмено началника да обоснове защо не е дадена, но такива 150, 200 дни неползвани е нарушенние на кодекса.Значи на нас отпуски не са ни необходими.И забележете кой не взема отпуск- 90 процента чиновника от администрацията.Ех...тия чиновници, няма сила която да се прибори с тях, така са се окопали, че от малък до пенсия можеш да си правиш каквото си искаш, но....май края на съня идва.
20 Април 2010 07:11
Ключовата дума е ПАК.
Останалото е повторение на ситуацията и от преди пет, и от преди 10, и от преди 20 години...
---------------------------
Блогът на Генек
20 Април 2010 07:27
Колкото и да сме убедени, че при трупането на отпуските е имало хитрости и схеми, отказът за изплащането им е равнозначен на лишаване от ключови права.


Убедени сте друг път. "Хитростите" на администрацията са да си вземат фалшиви болнични колкото и когато поискат, или пък да ходят на семинари и пр. за по 10-15 дни я на море, я на планина, заедно със семействата си, на сметката на държавата. Да не говорим и че "работата" на много от тях си е жива почивка. Така че засега - пълно отрезване на фантасмагорични отпуски и никакво плащане. Втората стъпка - яка метла за нищоправци, та останалите да си имат едно на ум как трябва да се служба служи.
20 Април 2010 08:07
Фактът, че някой има натрупани дни отпуск от минал период ми говори само за това, че е бил началник на синекурна длъжност. Нищо не го е изморило за да търси почивка. Друго не мога да мисля.Бас държа, че няма да се намери нито един миньор с 40 дни натрупан отпуск.
20 Април 2010 08:36
Авторката на тази статия е наивистка от някаква несъществуваща идеалистична мислителска школа. Искам да питам подобни наивисти, които пишат по теми по които явно нямат и най-малка реална представа следното.
Как ще накараме личните доктори да не издават фалшиви болнични? И кой ще каже, че един болничен лист е фалшив особено като е съдебен лекар - колега на лекарите който ги издават? Колко доктори осъдени за фалшиви болничини има в България за 2009г.? Как ще накараме работодателите да не карат работниците да не искат фалшиви болнични? Как ще накараме чиновниците, които и без това нищо не правят да си вземат отпуска в пълен размер година за година? Как ще стане така, че корупцията в ТЕЛК да изчезне и да не сме първенци по инвалидни пенсии? Отговорете ми на тези въпроси и не ме занимавайте със социални утопии.
20 Април 2010 08:46
така е котета като завиждате и гласувате напук, нещем станишко, е радвайте се на барабойко, както преди на деди, лостов, виденката, беровката, брадатия козел, луканката......
което си направиш сам и Господ не можи ти го стори.... народна приказка ......


Дени Дидро имаше една приказка по въпроса ......
20 Април 2010 09:34
Тези отпуски ще им изядат главите на увехналите гербери... Помнете ми думата...
20 Април 2010 09:44
да замажат нищонеслучването и лутането в самата администрация и реално да прехвърлят тежестта върху бизнеса и работниците.

Ако заповедта на премиера надделее над здравия разум...

С две изречения!Браво на статията
20 Април 2010 10:02
BMW
Има Закон и Закона трябва да се спазва!
Ролята на Държавата в едно демократично обществп е да:
1. създава правилата
2. следи за тяхнотои изпълнение
3. наказва виновните
4. възстановява Законността
Щом някой е нарушил Закона в който ясно е разпоредено какво да се прави - трябва да си понесе отговорността, т.е. работодател който не е пуснал своя работник да ползва Законния си отпуск трябва да бъде санкциониран (глобен при това много здраво), а работник който сам не е пожелал да ползва Законно полагаемата му се отпуска - също да си поненесе санкцията и да се лиши от такава - нали не му е трябвала отпуската и за това не я е поискал.
Ама ние сме тариката - тънката сметка "абе язе нема да одим сега в отпуск оти ша ми я платят тъй или инак" ...
20 Април 2010 10:05
Авторката на статията е съвсем права!НЕ МОЖЕ някой си, оправдавайки се с една или друга причина да тръгне да погазва ПРАВИЛА!Не може хер Флик или Боко понеже нямали пари, да лишават хора от право на лечение, да лишават хора от трудови права и т.н. по простата причина, че това нарушава правото!И могат хората да ги съдят, и ще си вземат обезщетения за нарушени права!...само от "ареста" показан по телевизията от МВР, един добър адвокат в САЩ би изкарал поне 200 000 обезщетение..Всеки нормален човек би могъл съвсем лесно да ОСЪДИ сега работодателят си-държавата или частна фирма, за това че не е бил пуснат в отпуска, а и не е бил компенсиран и за него са настъпили вреди.Тези обезщетения които ще се плащат антикризисна мярка ли са?
1.Именно Държавата трябва да се стреми към правов ред и спазване на правила, това е основното коетто поддържа общественият договр
2.Никакви съображения не могат да оправдят неспазването на правилата в обществото, защото това ерозира тъканта на социума!

20 Април 2010 10:31

Е аз не съм синекурен началник. Прост изпълнител съм, но имам натрупана отпуска, щото началника не ми разрешава да си я ползвам. Все не е подходящия момент, все има работа, айде после и така 3 год. И сега ще ми изгори-хем кеф за чорбаджията, че нема да даде пари, хем не мога да я ползвам, щото никой нема да го задължи да ми я даде.
20 Април 2010 11:00
Малка подробност е какво ще последва от такава промяна. Например:
Работодателят спира да пуска работниците си в отпуск и залъгва хората с по една седмица в годината. Останалото изгаря по закон. И особено в криза работниците си траят иначе на улицата.
А като искат да решат проблема с администрацията, никакъв проблем. Всеки началник може да се задължи да контролира ползването на отпуск. (то не че и сега не му влиза в задълженията, но явно никой не го прави) И като превиши лимита 5 или 10% неползван отпуск, да стане основание за незабавно уволнение.
20 Април 2010 11:02
НАБЛЮДАТЕЛ
В безсилието си властта пак реши да товари гражданите
И отмяната на старите отпуски, и новият ред за ползване на болничните компенсират отчаяно липсата на работещи правила и контрол
ТАНЯ ПЕТРОВА


На мене ми се иска да попитам не само авторката, но и целокупната българска журналистика, къде беше та не възропта срещу липсата на работещи правила и контрол? Сега ли се появи тази липса или сега стана очевадна след направените проверки? Защо журналистиката не реагира на нарушенията на Кодекса на труда, довели до такива натрупвания на невзети отпуски?



20 Април 2010 11:23
Браво на авторката и вестника!
Право куме та в очи!
20 Април 2010 11:28
Натрупаните 200-300 дни отпуски са представителни за натрупани мноооого - много проблеми.
Понякога проблемите се решават както А. Македонски е разрешил гордиевия възел - с меча!
.. тъй че напразно риииивете...решението понякога минава през меча...
20 Април 2010 11:40
***

Редактирано от - sybil на 20/4/2010 г/ 18:01:20

20 Април 2010 11:45
Тук синдикатите са в пълното си право да протестират, че
тази мярка ще накаже и коректните работници

E, да де ама особата Му друго не знае - гори юрганя заради въшката, че по-лесно.
20 Април 2010 11:52

МИТЕВ,
замисли се малко. Ако в твоите представи чиновникът е стар, разплут мошеник, който хитрува с болнични, за да пести пари от неизползван отпуск, живей с представите си. Аз работя на място, където средната възраст на служителите /около 1500/ е под 30 г. Тези момчета и момичета имат между 90 и 200 дни неизползван отпуск от последните 5-6 години /платеният отпуск съгласно Колективния трудов договор е средно 29 дни/. Едва ли някое от тези момчета и момичета мисли за спестяване от неизползван отпуск, което би се реализирало едва когато тръгнат да напускат или да се пенсионират в далечното бъдеще. Те искат целия си отпуск, но шефовете пускат "заповед по гарнизона", естествено не писмена, че не може да се ползват повече от 5 дни. Анулират се всяко лято резервации, отказват се предплатени ваучери и пр. Никой не може да докаже, че му е отказан отпуск, нито пък, че доброволно се е лишил от отпуск.
Стига сте се правили на по-католици от Папата, всичко което става е признак на паника, опит за овладяване на проблемите чрез диктатура, поради пълна некомпетентност на лаиците, докопали се до властта. Като се напълнят затворите и се отнемат всички права на хората, какво следва?

И отново повтарям: Нищо не налага плащането на тези отпуски, ако хората са си на работа. Основание за плащането им възниква само ако напуснат или се пенсионират. Освен това, неизползваните отпуски са провизирани.
Само дето истината е, че управляващите искат да подменят държавната администрация със свои хора и гласят масови уволнения поради уж структурни промени, промени в длъжностни характеристики, съкращения и пр. и искат това да им излезе без пари. Гнусно и подло е да крият истинските си цели зад лицемерната грижа за намаляване разходите на държавата. И отново питам: ще изменят Кодекса на труда, който засяга всички бюджетни служители, в т.ч. учители и друг персонал с ниски заплати, но на частните фирми КТ им е през... в тях и досега не се спазва трудовото законодателство. А какво ще стане със Закона за държавния служител и защо това неграмотно правителство реже клона, на който седи? Само за да може в следващите 2, 2 и половина години негови хора да са на държавната ясла. Те докато разберат за какво става дума, ще е изтекъл мандата на ГЕРБ, а държавата ще е окончателно рухнала. Срам!

Редактирано от - hamer на 20/4/2010 г/ 11:55:25

20 Април 2010 12:37
в абсурдистан болен здрав носи, беден - богат, и трудещ се - паразита. затова тая държава се затрива.


власт която живее във война със своята база и сама подронва устоите си неизбежно пада. нека крадците запомнят, че тогава ще губят накраденото, защото вече нямат да имат власт, с която да го опазят.
20 Април 2010 12:38
има една родна поговорка, която добре описва какво ще стане: лакомо дупе кръв се*е.
20 Април 2010 13:02

hamer
Също съм на мнение, че частните работодатели отма са се справили с проблема. Ще съставят няколко документа със задна дата и това е.Служителите ще излезе, че са си ползвали всичките отпуски, те ще си мълчат щот иначе ще останат без работа, а в тази криза....
Всичко е заради държавната администрация-там не може безобразно да се фалшифицира
20 Април 2010 13:02
hamer


Увехналите ГЕРБери не вдяват, че вече 9 месеца режат клона, на който са се качили.

20 Април 2010 13:24
Поздравления за колегата Хамър.
От няколко дни ме сърбят ръцете да пиша по тази тема, а той ми спестил труда.


20 Април 2010 13:40
Това е поредното безумие! Колко години бачкане, и всеки път като решиш да излезнеш в отпуск шефа те поглежда с отвратен поглед и вика "Ама как така? Сега не може, следващият месец като е по-спокойно." Дали следвашият месец е по-спокоен - това е риторичен въпрос. Накрая следва всеки пък "Я си ... майката" и молба за напускане и толко. Ше ги ... и работодателите!
20 Април 2010 13:44
Проблемът с отпуските е лесно разрешим.
Понеже, в навярно 80% от случаите работодателите извиват ръцете и злоупотребяват - нищо не пречи Законодателя да се разпореди че в края на всяка календарна година работодателя е задължен да изплаща 100% от неизползваната отпуска или при напускане на служителя неизползваната отпуска му се заплаща. Дали пък работодателя няма сам да пожелае да направи график на отпуските? Ако обаче тогава служителя откаже да ползва отпуск в писмен вид - еми да си носи пък последствията ....
В крайна сметка целта на отпуската е човек да си почине и да си възстанови силите - изморения работник надали е от особена полза и на работодателя!
20 Април 2010 13:49
Е аз не съм синекурен началник. Прост изпълнител съм, но имам натрупана отпуска, щото началника не ми разрешава да си я ползвам. Все не е подходящия момент, все има работа, айде после и така 3 год.


malinas, hamer и ко. явно не са чели Кодекса на труда. Там съвсем ясно е записано:

Член 176 (в резюме):
ал.1. Ползуването на отпуска може да се отложи за следващата календарна година.
ал.2. Когато отпускът не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца.
ал.3. Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в сроковете по ал. 2, работникът има право сам да определи времето на ползуването му.

С малко по-други думи, от тези алинеи, в прав текст и съвсем ясно следва, че:
1. Отпускът може да се отложи само (!) за следващата година.
2. Ако не е ползван тази година, работодателят е длъжен (!) да осигури ползването в първите 6 месеца на следващата.
3. Ако работодателят не направи това, работникът има право сам (!) да се "пусне" в отпуск.

Подразбира се, че ако работникът не се е възползвал от правото си по ал. 3, то това си е негов проблем и след изтичане на указания срок това право се губи. Т.е. законът му дава право, а ако той не иска да се възползва от него то няма на кой да се сърди (освен може би на синдикатите, че не са го уведомили и/или помогнали за това му право).

Ако това беше всичко дотук щеше да е от ясно по-ясно, но за беда има и ал. 4, която е неясна и може да бъде тълкувана по различни начини. Ал. 4. гласи (буквално):
Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

Което според досегашното тълкуване игнорира изцяло предните три алинеи и прехвърля правото на платен отпуск до края на правоотношението с този работодател. Всъщност обаче, има и друго тълкуване, което не отменя предните три алинеи (защото ако ги отменяше, това трябваше да е изрично записано), а просто казва, че неизползваният отпуск не може да се прехвърля на друг работодател и при прекратяване на правоотношението, преди изтичане на сроковете по предните 3 алинеи, следва да се компенсира (чрез заплащане). И доколкото знам, би трябвало Върховният Административен Съд да се заеме с тълкуването на въпросната ал. 4. Но явно правителството е решило да уреди въпроса по по-сигурен начин и аз съм "ЗА". Защото иначе, току виж се наложило, заради тези и други подобни обезщетения да се вдига ДДС-то.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 20/4/2010 г/ 14:05:28

20 Април 2010 13:53
БОЛГАР, ами нали точно там ги стяга чепикът - да не плащат. Защото и сега като искат да променят КТ занапред, да изплатят всички неизползвани отпуски и да се почне начисто. Още повече, че нищо не налага сега да се харчат пари за плащане на неизползвани отпуски. Те се плащат само ако напуснеш или се пенсионираш. Ама не е в това работата, споделил съм го по-горе.

20 Април 2010 14:05
НО-КРЕДИТ, не ме провокирай с правната си казуистика. Познавам КТ, защото съм длъжен да го познавам по силата на работата си. Задължение на работодателя, респ.ръководителя на ведомството е да изисква график за ползване на отпуските през съответната година. Този график се изисква, за да се осигури присъствие на служители през целия отпускарски сезон, респ. през цялата година, за да може предприятието или ведомството да функционира пълноценно. И когато бъде представен такъв график, няма служител, който да не е заявил колко дни и кога иска да бъде в отпуска. Обаче според същия КТ при производствена необходимост работодателят има право да откаже, намали или пренасочи за друго време отпуските. Е, точно това се случва най-често - без да се мотивира и без да обоснове дори и устно производствената необходимост, въпросният шеф, за да си начеше егото или за да се докара пред неговите висшестоящи обявява на "Човешките ресурси" (Личен състав), че няма да разрешава повече от 5 дни отпуск или, че през лятото никой няма да излиза в отпуск.
Не може да сте толкова късопаметни - потърсете в Гугъл интервюта с разни новоназначени шефове и вижте какви са първите им изяви - да спрат отпуските и да мобилизират служителите да работят в събота и неделя . Това се отнася най-често до ведомствата, които разпределят европейски пари. Няма да ги изреждам, сами ще си ги намерите.
Така че с правната казуистика - дотук. И ХИЙТ е напълно прав - докато няма информация за колко дни неизползвани отпуски става дума, респ. за колко пари и най-важното - колко от тези неизползвани отпуски е супер наложително да се платят днес, веднага, начаса, всичко е само лицемерие и опит за прикриване на други цели.

Редактирано от - hamer на 20/4/2010 г/ 14:07:39

20 Април 2010 14:11
hamer,
Чл. 176, поне в първите 3 алинеи е пределно ясен. Вкратце - ако работодателят не иска, работникът може сам (!) да се "пусне" в отпуск, при това когато сам пожелае през първите 6 месеца на следващата година. Точка!
Ако това право е препятствано по някакъв начин, то тогава следва да се питат синдикатите къде са били и защо са спали досега:
Чл. 406. (1) Синдикалните организации имат право да сигнализират контролните органи за нарушения на трудовото законодателство, както и да искат административно наказание за виновните лица.


____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 20/4/2010 г/ 14:16:48

20 Април 2010 14:25
Още пишем, мрънкаме, дрънкаме се и псу`еме... значи има накъде още да НИ СТЯГАТ КОЛАНА...
Кога видя форума празен, ще повярвам, че нещата ще се оправят!
20 Април 2010 14:29
Както вече писах на 15-ти и 16-ти април, когато започна да се дискутира този проблем, Кодексът на труда защитава работника от произвола на работодателя и точно затова в Кодексът на труда няма задължителното към работника изискване за ползването на целия отпуск в някакъв срок. От друга страна както също писах, всички неизползвани отпуски се провизират, т.е. пари за тях има. И трето, както също вече писах, цялата идея на ГЕРБ е как да махнат сегашните, за да назначат своите, но без да плащат.
ГЕРБ като добре НЕзапознати с законите, , всеки ден измислят все нови и нови дивотии, най-често нарушаващи Конституцията, Кодексът на труда, законите и международните норми и ограничаващи още повече правата ни - последното все пак не правят само те, а и всички предишни.

Редактирано от - XYZxyz на 20/4/2010 г/ 14:32:16

20 Април 2010 14:35
Ха убеждавайте младите да работят в България, а не да продават дрога, да сводничат или да изпълняват мокри поръчки. А пък тези, които са отишли да учат или работят в чужбина - да се върнат. Да, ама кога цъфнат налъмите пред градската баня!
20 Април 2010 15:06
Кодексът на труда защитава работника от произвола на работодателя и точно затова в Кодексът на труда няма задължителното към работника изискване за ползването на целия отпуск в някакъв срок.

Изобщо не е така! Има точно такова задължение, само че не към работника, а към работодателя (което е същото) - Чл. 176, ал. 2:
Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.


Всичко останало са опити за удобни някому интерпретации.

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 20/4/2010 г/ 15:55:14

20 Април 2010 15:53
Статията е писана по изказванията на латерните Корнелия Нинова, утев, Мая Манолова и Корумбашев....
20 Април 2010 16:22
no-credit, не знам какъв точно ти е проблема, ОБАЧЕ въпреки твоите словестни еквилибристики фактът е един: работодателите не пускат в отпуска своите работници, или ги пускат за много кратко време. Хич не ми говори за КТ какво пише защото КОДЕКСА НА ТРУДА в България НЕ СЕ СПАЗВА ОТ НИКОЙ РАБОТОДАТЕЛ. Тъй че не спори, ами виж как седят реално нещата.
20 Април 2010 16:27
Ами като кодексът не се спазва и не се е спазвал в продължение на години - нали трябва да се намери решение на това, все пак!
Който не го е спазвал - да си плати, независимо дали с намерения или поради глупост, и т.н.
Решението на правителството е добро!
20 Април 2010 16:49

А какво точно е решението на правителството?
20 Април 2010 16:56
Който не го е спазвал - да си плати, независимо дали с намерения или поради глупост, и т.н.



Точно така, любимото правителство смята, че трябва да си платят не тези, които не са го спазвали, а както винаги - данъкоплатците с мизерните си заплати.
20 Април 2010 17:15

Любимият вожд смята днес едно, довечера съвсем друго. Затова питам какво, аджеба, е решило правителството?
Но в последна сметка даже и това няма особено значение, тъй като КТ може да се изменя само от парламента. И едва ли ще дойде ред до кодекса, ей го 60-1 мерки чакат, ни дума, ни вопъл, ни стон как ще се сборим с кризата.
И има ли почва у нас.
Бе... тя и говорещата с усмивки министерка нещо се покри...
20 Април 2010 17:22

Но изглежда, че спешно трябва да се подмени чиновническата каста с верни на Партията хора, а парите за обезщетения на неползваните отпуски са големи. И изкушението да им ударят балтията е голямо.
Хамър, поздравления за анализа!
20 Април 2010 17:34
Решението е да се ползват до края на 2010 г. - напълно демократично!
Нещо напротив?
20 Април 2010 17:44

Ти сигурна ли си, че има такова решение?
Известно време бях извън страната и изглежда съм пропуснал този акт на Народното събрание. Би ли посочила някакъв линк?

В редакция
А освен това намерението тези отпуски да се ползват всичките до края на 2010 е практически неосъществимо.
Няма достатъчно работни дни.

Редактирано от - Don на 20/4/2010 г/ 17:47:39

20 Април 2010 17:47
Няма. Няма нищо официално.Боковите лакърдии и пробни балони.
20 Април 2010 17:47
Хайде стига с тези вопли, другари чиновничета! И КТ е ясен, и вашите неявни намерения - също. Плачът е за едно - ако ще ни изчистят, поне да ни платят отпуските. Които ние сме си ползвали под формата на болнични, командировки, специализации и т.н. От постовете до тук ясно си личат засегнатите - основно от държавни и общински служби и службици. И да запитам - като сте толкова натоварени и необходими на работното място, от къде време цял ден да сте във форума? Въпроса, разбира се е риторичен.
20 Април 2010 17:52
Цитат от статията по-горе:
Ако заповедта на премиера надделее над здравия разум и правото, всички работодатели у нас ще бъдат изправени пред предрешен избор - да разрешат на несъкратените си работници да ползват стари отпуски до края на годината, рискувайки на свой ред фалит, или да не го направят. Какво ще избере в този случай един работодател, е риторичен въпрос. Подмяната на почивката с парични компенсации е категорично забранено, а и да не беше, надали ще е по силите на бизнеса точно в момента.

(само дето не е заповед, а ще се обсъжда тепърва!)
Който е искал да хитрее - да си отнесе негативите!
А народната мъдрост е: Хитрата сврака ...с двата крака!
20 Април 2010 17:57
На мен лично ми е през дедовия. От 1991 не съм взел стотинка от държавата.Само и снасям данъци.
Но...
1. Има КТ, който трябва да уважават и пожарникарите.
2. Има (по мнение на ЕС) дефицит на административен капацитет. Ако ще смени готови администратори с гочета и бачета от паланките, жална ви майка.
3. Ако засегнатите от поредната тъпотия излязат в отпуск, половината министерства и ведомства ще замръкнат с министрите и охраната.


А на такива като горните пишурковци, които хал хабер си нямат от администрация, им е лесно около врата сега, но утре ще пищят първи от золумите на безпросветни селяндури и пожарникарски маркучи.

Редактирано от - Doctora на 20/4/2010 г/ 18:02:16

20 Април 2010 18:00
интересно, как са се натрупали за 5-6 години
по 300 дни отпуска, когато ако не ме лъже паметта,
преди 5-6 години пак се говореше за голямо количество
натрупани дни и се взе решение да се изплатят натрупаните
стари отпуски!
за 6 години - 300 дни, това значи по 50 дни на година?!?
Хора, това значи 2 и половина месеца отпуск!
нещо се не връзва с реалността?!?
20 Април 2010 18:04

Но...
1. Има КТ, който трябва да уважават и пожарникарите.
В случая пожарникарите ще разчистват пораженията от дългогодишното му неспазване!
2. Има (по мнение на ЕС) административен дефицит. Ако ще смени готови администратори с гочета и бачета от паланките, жална ви майка.
Има "административен дафицит" - а не дефицит на чиновници. Т.е. дефицит на знаещи и можещи такива. "готовите администратори" заглобиха страна в калта под вещото ръководство на троегъзата - и това не е белег за професионализъм. А преди "гочета и бачета от паланките" си сложил "Ако". Ами ако не?
3. Ако засегнатите от поредната тъпотия излязат в отпуск, половината министерства и ведомства ще замръкнат с министрите и охраната. Е, и???
рецитации....
20 Април 2010 18:09
Момиченце,
преди да тракаш по клавиатурката, прочети тези 180 страници. Натиснете тук. Мое да ти светне малко.
***.Стига ми тая в Парламента.

Редактирано от - sybil на 20/4/2010 г/ 18:44:05

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД