:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,232
Активни 521
Страници 4,106
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Капитализъм без провали е като религия без грехове

Време е да бъдем по-малко разрушителни и по-малко креативни
Двамата консерватори - Рейгън и Тачър, постъпиха умно, като запазиха предимствата на наследството от предишните управления и ги надградиха.
Сред ангелите, опълчили се на Господ и последвали Луцифер в "Изгубеният рай" на Милтън, Мамон е най-интересен. Той е "най-свит", защото винаги гледал надолу, към златния път към рая. Той се обърнал срещу създателя на тези богатства, за да се влюби в блясъка на златото, загърбвайки истинските ценности на Божието дело. Златото се превръща в идол за преклонение.

Читателите на епичната творба на Милтън неизменно се питат как е възможно ангел небесен да храни алчни мисли. Но ангелите, също като Адам и Ева (и всички ние), са дарени със свободната воля да правят избор, ето защо са "свободни да паднат". След падението дяволът вече е в детайлите и напрежението пада върху полюсите. От една страна, е апелът към добро - и за личността, и за обществото, от другата страна са личният интерес и Мамон.

В политиката липсва елегантността на Милтъновата поезия (макар да няма по-политически поет от него), но в исторически план политическият дебат се фокусира върху конфликта между моралното добро и изкушенията на бляскавото. Водили сме яростни интелектуални битки за това как да се балансира този конфликт с механизмите на социализма срещу капитализма. Капитализмът засега има надмощие, но то е крехко. Както е казал Уинстън Чърчил, "присъщ порок на капитализма е неравномерното разпределение на богатствата, докато присъща добродетел на социализма е равното разпределение на мизерията".



Но апологетите на бедността не се предават



Старият капитализъм обаче, какъвто го познаваме, отстъпва на един нов капитализъм независимо дали ни харесва или не. "Мина времето, когато на двигателя на капитализма - финансовият пазар, му бе позволено да действа повече или по-малко безпрепятствено от правителството", заяви на лекция в Института "Американ Ентърпрайз" провокативният икономист Ървин Стелцър. Той предупреди, че бележките му са само "мисловен експеримент", а не методика за анализ на настоящата икономическа ситуация. И нахвърля няколко предизвикателства към статуквото: "Ако искаме пазарният капитализъм да устои на атаките на статисти и популисти (първите са далеч по-опасни от вторите), не се нуждаем от т.нар. неортодоксалност - от развиването на нова адаптация на фундаменталните истини на великите икономисти от Адам Смит до Джон Мейнард Кейнс. От тази адаптация може да се оформи новият капитализъм - най-новата форма на тази най-жилава икономическа система".

Стелцър предупреждава да не се предприема широкомащабна интелектуална защита на стария капитализъм и предлага нещо като



капитулация, от която ще последват бъдещи ползи



И дава за пример двама герои - един консерватор и една консерваторка. И Роналд Рейгън в САЩ, и Маргарет Тачър във Великобритания приемат някои аспекти на социалистическото минало, които не са създавали и не харесват, защото осъзнават, че ще водят безсмислени битки за демонтиране на миналото и виждат благодатна почва за посяване на собствените им идеи.

Рейгън например приема съвет от Ървинг Кристъл, който му казва, че консерваторите трябва да приемат голяма част от Новия обществен договор, макар да противоречи на философията им, защото е част от икономическата архитектура на Америка "напълно и необратимо". Рейгън се зае да промени отношението и поде революция на ценностите на индивидуалния дълг и отговорност.

Макар да й бе трудно да го преглътне, Маргарет Тачър остави непокътната социалистическата терапия, но успешно приватизира много от предприятията, които лейбъристките правителства задушаваха под държавен контрол. След това Тони Блеър направи промените трайни, като наложи ограничения на безконтролната профсъюзна дейност, която спъваше инициативността и иновациите във Великобритания.

"Капитализъм без провали е като религия без грехове", отбелязва икономистът Алън Мелцър. Новият капитализъм в опитите да облекчи страданията, причинени от стария капитализъм, създаде например политика, която позволи на някои собственици, нарушили ипотеките си, въпреки това да останат в жилищата си. Това ги освобождава от техния "грях" само за да им позволи да съгрешат отново, но кой политик ще е достатъчно глупав да ги изгони от жилищата им? Предизвикателството пред консерваторите е да намерят начин



да балансират между поносими нива на болката и на риска



Стелцър отбелязва, че пазарният капитализъм трябва да укроти своята "съзидателна разрушителност" и да бъде "по-малко разрушителен, дори и ако това означава да е по-малко съзидателен". Едно от най-трудните предизвикателства и за консерватори, и за либерали е да преценят как да изтъкнат пред потребителите предимствата на глобализацията на фона на цената за високите заплати за малцина.

Поуката за консерваторите е да избират внимателно игрите, в които влизат, и като добри играчи на покер да изиграят картите, които са им раздадени, а не тези, които биха искали да имат в ръка. Капитализмът може да си остане жизнен. Изгубеният рай може да се превърне във възвърнатия рай.
54
3389
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
20 Април 2010 00:53
Леле-мале какъв терен за корида е тука .
20 Април 2010 01:38
Пускам едно "бикче":
"Лошото за Мнозинството при Социализма настъпва когато се НАРУШАВАТ постулатите на Социализма! А Лошото за Мнозинството при Капитализма настъпва когато се СПАЗВАТ постулатите на Капитализма!"/§39/
ОО-О-О-ЛЕ!
20 Април 2010 01:45
Ами не.
Горното е чисто номенклатурно писание в стил
"За изкореняване недъзите в българския футбол".
20 Април 2010 02:30
Каква корида, бе, Воци? Не си ли спомняш, че социализмът победи напълно и окончателно. Утвърди се като новия и по-прогресивен строй. Е, дребна подробност е, че тъкмо победи и взе, че се гътна. А загниващият капитализъм продължава да тегли човечеството напред. Ама хак да му е, нека се мъчи.
И малко усмивки от старите ленти. От времето, когато "не се нарушаваха постулатите на социализма" и за разлика от Дянков, който се чуди ще има ли растеж икономиката или не, се даваха твърди и точни прогнози.
До 1970 Съветският съюз ще надмине най-развитата капиталистическа страна — САЩ, по производство на глава от населението, а към 1980 ще произвежда почти 2 пъти повече пром. продукция, отколкото се произвежда сега от целия несоциалистически свят.

20 Април 2010 02:53
Ще ви призная че не разбирам думите капитализъм и социализъм Опростявам нещата горе-долу така:
Аз работя. Съседското дете е сираче или има болен баща. От време на време му давам малко житце, сланина по коледа и т.н. Това са данъци в капиталистическата държава.
И пак - аз работя. Идва един, дето вика дай да дадеме. Давам, ама освен за болния баща-съсед, се оказва че трябва и него да храня, защото "даваме" а той от даване няма време за нивата. Братчед му пък културтргер. Чичо му и той болен завалията, излизат му мазоли от ходене по нивата. Накрая, аз и болния баща-съсед ядем само качамак, другите важно ни управляват. Ето това е социализъм.
Сега ми е по-понятно. Надявам се и на вас. И малко по-изтънчено - смисълът на бедността в капитализма се проявява като натиск бедният да бъде накаран да работи. Ако е тъп, поне като слуга на по-умния си съгражданин. Аз нямам вина че господ ни е създал различни, и нямам намерение да му противореча, като правя двама ни еднакви.
20 Април 2010 03:00
BTW, пара ти излъга ли се да отидеш да го видиш на място гнусния му капитализъм, или просто теоретизираш в къщи под портрета на вождО с партийната читанка в ръце?
20 Април 2010 03:11
Имал бил десетгодишна виза ама нещеЯл да стъпи там напук на сащците. Да умрат от яд янките гнъсни.
Като се знае че визата е с пари целата история на Парата ми изглежда така :
Отива нашио с колелото на бензиностанцията , купува си 100 л. бензин и се изцепва : Неща ви бензиньо щот мерише и замърсява , я си моем с лисопедо.
20 Април 2010 03:19
БОЛЯРЧЕТО,
/:/ "А загниващият капитализъм продължава да тегли човечеството напред..."
......................................... ......................................... .............
Най-вече в КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ Бангладеш, нали! И в капиталистическа Хаити/ преди земетресението/, и в половин капиталистическа Латинска Америка, и в три-четвърти капиталистическа Африка...!
И забрави` за КОМУНИСТИЧЕСКИ Китай/ и Виетнам, тоже, вече, май?!/!
20 Април 2010 03:26
G 5,
НЕ, не съм ходил в капиталистически Бангладеш!
И на Луната НЕ съм ходил- ама които са ходили разправят, че там нямало въздух и било студено!
А и защо да ходя да гледам другаде КапитализЪма, като си го имаме и тук, в България?! А и 99% от "инвеститорите" в България са капиталисти от капиталистическата Чужбина, нали! И к`вото те правят тук, това би трябвало да правят и там, нали?! Или?!
20 Април 2010 03:45
Capitalism: a love story --- > Натиснете тук
20 Април 2010 04:24
Ми щото може би ще видиш нещо по-различно бе пара

Нали? ‌ Или? хА-така
20 Април 2010 04:57
Социализама е като случая с Настрадин Ходжа.Такмо го научил да бачка по цел ден без да яде и то взело че умрело.......
20 Април 2010 05:22
Както е казал Уинстън Чърчил, "присъщ порок на капитализма е неравномерното разпределение на богатствата, докато присъща добродетел на социализма е равното разпределение на мизерията".
Всякакви други коментари са излишни!
20 Април 2010 06:39
Пак да обърна внимание че в статията няма нищо смислено, но вие си знаете, все пак като повод за форумен онанизъм на дяснолиберални носталгици бива.
20 Април 2010 07:18
Че няма нищо смислено в статията - няма.
Но е поредна шумотевица на тема: "Капитализмът е кофти нещо, ама по-добро няма!".
С извод за стадото - трайте си и гледайте да се наместите на сочна тревичка, по-близо до изворчето.
-------------------------
Блогът на Генек
20 Април 2010 07:50
Статията е казано :Дайте да си направим капитализма по-социалистически , иначе рискуваме да се върнем във феодализма или първобитно-общинният строй !
20 Април 2010 08:14
До 1970 Съветският съюз ще надмине най-развитата капиталистическа страна — САЩ, по производство на глава от населението, а към 1980 ще произвежда почти 2 пъти повече пром. продукция, отколкото се произвежда сега от целия несоциалистически свят.
Това направо ме утепА!!!

Обаче скоро ще се появят тука някои учЕни другари и ще ви обяснят, че трябва да мразите капитализма...
Да ви видя какви обяснения ще давате тогаз...


20 Април 2010 08:18
Енчо,
Това нищо не е!
През 1962 година, когато беше обявен курсът към комунизма, имаше и ясно определен график: еди кога си ще стане безплатен хлябът, после млякото, после детското облекло, после обувките... и през 1980 година - всичко без пари.
20 Април 2010 08:55
Стария капитализъм, та новия капитализъм, та жилава система...еми жилавостта и е че имащите са малко нямащите много, но стремежите на последните да се включат в горната категория е неистов...истината е че има един капитализъм с основна формула и движеща сила "човек за човека е вълк...Нейсе.
20 Април 2010 08:55
Този път се съгласявам с Фичо, че в редакцията нямат чувство за Америка. Антрефилето е конюнктурно и няма нищо общо с това на къде щял бил да поеме капитализъма като такъв. Ключето към бараката се крие в едно изречение, което на всичкото отгоре е с грешен превод: "Макар да й бе трудно да го преглътне, Маргарет Тачър остави непокътната социалистическата терапия (вярното е - социализираното здравеопазване), но успешно приватизира много от предприятията..."

Понеже някои си мислят, че печалната здравна реформа на Обонго заедно с останалите му глупости няма да бъдат ревизирани, авторката е отворила малката сергия с надежди (по Родари) за цоциалисти. Освен туй разочарованите от Хюсеина либерали имат нужда от галене по косъма. Това пише горе, а вие тук задълбахте...
20 Април 2010 09:09
Сократе май се оля, но няма да ти връзваме кусур, само не казваш кога щяха да станат безплатни и общи жените...и кой ще си има безплатен гей...Ха ха
20 Април 2010 09:31
Американският философ от близкото минало Джон Раулс размишлява в своя труд "A Theory of Justice" (Теория за Справедливостта) как хората биха устроили света, ако не знаеха предварително какво ще бъде социалното им положение, богатство, здраве и т.н. в този свят. Тоест - създаваш света първо, а чак след това пада пердето и ти се оказваш... някакъв в този свят - въпрос на шанс.
*
Той човекът цяла книга е изписал, ама е хубаво всеки да се замисли сам за себе си. Би ли създал свят в който 10% от населението държат 99% от активите? Ами ако, като падне пердето, се окаже, че не е от онези 10% в този свят?
*
Глупостите - "ама аз съм печен и тарикат и набързо ще се издигна до върха на пирамидата", са за разтувка - фактите показват, че много малко, от многото които си мислят така успяват. Еле пък ако си роден в провинциален Бангладеш и нямаш достъп до образование, че и питейна вода. Реалността е, че повечето хора ако конструираха света зад перде скриващо тяхното място в обществото, ще поискат свят с по-равномерно разпределени богатства и повече възможностти за образование и личностно развитие.
20 Април 2010 10:03
Приветсвам Оло...след 6 години се е опитал да напише нещо, като използва закачалката за шапката си...Развитие що ли?!
20 Април 2010 10:16
"Капитализъм" и "социализъм" са понятия от Тероията за Общественно-икономическите формации.А тая теория е от по-миналия век..има там феодализъм, робовладески строй и т.н.Наситина схемите по които действа обществото, е хубаво да се опишат, та и с термини като "Капитализъм" или подобни..Социализмът във Виетнам, ГДР, Монголия и Латвия бе коренно различен и капитализма в Швеция, Аржентина и Хаити е коренно различен..а и икономиката е само елемент от етно-социалният модел...та накратко-основното предимство и основният недостатък на социализма(така ще го наричаме) е че е ПЛАНОВ!Което в определени условия е добре, в определени не е...а Капитализма е НЕПЛАНОВ, по определение, макар и много държави и сектори да си имат планове за развитие..та това е..а нещата в живота са много по-сложни от капитализъм, социализъм и т.н.-икономиката е само част от развитието на едно общество, етно-културните модели и т.н.също са си важни..та..който иска да чете теории такива, за капитализма и да пише статии за кой какво казал..има и по-съвременни и по-вярни интерпретации!

20 Април 2010 10:24
Рейгън например приема съвет от Ървинг Кристъл, който му казва, че консерваторите трябва да приемат голяма част от Новия обществен договор, макар да противоречи на философията им, защото е част от икономическата архитектура на Америка "напълно и необратимо".

Пък тука кюскат рога "про" и "анти", че искри фърчат.
Вчера започва от днес. Даже не е имало вчера.Или ако е имало- то е било снощи.Тъпо и тъмно.Само и единствено ние сме за Let be sunshine!
Мдаам...няма, нямаааа!
20 Април 2010 10:27
Капитализъм наричаме такъв начин на обществено производство, при който свободни и равноправни хора се състезават за благата, създавайки ги. Няма да се спирам на основните свободи и права. Те, слава Богу, са исторически "решени", в т.ч. и главното икономическо право - на частна собственост и не се оспорват даже във форума на в. "Сега". Под равноправие разбираме равенството пред законите, формулирано от Джон Лок и другите велики просветители и от дейците на буржоазните революции. От историческа гледна точка, капитализмът е висшата засега форма на организация на обществено производство, заменила комунизма, феодализма и социализма. Но защо говорим за капитализма като за непостигнат, а може би и непостижим идеал?
20 Април 2010 10:28
Капитализмът възниква през 18 век и от самото си зараждане е в сложни отношения с идеологията и практиката на предшестващите го по-примитивни формации - етатизма. От една страна, последният противоречи на основополагащия капиталистически принцип за Laissez-faire, формулиран от Адам Смит и доразвит от великите умове на 19-20 век, като Бастиа и фон Хайек. От друга, държавата е икономически субект, по необходимост. Тя обективно е в състояние да концентрира ресурси, както и да регулира използването им... всъщност, това е и предметът на политическата "икономия", от Монкретиен до Кейнс... обективна е и потребността от малко на брой държавни сектори. Това е диалектиката, "единството и борбата на противоположностите", затова капитализмът в чистия си вид е идеал.
20 Април 2010 10:29
Социален капитализъм; социализъм с човешко лице; онанизъм сутрин рано ...
Реалността е груба, но пък честна - като в дивата природа; така е устроен света на базата на взаимосвързаност и взаимозависимост. И който е решил че може да го промени се е провалил!
20 Април 2010 10:30
Социализма падна не без помощ отвътре, иначе можеше и той да си преодолее кризата и да си продължава. Поне в Източна Европа социализма е минало.
И стига с този Комунизъм, тъй като Комунизъм не е имало.
Обществата не са постигали досега нито "комунизъм", нито "демокрация". Това са залъгалки за плебса.
Капитализма като система обаче си грохва естествено, без външна или вътрешна помощ. Нема накъде повече. Но както и змията като умира най-хапела, стегайте се за 3-та световна. Чичо Сам ще ви я спретне до 4-5 години, ако не и по-рано.
20 Април 2010 10:39
Болярчето,
Съветският съюз мое да не надминал УСА 2 пъти по производство през 1980, но "комунистически" Китай го надмина от неколко години вече и не само го надмина , но и има по-голямо политическо влияние с света като изключим Европа. Купи си нов компас.
Русия и те бяха набрали яко скорост и ако не спретнаха американските банки и корпорации икономическата криза щеха да им гледат подметките.
УСА-та заложиха сами капана с тази криза, но може да се окажат най-засегнатите.
20 Април 2010 11:20
икономиката е само част от развитието на едно общество, етно-културните модели и т.н. също са си важни

Самуиле, тука си прав. Но и теорията за обществено-икономическите формации си е една верна теория, нищо че е на векове. Просто ОИФ трябва да не се схващат по марксистки, а обективно. Това са етапите, през които обществата преминават по пътя си към свободата и равноправието на индивидите. От несвободни и/или неравноправни към "Европа на гражданите".
20 Април 2010 11:30
Или, параграфе; тук у нас прават само "или!
20 Април 2010 11:35
Публикация с досадни лъжи. На Тачър никога не й е било "трудно да преглътне" Националната Здравна Служба (NHS), защото винаги е била привърженик на безплатното здравеопазване. Блеър никога не е налагал ограничения на безконтролна профсъюзна дейност - просто ги е оставил, каквито ги е наследил от консерваторите. А днес всеки признава, че приватизацията на Тачър далеч не е така "успешна", както пише в статията.
Има една пословица "върти се като обран евреин". Та на това прилича тая лекция в Института "Американ Ентърпрайз" - събрали се Стелцер и Мелцер и се чудят и се маят как да си извъртят задниците и да се отрекат от пазарния фундаментализъм, в който цял живот са се клели. Самия Стелцер, с редовна колонка в "Сънди Таймс", до неотдавна упорито се придържаше към "стария" капитализъм. Сега иска нов.
Фалшива статия за фалшиви хора.


Редактирано от - Meto ot Interneto на 20/4/2010 г/ 11:37:41

20 Април 2010 11:58
Armani
20 Април 2010 12:05
Вярно е, че капитализмът е по устойчив от социализма - печати шарени хартийки без покритие и търгува с тях.
И понеже народът е лаком, ще се задави чак.
20 Април 2010 14:08
Вярно е, че капитализмът е по устойчив от социализма - печати шарени хартийки без покритие и търгува с тях

По-устойчив е, защото е основан на ценности, които са по-близки до човека и са приемани от повече хора - свобода... икономическа принуда, ако предпочиташ... и равенство пред закона. Докато още Маркс и Енгелс са обяснявали, че комунизмът може да настъпи само вследствие на 30-40 годишна всеобща война. Абсолютният рекорд по шарените хартийки е на комунистическа Унгария, техното пенгьо е имало толкова нули, колкото е диаметърът на Вселената в милиметри. Ценен принос в дисциплината дава и Съветска Русия, а в комунистическа България е имало две парични реформи, плюс още една, наскоро организирана пак от комунисти.
20 Април 2010 14:20
Да припомним за пореден път, че има и още един начин за изразяване на мнение към социализма и капитализма - с краката. И като се види към кои държави има наплив и от кои хората бягат, става ясно кои са хубавите и кои калпавите държави и системи. Ако види човек пък във форума, че баш привържениците на едната система са емигрирали баш в най-известните държави от другата система, става съвсем ясно!

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
20 Април 2010 14:34
Meto, почитания
20 Април 2010 15:08
Практически и като всякак , не е възможно да мислим Капитализма на 21-я ни век , без да се съобразяваме със социалистическия по своя дух и смисъл , общ живот на хората в него . Този постулат е валиден и за родния ни Преход към Капитализъм . Сега и все още , сме във времето му от между двете войни на 20-я век ...

Редактирано от - beagle на 20/4/2010 г/ 17:08:19

20 Април 2010 15:42
Изводът:
ВЯРВАЙТЕ В ЕДИННИЯ СВЕТЪЛ КАПИТАЛИЗЪМ!
И В ОТЦА МУ КАПИТАЛА, СВЕТИЯ ДУХ НА КОНКУРЕНЦИЯТА И СИНА БИЗНЕС!
Амин!
20 Април 2010 15:55
Мето


Американците могат само да подсмърчат жално и да ронят сълзи по британския модель. И да сънуват канадския.
20 Април 2010 16:01
Стивън Кинг, главен икономист в HSBC - най-голямата английска банка:
„Успехът на Запада в миналото се дължеше предимно на пазарните сили, технологичния напредък и увеличението на производителността“, обяснява Кинг. „За него допринесоха обаче и завземането на територии, присвояването на земи, робството, държавният капитализъм и като цяло стремежът за манипулиране на пазарите с цел облагодетелстване на малцина“.

Натиснете тук


____________________________
Кредитът - модерното робство
20 Април 2010 16:17
А бе, no-credit, точно ти ли се намери да цитираш икономиста на най-голямата английска банка...

Той пък взел да оплаква капитализма... завалията...
Както беше казал един форумец тук:
"Божкееее...."

Редактирано от - Енчо на 20/4/2010 г/ 16:19:56

20 Април 2010 17:29
No-credit,
Нямам нищо против основите на капитализма - свобода, предприемчивост, дух, просперитет, равенство пред закона. Но нали знаете, че рано или късно, човек каквото и да "пипне" гледа да си го прекрои по собствения аршин, да му е кеф и удобно на него.
И тук вече се появява държавата с нейните контролни функции. И над нея - гражданското обществоТова в Западна Европа го прилагат и на теория и на практика. Докато у нас, функцията на гражданското общество да наблюдава, "контролира", надзирава държавната администрация се свежда до махване с ръка, сочна ругатня по неин адрес и кой откъде е.
Е разбира се, в държавния апарат съществуват органи за контрол - съд и прокуратура, но това е друга тема.
20 Април 2010 18:32
Да припомним за пореден път, че има и още един начин за изразяване на мнение към социализма и капитализма - с краката. И като се види към кои държави има наплив и от кои хората бягат, става ясно кои са хубавите и кои калпавите държави и системи. Ако види човек пък във форума, че баш привържениците на едната система са емигрирали баш в най-известните държави от другата система, става съвсем ясно!

Маринкооо, хората мигрират основно по политически причини!Бягат от по-лошо, към най-близкото добро.Иначе ще излезе че рекордьорът откъм мигранти в Европа-Русия е мерило за система?!?А-а-а, понеже няма да повярваш-ето ги данните за заселниците в Русия китайци, таджики, каквазци и т.н... Натиснете тук


20 Април 2010 18:35
Енчо,
е що пък точно аз да не го цитирам човека?
И не мисля, че той оплаква капитализма, а само се опитва да го анализира. Колкото му позволяват способностите и възможностите.

Бай Илия,
така е. И както май Лянча казва, чистия капитализъм е непостижим идеал. Следва да намерим такава негова реализация, която да е максимално добра за възможно повече хора. Поне според демократичните принципи е така. А държавата може да бъде контролирана. Трябва ""само"" да бъде принудена да се изложи на показ в интернет (т.е. да стане прозрачна) и проблемите с корупцията ще бъдат решени.


____________________________
Кредитът - модерното робство
20 Април 2010 19:59
no-credit мили ,
Само на постинг-два над твоя , е провиснало леко разгърнато , едно скромно определение на Идеала за капитализъм или Капиталистически Идеал , все в туй . Пребори себе , Приятелю , и му помисли ...
20 Април 2010 20:07
Бай Илия мили ,
Дигай се в подкрепа на посланието , "За повече Общество в Политиката !" , че и да сетим Смисъла на дълбоката Реформа , от която се нуждае общия ни живот ...
20 Април 2010 20:45
Слабичко. Нема потрошени рога и изкъртени зъби. Сал тук-там некой фенер под окото.
20 Април 2010 22:03
Да припомним за пореден път, че има и още един начин за изразяване на мнение към социализма и капитализма - с краката. И като се види към кои държави има наплив и от кои хората бягат, става ясно кои са хубавите и кои калпавите държави и системи.
Добре де що не бягат с краката си към капиталистически Бангладеш или Пакистан. Вие защо си мислите, че капитализмът е само в развитите западни страни. Хората бягат не защото са капиталистически, а защото са развити. А са развити, защото исторически те са влезли много по-напред в промишлената революция, докато другите страни са останали във феодализма - ние до 1878г. сме били в една феодална монархия, руснаците - до 1917г. и т.н., т.е., както ние така и огромното мнозинство от държави са останали с няколко века назад. А за да забогатеят способстват колониите, забележете, че това са все държави, които са около Атлантика. В тези държави са се създали благоприятни условия да се развие култура, изкуство наука и и технологии. Фактически те са богати, защото са технологически развити, а не защото са капиталистически. От друга страна не може да се иска от една държава да се развие за 45г. и да настигне богатитете кап. държави. Обратно соц. страните не бяха толкова богати, защото бяха исторически изостанали. Сега, обаче, Китай показва изключителен технологичен напредък. Проблемът е, че при капитализмът, както при хората, така и при държавите само отделни са богати за сметка на мнозинството. Така, че има около 20-тина богати капиталистически държави, има някакви със средно развитие, на дъното на които сме ние, а голям брой са бедни държави.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД