:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,589
Активни 481
Страници 7,154
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Който не уважава своята история, ще уважава чужди

От социализма вземахме мързела и безотговорността, от капитализма - безкрайната лакомия. И родихме урод, който представяме за демокрация, твърди професор Младен Григоров
Снимка: Велислав Николов
проф. Младен Григоров
Проф. Младен Григоров е доктор на медицинските науки с над 200 научни публикации.Трето поколение лекар. Кариерата си започва като военен лекар, после е ръководил кардиологията на Военна болница, а от 1988 до 1992 г. е бил директор на Правителствена болница. Сега е началник на кардиологичната клиника във Втора градска болница и изпълнителен директор на 4 частни болници на Българския кардиологичен институт в Плевен, Велико Търново, Ямбол и Варна. Негови са инициативите за издигане на паметник на загиналите воини в Сръбско-българската война край Сливница, барелеф на Патриарх Евтимий в Бачковския манастир, на цар Симеон край Ахелой и на саркофаг, който да побере костите, открити в църквата "Св. Петър и Павел" във Велико Търново.

----

- Защо ви наричат "най-добрия лекар между историците и най-добрия историк между лекарите"?
- Ами може би защото в съсловието - за добро или за лошо, една голяма част от колегите имат хоби към историята. А втората причина е, че аз много отдавна се занимавам с история заради своите корени и заради възпитанието, което съм получил. Затова претендирам, че съм добре запознат с много от фактологията от българската история.
- Какъв беше личният ви мотив за това?
- О, това беше един спомен, който за дълго време бях изгубил. Моята прабаба, която е от Ловеч, ми беше казвала, че в нашия род има един много именит възрожденец, неин брат. Но тя почина, когато бях много малък, и тези думи се бяха изличили в паметта ми. След години се позвъни на входната врата вкъщи, беше дошъл един непознат, който каза: "Аз съм ваш роднина, името ми е инженер Драсов от Варна." Извади голямо родословно дърво и посочи: "Ето, вие сте тук, вашият брат е тук." И действително всичко съвпадаше. Оказа се, че Иван Драсов, приятелят на Левски и Ботев, участник в българския революционен комитет, първият или вторият кмет на Варна, е брат на моята прабаба. Това, естествено, предизвика гордост в мене.
-Припомняте думите на вашия баща, който на колебанията между археологията и медицината ви е казал да не се занимавате с неща, които са безвъзвратно отминали.
- За да те развълнува миналото, трябва да го усетиш. Мнозина, като видят един стар камък с надпис, си мислят: "Ами камък. Умрял отдавна. Какво толкова!" Там е работата, че не е умрял. Просто трябва да усетиш в камъка живота, който е преминал, стъпките на тези, които са били преди тебе. Бях в Рим на Виа Апия и целият съм настръхвал, че точно по тези камъни са минали робите на нашия предшественик Спартак и са разпънати на кръст по пътя. Когато пипнеш едно дърво като това в село Гранит, Чирпанско, което е на 1650 години... Но днес е останал само един жив клон. Занемарено е в последните 20 години, както много неща у нас. Тогава пък усещаш, че нещо се влива в тебе, защото то е живо. И в този момент се замисляш колко стотици хиляди ръце са го пипнали, защото кой ли не е минал по нашите земи. Когато е дошъл хан Аспарух, това дърво е било на 300 години.
-След изминалите години давате ли си сметка кой спечели и кой загуби - медицината или археологията?
-Опитвам се да ги съчетавам. Не мога да си се представя като професионален археолог. Нищо чудно да се бях издънил. Мисля обаче, че в медицината нещата се получиха. И това особено ме радва, смятам го за патриотизъм. Ако щете, го считайте за национализъм, в смисъла на великите френски мислители, че национализмът е лоялност към държавата и към народа, от който произхождаш. Като лекар се гордея, че съм 100 процента рожба на българската медицинска школа. Никога не съм се хвалил с някакви особени специализации в чужбина, макар че съм ходил много пъти - и съм изцяло продукт на българската медицинска школа.
- Боли ли го сърцето българина днес за нещо?
- О, сърцето наистина е свързано с емоциите. Смятам, че най-лошият български израз е "Карай да върви", който показва пълно равнодушие. Сега се връщам от Сингапур. Преди 40 години тази страна е била едно блато. Там живеят два етноса - китайци и малайзийци. Нито едните, нито другите могат да се похвалят с особено трудолюбие, камо ли чистота. Но тази държава без никакви полезни изкопаеми, без газ и нефт е най-чистата в света и има невероятен стандарт. Това е постигнато с труд. А българското трудолюбие се срина след двете национални катастрофи и годините след тях и това за съжаление остави тежки последици в българската душа, които ги има и понастоящем. От социализма вземахме мързела и безотговорността, от капитализма - безкрайната лакомия, за която самите американци казаха, че е докарала световната криза. И от съчетанието на тия двете ние родихме един урод, който представяме за демокрация.
-А след уважението към труда не загубихме ли уважението към миналото?
-Ако трябва да го кажа с едно изречение, историята е необходима, за да ни пази. Има една римска поговорка, която казва: "Който вижда назад, той вижда по-добре и напред". Който не уважава собствената си история и собствения си народ, той ще уважава други. И за съжаление точно това у нас напоследък се развива с бесни темпове. Непрекъснато изпадам в сериозни спорове с хора, които познавам много отдавна и които непрекъснато казват, че ние сме лошо генетично скроени, ние не сме случили на народ, като че ли те не са част от тоя народ. На всичкото отгоре и политиците си позволяват да говорят така, а това е най-лесното измиване на ръце - все народът крив. Ами като ти е крив тоя народ, що искаш да го ръководиш? Иди при други народи, дето не са криви. А ние сме с много добри генетични качества. Факт е, че 80 на сто от българите се реализират добре в чужбина - значи не умеем на собствена почва да създаваме това, което трябва да създадем. И това става сериозен морален проблем. Непрекъснатото хвалене: "Ето виж в еди коя си държава какво е, а у нас как е". Разбира се, не трябва да хвалим нашето, като е лошо. Ама дайте да запретнем ръкави и да го направим както е по света, а не да плюем собствената си държава и собствения си народ, което между другото е адски удобно за управниците. Този същият наш народ е имал империя, граничеща с тази на Карл Велики и Харун ал Рашид, той отвори очите на "вси славяни" за културата, той тръгна с черешови топове да сваля една империя и т.н., и т.н. Както казва самият Алеко Константинов, "когато говориш за народа, стани прав и си свали шапката!".
-Докъде стигна идеята ви за саркофаг на избитите боляри в Търново след падането на България под турско робство? Доскоро се твърдеше, че няма да се реализира.
-О-о-о, открихме го преди месец. Тържествено пренесохме костите, положихме ги в скъпоструващ саркофаг.
-Какво ви струваше това като нерви?
-Честно казано, най-много нерви имах при поставяне на плочата на патриарх Евтимий в Бачковския манастир, и то със Светия синод. Твърдяха, че не било правоверно, не било доказано, че гробът му е там, било католическо, защото барелефът се издава малко. Имаше идеи да го свалят, но, слава богу, не го направиха. Не съм ходил няколко месеца, но се поддържа добре. По-малко неприятности имах с паметника на българските офицери и войници в Сливница по време на Сръбско-българската война, защото на мястото на сражението нямаше нищо. Общо взето, имаше разбиране. Казвам, общо взето, защото след поставяне на паметника никой не се грижи за него.
-Не е ли това работа на държавата в лицето на министерството на културата?
-До голяма степен да. Но понеже всичко у нас е условно, то се приключва с това: "Няма пари." Аз бих казал, че голямата крачка ще бъде, ако не пречат и дават разрешителните за паметниците бързо. Честно казано, за саркофага в Търново го дадоха бързо. Но при Националния институт за паметниците на културата неприятното е, че той не се грижи за гробовете на стотина българи в Централни софийски гробища, благодарение на които ние сме държава. Вижте гроба на Драган Цанков, който е два пъти министър-председател. Ами той едва личи. Гробът на Стамболов бе изключително запуснат, сега е фифти-фифти. На Димитър Петков и на Никола Петков, ако въобще е погребан там, са в съседство, но не са добре поддържани. Това било така, защото имали наследници. Ами аз не вярвам някой наследник да се разсърди, ако държава положи грижи. Военните гробища на сърбите и румънците в София са в по-добро състояние от нашето военно гробище. В същото време справедливо натискаме македонците за поддръжката на нашето гробище в Скопие. А те могат да кажат: "Първо оправете вашите, пък тогава се грижете за тия, които са на наша територия!"
62
4636
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
23 Април 2010 22:42
Брех, тоя е готов политик. Как досега не са го засмукали партиите?
Още 2-3 интервюта и е готов за политическа кариера. Много ми прилича на спасител на България.
23 Април 2010 23:15
От социализма вземахме мързела и безотговорността, от капитализма - безкрайната лакомия. И родихме урод, който представяме за демокрация, твърди професор Младен Григоров

Виж с`я професорче, мързела и безотговорността ни ги насадиха преди петдесетина че и повечко години малко доброзорно едни предци на днешните червенопрашковци.Припомни си колективиззацията и национализацията и народния съд.Та сега днешните чеда на тия тикви ни насадиха тоя урод, който представяме за демокрация и няма отърване от тях.
23 Април 2010 23:44
Ние сме хора индивидуалисти, много трудно правим отбор/екип, не се подчиняваме на общите правила, не сме в състояние да създадем добра организация. А когато организацията е дефицит, нищо не се получава като хората. Не можем едни тротоари да направим качествено или да запълним дупките по улиците. Градовете и селата ни са неподредени, разхвърляни, приличат на кочина (особено през зимата) - накъдето и да се обърнеш виждаш мърсотии, угарки, хартии.
Иначе сме работливи, изобретателни, ученолюбиви. Но всеки тегли чергата към себе си и повечето от нас гледат да прецакат другарчето си.
Първата крачка към успеха, е най-сетне българите да вденем и признаем, че сме големи индивидуалисти, след което да започнем борба с този свой порок.
24 Април 2010 00:22
"Кариерата си започва като военен лекар...". Имаше поговорка: "Пази Боже да те ритне чуждо магаре и да те лекува военен лекар."
24 Април 2010 02:11
които не храни свои деца храни чужди деца
след 20 години и неродени от аборти 2-3 млн бьлгарчета
на печелившите честито
24 Април 2010 02:20
Чудесно г-н Професоре. В България има много кадърни, много извисени хора, но за съжаление във властта се натискат предимно посредствените. И както е писал в една своя статия Валентин Вацев:
" Българският преход се превърна в трета национална катастрофа" . И за съжаление нито хората, нито подходящата рецепта за излизането от нея все още НЕ СА НАМЕРЕНИ.

24 Април 2010 07:47
От социализма вземахме мързела и безотговорността, от капитализма - безкрайната лакомия. И родихме урод, който представяме за демокрация, твърди професор Младен Григоров

Професорът-медик се е поувлякъл. Трябва да се разбере диалектическата разлика между социалистическия и капиталистическия труд. При социализма работа има за всички, даже има нужда от работници - спомняте си, че внасяхме виетнамци, а бяха подгонили и тези дето не им се работеше. Това позволяваше бързо да се завършват огромни обекти. Не може да се сравни това, което беше създадено тогава за период от 20 г. и сега за същият период. Само да спомена отново, че Дунав мост- 1 беше построен за 2 г. и 7 месеца, а сега Дунав мост 2 го мъчат 20г.не му се види края не се знае колко време. Огромни заводи, пътища мостове, тунели, естакади, виадуци изникваха, като че ли за една нощ. Там се хвърляше огромен труд. Но винаги при тая пълна заетост има някои, които не стават за работа. И това ставаше за сметка на другите и дразнеше. Аз съм сигурен, че тези 200 работи професорът не ги е написал само за тези 20 години - това би означавало по 10 работи на година. Знам само един такъв случай, но момчето го хванаха, че си съчинява данните, а времето изразходвало само за да ги впише в съчиненията си. Повечето работи на професора със сигурност са изработени преди 1989г.
При капиталистическата икономика се взема само най-доброто, другото се оставя на помощи. Така се получава, че едни работят много, а другите съвсем не работят, а живеят на помощи. Във супермаркета на Пен Юнивърсити във Филаделфия огромната част от купуващите бяха с купони за бедни. Така, че се получава следното голяма част от хората искат да работят, но няма работа, в същото време те имат нужда от стоки, които могат да се произведат ако те работят, но са ограничени понеже не работят. Един колега австриец казваше, че Държавата им плаща за да не работят. В този хаос се получава едно устойчиво състояние, което според теорията на детерминистичния хаос се нарича странен атрактор - има хора, които искат да работят, но няма работа, те са с ограничена покупателна способност, което според теорията за търсенето и предлагането, намалява търсенето, а от там и намалява производството, като цяло. Така се получава просперитет за едно ограничено мнозинство (на Запад), като този процес може да се свие до ограничено малцинство, както е в България. Това са закономерности и такива популистки изказвания използващи понятията МЪРЗЕЛ и ЛАКОМИЯ или ЛОЗУНГИ от рода РАБОТЕ БЕ не вършат работа.
24 Април 2010 08:19
От социализма взехме мафията. Да уреждаме "нашите хора", без оглед на качествата им. Последствията от този подход са катастрофални.
24 Април 2010 08:22
Мархе, ма и копането ли е предмет на диалектиката? Щото язе си мислех, че с нея се занимават само брадати философи, дето хич не обичат да копат.
24 Април 2010 08:36
пълни глупости, професоре. така може да разсъждава човек, който не живял зад границата достатъчно дълго да проумее, че да разбере, че хората са еднакви навсякъде. и на американците не им се бачка, ама се налага. измет на велфера никой не смята и за хора там, ако тук се създаде подобна система, и българина ще работи, къде ще ходи, ама ще е тотален контрол от страна на държава и банките, то май натам върви. няма нужда да се натяква, че еди кога сте били мързеливи и че към това сега се прибави лакомия - глупости. всичко ви е наред, трябват ви политици, заинтересовани в благото на България, а не в собствен джоб - и ще тръгне работата, но докато само се правят на такива - нищо добро няма да се случи. и по малко клякане пред всеки чужденец - това му е майката. а, и престанете за това "отваряне на очи" на славяните - има го само във вашия фолклор, ок?
24 Април 2010 08:56
Чудесно интервю! И чудесно усещане за живота, семейството , народа и родината !
Хареса ми особено това:
че национализмът е лоялност към държавата и към народа, от който произхождаш
24 Април 2010 09:09
Защо ли ми е малко тегаво и сиво от толкова розов крем...
----------------------------
Блогът на Генек
24 Април 2010 09:16
Чудесно, казано и написано. Бре има още свестни и учени българе...
24 Април 2010 09:25
Хубаво е да се връщаме към историята, но още по-добре е да се взираме в нашето настояще. Миналото може да ни дава самочувствие, но да се живее само на стари лаври не става.


Когато чужденци дойдат в България те са шокирани от мърсотията и неразборията навсякъде, не могат да проумеят как всичко това може да го има в една европейска държава. Колкото до нас - нали сме свикнали да живеем в кочинката, та ни е лесно.


Често си задавам въпроса: "Толкова ли е трудно да поддържаме чистота в града и селото, да създадем хармония и ред? За това не се искат кой знае колко финансови средства. Иска се добро желание, малко по-висока култура, себеуважение и отлична организация.

Отговорът се налага отсамосебе си, защото кочинката около нас е постоянна гледка.


Очевидно за нас е трудно да подредим предметите около себе си.
Значи трябва да започнем от самото начало - с възпитание на подрастващите, с даване на добър пример на влиятелните и заможните. Тук има много работа за българската интелигенция, за да събуди чувството за красота и подреденост в нас.

24 Април 2010 09:28
Съгласен съм с професора напълно, поне докъдето прочетох интервюто.
Мархът използва случая да дръпне поредната реч за предимствата на социализма пред капитализма, което не очудва никого вече...
има хора, които искат да работят, но няма работа

Абе да бе, и аз съм ги виждал. Натискат се да работят да невидели, ама гадните капиталисти не щат и не щат да им дадат работа. Такива викат "Немам време да работя, требе да изхранвам семейство!"
24 Април 2010 09:38
Леко -
Днес е денят за помен на избитите арменци в големия геноцид. А у нас - тишина...

Родните политикани – платени, натискани, лъгани – от депесарските турски агенти, продали душите си, забравили историята си…Не са признали още огромното престъпление на Османската империя.

А турците…Нали уж Турция е създадена от Мустафа Кемал и нямала нищо общо с варварската империя на диваците от Анадола?

Защо се боят да признаят греховете й?

Предполагам – поради две неща. Първо – комплекс за малоценнот /не е комплекс, впрочем/. И скрито засега имперско чувство. Желание за повторение на историята.

Което – при все по-фанатизиращата се анадолска диващина – може скъпо да струва на света.

На нас най-напред.
24 Април 2010 09:39
Проблемът на българският капитализъм е, че играе прекалено на дребно, което е напълно естествено, предвид нашата индивидуалистична природа - всеки се спасява самостоятелно, кой както може. Затова и неокапиталистите в България за 20г. май нищо по-голямо не са построили. Добре че дойдоха инвестиции отвън, та вдигнаха по-нормални магазини. Но и чуждите капитали рядко се насочват към производствената сфера. Западняците предпочитат да влагат парите си в реконструкция и модернизация на изградените преди 20 и повече години заводи. Но и това е нещо.
24 Април 2010 09:48
всички народи са еднакви - мързеливи, алчни - зависи от водачите им. когато бйългарите са имали водачи - били са добре. без елит - станали сме блато.
24 Април 2010 10:03
Чувството за красота, хармония, подреденост е от изключителна важност. Ако обществото като цяло изпитва непоносимост към фалша и лъжата, към грозното, няма начин то да избере държавници, на които тези качества липсват, които лъжат и крадат.
Все някой ще викне: "Царят е гол" и останалите ще го последват.

Редактирано от - Тънката лайсна на 24/4/2010 г/ 10:05:10

24 Април 2010 10:21
Моите почитания, професоре! Поздравявам неугасващото Ви желание за просвещение на българския род чрез миналото му. Имаме нужда от това!
24 Април 2010 12:12
24 Април 2010 12:37
Ми как така никой не се е спрял на професиата на проф. д-р Младен Григоров... с изключение на Баба Яга "две без две", която отново е споделила с нас опита си в магарешкия бит и душевност... и главния му принос - създаването на българската интервенционална кардиология? Натиснете тук, а в резюме: смъртността при инфаркт, лекуван в общинска болница по медикаментозен начин и срещу 850 лева от НЗОК е 20%, а в малкото отделения, които правят ангиопластика по "пътека" за 5000 лева - 5%. Смъртността, след създаването на инвазивните центрове е намаляла три пъти, но все още е три пъти по-висока, отколкото в Чехия. Основна причина: наличие на само 10-15 центъра с около 25-30 специалисти. Спомнете си го, преди да плоюете следващия път по "мильонерите"- кардиолози.
24 Април 2010 14:56
Това- "...ама дайте да запретнем ръкави и да го направим както е по света" не изглежда много читаво. Първо трябва да си изясните как е по света и чак тогава да запрятате ръкави. Аз дори не зная как ще си го изясните, след като в България битува патриотарството на неуспелия да емигрира или патриотарството на паразита, който лови риба в мътна вода.
Преди няколко дни се върнах от България. Наслушах се на приказки от рода на- " Аз не мога в чужбина, влече си ме българското, някакси по-добре се чувствам тук...". Питаш го излизал ли е някъде в чужбина, отговаря, че не бил излизал. Никъде не е ходил, но може да сравнява и да преценява, че по-добре се чувства в България. Как ще чакаш от този човек да запретне ръкави и да направи в България както е по света?
Установих друг български синдром. Българинът като седне на приказки се забравя. Страшно е обстоятелствен и отегчителен. Историите ги разказва по реда на фактите и за същото време, дори за повече, отколкото са се случвали нещата в реално време. В Америка ако не можеш да разкажеш една история с пет-шест изречения и престават да те слушат. Кой ще си губи времето в многочасови масали за незначителни неща. Но тук има нещо много важно. Да разказваш фактологии и банални истини не изисква мисловно напрежение на мозък. Докато обобщаването на една история и предаването образно на една ситуация в няколко изречения изисква мозъчно напрежение и мислене. Оттук-българинът не мисли.
Друг синдром- българинът не се интересува какво е навън. Дори не се интересува другите какво мислят. Българинът си има един репертоар, който иска да си го изпее и другите да го изслушат. Дори когато в компании е възниквал въпросът как това или онова е в Америка, аз рядко имах възможността да разкажа от първа ръка кое как е. Винаги се намираше някой от компанията, който ме изпреварваше и започваше да разказва истории за Америка, чути от някой негов близък, който имал приятел, на който една позната му разказала, че..... и т.н. Оттук също ви навеждам на мисълта, че много трудно ще разберете как е навън, за да го правите същото.
Аз отново се връщам към тезата си, по време на чиято защита бях изключен последния път от форума. За да го направите както е навън, трябва да дадете властта на хората, които са завършили образованията си навън. И да признаете факта, който е общопризнат в целия свят, че българските дипломи не са равностойни на дипломите от западните учебни заведения. И когато се яви човек със западна диплома, той да се третира по същия начин, както средниста спрямо висшиста, или човекът с основно образование спрямо средниста. И тогава няма да ви се налага да изучавате как е навън от трета.четвърта ръка истории, защото това е игра на развален телефон.
24 Април 2010 15:29
Mrx++ и ти си съвършено прав. Поддържането на определен "здравословен" процент на безработица в западните страни има една цел, да се пришпорват останалите и да работят както трябва, да се изцежда целия им потенциял, защото човешката натура е склонна да мързелува, да плюска и да свинства, както е писал Джек Лондон. А че при цялото мързелуване у нас се направиха толкова неща, то е с мобилизиране на целия човешки ресурс и с озаптяване на човешката алчност, че и един куп от останалите пороци. Сега проказата на дивия капитализъм е проникнала навсякъде и почти е унищожила младото поколение. Ние българите се оказахме по- податливи към пороците отколкото много други.

24 Април 2010 15:34
А бе, Гонзо, ами като дойдоха царските юпита (и не само те), какво направиха? Помниш ли? Та, значи искаш да кажеш, по добре ги учат в чужбина да крадат. Тогава да си стоят там, дето са се изучили. Щото тук вече не остана (почти) за крадене.
24 Април 2010 15:42
"трябва да дадете властта на хората, които са завършили образованията си навън."
Брях, Гонзо! На кои, ве? На стария хуш от рета бетонджийска, де се фали как маризил майка си, или на некой като теб, дет иска да прибере сите парици на капиталистите от Швейцария ли?
24 Април 2010 16:47
Гозамбо, Много правилна мисъл, и не е нова. Но ти тука удряш по селската тарикатска гордост на българина: "Он че ме учи мене той, че стъклото било джам!!!"= "Някакъв пикльо със Западна диплома ще ме учи на икономика, на здравеопазване и т.н. Вие знаете ли какво мога аз, бе..." и следва дългият монолог какви подвизи е вършил и какво още може да свърши. Само дето късметец няма и начален капитал = "Той Хасан е голям майстор, само дету ногу пий и няма пари за нструмент".
Нека и да помислим: какви хора със Западни дипломи ще дойдат в БГ? Хора които искат да работят и да си печелят живота с честен труд няма да дойдат - те това могат да си го правят при по-добри условия и на Запад. Следователно, ще дойдат хора със Западни дипломи, които просто искат бързо да спечелат едни пари и да се върнат да си ги харчат на Запад. Какво друго очаквате?
А, да, забравих: патриотизЪма. Повярвайте ми, за огромната част от българските емигранти (не говоря за гурбетчиите), вече уредили се добре на Запад, това е празна дума.
24 Април 2010 17:21
Аз пък гледах едно предване по Канал 1 преди няколко седмици за проф.Иречек и неговия дневник. Разказваше човека за осовбодена България, сякаш за 2009 говореше (2010 е от новата Бойкова ера).
Далавери, мръсотия, простащина и шуробаджанащина.
Най му е лесно на тоя и оня да каже че митичните комунисти били виновни за "Мързела на българина". Малко хора ще си признаят че народа ни е такъв (мърша според Вазова).
И що да сме мързеливи? Щото в един момент ни писва да си блъскаме главите в стената от безхаберие, некадърност и мръсотия и му теглим една майна, за това ли? Не сме мързеливи, ами сме страхливи и роболепни, а за това вина имат далеч не само "безследно" изчезналите комунисти.
Ей вчера късно по Нова ТВ даваха Карбовски с оня чичо дето измислил лекарство за рак. Може лекарството да не е лекарство, не знам, ама от 93г. човека се опитва да го сертифицира и отоговор никакъв. Излезе една професорка- зам.министър и се подхилваше на екрана. В същото време след първото предване 3000 души се обадили на Карбовски да го молят да им продаде от препарата, а никой не посмял да отиде при същата тая хилеща се чиновничка.
И чичото му тегли една майна, не че е прав ама го разбирам.
24 Април 2010 17:23
Аз съм споменавал и друг път, че съм работил Източен Берлин - 2 мсеца, в Япония - 1 мсеца, във Франция - 10 месеца, в САЩ - около 2 години, в Германия (Бавария) - 3 години, в Унгария около 2 години. Е чак толкова да са се изпотрошили да работят не съм видял. Може би в САЩ в малки фирми да работят много - ДА. В Япония по принцип стояха до късно, а някога спяха в университета, но през това време играеха на пинг понг, приказваха си. Инак смятаха за лош признак да си отидеш рано или да не дойдеш на работа в събота (въпреки, че се водеше неработен ден). Имаше един перуанец и колегите се възмущаваха, че не идвал да работи в събота. Но и там има такива, които много работят и такива, които го дават по-полека. Професорът постоянно мърмореше срещу един от сътрудниците си. Но в Япония много трудно се уволнява някой. За разлика от САЩ, където ако се разработиш много може да ти скроят шапка. Така колегата-китаец, който ме покани, го подгониха, въпреки, че той можеше и работеше яко, а тези дето го подгониха само чакаха шефа да се появи и влизаха да коват китаеца. Там въртележката е голяма.
Поне в научните институти и университетите у нас преди 1989г. (не знам как е било в Медецинска академия) съществуваше една конкуренция за израстване и беше нещо обичайно прозорците на БАН и университетите да светят до 10 ч. вечерта. Сега апатията е пълна.
24 Април 2010 18:12
Динайче ти чувал ли си понятието "безработен" и знаеш ли какво значи то. То означава, човек, който има желание да работи да не може да намери работа. Ако в България, а мисля, че това е в целият свят, ти напуснеш доброволно работа, поради някакви причини, ти не се водиш официално безработен и не те регисттрират, като такъв. Ако откажеш работа също не се водиш ппвече безработен. Много, които са реално безработни, не се водят като такива, защото са се отказали повече да търсят работа чрез бюрата. Така, че реалната безработица е многократно по-голяма от официалната. Доколкото знам в САЩ в момента имат 16% официална безработица, за Чехия чух 10% и т.н.
Така, че САЩ съвсем не са страната на неограничените възможности, по-точно те разбират неограничените цъзможности по техемн си начин - например Доналд Тръмп да има възможността да стане милиардер, но това съвсем не значи, че за някои други американци имат тези възможности и въобще възможности за работа. При социализма възможностите за работа бяха долу-горе изравнени. Трагично е положението с циганското население, където безработицата надхвърля 90%. Децата на тези безработни не учат и те никога няма да станат за нормална работа, това увеличава контингента на престъпността и т.н.
24 Април 2010 18:14
Чета... какво ти, направо попивам... страданията Гонзови и Бабини Ягини и искам да допълня проф. Григоров. "Който не уважава своята история, ще уважава чужди"? Не, уважаеми професоре. Има и такива, разбира се, но огромното мнозинство от онези, които не уважават своята история, не уважават ничия. Това са нравствени изроди или по-меко казано, инвалиди. Обратно, пълноценните хора винаги уважават както собствената си, така и историята на страните, в които попадат за по-дълго или по-кратко време. Вие, д-р Григоров, основателно се гордеете, че сте 100% българска лекарска школа, но вярвам, че че уважавате и историята на Италия, Чехия и другите страни, които с радост са Ви приели за член на професионалните си организации.
24 Април 2010 18:29
По комунистическо време бяхме по-отговорни, отколкото сега ! За да си отговорен трябва дисциплина, изисквания и страх, ако щете .
Не мисля, че сме мързеливи, а немотивирани . Когато не си добре заплатен, законово незащитен и бюрократично опосредстван, как да искаш мотивация .
Mrx++ е прав, за това, че работещите са потенциална заплаха и нападките срещу тях са нормално явление .
Да не забравяме и дискриминацията по възраст, от която няма как да избягаш и надпреварата с новите технологии.
24 Април 2010 18:54
Ама, как така не се било работело през социализма, бе! Всеки, който твърди това, е или глупак или идиот. Такива хора изобщо не знаят за какво приказват и не са в състояние да си дават сметка за приказките си. Аз лично работех в Централния Институт по Изчислителна Техника, чийто прозорци десетки и десетки години наред светеха редовно до късно вечерта и през празниците. Когато внедрявахме машините си в съседния завод, ни слагаха и легла да спим там. Редовно съм бил на работа през националните празници и то години наред. Майка ми по едно време спря да ми вярва, когато й кажех, че пак ще оставам през нощта на работа. Имах огромна многомесечна отпуска, от която съм ползувал редовно не повече от 20 дни през годината. Бил съм в многомесечни командировки и съм сънувал сънища на руски език. Дъщеря ми по едно време ми казваше - чичко пази се да мина. И така нататък. Но, далеч не съм само аз бил такъв. Като мен имаше много и много.


Затова не мога да понасям разни хлевоусти лапацолници да ми твърдят, че през социализма не се било работело. Ей така, както не се е било работело, се построиха толкова много неща, че вие лапацолниците после цели 20 години не можахте нито да ги изпокрадете, нито да ги разрушите! Даже не можахте и да ги оплюете достатъчно и още предизвикват уважение у хората с обективно мислене. Тия сегашните управници опищяха света за някакъв си пиклив Цанков камък и някакво си там никакво Белене. А що нещо, като това, че и много по-голямо от това, се е изпонастроило през годините, някой знае ли? Кой може да си даде сметка изобщо за тези неща? Хлевоустите клеветници ли?


На тоя днешния *** сигурно взводове от аспиранти и сътрудници са му писали статиите. Знам ги аз много добре всички такива детски кръвопийци като него, ползуващи се даром от чуждия труд. Всички са като него, без изключение. Другите не били работели. Ами я се виж ти на какво приличаш, бе! 200 статии. Една истински ценна статия с резултати от истински ценен труд се пише и се работи поне половин година. С пълна концентрация и без никакво разсейване. Най-малко половин година! Аз също съм бил научен сътрудник и знам много добре за какво иде реч. Никой не може да ми пробутва номера в това отношение. Тоя да не би да е живял 100 години? Ами, живял. Крал е! От труда на другите е крал. Дето не били работели. Сигурно за тия 200 статии е окрал урбулешки поне 50 души по стара „научна” традиция. Имал бил хоби история. ***











Редактирано от - sybil на 24/4/2010 г/ 21:31:26

24 Април 2010 20:33
Овен единак или стадо, все тая - не може да прецени кога може като селски тарикат да каже"виж с'я професорче" и кога трябва да си наляга потурите. Много рядко мога да се изкажа положително за някой "изтъкнат" от нашето съсловие, а още по-рядко за наш "професор", защото трудно намирам сериозни поводи. От известно време внимателно следя профила и изявите на проф. Григоров и днес се убедих, че намирам такова основание! Лекар, мислещ човек и гражданин на еднакво високо ниво! Винаги е така, когато е наистина. Обидно е да го сравнявате с политиците, моля! Той явно е свестен човек.
24 Април 2010 20:52
И аз съм убеден, че българите сме работен народ. Сега разни разбирачи искат да ни изкарат мързеливци. Това изобщо не е вярно. Хората се трепат по цял ден за 4-500 лв. Ако някой западняк го накарат да бачка при подобни условия и за тия пари, ще умре на третата седмица или ще го хванат лудите.
Проблемът е, че сме големи индивидуалисти, вследствие на което не можем да създадем добра организация. А без нея - нищо не се получава.
При социализма специфичният индивидуализъм на българина беше туширан, поради което имахме немалко постижения, независимо че не живеехме охолно. Днес 90% са бедни или клонят към бедност, само 10-15% живеят що годе нормално. С други думи, като цяло сме отишли назад.
Днес у нас са налице доста парадокси. Единият от тях е, че по-голямата част от капиталистите в България търсят нискоквалифицирана работна ръка и когато на интервю се появи някой по-интелигентен, знаещ и можещ го отпащат с думите "Вие не сте за тук" (демек знаете много, а на нас такива не ни са нужни). Къде да работят тези момчета и момичета? Освен да грабнат багажа си да хванат пътя за чужбина, май друго не им остава.
24 Април 2010 20:54
Тамам ся чудих кой може каже на човек на възраст и патриот-българин "професорче" ! Неболи ми отговори.Мерси.
24 Април 2010 21:48
Специфичният индивидуализъм на българина , при соца беше туширан , а по-вярно и премачкан , чрез налагане на крупни общи цели , с концентриране на потребните ресурси за тяхното стигане . И в момента , по скайпа редя съвети към племенник , който позабрави да се ожени , а сега и с двама племенника при това , се чуди , като как да осмисли личния си живот . Ами и вие помислете , като как бихте посъветвали такъв ...
24 Април 2010 21:57
Опростачване -
От социализма вземахме мързела и безотговорността
. След като това може да го каже един професор, то опростачването в България за последните 20 години е върховно. Това да го каже някой със жилто около устата който за социализма е слушал само от митингувания го разбирам. Но от устата на професор който е станал такъв по времето на социализма и знае много добре как се е работило тогава; който като професор би трябвало да е изградил в себе си елементи на обективен поглед над света и този един професор да изтърси че социализма е насаждал мързел и безотговорност - това е опрастачване. Как тогава този професор би могъл да обясни хилядите заводи, десетките язовори, хилядите километри пътища построени по времето на социализма - с мързела и безотговорнстта ли? Опростачване.
24 Април 2010 22:40
Професорът казва, че сме станали мързеливи, само защото е модерно да се говори така. Но надали той самият вярва в това. Нека разгледаме конкретни примери, които опровергават думите му.

Всички знаем как се работи в строителството през последните години - от тъмно до тъмно, в студ и пек. В този отрасъл бе създадена добра организация, знаят се отговорностите, съответно стимулите за работниците, които хич не са малко. И хората се доказват.

В текстилната индустрия, независимо от робския труд, който полагат българските жени, те продължават да бачкат. Нямат избор, горките. Я накарайте някоя англичанка да работи при същите условия. Че тя ще откачи за нула време.


Българските програмисти са търсени от западни компании, защото срещу много по-скромно заплащане вършат същата работа както техните колеги от цивилизованите страни. Но при тях има нещо, което ги облагодетелства в сравнение с останалите българи - почти абсолютната независимост от началници. От тях се иска да знаят и могат, да следят новостите. Програмистите сами организират своята работа, те изцяло разчитат на собствените знания и умения, не се налага да работят кой знае колко много в екип. Тази професия е подходяща за българите, защото се вписва идеално в представите ни за индивидуална изява.


Така е при почти всички самостоятелни професии.


Редактирано от - Тънката лайсна на 24/4/2010 г/ 22:45:31

25 Април 2010 13:51
Оттук-българинът не мисли.
Мисли само Гозамбо. Ама доколкото разбирам се сдухва от това, че никой не му обръща внимание на глупавите истории. Чудя се дали тоз екземпляр е прочел колко точно изрчения е изписал, за да обясни колко краткословни са американците.
За да го направите както е навън, трябва да дадете властта на хората, които са завършили образованията си навън.
Давахме чиче. И на льольовци от МИТ и от Харвард, че и от Ю Пен. Едните ни окрадоха, а другите... само виж Дянката, а и онази новата зам. министърка на образованието дето срича български. То и Станишката беше завършил в LSE. Та тез глупости дето си ги наплескал ми напомят един мой приятел дето разправяше, че е твърдо за монархия - ама при едно условие - той да бъде цар . Та единственото внимание на което можеш да разчиташ е това във форума. И то ако повечето хора не са блокирали разглеждането на мненията ти.
25 Април 2010 14:37
Лайсна мили , че и здравей от кучето ми ,
Такива /като милите ни програмисти/ , данъци не събират и от тях чорбаджии не става . А като си говорим за общия живот , баш за туй е реч - правилните ни чорбаджии да търсим , че и не само , а и със Съгласието ни , че воистина са те ...
25 Април 2010 14:47
Преброих ги. Написал съм точно десет изречения, за да обоснова немисленето на българина. Все пак това е важен въпрос и изисква голямо внимание.
На опонентите ми, че не трябва да се признава общоприетия от международната общност факт, че българските дипломи са с по-малка тежест от колкото западните, единственият им аргумент са царските юпита. Аз не мисля, че те са подходящ пример. Царят докара професионални крадци от Лемън Брадърс, мисля, и той ги докара не заради дипломите, а заради изградените в еврейската банка умения да боравят в своя полза с чуждото.
Вземете Китай. /Това е нова тема и изреченията да се броят наново/. Китайците създадоха условия за връщане в Китай на дипломирали се в западни университети и най-вече от САЩ, на учени и преподаватели, етнически китайци, от западни страни. Китай дадоха цялата си наука и образование в ръцете на тези хора, като направиха точно това, за което аз апелирам. В момента науката и образованието се управляват от западни възпитаници. И там между местните кадри и западните възпитаници се създадоха напрежения заради това, че на западните им се призна по-високият ценз и им се даде възможност да изместят местните, но държавата имА политическата воля да реформира по този единствен и бърз начин образованието и науката.
С други думи, професори като Лянча, руски възпитаници, които са дали каквото са могли да дадат от себе си, колкото и малко да е това, им е време да си отстъпят местата в катедрите на млади американски и други западни възпитаници, на наши българчета, които да променят предимно образованието и науката. А също и да навлезат в различните нива на държавната администрация. И които няма да има нужда да се учат как е в останалите страни, и преди запретнат ръкави, ще запретнат в крачоли, за да нагазят в лайната, нацвъкани от предшествениците им.
25 Април 2010 15:00
Една информация за зорлем-патриотите, с претенции за високо ниво на интелигентност, придобито в българските университети.
Ако искате да ползвате тоалетните на Софийския университет, ще трябва да си носите следните пособия.
1. Обръч за тоалетната.
2. Тоалетна хартия.
3. Ботуши за еднократна употреба.
4. Водопроводни ключове и части, за поправка на мивките.
5. Сапун.
6. Кърпички за ръце.
7. Оксиженистки очила, за да виждате добре какво има под писоарите и какво е написано по вратите.
В такива условия само може да се калява бойният дух и високото самочувствие на българския интелектуалец, възпитаник на най-престижното българско учебно заведение и демонстрирани ни по форумите.
25 Април 2010 15:03
И понеже си дойдохме на главната тема, ще ви разкажа една история, случила се преди месец с мой проятел.
Ходил човекът до Сърбия. На връщане, чакайки за гранична проверка попитал сръбски митничар има ли някъде тоалетна. Митничарят му посочил границата с България и му казал- ОТТУК НАТАТЪК, ВСИЧКО Е ТОАЛЕТНА.
25 Април 2010 15:19
По отношение на дипломите ще направя само едно изключение, за журналистите. Там образованието не е от значение. Само да може да пише....
И да има чувство за хумор, разбира се.
25 Април 2010 15:44
Гозамбо:
“… в България битува патриотарството на неуспелия да емигрира или патриотарството на паразита, който лови риба в мътна вода.”


А бе, това вие емигрантите нещо много се разпасахте. Защо не си налягате парцалите? Някой с нещо да ви е обидил? Я по-кротко и без да се самозабравяте! За какво почнахте да се имате? За по-свестни и по-успели от другите ли? Как ли пък не!


Ако искаш да знаеш, драги, в България върлува патриотарството на непожелалия да емигрира българин. Който се оправя много по-добре от тебе и в държавата си и навън от нея. Запомни това.


И между другото:
През последните 30-40 години сигурно 100 пъти съм преминавал сръбската граница. Тоалетната там се вижда много ясно къде е. Тя е на 10-ина метра преди митничаря. А сръбският митничар е на метър и половина от сръбския граничар, който ти подпечатва паспорта. Така, че – ако си стигнал до митничаря, ти си на крачка от пресичане на границата и в мнозинството от случаите не мислиш за тоалетна изобщо. Има нещо много фалшиво сбъркано в твоята история.
25 Април 2010 15:52
Хайде, стига сме си играли на обидени!
Нека да внесем и оптимистична нотка в разговора ни. За тази цел ще доуточня, че описаните вещи, необходими при посещението ви в тоалетната на Софийския университет, където се кове българския характер, са персонални вещи. Всичко останало, необходимо за комфортното ви пребиваване в това заведение ви се предоставя безплатно, в полза роду, както се казва, от управата на Софийския университет. Повече подобни придобивки- по-малко емиграция и повече патриотизъм по българските земи!
С това приключвам участието си във днешния форум. Жими и здрави, видях и много хубави промени в България, но за тях по-късно.
25 Април 2010 16:05
Не ни бива , да върнем Времето на Дебелянов и патриотичното ни студентство в него ...
25 Април 2010 16:42
Изтрит послепис към професора:
След като толкова уважаваш и имаш за хоби историята, защо плюеш там, откъдето вода си пил? Твоето уважение към историята на това ли те е научило? Кого се опитваш да заблуждаваш с изкривената интерпретация на света, в който си станал човек и са те признали за такъв? Безотговорни сме били и не сме били работили, така ли? Ами всичкото това, дето сме го направили, докато ти си крал чужд труд, за да напишеш твоите 200 статии, то от само себе си ли е станало? Върху нашия мързел ли е пораснало?


Толкова години минаха и държавата продължава да се храни все от направеното от нас мързеливците, дето не сме били работили. Сега чувам, че за пореден път пак се канят да разпродават и да приватизират някакви остатъци. Защото пак нямат пари. И пак ще ги вземат продавайки от нас построеното. На безценица, разбира се, но все някой и друг лев ще им капнат на тъпите и мазни мутри. Досущ като твоята.


И ти имаш нахалството да казваш, че социализмът ни бил научил на безотговорност. Сигурно имаш предвид точно себе си. Защото само безотговорен човек може да казва това, което казваш ти. И само пълен глупак може да не вижда, че продажбите на безценица на направеното от мързеливците, след като 20 години не са спряли изобщо да хранят и въртят оборотите на икономиката в държавата, още продължават. Ами, ако не беше построеното от нас, къде щяха да живеят и къде щяха сега да ходят на работа хората? По какво щяха да пътуват? Откъде щяха да пият вода?


Ами ти не помниш ли, безотговорнико, че ние имахме 100%-во обезпечено поливно, агротехнизирано, химизирано, самолетизирано и какво ли още не земеделие, което изхранваше четири, че и повече държави колкото нашата? Това как става, с мързел ли? А сега си внасяме доматите и всичко останало. И вместо това да те впечатли отрицателно, ти казваш – ама, не – ония не работеха. Как да не сме работели, бе! Хлевоуст клеветнико!


Ами ти не помниш ли рекламния лозунг на Балканкар, че всеки пети кар в света е български? Не помниш ли, че ние държахме 60% от пазара на изчислително технически изделия в СИВ?


Би ли могъл да обясниш как това може да се постигне без люти борби и конкуренция? Без промишленост, без наука, без труд, без акъл - ей така просто - захвърляйки цървулите под миндера, да се направи един абсолютно точен изстрел в бъдещето и да се развият в огромни мащаби най-перспективните и печеливши в съвременния свят индустрии?


Най-важният приоритет на водещата днес световна сила е точно в тези индустрии и те са готови да ги защитават с всичките си сили и средства, по всяко време, на всяка цена и навсякъде. Техните военни си го признават без никакви задръжки.


А какво правим ние?


Даваме думата и правото на такива, като тебе, дето при нас хора са станали и от нашите ръце са яли хляба си, да ни плюят и да насъскват унищожителите на от нас създаденото. Погледнете само до къде ни докарахте! До нивото на Африка. Това е, което постигнахте с вашите приказки. Но имате нахалството още да приказвате. Всеки отговорен и разумен човек на вашето място отдавна щеше да си замълчи насрано и засрамено.





Редактирано от - ламбен на 25/4/2010 г/ 17:11:00

25 Април 2010 16:50
Какъв ли мързелив археолог щеше да бъде професора...Ха ха.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД